Speciální IM zařízení Zipit Wireless Instant Messenger

Patrick Zandl · 30. září 2004

Na trh v USA má přijít speciální instant messagingové zařízení Zipit. Stát bude 99 dolarů a umožní připojit se přes WiFi k bezdrátové síti a používat vestavěný IM klient podporující MSN, AOL, Yahoo a ICQ. Monochromatická obrazovka, neidentifikovatelný a zřejmě nerozšiřitelný operační systém, plná QWERTY klávesnice, děti se po tom mají utlouci.

Zipit Wireless Instant Messenger

Není to zcela nový koncept, pamětníci jistě vzpomenou Cybiko, později před krachem zachráněné a odkoupené herním vývojářem InFusio. Byl to o něco zajímavější koncept založený na vytváření ad-hoc sítí a psaní si z Cybika na Cibiko. Propadl. Zipit má své šance v USA, kde rodiče nemají tak hluboko do kapsy a pár tisíc krabiček se může prodat, protože od dětí bude klid a budou trochu pod kontrolou.

Na druhou stranu to znamená, že o IM je stále neutuchající zájem a o to více mne překvapuje, jak málo to zajímá mobilní operátory v Evropě. Wireless Village je existující specifikace, v nových telefonech se objevují klienti, ale prakticky žádný operátor je nepodporuje, takže uživatelé, pokud je to moc zajímá, mohou hledat alternativní cesty, těch je ale málo a většinou je využijí jen fandové. Pro chytré telefony je tu například Agile Messenger (momentálně zdarma) – jenže javových klientů je pomálu a jsou různě kvalitní.

Operátoři tlačí uživatele do používání SMS, jenže SMS zprávy jsou v Evropě docela drahé, nejdražší v Holansku (21 centů) a v Německu (19 centů), což je už přes 6 Kč. Takže operátoři nikam s IM nespěchají…

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook