SoftPhone se vybarvuje

SoftPhone klient X-lite během mého hovoru na infolinku Telecomu (oblíbený obětní beránek, je tam plechová huba, dá se zkoušet po libosti)

O službě SoftPhone jsem psal v únoru, tehdy mi bylo divné, že na jejím serveru chybí informace o provozovateli. Evidentně si to provozovatel také uvědomil a zřejmě jsem ho chytil v době, kdy svůj web teprve rozjížděl.

Dnes už je na něm potřebná sada informací včetně e-shopu a mohu říci, že toho SoftPhone nabízí opravdu hodně. Nejlevnější IP telefon (možno tedy volat bez zapnutého počítače) je tu za 3650 Kč, nabídka končí u 22890 Kč (Cisco 7970G s barevným dotykovým displejem), lze si koupit i USB sluchátka nebo jen tak stáhnout software klienta X-lite na vyzkoušení. Stáhl jsem, vyzkoušel jsem a funguje to hezky. SoftPhone dokonce nabízí dotaci pro lidi, kteří by náhodou chtěli vyřadit IP telefon NP210. Ta náhoda není moc velká, protože NP210 používá jen Fayn, takže je to jasná pobídka pro Fayn telefonisty. Jak se tomuto šťouchu podaří, to nevím.

SoftPhone má v nabídce také WiFi telefon Zyxel Prestige 2000W – za 10 000 Kč s DPH. Jak by ho nenabízeli, SoftPhone používá SIP, zatímco Fayn používá H.323, ačkoliv Fayn nedávn prozradil, že by chtěli na přelomu roku nabídnout také podporu pro SIP.

Na SoftPhone jsou z mého pohledu zajímavé následující věci:

 • podpora vícenásobného přihlášení, kdy na jeden účet můžete být přihlášeni z více míst. Tohle Fayn neumí a je to velmi důležité, protože díky tomu můžete u SoftPhone používat klienta nainstalovaného na počítači i v práci nebo na cestách, kde máte inet připojení, jako odchozí či příchozí linku. Taková linka funguje jako paralelka. Pokud u Faynu máte jeden telefon přihlášený, jiný už nepřihlásíte a je to velmi nepříjemné, službu to podle mne dosti degraduje z hlediska mobility.
 • možnost používat SoftPhone bez měsíčního paušálu. SoftPhone i Fayn definují základní domácí paušál za stovku, ale SoftPhone nabízí i verzi bez paušálu. Samozřejmě volání je dražší a volání v síti SoftPhone není pak zdarma, ale za desetník, to není takové drama. Je tu ale také účtování po minutách, ne vteřinové. A navíc SoftPhone vyžaduje instalační poplatek 595 Kč. Ale možnost provozovat službu (byť za mírně dražší minutové ceny) bez paušálu podle mne rovněž naláká dost lidí.
 • SoftPhone má příchozí číslo, zatím ale nevím, zda jej správně identifikuje, pokud voláte někomu, kdo má CLIP a vidí vaše číslo. Fayn má příchozí číslo, ale neidentifikuje se volanému správně, na číslo, které předává, se nelze dovolat.

Rozdíly v cenách volání mezi Fayn a SoftPhone jsem příliš nezkoumal. Nevolám do USA tak často, aby mne trápilo, zda stojí minuta 2,80 Kč nebo 2,50 Kč, zato mne trápí, když stojí 15 Kč, jako u Telecomu. Volání po ČR má ceny pro SoftPhone oproti Telecomu také výrazně nižší a bez toho měsíčního paušálu je to zajímavé i pro málo volající…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

15 komentářů

 • Zajímavá věc, propočítám, za jak dlouho by se mi vrátila investice do HW. Já ani neprovolám paušál od Telecomu.

 • Ja se ptal FAYnu jakej protokol pouzivaji, a oni mne pred rokem a neco tvrdily ze pouzivaji svuj proprietalni protokol.

 • Fayn má příchozí číslo a dá se na něj zavolat – alespon na ten Voipac, který mám zapůjčen. Jde tedy volat do "JTS" a na jíný VoIP telefon , i když je na neveřejné IP adrese a za firewalem.

