Specifikace HomePlug AV pro přenosy elektrickou sítí schválena

HomePlug Powerline Alliance schválila nový standard pro přenosy dat skrze elektrickou síť (nebo obecně skrze nestíněný kabel, po němž se jako základní přenáší jiný signál). Specifikace se jmenuje HomePlug AV a měla by umožnit sdílenou rychlost až 200 Mb/s. Původní protokol HomePlug 1.0 nabízel rychlosti do 14 Mb/s, je to tedy citelné zvýšení rychlosti.

Na trhu jsou již některé pre-HomePlug AV výrobky (s obtížně identifikovatelnou kompatibilitou), především v USA, ale myslím, že i u nás se můžeme záhy těšit. HomePlug technologie je pro rozvody datových sítí bez nutnosti tahání kabeláže velmi zajímavá, sám jsem ji s úspěchem vyzkoušel pro prosíťování domácnosti. Standardizované HomePlug AV výrobky budou na trhu počátkem roku 2006. Zdroj: web HPA.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

15 komentářů

 • Šťouravý dotaz: je řeč o  této technologii?

 • [1] těžko říci, tam je jen obecně zmíněno, že PLC technologie to ruší. Je mi to divné, uvádějí to už i u té staré, já doma používám jak rádia, tak Homeplug 1.0 a rušení nepozoruju. Podle výrazu BPL soudím, že mají na mysli rozvody na způsob last-mile, ne síťování domácností. Ale na té stránce odpůrců na bpl.cz to dost motají jedno přes druhé, takže buďto ten text psal někdo, kdo tomu nerozumí úplně, asi ten text přepsal nějaký píárista 🙂

 • [2] Jako radioamtér mohu říci že to ruší v podstatě všechna KV (krátkovlnná) pásma tedy cca od 1,5 MHz do 30 MHz. Navíc technologie není příliš odolná vůči rušení po sítí. Takže pokud vám manželka zapne mixér, čí vysavač (obecně motorek z komutátorem) tak vám to stejně nepojede. Nemyslím si že toto je ta správná cesta… Vážení přátelé tudy ne….

 • [2] BTW co konkrétně ti to neruší? Samozřejmě to nezaruší FM VKV rádia. Ruší to na krátkých vlnách a tam se používají provozy AM, SSB.

  Michal

 • [4] dobrá otázka – já nic kromě VKV FM a CB nic blízko asi nemám, co nad tím tak dumám. A jaký dosah to rušení má mít? Mi nepřijde, že s těmi výkony by to bylo nějak dalekorušivé. S tím mixérem je to fakt, rychlost padne, ale to je obecný problém takových hraček a lepší, než sekat zeď.

 • Počítej stovky metru. SSB prijimac je na to velmi náchylný a taky počítej s tím že profi přijímač má menohel lepší vlastnosti než tvůj VKV přijímač v jezevčíku z Vietnamské tržnice 🙂 (nemám nic proti nim)

  BTW přepni si "cimbál" (CB) na provoz AM pokud ho tam máš z zkus si to poslechnout.

 • [5] Ještě by mě zajímalo o kolik se ti to zpomalí při tom mixéru nebo vysavač. BTW pokud by soused svářel tak si asi ani neškrtneš. Podle mne to fakt není technologie budoucnosti je to takový krok stranou…. já jsem si při reknstrukci zasekal do každé místnosti 2 x CAT6 a je to…

 • [7] nenapadlo mne to změřit, i když internet v kuchyni kvůli receptům používám, tak při mixování to tolik nesleduju 🙂

  Kdyby soused svářel, tak ho asi zabiju i tak. A do rekonstrukce jen kvůli strukturce se mi moc nechce – i když mám teorii, že si dám kabeláž pod takovou tu ozdobnou lištu na podlaze…

 • osobni zkusenosti s homeplugem od MSI – radio to nerusi na FM /digitalni tuner Denon TU-215RD/, AM nezkouseno neposloucham. CB to take nerusi /rucka elix SY-101/. horsi je invertorova svarecka Fronius TP1400, ta rusi uplne cokoli v okruhu 20 metru 🙁

 • POd lišty se to dává velice rychle a pohodlně, zvlášť když je máš se žlábkem. Krásně se tam vejde 2x kabel UTP, větší počet bys musel pečlivě rovnat a také závisí na použité liště. Rozhodně je to lepší natáhnout rovnou kabely, než dostat pokutu od ČTÚ za rušení, krabičky vyhodit a stejně muset tahat kabely.

