Starý a Nový svět

Nedávno jsem na to narazil s jedním naším zákazníkem. Na Starý a Nový svět v telekomunikacích. Možná i někde, ale o tom psát nebudu.

Dlouho jsem si myslel, že je to jen moje osobní teorie, spíše málo relevantní postřeh. Jenže tenhle člověk (zahraniční investor) si všiml téhož. Mluvili jsme o jedné firmě a já jsem řekl, že s jejím nákupem mu nepomůžu. Zeptal se, proč. Dobrá otázka – za tu provizi by mu člověk měl prodat cokoliv. Pravil jsem, že je to starý svět a do toho nechodíme. Pochopil ihned. A mimo jiné ztratil zájem. Řekl, že Starý svět nechce.

Co je to Starý a Nový svět?

To je rozdělení lidí v telekomunikačním businessu. Není viditelné. Ale je hmatatelné. Stěna, která se táhne napříč pomyslným telekomunikačním průmyslem a odděluje lidi. Kvantitativně a kvalitativně tu stěnu popsat je těžké. Když jsem se snažil ji taxativně určit, vyšlo mi, že rozdělovníkem je věk kolem 40 let. Pak mi došlo, že to není generační určení. Znám pár lidí nad čtyřicet a patří do Nového světa. A dost pod čtyřicet, co jsou ze světa Starého. Mnohem spíše je tím rozdělovníkem Český Telecom a manažerská pozice v něm. Pokud dotyčný pracoval v Českém Telecomu na manažerské pozici po nějakou délku svého života (pracovně zatím uvažuji cca tři roky), přeřazuje se do Starého světa. Proč? Protože se naučil jiným mravům. Umí natáhnout ruku, umí se zeptat, co z toho poplyne jemu a dodat, že tím nemyslí firmu. A to je hlavní dělící čára mezi Starým a Novým světem. Přístup.

Nový svět zastává americká obchodní pravidla, Starý svět pravidla ruská. V Novém světě můžete dostat provizi za to, že někomu zprostředkujete obchod, ale jen ve Starém světě dostanete úplatek za to, že jste nakoupili pro firmu, kde pracujete. Je to zcela jiný přístup a z toho důvodu je také vidět jen málo průniků obchodů Starého a Nového světa. Světy jsou oddělené, Starý nenakupuje v Novém a Nový od Starého jen když musí.

Starý svět jsou velké telco firmy, do nichž prchli někdejší zaměstnanci Telecomu. Řada z nich postavila svůj obchod na tom, že s Telecomem nějak spolupracují a staré známosti se hodí. Ne každý našel v sobě dost síly nebo spíše potřeby na to, aby staré zvyky opustil a konvertoval k novým. Je to zajímavá dělící čára. Proč se totéž nestalo s další starostrukturální firmou ČRa? Měla málo zaměstnanců na to, abych tento jev u nich mohl vypozorovat? Nevím.

Já stojím v Novém světě. Na jednu stranu v něm nerozhoduje, kdo koho zná, na druhou stranu je to v něm určující. I Nový svět preferuje obchod se známými, jenže ne z důvodu úplatku, ale z důvodu znalosti jejich slabin a silostránek. Když něco dojednáváte se mnou, víte naprosto bezpečně, že jakýkoliv papír, jakákoliv smlouva bude problém – a obrátíte se na Petra, který ho zase bezpečně vyřídí. Víte, že vám stačí se smířit s tímhle faktem. Když vám někdo neznámý nabídne tutéž službu, tak najednou nevíte ani to, jestli ji vyřídí stejně dobře (nebo špatně) jako my. Radši se smíříte s tím, že smlouvu a fakturu vyřídíte s Petrem, než abyste riskovali. Samozřejmě, pokud podmínky nejsou dramaticky výhodnější.

