Srovnání všech typů připojení na Internet

Noname píše: Pro lednový (respektive půlce prosincový) magazín Click! jsem dělal kompletní srovnání všech myslitelných typů připojení na internet, zaměřené je to spíše na méně znalé uživatele, a hlavně na tápající a hledající zájemce. Byla to práce na desítky hodin, nejhorší bylo asi prozkoumání nabídek všech primárních ADSL poskytovatelů v ČR. Celkem toho je asi 24 normostran, takže spíš předpokládám, že si každý přečte jen to co jej zajímá. Domluvil jsem se s Click!em, že bude seriál vycházet i na Internetu, takže první díl vyšel už dnes, další budou následovat v rychlém sledu (2 díly týdně), kdo má čtečku, může je pohodlně sledovat přes RSS kanál Internet pro všechny. Uvítám samozřejmě vaše názory a připomínky pod články.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

15 komentářů

  • Jak hledám, tak hledám, kde je satelit?

  • [1] Na oběžný dráze 🙂

  • kabel nebo wi-fi od souseda, take neni spatna volba.

  • [1] cituji: …Jak vidíte, na trhu je mnoho technologií a to ještě záměrně neuvádím velmi speciální a málo časté způsoby, jako je připojení přes satelit či elektrické rozvody…

    Satelit řadím mezi zcela speciální záležitost nevhodnou pro téměř kohokoliv v ČR a používá se téměř výhradně ve speciálních případech, jako je připojení benzínových pump či celnic. Běžné čtenáře tím nemá smysl moc zatěžovat, ostatně i ostatní high profi řešení budu odbývat jedním či dvěma odstavci, firmy se rozhodují na základě jiných věcí než je článek v Clicku!

  • [4] Mezi benzínové pumpy a celnice bych ještě zařadil knihovny, které nejsou v dosahu ADSL od Českého telecomu.

  • [4] Pánové nebylo by lepší říkat připojnní přes družici nebo pomocí družice než to vaše "satelit". Družice je celkem pěkné české slovo. Družice a satelity krouží či stojí nad našmi hlavami družici opravdu doma nikdo nemáme.

  • [5] ne všechny, navíc knihovny mají nyní vlastní dotaci 100 MIO na připojení. Nicméně opět je to něco, co by nebylo řešeno přečtením Click!u
    [6] já myslím, že satelitní připojení (připojení přes satelit) je zcela v pořádku a zkráceně se tomu říká satelit, stejně jako se 802.11 často špatně říká wifi a jako se CDMA EVDO říká CDMA. Jsme tu v diskusním fóru, takže mluvíme jak nám zobák narost. Jestli používat české družice nebo mezinárodní satelit, viz http://www.googlefight.com/index.php?lang=en_GB&word1=%22pripojeni+pres+druzici%22&word2=%22pripojeni+pres+satelit%22… nebo http://www.googlefight.com/index.php?lang=en_GB&word1=%22druzicove+pripojeni%22&word2=%22satelitni+pripojeni%22

  • [4] Absolutní souhlas s těmi satelity. 🙂
    Je jen jedna skupina uživatelů satelitního internetu, kteri si satelit porizuji, ackoli nemusi a meji dostupne levnejsi, rychlejsi a kvalitnejsi varianty.

    A to jsou celebrity. 🙂
    A prikadem budiz … ne nebudu Fananka jmenovat, bylo by to neeticke. 🙂

    Ale kdyz mu technici satelit montovali a ptali se, proc zrovna satelit, tak se jim dostalo odpovedi ve smyslu (dneska uz neumim presne citovat) ze to byde hrozne cool a ze to nemuze mit kazdy.

    No, kazdy ma sve priority. 🙂 A nekdo je i masochista.
    I kdyz na druhou stranu je fakt, ze kdyz jsme pripojovali internetovou kavarnu na festivalech, tak to bylo tremi satelity, na tom viselo 8 pocitacu a litalo to svizne. I odezvy se daly prekousnout.

  • [7] To že se to používá špatně není argument vi např když někdo říká vteřina místo sekunda (hovoříme o čase a ne o úhlu)

  • [9] naprostý souhlas, jenže v článku je to zcela správně, slovo satelit používáme jen tady v diskusi. A jestli chcete bojovat za správnou terminologii a češtinu v diskusích, tak vám přeji mnoho úspěchů, doporučuji k tomu diskuse na iDnes a Živě, tam se rozhodně nudit nebudete. 😉

  • [1] Dovolil bych si pár poznámek k tomu "satelitu". Asi je jedno, zda se používá satelit nebo družice, v každém případě ty použitelné pro rychlejší přenos dat jsou na GEO, tedy ne nad našimi hlavami. Připojení to je skutečně speciální, především svojí cenou. Je proto určeno především pro firmy, které nejsou v dosahu jiných broadbandových služeb, případně jako přístupový bod pro místní Wi-Fi sítě. No a tom, že je to určeno především pro benzínky bych si dovolil s úspěchem pochybovat. Tam se používají obvykle platební operace, které nevyžadují brodbandové připojení, navíc se nejedná o připojení k internetu, ale o datovou síť (obvykle privátní). Moderní satelitní technologie jsou vysokorychlostní – download několik Mbit/s, upload několik set kbit/s. Jde zejména o technologii DVB-RCS, jediný standard v satelitních technologiích. Cílovým trhem je v západní Evropě asi 5% podnikových přípojek a čeká se asi 6% domácích přípojek (u nás asi domácí přípojky jen vyjímečně pro movité). Je to samozřejmě jediné vysokorychlostní připojení k internetu se skutečným 100% pokrytím. To žádná jiná technologie neumožňuje. Na rozdíl od jiných technologií se také dá zřídit i během několika hodin. Prvky jako TCP/IP akcelerace, web caching a pre-fetching pak při běžné práci do značné míry eliminují negativní vlastnost satelitního zpoždění.

  • [11] Děkuji za doplnění, já to všechno znám, distribuoval jsem to. Satelit opravdu na mnoha opuštěných benzínkách je využíván, často je to prostě jediná možnost, to je stejné jako s těmi celnicemi. Samozřejmě z toho využívají nula nula nic, ale to je jedno, stejně tak jestli tam je VPN tunel či nikoliv.
    Co je cílovým trhem v západní evropě je celkem irelevantní. Satelit prostě nemůže ADSL, kabelu ani bezdrátovým sítím v dané cenové kategorii konkurovat. Proto je to prostě výhradně pro místa, kde nic jiného není a pro další speciální aplikace, typu fixně-mobilních služeb ala připojení televizních přenosových vozů.
    Srovnání připojení se týkalo klasických SOHO a resident klientů, nemá smysl tam takovéto obskurnosti řešit.

  • [12] no nemá smysl se bavit na téma co je to obskurnost (původ tohoto slova nemá s danou tématikou nic společného). Cenově to je samozřejmě zcela jinde než ADSL, ale dosah ADSL cca 3 km od nejbližší digitální ústředny znamená, že nefunguje ani v okolí Prahy, GSM služby pak mnohdy nejsou dostupné ani v centru Prahy. Takže ano, satelit je řešení pro oblasti, kde není jiné řešení, což je většina území republiky, nemůže si ho však běžný "home user" u nás dovolit. Jinak to je řešení rozhodně rozšířenějsí než např. energetická vedení. Jinak na doplnění, satelitních termínálů je v ČR instalováno 1 až 2 tisíce. Většinou jde o privátní sítě, ne o připojení na internet. Těch, které nabízejí vysokorychlostní služby je ale zatím málo, protože jde o novou technologii, zavedenou v ČR tohoto roku.

  • [13] no, trochu o dostupnosti broadbandu vím 😉
    Samozřejmě že satelit má v určitých případech smysl. Otázka je poměr cena výkon, zatím ty satelitní služby, které jsem znal, vycházely ve výsledku dráž/pomaleji/hůř než si pronajmout 10,5 GHz okruh z nejbližšího města (dosah 35 km), kde už se internet sehnal levně. Samozřejmě i to není 100% řešení a je mnoho míst, kde by byly potřeba 2 retranslace a spolupráce s dalšími městy, navíc to trvá podstatně déle než si koupit satelit. Problém byl pak hlavně se spolehlivostí takových spojů.
    Nevylučuji ale samozřejmě, že se něco změnilo. S latencí se sice nic nestane, nicméně ostatní parametry mohou být výrazně lepší. Proto navrhuji následující – předpokládám, že se v tom nějak obchodně angažujete – zašlete mi detailní technické informace, ceny za nějaké vzorové řešení atp., a já slibuji, že se na to kouknu, případně to pak i někde vyzkouším. Rád o tom pak případně i napíšu separátní článek.

  • Nejsem celebrita. Až dodnes jsme používali jednosměrné připojení přes satelit. Poskytovatel se rozhodl, že již toto spojení poskytovat nebude. Takže jsem v p……. Neboť tam kde bydlím, O2 za 4 roky neudělal HW změny na ústředně a ani je nemíní udělat, tudíž o DSL si mohu tak nechat snít. CDMA – cha chá – jsme bílé místo na mapě a na vždy budeme. A wifi od souseda? Myslíte že krávy na pastvě to potřebují? Tak mi prosím poraďte!