Spor o letáky Českého Telecomu

Český Telecom nechal vytisknout letáky, kde své služby porovnává se službami alternativních operátorů a asi nepřekvapí, že v nich vychází levněji. Nepřekvapí proto, že jinak by je asi netiskl.

O víkendu jsem se probojoval k jednomu takovému letáku, v němž Telecom srovnával svůj program Telefon 120 s voláním přes Tele2. Telecom modeloval zákazníka, který volá po půl hodinách dálkově a místně ve špičce a mimo špičku rovnoměrně. Asi 90 Kč ušetřil, pokud volal telecomáckým tarifem Telefon 120 oproti Tele2 volání. Potud není co namítat – vzal jsem kalkulačku, nalistoval ceníky a opravdu ten výpočet sedí, ani jsem ale nečekal, že by u Telecomu někdo spadl z Marsu a zkusil habaďůru s čísly.

První část finty je v tom, že uživatel má v Telefon 120 celkem hodinu zdarma pro volání ve špičce a hodinu mimo špičku a to za zhruba 400 Kč s DPH, což mimochodem není zlá nabídka, i s ohledem na to, že neprovolané minuty se převádějí do dalšího měsíce. Cokoliv provoláte nad tyto volné minuty samozřejmě platíte, takže pokud byste volali dvě hodiny ve špičce, hodinu z toho musíte zaplatit bez ohledu na to, že jste nevyčerpali hodinu mimo špičku. To ale není nic divného, prostě je to oblíbený trik užívaný mobilními operátory od pradávna.

Druhá část finty je v tom, že u porovnávaného Home Standard má uživatel 102 Kč s DPH volného kreditu. Pokud by se uživatel choval ekonomicky, nejdříve by provolal tento kredit přes Telecom a pak teprve pres carrier preselection volal s Tele2 do dalších destinací. Tahle úvaha je už méně fér, protože se předpokládá, že zákazník je debil nebo že to zákazník přehlédne.

Třetí část finty je v tom, že pokud uživatel volí jinou skladbu telefonování, například výrazně vyšší zastoupení mezinárodních a dálkových hovorů, kde je Tele2 levnější, rychle to na svém účtu pozná.

Srovnávací reklama je u nás povolená a to je dobře. Telecom předkládá jednoduché srovnání, kde modeluje určité chování uživatele, tedy počty minut a destinace a také fakt, že zapomene na volný kredit v rámci svého paušálu (což si myslím, že je oprávněné, zapomene…). Z tohoto pohledu je to reklama, která mi přijde být v pořádku. Nesmíme zapomínat na to, že reklama je tu od toho, aby zákazníka obelhávala (říká se tomu reklamní nadsázka).

Viděli jste někdy reklamu na auto třeba? Naleštěné auto uhání exotickou krajinou, řidič na autu-prosté silnici řezá zatáčky, pneumatiky perfektně drží na kaluži uprostřed vyschlé vozovky. Řidič přijíží do starého města, pohodlně parkuje před domem. Jste uchváceni výkonem, prostorností a ladností toho vozu. Co na tom, že to je naprosto nerealistický model. Kdo by čučel na reklamu, kde se vychvaluje, jak podvozek přežije i jízdu po rozflákané magistrále, kde ABS stihne váš vůz zabrzdit přesně před štrůdlem aut a klimatizace vám zpříjemní hodiny čekání v zácpě, zatímco ladné parkování vypadá tak, že se vmáčknete půlkou auta do přechodu, kolem na obrubník a modlíte se, aby poliši tudy do rána nešli. Reklama navozuje nerealistické obrazy a vy si je holt musíte převést do reality (klasik Toscani řekl, že Reklama je navoněná zdechlina). Ostatně jiní operátoři srovnání s Telecomem používají dost často na to, aby jim to Telecom mohl vrátit…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

3 komentáře

 • jo takže když něco odešlu, tak marigold omylem přidá jedno /base/ navíc, takže je z toho http://www.marigold.cz/skin… (atp.)
  a pak to logicky nenajde. Po refreshi je to OK
  A k tomuto článku: já myslím, že je OK proti tomu protestovat. To samé udělalo totiž Tele2 a Telecom taky protestoval.
  Myslím, že z tohoto pohledu také ta reklama je OK, až na to, že afaik největší problém je v tom, že vybrali dva tarify, které jsou neslučitelné, asi jako kdyby srovnávali oskartu s eurotel business tarifem

 • [1] už by měl marigold plně fungovat.

  Problém je, že srovnávací reklama u nás není povolená dlouho. Ale podle mne je to správné, prostě se vypíchnou dva tarify. A telecom je vybral rozumně. Telefon 120 je tarif pro normální lidi a Tele2 ani jiné nenabízí. Ani ty Aliatel tarify mi nepřišly od věci vybrané…

 • [2] ta css vypadá že funguje, stále ale nefachá rss.