 • [1] Podobný tarif má prý i Viphone, ale nikde to na svých stránkách neinzerují. (bez paušálu + o něco dražší volání + příchozí číslo).

 • [2] je to prý nějaká upravená H323 – jak hluboká je ta úprava, to nevím. moc asi ne – H323 si můžete z velké části poslepovat a modifikovat ze standardizovaných komponent.

 • [3] příchozí číslo má i SoftPhone, VoIP služba bez něj má omezený smysl a s paušálem ho prakticky nedává. Vtip je v tom, že u Faynu se volanému nezobrazuje to správné, vaše číslo. Ale nějaká brána, na kterou se nedá zpět dovolat, takže nemůže ze zmeškaných hovorů zavolat zpět přímo, ale musí si tipnout, kdo mu volal a najít si jeho číslo… jak to má SoftPhone, to netuším.

 • [4] viphone zatim tarif bez pausalu nema.

 • [6] U softPhone prijde upozorneni na zmeskany hovor mejlem nebo sms

 • [8] mailem ani SMS mi nepřišlo, ale mám jen ten testovací účet, kde to asi není aktivní. ale moc se mi líbilo, že na webu vidím promeškané hovory (a samozřejmě i přijaté a odchozí), Fayn má jen odchozí hovory, příchozí jsem nikde nenašel…

 • 😆 Upozorneni na zmeskane hovory funguje, ale ne u testovaciho uctu, ktery je zdarma. Tato sluzba je dostupna az u uctu aktivniho.

 • [6]Tak jsem to otestoval a kdyz vam nekdo zavola z softPhone na mobil i pevnou linku tak se vam zobrazi "brana" 53339xxxx (volal jsem z Prahy ). Perlicka je v tom ze kdyz potom vy zavolate zpet na tu branu tak se dovolate tomu kdo vam volal 😀 🙁

 • [11] Jojo, to je pravda, ale to není brána, to je alias čísla v brně. Ono je to tak, že mají servery v brně a GTS jim na ně zpropagovalo aliasy, takže to číslo, co se zobrazuje, je ve skutečnosti vaše, jenže v brněnském rozsahu. Za 20 Kč měsíčně si můžete koupit další aliasy, tenhle je zadarmo, dokud to nepředělají 🙂

 • [1] Za jak dlouho se vrátí investice do HW jsou snadné počty :-). Přibližně to je "Cena HW/paušální složka poplatku ČTc", címž získáme údaj blížící se nejdelší době návratnosti. U programu HOME MINI by to bylo (pokud každý měsíc právě jen provoláme paušál) nejdéle za cca 3 roky.

 • [9] "Upozorňovací" SMS jsou placené, takže u testovacích účtů skutečně nejsou aktivní. Příslušná nabídka se vám objeví v části "registrační údaje" jakmile změníte testovací účet na "ostrý". Stejně tak u testovacích účtů není aktivní další feature, a to hlasová (resp. faxová) schránka, která, je-li zapnuta, zaznamená příchozí hovor a jako soubor (hlas je WAW, fax je TIF)jej pošle mailem na adresu uvedenou při registraci. K faxové schránce ještě poznamenávám, že si ji zatím nemůže zapnout uživatel http://www.SoftPhone.cz/?sp… :wink:, na webu sám, ale může mu ji aktivovat na požádání technik.

 • Mimochodem, u SoftPhone + X-lite mne zaujala možnost nadefinovat si do SW klienta až 10 účtů/tel. čísel (každý jako samostatnou "SIP Proxy"). Aktivní mohou být všechny současně. Příchozí hovory se zpracují automaticky. Odchozí hovor přes "default proxy" vytáčíte přímo (já tam mám své pražské číslo), hovor přes jinou proxy (t.j. z jiného čísla, např. budějovického) odlišíte prefixem (implicitně #cislo_proxy). Z jednoho SW klienta tak velmi pohodlně lze volat "místně" ve více TO. Jako bonbonek k tomu přistupuje ještě to, že alternativní proxy nemusí být jen SoftPhone, ale obecně jakákoli služba, používající SIP protokol a STUN. Já mám takto společně se SoftPhone aktivní bezplatné mezinárodní sítě FWD a SipPhone.