Startupy na vrcholu hype křivky

Podívat se do tváře českým startupům chce v poslední době stále více odvahy. Spolu s tím, jak o “startupy” začal být zájem nejenom mediální, ale i investiční, se staly samy o sobě produktem, tedy došly do stavu, kdy není třeba vygenerovat produkt startupu a ten úspěšně zhodnotit, ale sám startup je produktem, který je zhodnocen. Vypadá to, jako formální, drobná změna, nicméně toto posunutí zhodnocení o jeden krok také znamená, že z onoho zhodnocení vypadají všichni po tomto kroku následující, například investoři. A to je (minimálně pro ně) špatná zpráva.

Jistou alergii na startupy jsem si vypěstoval v Lupě záhy po spuštění přílohy Startupy. Bylo obtížné, ne-li nemožné dostatečně často najít startupy, které by vypadaly životaschopně či alespoň z nich zůstat pozitivně naladěn. Neopakovat pořád do kola těch několik, které se uchytily a stoupají když ne k závratním sanfranciským výšinám, tak alespoň ke smíchovskému docenění. Bylo příliš časté, že jsem se setkával s představami tak naivními a přitom tak houževnatě hájenými spolu s výčitkou, že jsem negativista a nechci podat pomocnou ruku. Asi nejlépe se to projevilo v momentě, kdy padla první otázka z tradiční triády: “A jak máte rozmyšlený marketing produktu?”.

Rozumějte dobře – u startupu ani tak není podstatné, zda redaktor věří produktu, ale zda uvěří tomu, jak se bude produkt marketovat, obchodovat a substituovat. To, že je produkt totální békovina, není nutně podstatné. Již při počátcích experimentů s televizí v USA (to bylo ještě ranné dvacáté století) se objevovaly oprávněné pochybnosti renomovaných odborníků o tom, zda pro něj bude možné sehnat dost uživatelů, protože je zhola nemyslitelné, aby se americká rodina večer shromáždila u takové bedýnky. Takže první otázka zní, jak bude dotyčný startuper produkt (o němž víme, že není podstatné, o co jde) marketovat?

Správné odpovědi se mohou významně lišit. Váš bratr může být Miroslav Kalousek, takže se produkt zavede jako povinná součást videoloterijních terminálů. Mohli jste se domluvit s idnesáky či seznamáky, že to budou propagovat ve svých službách nebo máte dvacet mega na reklamu. Případně máte financování na pět let dopředu a jak vám, tak investorovi je počet uživatelů fuk. To všechno jsou smysluplné odpovědi (i když u nich vznikají podotázky, jako co když Kalouska vyhodí nebo co když investora přestane bavit dělat pět let charitativního vola – to tehdy, když není odpověď založena na čistě náklad-výnos orientované rovině, ale těžko replikovatelné výhodě).
Potíž je v tom, že většina startupistů má prvotní představu “napíšete o tom přeci na Lupě”, doplněnou o “komunita si o tom dá vědět”. Jaká komunita? Jak to zajistíte? Vy se znáte s tím týpkem z Engadget či TechCrunche? Nebo máte ponětí, jak jim natlačíte právě to své, když podobných avíz dostávají desítky denně? Opravdu je ten váš produkt tak cool, aby se sami přetrhli o vás napsat?

I druhá otázka triády má řadu správných odpovědí. Jak dotyčný produkt vydělá, jestli dostatečným množstvím předplatitelů, reklamou nebo tím, že se o pár let později střelí zvučné a po něm šílící velkofirmě, je vlastně fuk a víra v jednotlivé odpovědi vyjadřuje hlavně víru a ne/zkušenost investora s tou kterou metodou zhodnocení. Jistě, i dnes lze vydělávat na reklamě, když víte, jak. I dnes lze střelit krávovinu velkozvučné firmě, když máte kontakty a vyčíhnete dobu i produkt. I dnes lze prodávat službu za předplatné, když víte, jak to prodávat tak, aby náklady na prodej a akvizici zákazníka nepřevýšily výnosy z takové akce. Řada českých startupistů si nejenom neuvědomuje, že by měli mít rozmyšleny a zmapovány úskalí svého modelu financování, ale často ani to, že by nějaký model vůbec mít měli. A že není ani tak důležité vymyslet převratný model, jako jej dobře, kvalitně uplatnit. Jenže něco takového těžko vysvětlit, protože slovní spojení “dobře a kvalitně uplatnit” si já i dotyčný rádobystartupista představujeme úplně jinak. On vyvěšením nápisu 4,95 USD/monthly, já ve formě kvalitně zpracovaného modelu prodeje, CRM, zákazníckou podporu, billing a všechno mezi tím.

