Spouštíme energomonitor.cz aneb šetříme elektřinu online

Je to taková libůstka, která začala jako všechny hezké věci začínají. Abych to zkrátil, spouštíme s Pavlem Štorkem energomonitor.cz, službu na online monitoring spotřeby energie a její brutální šetření. Nebo-li si koupíte krabičku, strčíte ji k elektroměru a na webu sledujete, kolik “pálíte” a po chvíli také, co máte dělat, abyste pálili méně.

Toť v krátkosti message pro ty, co to nezajímá mnoho a kdo elektřinu šetřit nepotřebují. Pro ty, koho by to zajímat mohlo, to pojednám poněkud šířeji, jak je u mě zvykem 🙂


Energomonitor, akvárium a rybičky: jsme ryba ve vodě, když jde o analýzu spotřeby energií.

Energomonitor.cz vznikl jednoduše. Chtěl jsem si spočítat, zda se mi nevyplatí přejít se spotřebou elektřiny k jinému dodavateli, neřku-li změnit sazbu a tarif. Myslel jsem, že na to bude stačit kalkulačka a pár minutek práce s ceníky a porovnávači sazeb elektřiny, jenže to jsem se hrubě spletl. Pro velmi povšechné srovnání, kdy usoudíte, že ten váš dodavatel je drahý, to stačí, ale na to, abyste spotřebu elektřiny opravdu efektivně snížili, je to na nic. Tedy, pokud se nedonutíte jednou za dva dny opisovat kolečko elektroměru, což se já nedonutím.

Konzultoval jsem celou věc s Pavlem Štorkem, kterýžto snoubí pro tahání rozumů dva základní předpoklady: 1) studoval fyziku (takže ví, že ampér je něco s elektřinou a ne architekturou) a za 2) má hotel, takže jeho zájem na snížení spotřeby elektřiny je eminentní. Ukázalo se, že věc sice řešil, ale nedořešil zásadně úspěšněji, než já.

“Bylo by fajn, kdybychom online spotřebu sledovali,” soudil jsem, což Pavel odpálil s tím, že je to nemožné, vyloučené a debilní nápad. Asi za dva dny psal, že mírně googloval, nakupoval po elektroshopech a zbastlil krabičku, která něco takového dokáže. Postupem času a ladění jsme si sflikovali hromadu součástek, které byly schopny zjistit v reálném čase spotřebu elektřiny, odesílat ji na internet, přiřazovat k tomu ceny a porovnávat cenové nabídky.

Tady malá odbočka. Ve světě existuje celá řada služeb, které se o něco podobného snaží, z nejznámějších můžeme jmenovat Google Powermeter, který ovšem Google v září zařízl. Služby měly z našeho pohledu většinou nějaké ale – například fungovaly jen na externím displeji, data nebylo možno posílat na net. Nebo na netu měly příšernou presentaci, kterou nešlo dále analyzovat, a navíc neuměly řešit vysoký a nízký tarif. Nejčastěji to nefungovalo v Česku a byl s tím všelikerý různý opruz. Ve výjimečném případě to vypadalo parádně, stálo hromadu peněz a bylo to určeno pro fabriky.

Zpět k nám. Nějakou dobu jsme si spokojeně s Pavlem optimalizovali spotřebu, dali to dále do rodiny, jenže celá věc se poněkud rozkecala, takže za chvíli ten náš bastl chtělo pár dalších lidí. Takže jsme dodělali více krabiček, už bylo potřeba předělat administraci a když už jsme se přehoupli přes desítku instalací, bylo nám stydno presentovat to v tom vzhledu, jaký tam byl. Takže jsme to předělali a při tom jsme si řekli, že energomonitor.cz pustíme ven. Takže se od počátku roku vyšívalo na tom, aby z bastlu byla seriosní krabička a webové rozhraní aby vypadalo jako v civilizované zemi. A zformovali jsme kolem toho malou firmičku.

Výsledek? Výsledek můžete vidět sami. Koupíte si krabičku, kterou vám nejspíše připojíme (jestli nejste elektrikář, asi si ji nebudete chtít připojovat sami, ačkoliv stačí na fáze “cvaknout” kolíčky, v hodinách bývá nepřehledno a ne každému se chce v tom hrabat a bez „padesátky“ byste do toho vrtat neměli vůbec). Krabička má dvě části: čtečku, kterou vám namontujeme do “hodin” a pak rádiem připojenou základnovou stanici, kterou si dáte někam tam, kde máte ethernetové připojení do internetu. Základnová stanice má zároveň displej, kde se vám ukazuje okamžitá spotřeba a cena za spotřebu (v eurech, je to paradox, ale udělat si vlastní displej ukazující v Kč, to zatím řešíme, problémem byla cena). A tahle základnovka všechno posílá do webové aplikace, do které se přihlásíte a vidíte spotřebu v kilowatthodinách nebo v penězích. Vše v hezkých grafech a tabulkách, které vám řeknou, kolik je spotřeba trvale zapnutých spotřebičů (tedy odběrové minimum místa), kolik jsou průběžně zapínané spotřebiče. Můžete si hrát, analyzovat, studovat. A dopředu vidíte, kolik “pálíte”.


Stručná verze tabulky se spotřebou v korunách, projekcí na rok a graf: povšimněte si rozdělení na vysokou a nízkou sazbu (tmavší a světlejší barva) a na trvalou spotřebu (zelená) a nárazovou, okamžitou spotřebu (růžová)

Další etapa přijde za několik měsíců, kdy aplikace nasbírá dostatek informací o vaší spotřebě, tedy především spotřební křivku a začne vám aktivně radit, co byste měli dělat pro její snížení. Noční proud, výměna světel, přepojení mrazáku.

Pokud vás to dále zajímá, doporučím k přečtení naši sekci věnovanou tomu, jak vám energomonitor.cz pomůže uspořit elektřinu a kolik – je to sekce pro otrlé povahy držgrešlového typu případně pro hračičky. No a vy ostatní se můžete podívat na demo, což jsou živá data jednoho nejmenovaného odběrného místa ve střední Evropě 🙂

Ať se líbí a hlavně, ať slouží, vyzkoušejte na Energomonitor.cz. A pokud budete mít nějaké náměty, co a jak přidat, co by se vám hodilo, pište.

PS: Plyn a voda? Jsou v plánu, došlá faktura za hotel implementaci značně urychlí…

PPS: Zatím je to takový betaprovoz, chceme ozkoušet naškálování logistiky, ale co dneska není beta…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

26 komentářů

 • Dobrý deň,

  vyzerá to výborne, nechystáte sa náhodou rozšíriť aj na slovenský trh? Resp. ak nie, bráni niečo použitiu súčasnej verzie na Slovensku (samozrejme za predpokladu samoinštalácie)?

 • Díky, zajímavý projekt. Také jsem zkoušel si měřit spotřebu elektřiny, ale moc jsem z měření nezjistil. Tak jsem nakonec provedl úpravy neslepo: výměna žárovek, vypínací prodlužovačky.

  Lze monitor nasadit i v paneláku, kde máme jen jednu fázi a jeden tarif?

 • Slovensko není větší problém, jednoho testera už tam máme. Trochu je potřeba nastudovat strukturu tarifů apod, ale v zásadě to můžete začít používat ihned, bude se měřit spotřeba v kWh a přepočet na EUR, podle vašeho tarifu doděláme brzy.

 • Líbí se mi to. Díval jsem se na to už o víkendu. Nikde jsem nenašel popis zapojení, zda to lze zapojit i na tři fáze a ani obrázek těch jednotek…

 • neni problem merit jednu nebo tri faze, umime oboji

 • Super nápad!
  Koukala jsem na ty grafy a ve vysvětlivkách se Vám míchají barvičky (v textu je něco jiného než v grafu). Je to trochu matoucí.
  K.

 • tleskám, takováto služba má budoucnost. Například já jsem 2tou (letou) iterací s fakturou Pražské energetiky dokázal ušetřit na 62m2 bytě 60% spotřeby elektrické energie, což představovalo asi 7500 Kč ročně. Jestli bude takováto statistika online, umožní to spoustě lidí eliminovat spotřebiče, které „moc žerou“, srovnat spotřebu svého bytu s obdobným bytem a v konečném důsledku i poradit lepšího dodavatele energie (což je třešinka na dortu).

  Díky za informaci 🙂

 • Jeee, dalsi projekt, co jsem taky vymyslel a nikdy nezrealizoval 🙂 Musim priznat, ze jsem nabyl presvedceni, ze v CZ nema smysl. Ale je fakt, ze ted mas lepsi sanci diky recesi. Ja to resil pred 6 lety, kdy nikdo setreni moc neresil… Hodne zdaru.

 • Jeste me napadlo, byl skoro stejny projekt od Google: http://www.google.com/powermeter/about/ , ale ukoncili jej.

 • Vypadá to super, držím palce!

 • Koncept vypadá velmi zajímavě.

  Asi by k lepší orientaci ve smyslu rozhodnutí o samoinstalaci pomohlo zvěřejnění PDF se schématem připojení krabičky do rozvodu, případně další specifikace – max. proud, atd.
  Počítá se i s evidencí výpadků v dodávkách, detekcí zlevněného tarifu (noční proud), atd. ?

  Díky a těším se!

 • Cena v eurech? tak to zavání už hotovýma sadama z amazonu za cca30 – 50 liber. Proč vymýšlet něco co se na západě již dávno vyrábí a prodává? (http://www.electricity-monitor.com/)předpokládám že aspoň software je v češtině. Na webu nikde žádná fotka zařízení, proč asi?

