Správně nakvašené ČTÚ (na Telecom)…

Český Telecom se na tiskové konferenci před deseti dny opřel do ČTÚ, že zneužívání devítistovkových linek pro podvodné dialery je jeho problém a že na to ČTÚ kašle (český překlad).

ČTÚ dnes vydalo tiskové prohlášení, že na podvody se žlutými linkami rozhodně nekašle a že je to od Telecomu nefér to tvrdit – úředním jazykem se to řeklo takto: "ČTÚ s tímto vyjádřením zásadně nesouhlasí a vyhrazuje si právo vyjádřit své stanovisko k této kauze".

Další vyjádření ČTÚ je už v PDF a je v něm docela hutně vyjmenovaný seznam kroků a opatření, které ČTÚ podniklo. Je toho pět stránek a ČTÚ mimo jiné konstatuje (dle mne správně), že je to taky na uživatelích, aby si dávali pozor (a radí, co mají dělat a hlavně co nedělat).

Když chcete psa bít, hůl se vždy najde, chce to jen chvíli hledat. Kdyby bylo všude za babku dostupné ADSL, neměly by podvodné dialery šanci, protože by jaksi nebylo co dialovat 😉 (a má to Telecom zase doma)

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

 • Já myslím, že je chyba zejména na straně policie, uživatelích a Telecomu. Telecom (protože se jedná o jeho zákazníky a má kompletní statistiky kam volají) může velmi snadno velmi rychle odhalit "divná čísla", nemůže to trvat déle než 24 hodin. O tom, jestli se jedná opravdu o podvodné číslo může zjistit jednoduchým jedním telefonickým dotazem na některou z postižených osob. Následně (ve spolupráci s ní) by měl podat trestní oznámení. A po domluvě s policií buď
  a) stopnout toto číslo (jinak by totiž nezabránil trestnému činu ačkoliv mohl, což je také trestný čin)
  b) pokračovat s tím, že to bude sloužit pro evidenci pro soud.
  a s tím souvisí i
  c) informovat druhého operátora
  Samozřejmě policie a soud pak musí jednat promptně, týden je dlouhá doba.
  No a v neposlední řadě se může ukázat, že všichni "postižení" klikli na tlačítko "nainstalovat dialer" (což některé dialery opravdu mají) a že je to jejich problém.

 • jo a ještě: jestli chce Telecom dělat opravdu Něco, pak stačí maličkost – automaticky nastavit všem blokování hovorů na tato čísla (zdarma) s tím, že když to někdo bude chtít, tak to musí opt-in povolit. Protože tohle je typická služba, kde 90% je podvod a jen 10% legální využití a těch kteří to využívají vědomě je tak malé množství, že by se to vyplatilo (vůči ztracenému jménu). Nevím ale, jestli by se nemusel na tom dohodnout s ČTÚ (protože operátor musí spojit každý hovor).

 • No, tak úplně bych nesouhlasil. Kdokoliv může vyrobit dialer, který bude volat na linku např. konkurence. Té to sice pár korun vynese, ale zároveń by ji velmi rychle odstřihli a postavili před soub. Velmi snadný způsob likvidace:!:.

  Opt-in je myslím daleko snazší.

 • Jenže: má stát nebo nějaká společnost právo rozhodovat za mne a něco mi automaticky vypínat? Musím mít na každou svoji blbost povolení?

  Jasně, dialery jsou většinou podvod. Ale kdo bude určovat, co je správné a co ne?