Do třetice substituce. Uvědomuje si dotyčný začínající podnikatel, jaký produkt chce nahradit, jaké přinese proti nahrazovanému výhody a jaký produkt může potenciálně nahrazovat ten jeho? Tedy to, jaké jsou bariéry přijetí nového produktu a na jaké frontě se válčí? Kdo je konkurence přímá, nepřímá a tedy i to, jaké výhody zviditelnit a jaké faktory potlačit, protože budou nevýhodou? Zpravidla o ničem z toho nemá dotyčný páru. V lepším případě se dozvím o pár podobných konkurentech aplikace na vyhledávání taxiků v okolí, jen málo úvahy je věnováno tomu, proč bych měl použít právě tuhle aplikaci místo prostého zatelefonování na dispečink.

Tápání v těchto třech základních okruzích pro mne bezpečně znamená, že celá záležitost je odsouzena k neúspěchu, i když zázraky se nevylučují. Prošel jsem namátkou projekty, které jsem za poslední dva roky potkal a které onu váhavost nad triádou vykazovaly. Většina z nich je ve stavu klinické smrti, menšina k ní směřuje. Jak poznáte u startupu směřování ke klinické smrti? Snadno: nic se neděje, nic se nemění. To, že službu stále někdo používá, není podstatné, podstatné je, že zákazníci nerostou exponenciálně, ale lineárně.

Startupy jsou principiálně riziková věc. Většina z nich neuspěje a to je danné i u těch amerických. Hloupé je, že by měly neuspět ne kvůli nezvládnutí či snad absenci základních obchodních mechanismů, ale kvůli tomu, že jejich revoluční myšlenka byla až příliš revoluční, doba na ni nenazrála nebo s ní uspěl někdo rychlejší, dynamičtější, šťastnější.

Proč se tak stalo? Abych řekl pravdu, soudím, že je na vině přílišná podpora okolí spojená s webtržnickou mentalitou “to bude stačit, to někdo koupí”. Poptávka po startupech převyšuje nabídku, laťka jde dolů. Vypořádat se s tím budeme muset větší ostražitostí, zvýšením laťky, obezřetností vůči bullshitům. Smyslem není generovat startupery, ale funkční startupy, které se stanou funkčními společnostmi.

Čest těm, které k tomu míří i u nás…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

20 komentářů

 • Rika redaktor, ktery poslednich 7 let zadny startup neudelal.

  Nebo chce Patrict, aby nikdo nezacal podnikat a chodil do prace, dostaval straveky a platil dane?

  Trochu se usmivam, ale startup je podnikani, jen se tomu v cr rika kratkodobe jinak….

 • Jeste poznamka: geewa, socialbakers, webnode, keboola, gooddata, shipito, cdn77, slevomat, epojisteni, adfinance, wips.com a dalsi….

  To jsou asi firmy, ktere patrick umyslne ve sve uvaze o nefunkcnim trhu prehledl 😉

  Nectete clanky redaktora, ktery se veze tematem na hype, svezte se na nem se svym produktem, firmou a vydelejte sobe a kolegum penize.

  Jak jednoduche, ne? 😉

  • Diky za „promo“, tesi nas to! Nicmene mam potrebu rict, ze se Keboola nepovazuje za startup. Nas bezny provoz od prvniho pocatku financujeme z vlastnich penez. Na zamestnance si vydelame a nemusi nam na ne nekdo davat penize. Kdybysme na zacatku meli investora, prodelal by na nasem prvnim napadu. Zastavam nazor, ze „školné“ by si mel podnikatel financovat ze sveho 🙂

  • Diky za promo, tesi nas to! Nicmene mam potrebu rict, ze se Keboola nepovazuje za startup. Nas bezny provoz od prvniho pocatku financujeme z vlastnich penez. Na zamestnance si vydelame a nemusi nam na ne nekdo davat penize. Kdybysme na zacatku meli investora, prodelal by na nasem prvnim napadu. Zastavam nazor, ze školné by si mel podnikatel financovat ze sveho 🙂

 • Já jsem nikdy neudělal žádný startup. Ale za posledních 7 let jsem (spolu)založil desítku firem.

  Nechci, aby lidi nezačali podnikat, chci, aby podnikání mělo původní smysl – vytvořit profitabilní společnost. Ne, nechat se živit investorama a potulováním se po startup akcích.

  • Tlesk tlesk tlesk. Bez ironie. Dekuju za tenhle prispevek i cely blog-post, skvele vystihuje muj (v mych kruzich nejen muj) pocit z ceskeho startupoveho rybnicku. Lip bych o tom nenapsal. Nepochopeni podle me nastava hlavne u „nepametniku“, kteri si nepamatuji, ze to slo pred deseti a vic lety stejne dobre jako dnes i bez investoru. Dnes se startuperi tvari, ze bez investora ani ranu… A teda jaktoze to driv slo? 😉 Samozrejme v tom ma velkou vinu ta zminena absence business planu, prilis rozmachnuty rozjezd, vetsinou i absence vlastni investice do zacatku (aspon 250k se v IT oboru v Praze da nasetrit snadno), a i pokles kvality tvurcu webu – co driv zvladnul programator po vecerech za pul roku, na tom dnes makaji tri vyvojari rok fulltime a dozaduji se vyplaty. Ale v zahranici to zrejme neni jiny – v NYC jsem se o tom v podobnem smyslu bavil se spoluzakladatelem jednoho velkeho inkubatoru.

 • Ono to tak z pohledu na startup.lupa.cz muze vypadat, nicmene to je problem redakce, ze psala clanky o beckovych ci ceckovych projektech, kteri se na Lupu aktivne hlasily. Nektere byly fakt tragicke.

  Ty ackove zas nemaji moc potrebu si delat PR v Cechach, protoze to ma mizivy financni prinos. Startupy maji omezene zdroje (napr. ty lidske) a delat PR na USA nebo Nemeckem trhu zabere zhruba stejne prace, jako na trhu ceskem (nekdy to je dokonce jednodussi).

  A presne viz. poznamka od Honza – to jsou nekteri z tech uspesnych. A na statup.lupa.cz jich byla tak mozna polovina?

 • Jindra: to bych neřekl, že polovina. Část z nich už je staršího data, než Startup.Lupa, takže jsou na „staré Lupě“ nebo jsou to rozhovory s lidmi. O některých se psalo minimálně (herní projekty, běžný software), protože to nepovažuju za startup, ale normální vývoj. Startup není všchno, co dělá normální mobilní appku.

  áčkové nemají potřebu, ale stejně se o nich dají dohledat informace a napsat o nich, když je to zajímavé.

 • Tesat do kamene: „Nechci, aby lidi nezačali podnikat, chci, aby podnikání mělo původní smysl – vytvořit profitabilní společnost.“ – coz je imho presne to jadro pudla, vec, ktera mi u vetsiny chybi..

 • Jak ukazuje pan Honza, startupy maji jedno nesporne pozitivum. A to je moznost sledovat, kteram cesti internetovi podnikatele na kritiku reaguji. Ikonou v tomto oboru stale zustava Robik Rashka, ale i jini dokazi kvalitne pobavit…

 • Odveky spor, co je startup a co neni :-). Na startup.lupa.cz to vypadalo dost casto tak, ze to je jakykoliv webik. Viz. napr. tragicke projekty jako Kilerr.cz a podobne. Podle me v tom, co je a neni startup nema jasno nikdo, kdyz porota letosniho StartupYard demo day mohla jako nejlepsi startup vybrat plugin do Photoshopu (a v porote byli lidi z USA a pod.).

  To, co pises je asi pravda – ti uspesni na lupa.cz byli jeste pred startup.lupa.cz. Nicmene proc jste se k nim nevratili? Vetsina rozhovoru byla s temi v pocatecni fazi – kdy jeste nikdo nevedel co a jak. Proc nedelat treba pulrocni status do souhrnneho clanku pozitivne ladenemu, komu se dari?

 • Nesuhlasim. Start-upy nie su v prvom rade na to, aby tvorili zisk. Ale aby:
  1. menili svet k lepsiemu revolucnymi myslienkami a inovativnymi postupmi
  2. objavovali nove prilezitosti v usadenych strukturach
  3. sluzili a pomahali zakaznikom

  Zisk by mal byt az druhotnym cielom resp. prostriedkom, ktory umoznuje naplnat vyssie uvedene.

  Pohlad na vec uvedeny v clanku je pohladom korporatneho managera ci majitela lokalnej firmy. Vobec to nemyslim v zlom, len je to uplne filozofia podnikania. Taka co neumoznuje dokonale naplnat body 1. az 3.

