SMS u Českého Telecomu není špatný nápad

Přečetl jsem si Malérův spot týkající se SMS z pevných linek: SMSky u Telecomu za půl roku = 3 hodiny u Eurotelu. Ačkoliv bych nechtěl polemizovat s faktem, že těch SMS přes Telecom příliš neprošlo, což je z čísel evidentních, opravil bych rád nějaká fakta, která Malér uvádí ve své ekonomické kalkulaci, když říká, že “jenom zavedení služby a marketing musel stát násobky toho, co zatím služba přinesla jako příjem”.

Co se marketingu týká, asi není sporu a Telecom do něj narval hromadu peněz. Něco inzerovat musel a řekl bych, že SMS nebyly špatnou volbou, ale od toho abstrahujme. Malérova chyba je v předpokladech nákladů služby.

Pokud se podíváme na to, jak Telecom SMS odesílá, záhy se dopátráme toho, že se SMS z mobilu posílají přes PRSMS číslo. Náhledem do seznamu PRSMS poskytovatelů (příkladmo zde u ET) zjistíme, že číslo provozuje Fincom – Materna. A jsme již blízko poznání. Celá služba SMS z pevných linek je totiž provozována Fincomem, který ji nabízel už dva roky před tím, než ji nabídl Český Telecom (důkaz zde). Nové vedení Telecomu totiž pouze uzavřelo dohodu o dělbě výnosů a službu začalo masivně propagovat. Čili ho služba nestála nic, než ten marketing.

Druhou chybou v kalkulaci je cena odeslané SMS. Fincom posílá SMS do mobilních sítí přes Connect připojení, tedy za ceny v řádu cca 80-50 haléřů plus DPH dle aktuálního měsíčního objemu. To poznáte z čísla, z jakého SMS přichází. Ani při nejhorších cenách by tedy Telecom na posílání SMS za korunu (ani s DPH) nebyl prodělečný.

Osobně službu SMS přes pevné linky nevidím jako zcela bezpředmětnou. Telecom do ní investuje marketing a SMS jsou docela atraktivní služba na to, aby alespoň část lidí zaujala a naznačila jim, že Telecom nechrní na vavřínech. Samozřejmě nepříjemné jsou problémy se službou jako takovou. Sám, když jsem ji na jednom místě aktivoval, jsem ji spolehlivě nerozchodil ani dle nápovědy helplinky, než mi po pár dnech řekly, že na některých linkách to prostě chodit nemusí (a zařízení za litr že si můžu strčit někam). SMS občas došla jako text, jindy došla jako hlasová nahrávka a při odesílání se mi SMS vrátila na vlastní číslo zpět. Problém také je, že jen u T-Mobile lze SMS odesílat na pevná čísla tak, jak jsme zvyklí, všude jinde je třeba používat obezličku přes posílání na PRSMS čísla. Navíc bych neřekl, že se to chytlo tak moc, jak Telecom předpokládal – spíše kvůli těmto praktickým problémům. Ale dobojováno ještě není a služba má šance…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

 • Jak jsem rekl, sluzbu neodepisuju, a pokud je nastavena ekonomicky takto, tak aspon neni kazda odeslana SMS prodelecna (bohuzel takove informacni pozadi o SMS jako ty zrovna nemam – podarilo se mi vyjyxovat jen informaci o 1,40 Kc jako propojovacim poplatku. Kazdopadne pokud se o vynosi deli s provozovatelem, taky nic moc.

  Jak je to v tom pripade s prichozimi SMSkami? Resp. je nekde nejake pocteni o SMSkach obecne? Propojovacim poplatkum na hlas se venuje kde kdo, SMS moc ne.

  Jak vsak urcite sam potvrdis, to, ze CTc sluzbu prekupuje, jeste neznamena, ze nebyla potreba investic do implementace na vlastni strane, napriklad podpora, billing a podobne.

  Proste by me zajimalo, jestli vubec nekdy se jim to vrati…

 • Ja si myslim ze tato sluzba je uplne passe. Pro koho je vubec urcena ? pro ty, co chodi volat do budky ? Jestli jo, tak z tech bude teda vejvar.

 • [2] ne to posilas/prijimas z domova ze specialniho telefonu s klavesnici. Z budek to jde take.

 • 1) kazdej uz ma dnes mobil, takze rozhodovani zda poslat z mobilu nebo z pevne, pripada v uvahu jen doma.
  2) vetsinou cekam na SMS taky nejakou odpoved. A cekat doma u telefonu na odpoved?
  3) porad vychazi nejlepe. Pevnou zrusis a pausal proesemeskovat na mobilu.
  4) a stejne SMS nesnasim 🙂