Spam prorazil až na titulku

Ach jo. Přísun spamu na Marigolda neustává a včera se jeden probojoval dírou v systému až na titulní stránku mezi články. Co naplat, mea culpa.

Po pravdě, moderní spam moc nechápu. Není v něm žádná informace, kterou by se mi podařilo dešifrovat a která by mne navedla na nějaký produkt, neřku-li web. K čemu takový spam je, chápe to někdo? Když už je v něm URL, tak vede na neexistující stránku, která ani nebyla nikdy registrovaná. Co mi uniklo ve spamerských metodách?

Práce na převodu redakčního systému neprobíhá momentálně nijak valně. Teoreticky mám odzkoušený WordPress, nechce se mi do něj. A to i přes to, že Blog:CMS je mrtvý systém, jenž autor rozvíjí přidáváním pluginů, ale už zastaralý ve své koncepci a jádře. Přiznám se, že jsem se nedíval na původní Nucleus CMS, zda se tato výtka týká i jeho. Je zřetelné, že udržet krok s vývojem redakčních systémů dnes není jednoduché a nejpokročilejší systémy jsou dnes napsané od počátku (a zpravidla v Ruby on Rails či Pythonu) a nejsou to nové verze starých systémů. Není se čemu divit, zbavit se staré architektury není easy. A navíc, už i CMS se začínají výrazně diferenciovat podle svého primárního určení.

Mezi tím jsem vyzkoušel další systém. Jmenuje se PublicSquare, jsem jeho betatester a je příjemný tím, že umožňuje snadnou spolupráci veřejnosti na obsahu. Má dvě nevýhody: jednak je to vývojová verze, druhak ho nelze instalovat, musí se používat formou hostingu a do toho se mi zase tak moc nechce. Hlavně proto, že netuším, jak bych tam nahrál staré články, natož zachoval jejich url. Jinak je to ale přesně ta jednoduchost a síla, kterou mám rád.

Jenže zatím musí mít přednost Stream. Takže posun s Marigoldem bude teď pomalejší, ačkoliv překvapivě dost toho je – už i nový design.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

34 komentářů

 • Ja uspesne provozuju web na Drupalu (PHP + MySQL/PostgreSQL). Neustale se vyviji (komunita dokonce roste a vyvoj se zrychluje), pravidelne vychazi security patche, kod v PHP je rozumne citelny a vypada to, ze i jadro je moderni. Stoji za zvazeni.

 • Proč se ti nechce do WordPressu? Jepší blogovací CMS asi v současnosti není, nejširší komunita zaručuje dostupnost řešení všech problémů, mnoho pluginů, atd. Osobně WP používám asi na 20ti webech a jsem plně spokojen.

 • zkus serendipity – s9y.org
  jedu na tom spokojeně, (ačkoli nevyužívám ani setinu dostupných vychytávek)- má to smarty, cachování, více autorů s nastavením práv, hromady templatů a jednoduchý systém instalace pluginů a přátelskou a rchlou podporu. Je populární hlavně v Německu.

 • [1] Též bych se přimlouval za Drupal. Provozuju v něm jeden komunitní web a nemůžu si stěžovat.

 • Taky přidám jeden systém, http://www.lifetype.net .
  WP je podle mě docela blbě udělanej, je tam všechno smotaný dohromady .

 • Taky právě přemýšlím nad systémem. Docela dobré reference má Typo3. Jde o rozsáhlejší projekt a více různých webů na jednu instalaci – proto hledám v této kategorii.

  Rád bych také provázal diskuzi se stránkami – ty mám nyní na WordPressu. Fórum už mám – phpBB – je dobré, ale RSS není (přes plugin ano, ale složitě) a hlavně je tam spam a ne a ne se s ním dobře vypořádat. Každpoádně bych rád obsah tohoto fóra převedl do nového.