 • Super koukam ze se to konecne zacina trosku hybat i v .cz – ziju na .nz a tady se cca pred rokem/dvema objevil Powershop (http://powershop.co.nz/) ktery neni klasickym vyrobcem elektriny ale spis takovym preprodejcem. Ja mam v dome elektronicky elektromer, kazdy den vidim odecet na netu a vychytavka je ze elektrinu si kupujete as-you-go. Powershop ma nasmlouvane dodavky s dodavateli a vy si na webu jen naklikate od koho chcete elektrinu koupit a za kolik (ceny se meni v zavislosti na rocni dobe, obcas jsou reklamni akce, muzete kupovat zelenou elektrinu nebo supportovat All Blacks a podobny vecicky). Tady (http://postimage.org/image/s6w2zmsa3/) jsem tipnul obrazek pro predstavu. Takze mozna i trosku inspirace pro vas 🙂 Good luck!

 • Díky, jeden článeček a máme reakcí a podnětů víc, než od lidí z testování 🙂

  Něco odpověděl už Pavel. Měříme jednu nebo tři fáze, nic z toho není problém. Katce se omlouváme za pomíchanou nápovědu, to je tím, když do toho člověk kouká už tak dlouho. Prochaine, omlouváme se, fotku krabiček nás nenapadlo udělat, brali jsme to za blackbox, co bude někde schovaný. Vidět z toho vlastně je jen ten stavový displej. Napravíme to, nafotíme to. Hugo ventil: samozřejmě, kupujeme stejné díly, co jiné firmy. Nechat si dělat vlastní LCD displej pro naše velkosérie není zrovna efektivní, tak proto. Elektricity Monitor je o dost slabší káva 🙂

 • A pro Tomáše: díky. V podstatě tímhle směrem bychom se tak zhruba chtěli vydat. Kliknete si u nás a nakoupíte si energii od někoho, kdo vám ji dá nejlevněji. Ale to bych sliboval létající holuby 🙂

 • Jak se pozna vysoka/nizka sazba? Dekodujete impulsy HDO nebo je to odhad?

 • Cau Patriku, super pocin. Jen mam ted trosku problem, protoze jsem pred pul rokem nakoupil za celkem asi 8tis Kc krabicky od techto hochu http://www.merenienergie.cz/micro-din

  Znamena to tedy, ze kdybych chtel data misto na portal http://www.merenienergie.cz/webovy-portal-s0 odesilat k tobe, tak se bez tvoji krabicky neobejdu?

  Skoda, protoze ja mam uz na krabicku napojenou i vodu a plyn, ale to jejich webove rozhrani me vubec nenadchlo a rad bych vyzkousel to tvoje, klidne ti budu delat nejakeho beta testera.. 🙂

  Z me krabicky dokazi vycist i teplotu z az 16ti cidel..

 • Ted je to podle casu, ktere jsou k dispozici na webech rozvodnych spolecnosti. Ale budeme snimat stykac HDO. Tj. ne vlastni dekoder,ale snimat stavajici.

 • Dan: zatím je to podle tabulky pro dannou oblast – tedy časově. Impulsy HDO řešíme, je to na todo. Problém je v tom, že tabulka je dostatečně spolehlivá, rozdíly zatím byly v testech minimální, tak jsme se nedotlačili k dořešení podle HDO.

 • super nápad, zůstane v hledáčku 🙂

 • Má to svoji paměť, resp. umí to naměřená data odesílat dávkově? Jde mi o případ, kdy připojení k netu není trvalé.
  Na jakém portu to komunikuje? To kvůli firewallu.

  Díky

 • Nazdar Tangero,

  zdá se, že nápad s Energomonitorem docela rychle probublal inetem a je protřásán dokonce i u nás …
  http://diskuse.elektrika.cz/index.php?new=1&topic=21554.new#new

 • Dobrý den,
  bude zařízení fungovat i s elektroměrem, který měří kromě příchozí i odchozí energii? Je to tzv. 4-kvad, nasazený kvůli FVE, kdy je nutno kromě spotřeby evidovat i odtékající přebytky z elektrárny. Nepřičte tuto odtékající energii?
  Děkuji za odpověď.
  Pavel

 • Just as good as your last post. Do you accept advertisers?

 • Na tak jednoduchou věc nepotřebuju online krabičky, stačí offline měrák za pár stovek. Spotřeba za rok u mě: počítač 700 kWh, televize 300 kWh, lednička 400 kWh, myčka 300 kWh, pračka 300 kWh. Zbytek je zanedbatelný nebo neovlivnitelný.

 • Blahopřeji, doufám, že toho prodáte více a zbohatnete rychle.
  Dřív, než lidé pochopí, že než tou „úsporou“ elektřiny splatí to Vaše zařízení, bylo pro ně jednodušší zůstat u stávajícího distributora 🙂