SMS Jízdenka: maličkosti, které zabíjí fajn službu

Včera jsem dorazil na metro Chodov a řekl jsem si, že vyzkouším SMS jízdenku. Hlavně z nostalgie. Za mého působení v Pipeline jsem potkal asi pět SMS projektů na prodej jízdenek různých ambicí a jestli jsem si z toho odnesl nějaký poznatek, tak fakt, že zprovoznit tuhle službu je technicky snadné a složité je jen domluvit to s Dopravním podnikem. Zjevně proto celá záležitost jde do provozu až teď, po nějakých třech letech od prvních pokusů.

Je to jednoduchá a přitom užitečná služba, prodávat jízdenky přes placené SMS. Abych viděl, jak se s tím nakonec popral DP Praha, vyzkoušel jsem si to. Berte tedy prosím následující jako poznatek z jediného testu, přičemž kvůli jeho výsledku jsem se rozhodl zatím setrvat u papírových jízdenek. DP se totiž podařilo bohužel zflikovat i tak jednoduchou službu.

Prvotní problém, který se dočtete, že jízdenka by vám měla přijít do dvou minut. Formulace je ovšem značně opatrná, není v textu žádná garance, že se tak skutečně stane. Pokud ale cestujete bez došlé odpovědi, jedete načerno.

Objednal jsem si SMS jízdenku na Chodově před metrem (plný signál) kolem deváté hodiny ranní a čekal. Po pěti minutách mi nic nepřišlo a už se mi opravdu nechtělo čekat tam jak trubka, takže jsem štípl normální lístek a za další dvě minuty odjížděl v metru. Jízdenku jsem dostal po čtrnácti minutách, pravda ale je, že to už jsem byl místy v nepokrytých tunelech, takže mi mohla být odeslána dříve.

Neschopnost doručit zpět SMS jízdenku okamžitě (řekněme do půl minuty) považuji za velmi nepříjemný limit služby, který ji prakticky znehodnocuje. Čekat na jízdenku a nechat si ujíždět kvůli tomu spoje, to člověka zamrzí, natož když řada spojů jezdí v mnohem řidších intervalech, než metro.

Přitom není zjevný důvod, proč by tomu tak mělo být. I klasické nejlevnější PR SMS propojení na SMSC operátora má projektovanou kapacitu 10 SMS za vteřinu k jednomu operátorovi, což nám dělá cca 30 SMS za vteřinu přes všechny operátory (Vodafone nemá tolik klientů, ale zase budou více cílovka, já vím. ). Za dvě minuty se dostáváme ke 3600 SMS, které je rozhraní schopno zodpovědět. Minimálně, propustnost bývá vyšší a lze dokoupit podstatně vyšší (o řády). Měl Dopravní podnik v 9:00 ráno takovou SMS špičku? Nevím. Pokud měl, moc se na ni dopředu nepřipravil, pokud neměl, tak to prostě jen nezvládl technicky. Případně vymyslel nějaké extravagantní zajištění, aby si lidi při kontrole hned neobjednávali SMS jízdenky, což mi přijde uhozené a nedomyšlené zajištění.

Škoda služby, která by mohla být užitečná a je mrzuté, že tak jednoduchou věc Dopravní podnik nezvládne ošéfovat.

Rada na závěr: pokud vám SMS jízdenka nepřišla a vy jste přesto nastoupili, doporučím při kontrole vyndat baterku a říci, že vám došla šťáva. Revizor si ověří jízdenku přes počítač a zjistí, že jste ji opravu zaplatili. Pokud máte telefon zapnutý a jízdenka nepřišla, i když jste ji zaplatili, není to povinen ověřovat a jedete na černo. Toliko, jak jsem pochopil pravidla.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

54 komentářů

 • Imho limit je z toho duvodu, aby se nejezdilo na cerno s prstem na „odeslat“ s tim, ze dotycny zmackne ve chvili, kdy uvidi revizora…

 • no mně na tom pobavilo že nemají ošetřeny překlepy v klíčovém slově… každý kdo k PR SMS službám jenom nepatrně přičichnul ví co je to za problém… prý na zprávu s chybným klíčovám slovem ani neodpovídají, bože…. proč nemají pro tu službu dedikovaný shortcode? V nákladech DP hl.m.P. by se náklady na to naprosto ztratily….

