Slovensko: nelicencovaným radiovým sítím hrozí megapokuty. ČTÚ: u nás taky!

Patrick Zandl · 12. květen 2003

Slovenský Telekomunikační úrad si hodlá vyšlápnout na radiové sítě v bezlicenčních pásmech. Pokud někdo provozuje radiovou síť sloužící k připojování veřejnosti, musí mít licenci na provozování veřejné radiové sítě. Podle TÚ vůbec nezáleží na tom, zda jde o radiovou síť v pásmu licencovaném nebo bezlicenčním, hlavní rozdíl je v tom, zda je veřejná nebo neveřejná. Pokuty až 5 milionů Sk tak mohou očekávat drobní ISP, kteří začali vesele budovat radiové sítě v pásmu 2,4 GHz a jichž zejména nad Bratislavou zhoustlo.

 "Licencia sa vyžaduje na zriaďovanie a prevádzkovanie verejnej telekomunikačnej siete okrem sietí určených výhradne na jednosmerné šírenie televíznych alebo rozhlasových signálov po vedení," tvrdí TÚ (zdroj: SITA)

Podobný problém máme  i u nás, protože u nás provozování veřejné telekomunikační sítě podléhá licenci ČTÚ. "Veřejnou telekomunikační sítí se rozumí síť, která má být podle licence využita zcela nebo zčásti pro poskytování veřejných telekomunikačních služeb, včetně veřejné telekomunikační sítě určené výhradně k jednosměrnému šíření televizních nebo rozhlasových signálů po vedení." zdroj ČTÚ.

Informoval jsem se na ČTÚ u ing. Kudrnáčové (která má na starosti licence na veřejné telko sítě) a situace vypadá následovně: pokud provozujete síť (radiovou v 2,4GHz či kdekoliv jinde, pevnou, Ronja, to je jedno) a nabízíte na ní připojení do internetu pro ostatní, je to považováno za veřejnou telekomunikační síť a na její provoz musíte mít licenci.

Pokud jde například o ADSL linku, kterou vám někdo přivede do bytu a vy se o ni podělíte s kamarády a složíte se na ten ADSL poplatek, není to bráno za veřejnou síť. Mnoho firem nabízí připojení k internetu skrze WiFi a přitom telekomunikační licenci nemají. ČTÚ si i u nás hodlá v nejbližší době na takovéto firmy došlápnout. Pokuta pro firmy je až pět milionů, fyzická osoba nemůže telekomunikační licenci získat, ta je jen pro právnické subjekty. Pokutu ale získat může, což o to, horní hranice milion.

Co pro získání telekomunikační licence musí firmy udělat, najdete zde na stránkách ČTÚ. Zájemce asi nepotěší stotisícový poplatek. Zajímavý problém je s CzFree.Net - ten by rovněž licenci mít měl, ale protože je bez právní subjektivity a mimochodem i bez sto tisíc (či ochoty je vypláznout za licenci), tak žádnou licenci nedostane.

ČTÚ informovalo, že v současné době jsou prověřovány subjekty, na něž přijdou podněty od občanů či firem, tedy dotazy na to, zda firma nabízející připojení přes WiFi podniká v souladu se zákonem. Prověření ostatních subjektů se ale také chystá.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook