Spotřební elektronika Philips vybavena WiFi. Ostatně, vede tudy cesta?

Patrick Zandl · 6. únor 2003

Na Technetu najdete novinky Philipsu připravované pro CeBIT. A konečně dochází na to, že se bezdrátové sítě dostávají i do spotřební elektroniky. Philips představuje minivěž Streamium MCi-250 vybavenou mimo jiné WiFi rozhraním, dále Wireless Digital Multimedia Reciever, centrálu domácí zábavy, která propojí další zařízení jako TV, rádio atd s vaším domácím počítačem a umožní míchat a propojovat vše se vším bez drátů. Vrcholem všeho je dálkové ovládání Philips iPronto schopné používat jak WiFi tak infra pro pohodlné ovládání jednotlivých spotřebičů.

WiFi je dobré východisko z nouze. Ukázalo se, že výrobci spotřební elektroniky nejsou příliš schopni vstoupit do počítačové branže se svými modely, až na jedinou výjimku Sony, která boduje především notebooky a desktopy snad jen v Japonsku a trochu v USA. Důvody? Na počítače se příliš nehodí proprietární firemní vylepšení a také největší rozdíl mezi spotřebiči - ovládání a image - u počítačů hodně sjednotil Microsoft a jeho Windows. Navíc je tu moře asijských klonů, které za podstatně méně peněz nabízejí vlastně totéž.

Jenže uživatelé chtějí napojovat své počítače do ostatních systémů audio-videa. Chtějí si přehrávat své DivX na velké televizi místo na monitoru, chtějí si poslouchat své MP3 na velké věži a ne z uprděných repráčků počítače. A hlavně to všechno chtějí dělat v obýváku a ne v pracovně, kde mají počítač. Na to by se buďto musely přizpůsobit počítače, nebo spotřební elektronika. A WiFi síť zajistí obojí - má potenciál stát se rozhraním mezi dvěma světy. Rozhraním, které má tu výhodu, že nepotřebuje kabely a dráty, je dostatčeně levné a nyní už i dostatečně univerzální.

Takže do takové WiFi home centrály zapojíte kabely televize, kabely od věže a veškerou další kabeláž domácích audio-video spotřebičů a ona se přes WiFi spojí s počítačem a umožní vám třeba surfovat na TV obrazovce, prohlížet si DivX a zároveň nahrávat jiný kanál na pevný disk atd atd. Alespoň do chvíle, než narazíte na sdílených 11 Mbps...:)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook