Sofistikovaně ospamován

Minulý týden byl týden plný bojových událostí, nenadálých zvratů a akcí hodných pár facek. Podle toho také dopadl, nic jsem nestíhal. Už ani odpovídat na emaily. Skončilo to horečkou a ležením v posteli. A při té příležitosti jsem procházel administraci serveru a všimnul jsem si nového sofistikovaného druhu spamu v češtině. A teď trochu morálního „co s tím“.

Takže popořádku: na Chronomagu, serveru věnovanému hodinkám, se objevil diskusní příspěvek pod článkem o hodinářích od písmene G s připomínkou, že tu není hodinářská firma Guess. A detailně vylíčil, jak ženě tyto hodinky koupil a že je koupil na jednom českém obchodě. Na příspěvku mne zarazilo několik věcí. Tak především byl literárně příliš cizelovaný, ale s gramatickými chybami. Málokdo píše do diskuse takový příspěvek z voleje, leda by si ho připravil předem, ale pak už nestačil na gramatiku. Zdůvodňování ve stylu „protože mě nebaví chodit nakupovat do obchodů ( fronty a tlačenice )“ je prostě na běžného diskutéra výjimkou. Mrkl jsem se na IP adresu odesilatele a tu máš čerte kropáč, záznam vedl na jméno jednoho z největších českých eshopů. Neuhodli byste – shodou náhod i toho, na kterém dotyčný nakupoval.

Nejdřív jsem to pustil z hlavy, jenže za chvíli přišel další podobný komentář. Tentokrát ve článku o vodotěsnosti hodinek někdo (jiné jméno, jiný freemail, stejná IP adresa) odkazoval na hezké Wengery s ponorem do 1000 metrů. Quartzové. Co říct na příspěvek ve znění „Takové s velkou vodotěsností mají taky tady, ale tak hluboko bych asi neplaval…“ A týž shop.

Otázka je, co s tím. První komentář jsem byl ochoten propustit smířlivě s tím, že holt si koupil hodinky u zaměstnavatele, protože jinak by ho v práci neviděli rádi. U druhého už jsem zapochyboval. U ostatních nepochyboval spam filtr, který je vymazal sám a za mne.

Resumé? Budu to vymazávat. Chronomag má něco jako partnerský program pro eshopy a firmy živící se hodinařinou, kdy za pár stovek ročně můžete psát do speciálně určených fór své firemní nabídky a nemusíte s tím prudit lidi, kteří to číst nechtějí.

Chápu, že pro provozovatele je výhodnější vydávat se za řadové čtenáře, kteří referují o něčem, s čím byli spokojeni a že nejde o těch pár blbých stovek, ale z mého pohledu je to prostě podvod. Zbytečně to bude jen dělat problémy s důvěryhodností uživatelské skupiny kolem serveru a serveru samotnému…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

10 komentářů

 • A pro priste uz provozovatele eshopu vi, ze musi pouzit proxy nebo si pro tyhle veci poridit i nefiremni pripojeni… Tenhle pokus byl docela naivni.

 • Nebyl to náhodou Maxim Černý a jeho sofistikovaný spamový servis (spamovečka)? Viz třeba http://www.misantrop.info/620039-maxim-cerny-komentarova-sluzba.php a google… 🙂

 • Tohle vas prekvapuje, pane Zandl? Proste black hat guerilla marketing 2.0 😉

 • Myslím, že se to děje dnes a denně, ale určitě daleko sofistikovaněji. A mimochodem, pánové, zkoušet to na „Pana Weba“ Patricka …, co jste si mysleli ?

 • Mám podobnou zkušenost. Na blogu jsem publikoval článek o „pádu“ HDD a následném pokusu o opravu u jedné= firmy. Asi po půl roce se objevil první velmi sofistikovaný komentář, popisující zkušenosti s jednou firmou a linkující na tuhle firmu. Pustil jsem ho – nenapadlo mě, že to může být bouda. Když se po dalších pár měsících objevil stylově podobný příspěvek, ale linkující na jiný web, došlo mi, že to je takováhle forma reklamy – inu, lidé jsou vynalézaví:)

  -sway

 • Takováhle forma spamu je stejně otravná, jako koterákoliv jiná a zaslouží si stejně mazat. Zvlášť když to nekdo dělá takhle blbě.

 • Řeknu to takhle!! tenhle trik Pochazi od ruskych hakeru, v rusku je takovych genialnich veci kupa…
  Proste si někdo přečetl všechny články o SEO)))
  Nebo to byl hlupak a zkouši to.
  Ale hold když Češi neumněji rusky tak to hold minus pro vas panove)) učte se))

 • co takhle ty spamovací ip porovnat ještě s ip adresami členů fóra 😉

 • Ta jazyková obratnost&neobratnost je na těch spamech naprosto úžasná. Ale nechápu, jak to dokázel prokouknout i ten spamový filtr?

 • myslim ze do jiste miry je tahle forma „spamu“ docela ok..pokud treba „spammer“ hleda googlem diskuze k produktu ktery prodava a v ramci diskuze vidi link na konkurencni shop s dotazem jake maji ostatni s produktem zkusenosti a sam ho ma ve svem shopu za lepsich podminek, nevidim nic spatneho kdyz tam pastne svuj link..
  nebo i pokud jde o clanek o nejakem konkretnim produktu, asi bych prispevatele netrestal, pokud by do diskuze pod jasnym nadpisem napsal „Toto nabizime za vyhodnych podminek u nas v eshopu“ a zaroven byl registrovanym uzivatelem serveru, ktery se diskuzi ucastni i jinak(nekomu obcas poradi) nez svou reklamou