Spamující Europoslanec?!

Právě mi přišel e-mail od člověka s tímto podpisem:

JUDr. Stanislav Polčák
vedoucí poslanecké kanceláře
director of the Office Member of the European Parliament
Kancelář poslance Evropského parlamentu mgr. Tomáše Zatloukala
Office of Tomas Zatloukal, Member of the European Parliament

Bylo jsem jen na Blind Carbon Copy a oslovení bylo “Vážený pane redaktore, Vážená paní redaktorko”, odesláno na soukromou e-mailovou adresu z adresy polcak@email.cz. Byl jsem informován že jistý poslanec jisté strany podal jistý návrh ohledně patentovatelnosti software a návrh byl v 106 kB PDF přiložen.

Předpokládám, že jsem se nikdy nepřihlásil k odběru těchto zpráv, moje dotyčná e-mailová schránka nebyla nikde pro příjem takových zpráv uvedena (nicméně mohl si jí dotyčný odvodit z mé domény, mate mě to oslovení). Jsem rád, že poslanecké kanceláře používají e-maily, ovšem mám několik vážných připomínek:

 • opravdu je nutné posílat e-maily formou spamu (stačilo požádat o můj e-mail přes jinou cestu a problém bych neměl)?
 • opravdu neví študovaný právník, že se dopouští vážného přestupku?
 • opravdu musí kancelář nejlépe placeného českého úředníka posílat e-maily z freemailové domény (tj. včetně přiložené reklamy)?
 • opravdu neumí někdo z této kanceláře udělat PDF jiným způsobem a z jiného materiálu, než z nakřivo a hnusně vylezlé kopie z faxu?
 • je opravdu zcela bezpečné a rozumné, aby v onom faxovém dokumentu poslaném veřejnosti byly ručně psané podpisy 31 evropských poslanců a faxové číslo kanceláře, tedy velmi snadno zneužitelné údaje!!!

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

11 komentářů

 • No, tenhle spam mě také překvapil. Nicméně bych si docela rád poslechl, jakého že přestupku se podle Vás ten právník dopustil. Já třeba o žádném nevím. Jako obchodní sdělení mi to totiž z definice v zákoně rozhodně nepřijde.
  Co se freemailu týče – jedině mě to utvrzuje v tom, že je dobře, že jsem tohoto europoslance nevolil 🙂 Tento způsob komunikace (+ zvolená forma, atd.) mi totiž přijde jako ryzí amatérismus.
  Dokonce mě napadlo i to, že tento mail vůbec nemusel poslat nějaký vedoucí nějaké kanceláře europoslance, který má nota bene vlastní doménu, ze které by e-mail vypadal vcelku i důvěryhodněji (kdybychom upustili od faktu, že adresu odesílatele umí změnit každé malé dítě), ale že to mohl poslat někdo úplně jiný. Kdyby to ale posílal někdo jiný, chyběla by mi motivace, která by ho k tomu vedla.

 • [1] s tím obchodním sdělením možná máte pravdu, i když já prostě na strany koukám jako na výdělečné organizace (kterými také jsou), a mail, který mě přesvědčuje, abych šel na jejich stránky pak beru jako stejné obchodní sdělení, jako kdyby jej poslal Adiddas.
  Také jsem přemýšlel, jestli to náhodou neposlal někdo jiný, ale zas ten fax s podpisy, k tomu by se podle mě jen tak někdo dostat neměl. Poslanec má sice svou adresu, ale jeho kancelář pod ní nemusí vystupovat. Ať tak či onak mi to přijde dost hnusný.

 • [2] Tusim ze to nemuze byt takove cerno bile. Je tam (asi) sdeleni, ktere je pro odbornou verejnost zajimave a dulezite. Na druhou stranu je to prezentace poslance, reklama na stranu a treba i na EU. 🙂
  Problem je nekorektni rozesilani emailu a ne jeho obsah.

 • [3] já to samozřejmě vůbec nevidím černobíle. Kdyby se mě předtím dotázali, zda-li na mou adresu mohou zasílat informace, některé ze zmíněných problémů by padly. Já jsem to ale ochoten přejít. Ovšem mě vadí nejenom způsob rozeslání, ale v tomto případě hlavně obsah, viz třetí až pátý bod (jež je zvýrazněný).

 • Bóže, bóže, kam ten svět spěje, to jsi tak moc utrpel "noname", že Ti to stálo za to, spáchat takový "brak", a ještě se v tom chlubit, že jsi novinář ?!

  Za tu cenu, že se považuješ za novináře nebo publicistu, musíš hold něco překousnout, a ne naříkat jako malá holka, anebo se nepovažuj za novináře-publicistu, a běž se soudit o spam !

 • [5] Kapitáne Bobře, asi jsi to nepochopil, ale já opravdu nejsem novinář ani publicista. Jsem pracující člověk, který ke všem svým ostatním povinnostem plní slib Patrikovi, aby tu byl v těch dvou týdnech nějaký obsah, aby to tu úplně neodpadlo. A protože mám času velmi málo, píšu prostě to co se namane. Na přípravu článku jsou potřeba tak tři hodiny minimálně, tohle je na deset minut. Je to krátké, číst to nemusíte. Přesto bych uvítal nějakou konkrétní kritiku. Jestli vám přijde nesmysl o tom něco napsat, tak mně tedy rozhodně ne. Zřejmě jste ten e-mail nedostal, jinak byste možná pochopil co je to za hnus. Když mi posílá spam nějaký prodejce v1a6ry či pen1sů, tak to pochopím. Ale u europoslanců to prostě neakceptuji.

 • Zatloukal je celkem gramotny clovek, osobne ho znam, jeden cas byl reditelem jiste vzdelavaci instituce ve Zline.

  Problem je nejspis v lidech, kteri pro neho pracuji. Mozna bych ho na to mohl upozornit.

 • [7] joo, to je dobrý nápad, já na to neměl čas a jestli jej znáš osobně, tak to bude lepší. Chceš přeposlat ten e-mail? Napiš mi kdyžtak svůj e-mail, na který ti to můžu poslat (bezejmena zavináč gmail tečka com)

 • [8] Jo, celkem bych se na to i podival, posilam Ti svuj mail na Tvuj mail.

 • [9] posláno

 • haha, jsem proklikl z hlavní stránky kvůli tomu, že tu byl nový příspěvek a nevšiml jsem si, že komentuji 11 let starý příspěvek … takže beru zpět, smazat to už nemůžu 🙂