  Čekal bych že Erika a.s. tomu bude rozumět, když tedy bude chtít…

 • shinta: k tomu jezdeni s prstem na „odeslat“…jsem slysel mluvciho DP jak rikal, ze to neni problem, protoze se jim to i tak vyplati. takze to snad neblokuji?

  mam ale jinou poznamku, protoze jsem tuto jizdenku jeste nekupoval tak nevim jak je vyznacen cas? pokud vam prijde az za x minut od toho co jste ji odeslali, tak uz treba taky nemusi platit? nebo se cas pocita az kdyz ji prijmete? to by ale vylucovalo ten for s vybitou baterii…vi nekdo jak to je?

 • SHINTA: 25 minut je už docela dlouho, ne? A účelem není pokutovat, ale donutit cestujícího zaplatit. Tudíž i ten palec přijde DP vhod.

 • Těch 25 minut byla moje testovací SMSka. Z kanceláře, s plným signálem.

 • Crax: no, taky mi přijde, že kvůli černým pasažérům to není, protože ten tip s došlou baterkou by fungoval i na tohle a je tam více ALE než PRO.

  Co se času týká, mi přišla jízdenka s časem udaným ve zprávě, který se shodoval s časem ODESLÁNÍ SMS objednávky.

  Jezovec: jo, víme, že překlepy jsou problém, DP to asi neví 🙁

 • Teď jsem to tedy taky zkusil, a… 40 vteřin. To mi nepřijde tak moc..

 • Služba je skvělá. Pokud ale vytvořím server, který koupí jízdenku každou hodinu a půl a k tomu aplikaci do mobilu, která bude emulovat chování mobilu při čtení sms (pro ukázání revizorovi), vyplatil by se tento systém ročně již pro skupinu 25 lidí.

  Pokud bych sehnal 500 lidí, kteří by si speciální aplikaci „roční jízdenka“ ode mě koupili, mohla by tato aplikace stát pouhých 250,- Kč!

  Jako náhradní plán by bylo možné sdílet zakoupené platné jízdenky mezi skupinou lidí. Kdo si první koupí jízdenku, poskytne ji na stanovený čas i ostatním.

  Kdysi fungovalo SMS upozornění na revizory, tak proč to nerozjet znovu a lépe. Internet a operační systém na nových mobilech nabízí zcela jiné možnosti!

 • Revizoři se asi budou muset dovybavit. Pak nastoupí do vozu, zapnou kapesní rušičku mobilů a pronesou „Vaše jízdenky, prosím.“ 🙂

 • jeste by me zajimalo, jak maji osetreno, kdyz jim nekdo odmitne rici, jake ma cislo a jen ukaze jizdenku, ktera treba bude fake… nebo taky, ne kazdy si pamatuje kazde svoje cislo (treba ja mam asi 2 prepaidy a i kdybych byl podroben utrpnemu pravu, tak bych si jjeich spravnosti nebyl jist)

 • Martin: protože krást se nemá, jestli chápete co ta slova znamenají…

 • 2Martin: mam pocit ze to nepujde.. nekde jsem cetl, ze revizor ten kod nejak overi a ma ti prijit na mobil nejake potvrzeni. tzn pokud bys jizdenku sdilel, potvrzovaci sms by tem ostatnim lidem nebyla dorucena..

 • Tahle služba mne zaujala, protože pomalu denně odcházím z práce po půlnoci a protože jsou automaty šikovně umístěny v prostoru vstupu do metra (tudíž touto dobou již uzavřeny), tak jsem uvažoval že bych zakoupení jízdenky řešil přes SMS. Nakonec jsem celý problém vyřešil mnohem snadněji. Bydlím v Břevnově, pracuji na Hradčanské a ty cca 4km do práce a z práce si dám pěšky. Neplatím za MHD, nezůstanu stát v zácpě případně u nehody (bohužel, téměř každé ráno nějakou potkám) a navíc je taková ranní procházka (zvlášť v těchto měsících) na probuzení mnohem lepší, než do sebe pak v práci lít kafe 🙂

  Ikdyž pro ty co pracují na opačném konci Prahy než bydlí je tohle řešení mírně nepoužitelné (leda by si drobínek přivstali).

 • 2danaketh: Držím palce abys nedotal od někoho o půlnoci po palici.

 • Tahle zkušenost je blbá a službu opravdu shazuje, já nicméně jízdenku zkoušel už dvakrát a vždycky přišla rychleji než za 2 minuty, takže spokojenost.

 • Zkoušel jsem včera večer (23:00) a jízdenka dorazila za méně než minutu. Takže zatím jsem taky spokojen. Protože přišla v téže minutě, tak nevím jaký čas se bere v potaz. Ještě aby šly takto koupit i levnější 14,- Kč lístky a budu spokojen.

 • Od spuštění jsem si koupil cca 6 SMS jízdenek. Pokaždé přišla odpověď do zmiňovaných 2 minut, většina do minuty. Služba my naprosto vyhovuje v tom, že už sebou nemusím nosit drobné ani hledat automaty.. Když se chystám na MHD, tak pošlu SMSku a než se obuju, tak mám cvaknuto 🙂 Kompenzace časového zpoždění SMSky mezi cvaknutím a potvrzení (jízdenka je platná od chvíle odeslání) přidáním platnosti jízdenky na 90 minut ze 75 je příjemné.
  No a od nového roku asi i ty SMSky zdraží :/

  to kremik: Myslím, že je to plánovaná součást – nekoupil jsem si jízdenku za 14, sakra.. no tak musim za 20, ale lepší než se nechat chytit bez jízdenky..

 • Nepřestupní jízdenka (za 14,- nově za 18,-) jako SMS jízdenka realizovat nepůjde právě z toho jednoduchého důvodu, že je nepřestupní.
  Jsem zvědav, jestli se po zdražení změní koncové dvojčíslí čísla, na které se SMS posílá.

 • Podle informací z Mobil.cz jsou dvě minuty omezení kvůli lidem, kteří by si objednávali jízdenku ve chvíli, kdy uvidí revizora (v autobuse, tramvaji):

  „Její doručení tvrvá přibližně dvě minuty. Dopravní podnik se tím brání proti černým pasažérům, kteří by si mohli jízdenku objednat až ve chvíli, kdy ve voze spatří revizory.“

 • mart8: „jeste by me zajimalo, jak maji osetreno, kdyz jim nekdo odmitne rici, jake ma cislo a jen ukaze jizdenku, ktera treba bude fake“

  I dnes muzete revizorovi utec nebo odmitnou ukazat obcanku. Vetsina lidi na to nema zaludek a zaplati. Hlavne cizinci. Sluzba pomuze tem kdo chce zaplatit, a pro cerne pasazeri to zadna vyhra neni.

  Neni mne jasne jak chcte revizorovy tvrdit, ze jste v prosturu DP treba jen jednu 1min, kdyz zakoupite SMS, kdyz uvidite revizora? To je preci jasne, ze pri vstupe jsem platnou jizdenku nemeli.

 • Mne by zajímalo, kolik z té jízdenky dopravnímu podniku zbyde. Prý je marže operátorů hodně vysoká, i přes 50%. A to jsou v cestě operátor a zprostředkovatel – Erika. I když samotná distribuce lístků také není jednoduchá a levná.

 • Martin: Víš jak se podobnému jednání také dá říkat? Organizovaný zločin.

 • to coolio: Pokud nemají nějakou nestandadrní dohodu, zbývá jim cca 35 % z ceny Premium SMS. Pokud ano, může to být až 50 %, ale zřejmě ne více. Cena, která je u SMS určena posledním dvojčíslím se dělí mezi Eriku, operátora a samozřejmě také stát, protože se odvádí DPH… Teprve pak dostane něco Dopravní podnik.