Je to velký rozdíl oproti tomu, když stejně pragmaticky rozhoduje úplatek? Z hlediska korporátně filosofického jistě ano, protože úplatek není argument pro firmu, ale pro příjemce úplatku. Navíc úplatek jako věc stojící mimo povolenou zónu nutně uzavírá kruh – ti, kdo vědí, jak jej diskrétně nabídnout a předat, pronikají do kruhu a mohou obchodovat, ti, kteří nevědí jak na to, nejsou do kruhu připuštěni, protože by ho mohli rozervat, otevřít, znehodnotit. Prozradit. A to není žádoucí.

V Novém světě je sice známost důležitá, ale kruh neni uzavřen. Se zajímavou myšlenku, zajímavým nápadem můžete vždy přijít a bojovat o svoji důvěru. Projít rituály, které obnášejí to, že přijdete včas, umytý a oblečený na presentaci a víte, o čem hovoříte. Rituál, kdy se zasmějete nadvládě PowerPointu a pitomosti oborové hantýrky, jenže pak srazíte podpatky a presentujete powerpointové slajdy a vykládáte o reveňús, které zvýší nový edalt kontent. Je dobré si z toho dělat srandu po večerech, jenže přes den je třeba makat a v takové chvíli není čas měnit zaběhnutý komunikační systém kompatibilní všem.

Hezky vidět to je na Invexu

Rozdělení na Starý a Nový svět je viditelné dramaticky ještě při oborových akcích. Příkladem budiž Invex, výkladní skříň Starého světa. Starosvětské firmy Invex chválí, novosvětské na něj nadávají. Důvod je docela prostý: Invex se nestal spojnicí mezi těmito světy, ale jen výkladní skříní světa Starého. Na Invexu si starosvětští rozdávají čestné uznandy za expozice, za přínosy a významy. Tu a tam odkápnout nějakou uznandu pro novináře, který o nich píše, protože to je přeci přínosné taky. Ocenění pro telekomunikace Nového světa byste spočítali na prstech jedné ruky po neopatrné manipulaci s cirkulárkou. Jen ty nejkřiklavější příklady, kdy už nešlo je přehlédnout. Ostatně, i proto jsem nedávno napsal, že Invex musí zemřít, aby české IT mohlo žít. Jen jsem si neuvědomil, že ta závislost je opačná. Že Invex umře samospádem se Starým světem. Proč také Invex začal prudce upadat v době, která mne zcela přirozeně napadla jako přelom mezi tím, kdy Nový svět se vydral na místo na českém slunci, tedy kolem roku 2000?

A to je jednou z příčin umírání Invexu. Tak, jak generačně umírá Starý svět a na jeho místo se stále více dostává svět Nový, odumírá i Invex, který si toho ještě nepovšiml. Starý svět neumírá jen tím, jak jeho manažeři odcházejí do penze, do svých domečků – ale také tím, že svět se měni (ano, a my s ním). Místo pevnolinkových telefonů chceme mobily. Místo telefonních budek chceme organizery, místo PSTN chceme VoIP. Starý svět se moc nechytá. Šéf GTS o VoIP prohlásí, že je k němu skeptik v době, kdy desetiletý chlapeček vyjmenuje důvody pro VoIP lépe, než vyjmenovaná slova.

Jsem rád, že jsem v Novém světě. A po pravdě řečeno jsem také rád, že tyhle světy jsou oddělené, i když těch prvních pět let, tak do roku 2000, to byl tuhý boj.

Ale slovy Páně: dokonáno jest.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

17 komentářů

 • neco na tom bude, kez bych mel jistotu, ze podobne pravidlo se da vztahnout i na jine oblasti hospodarstvi a zivota…

 • [1] Jisteze se to da vztahnotu i na jine obory. Problem je, ze v nekterych narazis pouze na stary svet. Pak je to pouze svet… Blbej svet a blby obory. Viz treba vrcholova politika 😉

 • Dobrý postřeh, díky! Jen nesouhlasím, že novodobá demarkační čára mezi ruským a americkým přístupem zmizí samospádem, i když své by mohla sehrát i personální výměna, kterou ovšem oxid telefóničitý odmítá. Nezbývá, než doufat, že Nový Svět opět "uzbrojí" ten starý!

 • Jo s tím Telecomem máš pravdu, častokrát jsem se o tom bavil s mnoha známými z mnoha IT firem. Společné bylo, že jakmile přijmuli na vedoucí místa lidi z telecomu, firma se začala uvnitř chlubit růstem, ale navenek začala upadat. Noví lidé totiž uměli jen tabulky a grafy, zavedli termíny typu "pracovní doba" (ba i "píchačky") a mezi nejvyšším a nejnižším zaměstnancem udělali tak dvě tři další úrovně. Spousta lidí, pro kterou byla předtím firma jejich láskou ji začala brát jako nutné zlo. Ti nejlepší to nepřežili a odešli jinam, ostatní byli nuceni velkou část své pracovní doby jen dělat kalkulace co dělali ten zbylý čas, místo aby efektivně pracovali. Znám 4 IT/Telco firmy, které na tohle dojely – 3 z nich byly v uplynulých 12 měsících koupeny jinou firmou, v té čtvrté všichni zaměstnanci nadávají a je otázkou, jak to dopadne tam.
  Ačkoliv je Berdár vůl, tak to že vyhodil asi 2000 manažerů a několik tisíc dalších lidí a ze sedmiúrovňového řízení udělal čtyřúrovňové (a to při dosažení vyššího zisku), ukazuje jeho velmi dobré manažerské schopnosti. Telecomu to velmi prospělo, dost možná se to projevilo pár miliardami navíc při prodeji, a dost to ublížilo všem konkurentům, kteří tyhle staré struktury převzali.
  P.S.: jinak podle mých zkušeností se ale tyto staré struktury skvěle uplatňují na ruském trhu.

 • No nic ve zlem, ale tohle pausalizovani je podle me obecne blbost. Muzete treba rict, ze je to castejsi, ale to je tak vsechno. Ja osobne delam ve statni sprave a s pausalizovanim se setkavama na kazdem kroku – vy jste ti nemakacenkove, uplatky tam jen litaji apod. Kdyz od nas odchazela kolegyne, kterou prace bavila, ale potrebovala splacet hypoteku, vykladala, jak se na ni vsude divali skrz prsty, ze je zkazena (pritom ji bylo 28!), ze si zvykla nemakat apod. A pritom se ti lide vubec nezajimali, co delala, na cem pracovala! Jina kolegyne zase prisla k nam po trech letech v auditorske firme a po trech mesicich rikala, ze kdyby v te auditorske firme tusili, co u nas pracuje za lidi, tak uz by jinde nelovili. A za to vsechno muzou predsudky typu stary a novy svet. Nic takoveho podle me neexistuje, vzdycky jsou to jenom blbi (nemyslim IQ) a dobri lide a pokud bych si mel vybrat, zajimala by me (havne) prace, kterou delali, jeji vysledky a ne v ktere konkretni firme delali.

 • Tož nemožu si nepíchnout do vosího hnízda. Není to sice v telekomunikačním oboru, ale páč su z vesnice a máme tady to JZD, vím naprosto přesně o čem se tady mluví. Staré struktury na starých místech, inovace pramizerná, navenek vykazují funkčnost, ale celej ten spolek je na pokraji krachu. Typickej Starý svět se vším, co k tomu patří. Nic ve smyslu co z teho (případné spolupráce) bude mít firma, nýbrž co z teho budu mít já. Naštěstí kdo v tem umí chodit a vyzná se, ten može aj s něma dobře spolupracovat. A přiznejme si, každému je šumafuk, esli ta jejich firma krachne.

  A Novej svět znám taky. Samá inovace, samá technologická novinka (a to už se bavím o telekomunikacích) všade mladá krev, reklama, invence, jenže nic pořádně odzkoušeno a nic pořádně promyšleno. Heslo dne: Však ono to bude fungovat.