 • V Japonsku uz je PLC zakazane a dalsi vyspele zeme k tomu krok za krokem spejou. Jen lidi v rozvojovych zemich, jako jsme my si mysli, ze je to spasi. Proc si myslis, ze to v Japonsku zakazali? Protoze je to dobry?

 • [11] Tak tak – to to je slepá cesta. Slovy Járy Cimmrmana – vyfukováním kouře do výlevkz ylato nevzniká. Tedy po tlustoproudu nikdz nepřeneseš tolik co krouceným párem, koaxem či optikou… Fzyika platí všude. Akorát při použití PLC zerušíš velkou část spektra…. Aneb cílem přenosu po drátech je přenést co nejvíce energie (tedy informace) pokud možno beze ztrát z bodu A do bodu B a ne ji vyzářit do luftu…

 • [12] Nakonec mi nejzajímější příšlo tohle:

  "Utilities have never really operated in competitive markets before and the broadband market is a very competitive market,” Rick Nicholson, vice president of research at Energy Insights, an IDC company, tells Reuters.

  “If you look at a utility they don’t really need the additional revenue from BPL … It’s not like Con Edison will go out of business if they don’t offer broadband …. If Verizon doesn’t offer DSL they will go out of business.” Still, it can play a niche role in some parts of the country where even 200 kbps is preferable to dial-up.

 • Zdravim vsechny… s PLC mam zkusenosti nekolik let a tak nemohu zcela souhlasit s nekterymi nazory. Jednak Windows vam tez ne vzdy funguji, podobne jako jina elektronika ,ale i tak ji popuzivate… Ohledne ruseni vsechna zarizeni, i tohoto druhu, podlehaji schvalovanim, ktera nejsou jednoducha levna, takze pokud i PLC vse splnuji, tak asi (pravda proti zde, nebo v Rakousku uvadenym merenim) bude nekde jinde. Navic asi SSB ci jina zarizeni vetsinou pro „zabavu“ nebere nikdo moc vazne, tot na uvod. Obecne je pravda, ze PLC neni zcela na 100% funkcni, zminovne zaruseni od ruznych spotrebicku je zrejme,ale myslim, ze takovej spatne odrusenej mixer tez rusi i radioamatreska pasma radio atd. Myslim, ze v nekterych pripadech si fanda radiomater nedovoli rict sve zene, ze mixer rusi, tak at ho nepouziva 🙂 Kritika je vzdy pekna vec,ale musi byt vyvazena… tez si jiste kupujete bluetooth zarizeni a tak jiste vite, jaka je tam spolehlivost. Vse je odvisle od mnoha faktoru, momentalni podminky, kvlaita vlastniho zarizeni atd. Nakonec i zmineny invertor nikdo nezakaze a nakonec i soused si ho muze pouzivat jak chce, pokud splnuje normy. Takze… ja vim dobre, ze i PLC ma jiste problemy, tez vim, ze rozvod dratem je nejistejsi reseni,ale… krasa v tom, ze si nakonfigurujete dve PLC jednotky a pak k nim pripojite cokoliv co ma ethernet rozhrani a bez dalsiho nastavovani Windows, ci cehokoliv jineho vam v rozvodech 220 „litaj“ data, nekdy rychleji jindy pomaleji,ale „litaj“. Nesouhlasim, ze PLC je veci rozvojovych zemi! V USA UK atd. se to pouziva mnohem vice nez v CR! Takze tak jako vse ma sve zaporu a plusy, stejne jako PLC a verim, ze dalsi generace bude zas lepsi a o to vice pouzivana. Takze fandim vsemu co pak ve finale je jednoduche a samozrejme s vyhledem, ze i spolehlivejsi. Vsem preji hodne uspechu s jakymkoliv prenosem dat. MIlan