 • coolio: popravdě, se svou vizáží se spíš divím, že přede mnou lidé zděšeně neutíkají, odhazujíc při tom veškerou přebytečnou zátěž 🙂

 • Velky bratr bude co nevidet sledovat vsechna auta pres GPS a az se zrusi klasicke jizdenky uz se neschovam ani do metra. Tak snad jeste par let pujde chodit SVOBODNE pesky s poradnou ksiltofkou 🙂

 • I kdyz co jsem nedavno videl porad v tv uz i podle video zaznamu chuze pujde neomylne identifikovat cloveka.

 • Martin: Je opravdu zajímavé, co lidi dokáži vymyslet, aby okradli druhé. Už samotné SMS upozorňování na revizory je oproti ostatním co za jízdenky platí dost nefér.

 • Řekl bych, že podobných vykuků se najde v krátké době tolik, že DP tuto službu poté opět zruší. A nebude se příliš čemu divit, že ano…

 • Pokud jde o ten organizovany podvod (za který by podle mne mohl jít provozovatel i sedět, pokud by se prokázala dostatečná škoda), tak čistě teoreticky nevidím technický problém, aby se provozovatel vypořádal i s ověřovacími SMS.

  Ověřovac SMS opět obdrží server, který SMS objednával.
  A tento ověřovací kód rozdistribuuje na telefony uživatelů systému. Buďto přimo do java aplikace, která by se serverem komunikovala, nebo jako samostatnou SMS, která by se tvářila jako ta, kterou posílá DP.

  Co z toho plyne? Technické řešení lze nalézt na cokoli. Podvádět lze u téměř jakéhokoli systému. Je to jen o složitosti toho podvodu.
  Ale! Krást se nemá, podvádět se nemá, tak to dělat nebudeme, že?

  Tenhle systém nemá omezit podvodníky, má usnadnit placení těm slušným cestujícím, kteří za služby platí.

 • fairman: proti upozorňování na revizory bych nic moc neměl. Je to stejné, jako když v rádiu varují před policejními radary.

  Alespoň to černé pasažery přiměje k tomu, aby si lístek koupili. A na daném úseku silnice jeli bezpečně.
  Konec konců. Jednak si nemyslím, že by do takového systému byla zapojena většina černých pasažérů. Za druhé to lze lehce „zneužít“ k prevenci černé jízdy i bez revizorů. Stačí je do systému občas nahlásit i tam, kde nejsou. A míra výběru jízdného tím stoupne.

 • 2 lahvon: Tak upozorňování na radary mě dost štve, takže s tím srovnáním u mě nepochodíte.

  „Alespoň to černé pasažery přiměje k tomu, aby si lístek koupili. A na daném úseku silnice jeli bezpečně.“

  Jenže jde o to, že díky podobným systémům si troufne jet na černo víc lidí, než by tomu bylo bez něj, protože cítí větší jistotu. Podobně na silnici – když řidiči vědí, kde jsou radary nebohlídky, o to víc to pak omastí mimo. Kdyby tu informaci neměli, určitě by část řidičů, kteří na to nemají tu „odvahu“, jela raději slušněji všude.

 • K pouzitelnosti – vyborne, ve dvou pokusech mi prisly odpovedi cca do minuty, dvou. Kdyz to poslu na schodech a dole mne chyti, tu minutu holt pockam – a jizdenka bude platna, takze verim, ze se pripadne s revizorem dohodnu…

 • Vyzkousel jsem minule utery, nasedal jsem u Belvederu (dobihal jsem tramvaj, takze na odeslani pred nastupem cas nebyl, SMS prisla az dole na Klarove. Vznikla otazka, zda z kreditu SMS odecte cistych 20 Kc nebo vic, tak to je bez obav, posilal jsem to z Vodafounu a v Samoobsluze pote overil:
  ______________________________________________________
  Datum Typ Čas Volané číslo Délka hovoru sec. Cena Kč
  27.11.2007 Plat. 3. stranam 08:45:53 2181 0 2 0,00
  ______________________________________________________
  Tady je ta jizdenka (prisla do mobilu z cisla 902620 v 8:48):
  DP hl.m.Prahy, a.s., Jizdenka prestupni 20,- Kc, Platnost od:27.11.07 08:46; do: 27.11.07 10:16. Pouze v pasmu P. ulMQP01KW / 28445;