 • Jindra: tak Kilerr.cz byl jiný problém, byli jsme partneři soutěže, takže jsme psali o těch, kteří tam vyhráli. To bychom ostatně psali, i tak. Nápad aplikace dobrý, provedení tragické, jak je s odstupem naprosto nepochybné a tehdy to bylo hodně na pováženou. Viděl bych to spíš jako problém soutěže, což si ostatní podobné podujatia uvědomily a více to třídí. Plugin do photoshopu bych řekl byl vybrán prostě proto, že se lidem líbil, přišel jim užitečný a lepší, než kilerrovité projekty, takže tomu dali hlas – a navíc to bylo inovativní. To vždycky potěší.

  Rozhovory později (ex post) se dělaly (a asi i dělají, teď už nevím) – ale výjimečně. Chce to tak roční odstup, to má jen málo projektů. Většina jich je silně nesdílných (proč asi), takže není, co napsat, kromě vlastních, často nepodložených tvrzení. A pak zbyde těch pár, kteří se mají čím pochlubit. Ostatně, kolik firem nám před půl rokem bylo ochotno odpovědět na dotazy ohledně prodeje mobilních aplikací (a to není o zdrojích, to je deset minut na email i s pohledem o statistik appstore).

  Sečteno a podtrženo, řada (ne všichni samozřejmě) startupů chce, aby bylo informováno o tom, jak běží k úspěchu, výjimečnosti a přitom tomu nic nenasvědčuje a nebo k tomu nejsou ochotni nic dodat (což bývá symptom toho předchozího problému). Ale samozřejmě zbývá skupina těch, na které se zapomnělo, to nepochybně.

 • Juraj: nezlob se, to si pleteš revoluci a startup. Startup má být ambiciozní záležitost, jejíž hlavní ambiciozností je mít možnost vydělat velmi mnoho peněz. Ta „změna světa“ je až prostředek k vydělání peněz, protože v relativně efektivně fungujícím kapitalismu nevyděláš velmi mnoho peněz tím, že děláš všechno, jako ostatní.

  Revoluce je to, co se snaží měnit svět k lepšímu bez ohledu na peníze…

 • Problem s pisanim o startupoch a startupovymi sutazami je mozno aj v mysleni redaktorov/poroty: „Zaraba vam to peniaze?“ a „Dokonca je to klasicky, osvedceny biznis model a nie supa-hypa virtual nonsense bullshit?“ – tak potom to nie je startup a nebudeme o tom pisat! 🙂

  Obavam sa, ze na takychto „bullshitoch“ nam tu vyrastie cela (de)generacia mladych tiezpodnikatelov.

 • Honza: startup není prostě podnikání, kterému se akorát krátkodobě říká v ČR jinak. Startup se minimálně vyznačuje potenciální možností exponenciálního růstu, což se nedá říct obecně o podanikání.

 • Hezký článek. Akorát mě lehce nadzvedlo, že už nám dnes nestačí lineární růst, ale potřebujeme nejlépe exponenciální. 🙂 (A co do roka Ferrari?)
  Firma (jakákoliv) potřebuje akorát generovat přiměřený zisk. Jestli u toho roste a jak rychle, je bonus navíc. Ideální je, když bude mít relativně stabilní model podnikání.

 • Každému podle jeho chuti.

  Neuznávám Razskovské startupy, uděláme a uvidíme kde by to mohlo vydělat nebo se alespoň splatit.

  Startup si představuju jako VYSOCE rizikovou investici do něčeho co má potenciál komercionalizace, nejde o to vydělávat ale musí to být udržitelný provoz. Pokud je jakýkoliv projekt čistě prodělečný pak je to charita a hloupost investora.

  Tj dokážu pochopite něčí investici s potenciálem na násobné zhodnocení a tudíž např 50 procentní odepsání všech investice – banky to nezafinancují a investoři jsou tu od toho aby riskovali a zbohatli. Něco jiného je ovšem nazvat startupem nějakou lokální kopii čehokoliv s tím že se vůbec neví kdy by mohl být projekt alespoň nanule.

  Jména kazí právě ti startupisti jejichž první investice je plat případně firemní porsche.

 • Ano, Patricku. V některých ohledech se toho od roku 2000, kdy jsme s First Tuesday CZ začínali s podporou startups & pomocí s business plans, změnilo celkem málo. Nejvíce asi zájem médií, pro která je to najednou sexy a cool téma, zatímco tenkrát moc novinářů ani nechápalo rozdíl mezi VC investicí a bankovní půjčkou. A pak přístup státu, který je nyní přeochotný utrácet miliardy na podporu overhyped startup infrastruktury.

 • Právě jsem náhodou narazil na anglické slovo „upstart“. Tak nevím, patří to taky ke startupům? 😀