Sony StreamMan do evropských sítí (cože? Aha, rádio bez rádia)

Sony si s hudbou zahrává rádo. Walkman, Discman a další. StreamMan je další zajímavý koncept – tentokráte určený pro mobilní telefony. Hudba se neukládá na nich, ale streamuje se po síti. S tou fíčurou, že pokud síť běží rychle, ukládá se hudba dopředu do vyrovnávací paměti, když má síť problémy nebo jste třeba v podchodu bez signálu, jede hudba z vyrovnávací paměti, dokud tam nedojde nebo se neobnoví signál.

Je to vlastně něco jako rádio. V sofistikovaném průvodci si vyberete na svém mobilu žánr hudby, který chcete poslouchat a StreamMan vám jej hustí do head-setu ve formátu WMA na 96 kbps bitrate (AAC kodek). Pokud vás nebaví rádio, můžete si vytvořit vlastní playlist a ten si úplně stejně poslouchat.

Všechno funguje na telefonech vybavených Symbianem a to jak na Sony Ericsson rozhraní UIQ (to asi nepřekvapí), tak na Series60 od Nokia (taky nepřekvapí, protože to je 90% trhu Symbian zařízení) – jak 2,5G tak 3G telefony (z nich zatím jen Nokia 6630). A StreamMan má dokonce malé chatovadlo, můžete si posílat zprávy s přáteli i s lidmi, kteří poslouchají stejnou skladbu.

Nějaké chyby to mít musí. A baže: má. Funguje to zatím v pilotu jen ve Finsku v síti TeliaSonnera. Jenže jak to tak vypadá, Sony StreamMan si budou moci užívat také zákazníci Vodafone a jeho Live! portálu – celá záležitost by se měla vyhlásit v Cannes. Proč? Protože Vodafone leze na nervy jeho konkurent O2 s podobnou službou Jukeboxu, zařízení, do něhož se dá stahovat hudba. A následovat by tohoto příkladu mohli i další operátoři.

Sony StreamMan vypadá zajímavě už tím, že si uživatelé nemusí kupovat žádný hardware a o všechno by se měla postarat mobilní síť. Otázka bude, zda se o to skutečně postará, protože samotné GPRS si bez EDGE s takovým datovým tokem nijak hezky neporadí. A otázka také bude, kolik za službu nakonec zaplatí uživatel.

Otázka na závěr: pamatujete si ještě na technologii zvanou FM rádio? Nedělala něco podobného? Asi ano, akorát přemíra reklamy to zabíjí. Já poslouchám v autě Fayn rádio a reklama je tam co dvacet minut na dalších deset minut 🙁 Takže proč by nemohla mít úspěch placená stanice šířená osobně jen pro mne mobilní sítí… (v Cannes to osobně otestuji a pak se uvidí 😉

Presentaci včetně flash dema najdete na tomto webu.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

6 komentářů

  • Nic extra, na 6630 si mohu spustit Helix prehravac a streamovat radia z celeho sveta, co vysilaji po internetu pres Realaudio, pouzivam to bezne, pres Edge (t-mobile) a hraje to plynule a celkem kvalitne. Nepodarilo se mi rozjet zadne ceske radio, vsechny vysilaji pres micros*it stream… ale nemel jsem cas to dal zkouset (resp.hledat), mam par stanic z celeho sveta a jedu 🙂 stejne jsou ceska radia uplne na nic, krome radio1 se neda poslouchat vubec nic, bohuzel jsem mimoprazsky tak pouze pres pc a stream 😉 pres edge tohle funguje dokonale a vsude (funguji i mobilne pres PDA m$ + mobil). hlavne proc to v teto souvislosti pisu, je to ZADARMO 🙂 Kdyby nekdo umel rozjet MP3 stream na Series60 tak napiste… ja jsem se s tim vsim pral docela dlouho ale nenasel jsem jinou moznost nez streamovane realaudio…

  • [1] V Realu vysila napriklad Radio faktor nebo CRo.

  • Diky za tip, jeste to ma ale jedno uskali, funguji mi pouze adresy ve tvaru: rtsp://…. .rm
    faktor ma pnm://… to same CRo, kdyz jsem to hodne resil pred mesicem po koupi telefonu, tak jsem nikde nenasel co ty protokoly presne znamenaji, nicmene funguji pouze rtsp:// … 🙁 nejaky napad?

  • [3] bohužel – zkoušel jsem to právě z Nokia 9500 a nejde to přehrávat 🙁

  • S tou reklamou na Fajn rádiu mi teda mluvíte z duše. Taky jsem tohle rádio dřív moc rád poslouchal, ale dneska se to prostě už nedá vydržet. Té reklamy je tam tolik, že se ta stanice stává naprosto nekonzumovatelnou. Nezbývá než si vypomoci z vlastních zdrojů a poslouchat "svojí" muziku.

  • [3] rtsp nebo pnm jsou protokoly, kterymi Real prouduje. Kdyz nekde vidite odkaz zacinajici na http, tak si ho stahnete, otevrete v notepadu a VOILA! Je to plaintext, kde URL zacina na rtsp nebo pnm 🙂

    Uz asi pred rokem jsem se ptal realu, zda je to vlastnost nebo chyba, odpovedi jsem se nedockal.