  Je z toho videt, ze plati od okamziku odeslani, ne od okamziku prijeti. Jestli to takhle bude fungovat dal, budu spokojen, shaneni papirovych jizdenek je nekdy dost otrava.
  J;-)

 • zo zaveru vyplyva, ze potvrdzovacia SMS je blbost a jediny udaj, ktory revizor nutne potrebuje je telefonne cislo.

 • Mě osobně SMS dorazila vždy do 5 minut, ale i tak je to ošklivé :o( je to dlouhá doba, nejsem si jist jestli to středisko registrovalo nebo ne a tak posílám jen co vycházím od vlaku či z domu.

 • Pár informací pro ty lidi, co vymýšlí nesmysly

  1. cestující je povinnen pořídit si platnou (označenou) jízdenku PŘED vstupem do placených prostor
  2. cestující je povinnen předložit k nahlédnutí nejen SMS zprávu, ale i zpřístupnit detaily zprávy a dát vlastní telefonní číslo, v opačném případě je považován za pasažéra bez platné jízdenky (toto je jasně definované v pravidlech služby, každý s tím konkludentně souhlasí, takže nějaké vyhovorky na vybité baterky atd. jsou nesmysl, ze stejného důvodu nebude možný ani fake)
  3. revizor má informaci nejen o času odeslání zprávy, ale též o místě (v naprosté většině případů to bude chytat micro BTS, která je umístěna v metru, tj. bude vědět přesně stanici.
  4. DPP má z toho více peněz, než kolik má z papírové jízdenky (jejíž výroba je velmi nákladná, protože má složité ochranné prvky)
  5. krást a podvádět se nemá

  nejvíc se mi na tom nelíbí podoba té SMS. Ta zkratka se jednak plete s relativně známou DTP, jednak by byla myslím příhodnější podoba buď DPP (zkratka dopravního podniku), a nebo třeba „JIZDENKA“. Na druhou stranu pro nás, co nepoužíváme T9 je to prostě „378“, což by u DPP bylo „37_pauza_7“, o jízdence nemluvě. Ale to „DTP“ mohli jako překlep registrovat taky. Přemýšlel jsem jinak o jiných vhodných zkratkách, které by byly na první písmena na mobilu a nejvíc se mi líbilo „WAG“

 • ad noname: ten bod 3 s micro BTS se mi úplně nezdá, protože to by pak mohli nabízet i zlevněnou jízdenku za 14 Kč. Na webu jsem četl, že ji takto neposkytují právě proto, že nelze zjistit, kde s ní člověk do MHD nastoupil, tím pádem nevědí, jestli s ní nepřestoupil…

  O zkratce v SMS se psalo, že to bude akceptovat všechny tři možné varianty pořadí písmen… Pokud to tak není, tak buď kecali a nebo si to spletl autor článku.

 • Konečně něco, co cestujícím ulehčí život. Doufejme, že vše bude do konce roku dopilováno a bude fungovat jak má.