 • Patricku, opakuji to už asi po páté – nabízím ti, že ti marigold převedu na záplatovaný Nucleus (tak 1 hodina práce), záplatovaný blog:cms (5 minut – už přeci jen používáš dva roky starou verzi) a nebo na wordpress (se zachováním všech URL – tak 1 hodina práce). Samozřejmě bez jakýchkoliv bočních úmyslů, bez požadavků na odměnu či vděčnosto, bez požadavků na mojito 😉
  A to včetně integrace tvých reklam, včetně přizpůsobení CSS případně přebrání toho existujícího. Ostatně už jsem ti dával link na http://kapler.cz/marigold/, kde jsem před pár měsíci udělat wordpress verzi marigoldu.
  Přiznávám pak bez skrupulí, že nejsem wordpress expert, abych ti to ještě nějak uzpůsobil pro tvé další plány, znám pár pluginů, které by vyřešily některé tvé další potřeby (více autorů atp.), to ale není teď tak důležité, hlavně že už se tu nebudeme muset otravovat se spamy, že se odpoutáš od RH systému atd. a tvé další plány se dají řešit následně, byť třeba přechodem na jiný systém.
  Jediné co je od tebe potřeba pro to udělat je říct "krleš" 😉

 • [7] KRLEŠ na záplatovaný Nucleus za Patricka 🙂

 • [8] to je moje nejméně preferovaná varianta – poslední nucleus je z května (a to jenom malý security update, takže nevím, jestli ten dnešní bug je vůbec v nucleusu vyřešen), předtím opět jen bugfix loňský srpen, poslední verze, která něco vylepšovala byla loni v březnu! Od té doby bylo několik desítek verzí wordpressu, a i ten blogcms za tu dobu prošel slušnou řádnou kvalitativních změn. Jestli ale patrick bude "krlešovat" za nucleus, tak jej sem dám. Jen musím vymyslet nějaké řešení pro zachování stejných adres, jestli si pamatuji dobře, tak pro to nucleus neměl žádný inteligentní plugin (to co má blogcms je z větší části rh počin a není kompatibilní). Nejraději bych ale, kdyby patrick zvolil ten wordpress, je tu imho okolo něj mnohem lepší komunita.

 • Vše, ale jen ne wordpress – je to jeden z nejhorších systémů, má prachbídnou strukturu a je celkem docela o ničem. Spíš bych se přimlouval za Drupal nebo i phprs…

 • Kdyby vás to jen tak mimochodem zajímalo, tak textpattern minulý týden vyšel v nové verzi 4.0.4 🙂 PS. Kdo hledá najde.

 • [10] tak s tím začátkem bych si troufl nesouhlasit, od první verze se výrazně zlepšil a ten to je většinou velmi hezké objektové php. To jestli je o ničem je hodně subjektivní, ovšem když to beru podle odkazů, tak 70× více lidí používá spíše wordpress než drupal (http://googlefight.com/index.php?lang=en_GB&word1=wordpress&word2=drupal…) a je i dvakrát populárnější http://www.google.com/trends?q=drupal%2Cwordpress
  phprs je nejhnusnější systém který znám, i kód stojí za prd, bez nějakého světového vývoje a hlavně bez nějaké reference se slušnými počty uživatelů.

  Hlavně ale teď nejde o to najít finální řešení, ale vyřešit jednoduše problém se starou verzí systému plnou bugů.

 • btw patricku, nějak nechápu co to znamená "umožňuje snadnou spolupráci veřejnosti na obsahu". Jestli myslíš ten suggest/post systém, tak ten se dá udělat s podstatě kterýmkoliv systémem, potřebuješ pro to jen
  a) dovolit neregistrovaným (resp. neautorizovaným) publikovat články na speciálním místě
  b) rating systém

 • Ten spam taky nějak nedokážu dešifrovat, pokud je tam ještě nějaká webová adresa, tak to chápu. Ale výkřiky typu No Aids, good work nebo podobné blbosti mi nějak nedochází.

 • "K čemu takový spam je, chápe to někdo?" – může to být, že to spammeři zkoušej na blogy co jsou nastavený na:

  – komentáře ke schválení pouze pokud obsahují více než X odkazů, jinak rovnou postnout
  – automatické schvalování komentářů s více odkazy po X postech

  Jinak nám předvčerem taky na Web. reflektoru jeden spammer obešel moderaci komentářů a jeho "příspěvek" se rovnou postnul pod starší příspěvek. Mno ale rovnou článek? Nešlo o krevní mstu, vzhledem k tomu jak RH drtíš na Linkuj? 😉

  Co se týká "jakou použít aplikaci" nepovažuju to až za tak zásadní věc, a opravdu nechápu co všichni maj proti WordPressu nebo teba i phpBB. Za oceánem na nich jedou i (ve srovnání s cz rybníčkem) mega-giga weby z důvodu silné komunity za těmito aplikacemi. U nás všichni rozumujou jak jsou snad všechny skripty na ho..o, ale skutek utek. Venku budují komunity a tady smažíme pseudo-SEO-XHTML-CSS validní šity a přehrabování se Drupalu nebo kdoví v čem. Samozřejmě hlavně v teoretické rovině, protože ty weby prostě nějak nikde nevidím.

  Tak proč ne třeba čerstvý release WordPress MU? Co se týká Nucleusu, nemám zkušenost, ale u "venkovních" webmasterů pozoruju k Nucleusu odpor. Drupal je možná hezká snaha, ale ještě pořád není pro toho, kdo se nechce hrabat mimo šablony, sorry.

 • [13] Vždy je nejlepší najít hned finální řešení, které bude fungovat – než něco, co je jen na "půl roku"… Viz. nynější stav.

 • Patricku, před nějakou dobou zde byly i úvahy o xaraya.com. Chápu, že je to na Marigold asi příliš velký bumbrlíček, nicméně mi nedá se zeptat, zda má či měla tato úvaha nějaký vývoj?
  Mám už postarší web, který jede na šíleném postnukovi a xaraya se mi zdá jako logická volba pro upgrade, neboť se na něm podílejí i bývalí vývojáři postnuka. Mám s tím nicméně jako laik trochu problémy. Otázka i do pléna zní, zda má někdo dokončenou lokalizaci a případně zkušenosti s importem z postnuka. Díky

 • [16] tak to rozhodně není pravda. Na finální řešení jsou kladeny zcela jiné požadavky než na současný blog (viz patrickovy plány co s marigoldem)
  [15] mluvíš mi z duše. BTW Wordpres MU je také můj favorit, nicméně Patrick by to potřeboval ještě trochu cvrnknout nějakým corporate CMS. Ale Yahoo Yodel http://yodel.yahoo.com/ nebo NY Times Blogs (http://www.nytimes.com/ref/topnews/blog-index.html…) jsou něco, na co těžko nějaký konkurent má odpověď.

 • Přímlouvám se k Drupalu – je flexibilní, snadno upravitelný a má širokou škálu použití. S ničím lepším jsem se doposud nesetkal (a to provozuji blog na WP) 🙂

 • [18] Nyní myslíte ty výkřiky do tmy asi někdy před rokem? Marigold na vstupenky? Tyhle vize jsou již dávno pohřbeny…

 • Ad [18]: mrkněte na alahup! (http://www.alahup.net ). Je sice komerční (250 USD/doménu), ale není to drahé. Admin rozhrani je ve Flashi a domnívám se, že v PHP nic rozumnějšího dnes neexistuje.

 • Najit opravdu vhodny redakcni/blog system pro neco takoveho v co se vyvinul Marigold bude asi orisek, osobne mam zkusenosti s PHP Nuke, Drupal, WordPress a posledni jmenovany me oslovil diky sve jednoduchosti (v zakladu) a pomerne snadne moznosti si cokkoliv upravit dle sveho, kod nevyjimaje. Urcite WP neni nejlepsi, ale urcite jeden z nejrosirenejsich 🙂

 • Ja jsem ochoten do umreni propagovat Drupal, jsem ochoten i pomoct s integraci…

 • Řekl bych, že naprogramovat CMS přímo na míru od dobrého programátora vyjde v konečném součtu levněji a ušetří spoustu nervů i času, než vybírat CMS, pak s ním dlouze bojovat a nakonec zkoumat vnitřnosti kvůli úpravám nebo doprogramování chybějících vlastností.

 • [24] To jsem si taky myslel… Jenze musis s/dobreho programatora/alespon dvou dobrych a sehranych programatoru/. Jeden programator sam neuhlida kvalitu.

  Pokud pujdes mimo studentskou sferu, zaplatis klidne i 30k. To uz radeji pozadat nejakou firmu, at Ti ohne jejich CMS. Oni se v tom vyznaji, takze to nebude tak narocne a dostanes k tomu i podporu a zaruku kontinuity vyvoje.

 • [25] 30k? ja bych pridal alespon jednu nulu, pokud by mel nekdo naprogramovat CMS, ktery umi to co Drupal. Ted jsem nekde videl stranku, kde spocitali pocet radku Drupalu, pocet hodin na vyvoj a vyslo to na nejakych $5M

 • [25] 30k? ja bych pridal alespon jednu nulu, pokud by mel nekdo naprogramovat CMS, ktery umi to co Drupal. Ted jsem nekde videl stranku, kde spocitali pocet radku Drupalu, pocet hodin na vyvoj a vyslo to na nejakych $5M

 • [20] Výkřik do tmy to nebyl. Dokonce to bylo ze značné části naprogramováno člověkem, co říkal, že to udělá, aby marigold nezaniknul. Jenže víte, jak to chodí, najednou měl jinou práci a systém zůstal těsně před spuštěním 🙂

  [19] Pro úpravy marigolda není potřeba žádný kolosální systém. Drupal je už dost velký, Plone a podobné už naprosto molochální. Nakonec, jak na to tak koukám, to skončí u Wordpressu, se kterým už mám zkušenosti a můžu si udělat hodně úprav sám.

  [24] do toho bych nešel. Mám s programátory ted práce nad hlavu a řídit si ještě jednoho, to se mi fakt nechce. I když v zásadě souhlasím, ale vyšlo by to draho, moc draho na to, co do Marigoldění chci vrazit.

 • [3] to ze nieco pouziva SMARTY by som povazoval skor za nevyhodu:-) SMARTY je strasny paskvil

 • Nejak se tu nezminuje Joomla, kterou pouzivam asi na peti webech a k velke spokojenosti.

 • [28] Hmmm…, že tak skončí většina "převratných" nápadů? Každopádně povinná registrace by vytvořila zajímavý seznam čtenářů, který by šel použít pro tvorbu obsahu, ale chraň vás bůh (schválně psáno s malým "b"), jestli byste to použil nějaké agresivní reklamě.

  Myslím ale, že nápady neuskutečněné do krátké doby se již dají označit za "výkřiky do tmy". Stejně tak asi dopadne akciový Marigold.

  Nepoužívejte, prosím, WP – je to jeden z nejhorších systémů, jaký jsem kdy viděl. Horší snad už byl pouze základní Nemesis.

 • [24] to musím hrubě nesouhlasit. Pořád všichni mluvěj o tom jak jsou ty opensource skripty děravý a o tom, ale mlčí se o tom, že bezpečnostní díry jsou často spíš problém "nově objevená chyba php/MySQL". Komunita za opensource často velmi brzy releasuje záplaty, jak budete lepit skripty, které vám kdysi někdo dodal za 0 tis? 😉

  [28] "Jenže víte, jak to chodí, najednou měl jinou práci" je to tak, lidé mají tendenci zapomínat, že čas jsou peníze, a ty že jsou až na prvním místě. Držím palce aby se community-driven marigold nevytratil do prázdna 😉

 • [31] "WP – je to jeden z nejhorších systémů" a tohle je co za výkřik do tmy? Na základě čeho?

 • [33] Na základě osobní zkušenosti. Je nutné si uvědomit, že většina z těchto tvrzení je založena na subjektivním názoru. Připadá mi to jako strašný moloch, kde můžu jen pár věcí nastavit a jednoduše si jej nemohu spravovat.