  Škatulkování je krásná záležitost, ale ono to až tak nefunguje.

 • [4] Nejsem si uplne jist, zda postupy pana Berdara svedci o velmi dobrych manazerskych schopnostech. Potreba snizeni poctu manazerskych urovni byla jasne viditelne i studentovi technicke VS rano pred zkouskou z mikro/makroekonomie 🙂

  Rozhodne vsak jeho kroky smerem dovnitr firmy svedci o jeho znacne odvaze. Ke skode zakazniku nenasel odvahu i ke krokum navenek.

 • "Stalo se pak to, aby se naplnilo to písmo: Kost jeho nebude zlámána."

  Doufejme. To musel být špatný den.

 • Kam zařadit novináře, kteří čekají, až dostanou na otestování nejnovější mobil? Až se zase pojedou podívat, jak vypadá ústředí firmy v zahraničí (samozřejmě letecky a samozřejmě vícedenní program – někdy i s kapesným)? Kteří se s někým znají a s jiným neznají a bohužel ten, kdo ví, to v těch článcích vidí (on to tam často vidí i ten, kdo neví).
  Každopádně se mi tenhle text moc líbí.

 • [8] Jistě Modeste. Jan 19,36. Nicméně můj citát nesouvisel s lámáním kostí, nýbrž nadějí na vzkříšení 🙂

 • No, tak dobře.. letos bude na Invexu loňská úspěšná akce VoIP Expo rozšířená jestě o Broadband. Myslím, že to bude přinejmenším stejně zajímavé jako "novosvětké" VoIP Central forum na CeBITu. A jestli jde o ceny, už jsem o tom také uvažoval, českým alternativcům by nějaky ten "Best VoIP service Award" slušel.

 • [4] teda povazov at berdara za dobreho manazera chce hodne velkou odvahu. Vyhazovat hlava nehlava umi kazdej pitomec a buran, ale udelat to tak aby ta firma nasledne pracovala lepe, to uz je umeni. A to teda berdar opravdu neumi a v telecomu to neudelal.
  Ale to s tema lidma z Telecomu mohu jenom potvrdit, tam kam prisli, tam to slo do …. Nekdy jsem si rikal, ze je telecom ma stale na vyplatni jistine, aby delali skodu u konkurence.

 • [12] nepovažuji jej za dobrého manažera, nicméně imho splnil co se od něj očekávalo. A vyhodit třetinu lidí a přitom tak, aby se to navenek projevilo zrychlením a zkvalitněním služeb (což se stalo, potvrdí vám každý kdo s nimi má posledních několik let něco do činění), není prdel.

 • Vynikající článek… pracuji v IT a tam platí stejné rozdělení, a to včetně Invexu.

 • Ty světy jsou ve skutečnosti dva a dva a vzájemě se prolínají. Je to Starý svět a Nový svět a pak Telco svět a IT svět (VoIP patří do IT). Jou počítačové firmy se starého a nového světa a také telco firmy ze straého (telecom) a nového světa (mobilní operátoři). Tex

 • myslel jsem ze citat je z Eddingse – Belgarat saga:-)) tak uz vim odkud to prevzal on ))) holt nekdo zacne bibli, nekdo "klasikou fantasy.."…

  jen by me zajimalo kde vzal Arnold "I`ll be back" :)))

 • [2] mozna je to tim, ze ICT se meni mnohem rychlejsim tempem nez ostatni obory, takze napriklad politice to bude trvat par desitek let oproti 5 letum ICT…

  Ale nemuzu souhlasit s Tangerem, ze dokonano jest, to prave neni, zmena zacne za chvili znovu – vse se opakuje v cyklech, takze az zanikne stary svet, tak tu nezustane jen novy, ale vyvine se novejsi, jak bude jejich koexistence a spoluprace vypadat to si nedovolim odhadnout…