 • Kdo si má ty zkratky a telefonní čísla pamatovat !?
  Zajímalo by mě, co se stane při překlemu v textu SMS nebo dokonce v telefonním čísle.
  Možností překlepu je fakt dost, protože kromě zakoupení jízdenky je možno také získat i její duplikát (jen v době její platnosti). Chápu, že se musí změnit text SMS (DPT pro zakoupení jízdenky a DPTA pro duplikát jízdenky). Chápu také, že se mění poslední dvojčíslí telefonního čísla podle ceny (zakoupení jízdenky 20 Kč, duplikát 06 Kč), snad časem i 14 Kč – no vlastně příští rok to zase bude stejně jinak!. Co ale nechápu je to, že není stejný začátek tlf. čísla (90206 pro zakoupení jízdenky a 90006 pro duplikát)!
  Fakt velký prostor pro překlepy!
  Text bych si mohl uložit jako 2 šablony – ale co ta čísla? – asi do seznamu třeba jako Jízdenka 20 a Duplikát jízdenky 06 (a zase si to zapamatovat!). Ale stejně se už vidím třeba večer, až na to nebudu dost vidět (např. na cestě z hospody), jak se spletu a napíšu si o duplikát místo jízdenky. No jasně: 6 Kč v tahu a ještě si budu myslet, že mi SMS jízdenka dojde za chvíli a podle Murphyho zákona mě zrovna chytí revizor!
  Chtělo by to nějakou aplikaci do mobilu, kterou jen spustím a ona tu správnou SMS odešle na to správné číslo. Asi bych byl ochoten za ni i něco zaplatit – tuším, že se mi to na těch cestách z hospody vyplatí 🙂

 • 2David
  Už se mi stalo, že jsem přišla ne o 6 Kč, ale o 20 Kč. Jsem přesvědčena, že jsem SMS napsala správně a odeslala na správné číslo. Pokus o reklamaci na infolince nevyšel – ještě se mě zeptali, jestli náhodou nejsem blondýna! A kolik jsem protelefonovala na infolince jsem raději ani nezjišťovala. Dodnes nevím, kde byla chyba. Raději opět používám papírové jízdenky. Ale ta aplikace, to není špatný nápad. Snad to někdo udělá. DP to asi nebude ;-(

 • Dnes jsem čekal na SMS jízdenku 17 minut. Objednal jsem ji ve večerních hodinách. Byl to první případ z pěti. Ostatní SMS jízdenky dorazily včas, do těch 2 minut.

 • K tomu vybitemu mobilu.
  V novinach jsem cetl ze vybity mobil toleruji a overi podle cisla jestli z nej bylo zaplaceno.
  Od noveho roku pujde koupit i 5denni jizdenka smskou. Napriklad me se za 5 dni dvakrat vybije mobil, takze je tu sance ze v momente kontroly ho budu mit vybity.
  Pokud tedy nebudou akceptovat vybite mobily, dost lidi bude platit pokutu ackoliv zaplatili.

 • Vážení, nejde jen o překlepy v SMS, ale musíte odeslat „DPT“, tedy velkými písmeny, pokud napíšete „Dtp“, „dtp“ apod., máte smolíka, jste chudší o dvacku a žádná jízdenka vám nepřijde! Prostě programátor je idiot, co kdyby khle fungovalo vyhledávání na Google :-/?

 • Ale fuj, samozřejmě má být „pokud napíšete “Dpt”, “dpt”“…

 • Programátor? Snad zadavatel, autor design dokumentu či funkční specifikace, nebo nějaký manažer co to řídil, když už jsme u toho která profese za to může…..

 • Vcera jsem narazil na aplikaci, ktera SMS odesle bezpecne spravne! Je zdarma a nasel jsem ji na http://www.yoctosoft.cz/ a je take na wap.yoctosoft.cz/. Funguje naprosto spolehlive. Zatim je sice jen do konce tohoto roku (jizdenka za 20 Kc), ale autor slibuje i verzi po 1.1.2008 (jizdenka za 26 Kc). Po delsi dobe zase neco uzitecneho, jednoducheho, spolehliveho a zadarmo!
  Vrele doporucuji.

 • no ja byt na mieste zadavatela, by som bol urcite volil i moznost validacie cez skener ciaroveho kodu, resp. pomocou ineho grafickeho obrazca. Bolo by to o hodne rychlejsie a spolahlivejsie preverovanie

 • sms jizdenku jsem pouzival predevsim v pvni polovine prosince – a skoro vzdy mi prisla do par sekund – tj odeslal jsem pri prijizdejici tramvaji a kdyz jsem nastoupil tak jsem ji jiz mel…

  asi to zacalo pouzivat vice lidi a maji to pretizene :/

 • Mě pokaždý ta jízdenka přišla asi do minuty, ale zrovna dneska mi přišla až po třičtvrtě hodiny.. jenže mezitím zákon schválnosti revizor, takže 950Kč jak vyšitejch. Když jsem to reklamovala na DP, řekli mi, že mi vrátí pouze těch 26kč za jízdenku.. ačkoli můžu prokázat (dejme tomu výpisem od operátora), že jsem SMS odeslala, resp. mi byly peníze odečteny už před tím, než mě zkontrolovali. Ze strany DP – nezájem, podle nich jsem jela načerno a prostě jsem měla těch 40minut než to přijde asi čekat venku v zimě.
  Ok, maj to v podmínkách.. ale pro mě vyplývá jen jedno – nepoužívat.
  V.

 • Takováto služba funguje i v Drážďanech, ale tam mají dokonce hned 3 varianty. Telefonické zavolání, klasicky SMS a nebo po registraci lze stáhnout aplikaci, která funguje na principu elektronické peněženky, člověk napíše odkud kam jede a cena jízdenky se odečítá z přednabitého kreditu přesně podle pásma, kam člověk jede, který se tam přesouvá z kreditu na volání. Více na dvbag.de

 • Super článek.

 • Takže přidávám Vám jednu mou zkušenost. 19.9.08 jsem navštívil Prahu a potřeboval jsem jet z hlavního na Smichov. Zakoupil jsem si jízdenku přes smsku a jízdenka došla v pořádku a včas. Na zpáteční cestu v 17.30 hod.jsem jízdenku kupoval opět přes sms. Poslal jsem zprávu a bylo mi napsáno “ obsazeno“ zkusil jsem to ještě dvakrát a pokaždé mi přišlo potvrení “ obsazeno“ . Koupil jsem si jízdenku v automatu a jel zpět na hlavní. V 21.30 hpd byly všechny tři smsky doručené a mi přišlo 12!! jízdenek jedna o druhé!!! Volal jsem kde se dalo, provolal jsem min. 50 kč a bylo mi slíbeno,že to platit nebudu. Jenže když mi přišlo vyučtování, stejně jsem to tam měl. Tak jsem podal opět reklamaci a jsem zvědav jak to dopadne. Ale už vím, že až navštívim opět Prahu, raději si jízdenku koupím v automatu!!

 • Diskuze sice stara, potize ale stejne. Je pravdou, ze ja mela neprijemnost diky lektronicke sms objednavce take (potvrzujici sms dosla az za dve hodiny), revizor samozrejme odmitl overit, byt na zadnych dverich tramvaje neni psano, ze bych mela povinnost cekat na doruceni atd.) Rekla jsem jim ze maji dve moznosti, overit, nebo mne odtahnout na policii, vzhledem k tomu, ze jedu na nocni, bych to chtela videt, samozrejme ze pak z toho vyvodim dusledky ja… Znova jsem mela stejny problem v metru kolem silvestra, ale revizora hlidali policajti, kteri byli neoblomne na me strane, s tim, ze jsem dokazala odeslani sms (potvrzeni od operatora bylo a tudiz je nyni micek v bordelu dp, za ktery po mne nemohou chtit odpovednost). Revizorem tenkrat byla takova ta cerna agresivni ohyzdka co rada stekala po lidech, clovek si tyhle typy zapamatuje, protoze takovych moc neni, nakonec fakt nastvala i ty policajty, ketri na ni jeceli, ze jaksi opravdu prekracuje pravomoce a pokud prokazi ze listek byl zakoupen nema pravo po mne chtit doklady i kdybych to neprokazala a pokud prestupek neudelam, nemaji na to pravo ani oni

 • A u jakého jsi operátora?
  Třeba při hromadném rozesílání SMS mně dojde prakticky hned (Paegas) a kamaradovi vždy za nejméně 12 a někdy až 150 minut (Eurotel). Je jedno odkud je poslánu jestli z netu, ET Pae nebo Oskara.
  (nejsem retard – vím, že změnuli jména)