Speciální IM zařízení Zipit Wireless Instant Messenger

Na trh v USA má přijít speciální instant messagingové zařízení Zipit. Stát bude 99 dolarů a umožní připojit se přes WiFi k bezdrátové síti a používat vestavěný IM klient podporující MSN, AOL, Yahoo a ICQ. Monochromatická obrazovka, neidentifikovatelný a zřejmě nerozšiřitelný operační systém, plná QWERTY klávesnice, děti se po tom mají utlouci.

Zipit Wireless Instant Messenger

Není to zcela nový koncept, pamětníci jistě vzpomenou Cybiko, později před krachem zachráněné a odkoupené herním vývojářem InFusio. Byl to o něco zajímavější koncept založený na vytváření ad-hoc sítí a psaní si z Cybika na Cibiko. Propadl. Zipit má své šance v USA, kde rodiče nemají tak hluboko do kapsy a pár tisíc krabiček se může prodat, protože od dětí bude klid a budou trochu pod kontrolou.

Na druhou stranu to znamená, že o IM je stále neutuchající zájem a o to více mne překvapuje, jak málo to zajímá mobilní operátory v Evropě. Wireless Village je existující specifikace, v nových telefonech se objevují klienti, ale prakticky žádný operátor je nepodporuje, takže uživatelé, pokud je to moc zajímá, mohou hledat alternativní cesty, těch je ale málo a většinou je využijí jen fandové. Pro chytré telefony je tu například Agile Messenger (momentálně zdarma) – jenže javových klientů je pomálu a jsou různě kvalitní.

Operátoři tlačí uživatele do používání SMS, jenže SMS zprávy jsou v Evropě docela drahé, nejdražší v Holansku (21 centů) a v Německu (19 centů), což je už přes 6 Kč. Takže operátoři nikam s IM nespěchají…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

14 komentářů

 • Souhlas, muj nazor vicemene znas. Podle mne je WV pro uzivatele jednoznacne zajimava vec,ale operatori si davaji nacas, protoze by jim to kanibalizovalo SMSky. Takze jednak bude casem tlak zespoda, kdy vic a vic lidi bude schopny pouzivat IM klienty nezavisly na operatorech a IM a pojedou pres levny GPRS data a jednak operatori nasadej uctovani dat podle obsahu, viz ET nedavny oznameni. Pekna lumparna IMHO.

  Jinak ten WV ma proti klasickej IM systemum dost vyrazny vyhody, integraci s tel. seznamem, sluzby Presence apod. a stejny push chovani jako SMSky.

  Problem je asi opravdu jenom v tom, ze je to zajimavy vic pro uzivatele nez operatory….

 • Děti se po tom mají utlouct? Aha, proč je potom tolik rakoviny …. Chjo :/

 • [2] pri veskere sve inteligenci jsem to nepochopil.. kdyby se po tom mely deti utlouct, tak tady bued spise hodne zlomenych kurou nez rakoviny..

 • [3] zrejme se tark boji, ze tim na neho budou vsichni zarit.

 • [4] ono se v clanku nepise, jak bude ta vec pohanena, takze si mohl domyslet, ze to bude treba na naftu. to s nim pak souhlasim..

 • [5] Nepíše … Hahá. Hned druhá věta: Stát bude 99 dolarů a umožní připojit se přes WiFi k bezdrátové síti a používat vestavěný IM klient podporující MSN, AOL, Yahoo a ICQ.

 • [6] omlouvam se, takze to uz jde pres wifi posilat i elektrinu? resp. pouzivanim wifi je vetsi nachylnost k rakovine? o tom jsem nikde neslysel. vyvedete me z omylu?

 • [1] Uctovani GPRS podle dat (resp. obsahu) u ET je zejmena kvuli IM…

 • [7] Mno, já třeba mám s různýma bezdrátama problémy. Docela mě z nich bolí hlava. 😉

 • Treba zrovna i z WiFi či BT nebo mobilu (při delším používání)

 • [8]
  Ze by me to zrovna prekvapilo :))

  Problem je porad dlouhodobe v naprosto neadekvatni hodnote dat pri prenosu SMS v porovnani s jakymkoliv jinym datovym prenosem. Kdysi jsem na to cet pekny porovnani, jednalo se o financni hodnotu bit/byte pri ruznych telekomunikacnich rezimech. SMS tam s prehledem vitezila o rady. Je to podobny problem jako utok VoIP na klasicke spinane okruhy.

  Idealne budeme mit za chvili jedno IP pripojeni (at uz drat nebo bezdrat) a vsechen provoz bude chodit pres IP v ramci pausalnich dat 🙂 Technicky to uz dneska asi neni zadny problem, ale bude to jeste bolet 🙂

 • Well done!
  [url=http://bnufwpno.com/ezzq/yges.html…]My homepage[/url] | [url=http://lwbylttz.com/trsl/vacw.html…]Cool site[/url]