Slovensko definitivně uvolnilo 5GHz pásmo pro WLAN

Pětigigaherzové pásmo pro bezdrátové sítě podporující kontrolu vysílacího výkonu a dynamickou volbu kmitočtu, uvolnil slovenský regulátor Teleoff. Všeobecné povolení se už objevilo na webu, zprávu úřad vydal již před měsícem. Konkrétně jde o frekvence 5470 – 5725 MHz, kde maximální střední hodnota EIRP je 1W na 20 MHz širokém kanálu (nebo 50mW na každý 1 MHz šířky jinak širokého kanálu).

Trochu hloupé je to s anténami, anténa může být integrovaná nebo “meraná spolu so zariadením a definovaná v rozhodnutí schválení technickej spôsobilosti, alebo vyhlásením výrobcu o zhode” – ale upřímně, lepší než drátem do oka a za tohle už se prsty nepálí.

V ČR máme smůlu. Povolení 5GHz pásma u nás visí na rozhodnutí regulátora. ČTÚ se rozhodl, že nebude spěchat a licenci projedná až poté, co bude v Evropské komisi projednána zdůvodňovací zpráva připravená Výborem pro rádiové spektrum. Ta však bude moci být Evropské komisi předložena a projednána Výborem pro rádiové spektrum teprve po schválení zasedáním výboru ECC, které se koná ve dnech 8. – 12. 11. 2004. Následné zasedání Výboru pro rádiové spektrum se uskuteční 8. 12. 2004.

Jestli jste z toho nepochopili, co se s dokumentem děje, tak se nebojte, to asi nikdo. Slováci to vyřešili tak, že si uvědomili, že nějaká Evropská komise, která nemá moc šajn, co je 5 GHz už asi moc nezmění, kromě toho, že třeba přikáže lepit dvanáct hvězdiček i kolem antény. Takže Teleoff dokument přijal v intencích, v jakých ho navrhl Výbor pro radiové spektrum a nečekal, až papír dostane ve dvou dalších kolečkách patřičné štemplíky.

Český ČTÚ postupuje více alibisticky a na štemplíky čeká. Takže u nás generální licence na 5GHz pásmo hrozí na jaře roku 2005 (a jaro je podle mne také květen).

Rovněž komentuje Kamojedov a taktéž Borog.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

5 komentářů

 • Jaro je i cerven 😉

 • mimochodem v Evropě je 5 GHz téměř v každém státě, proto se tak na komisi nespěchá, protože je to příliš netankuje, už to tam provozují. Jenže Stádník dostal politický příkaz brzdit bezdráty jak jen to jde, ať se Telecom prodá co nejdráž. Takže k uvolnění dojde až po prodeji ČTc. A protože ten se neustále odkládá, tak se stejně neustále odkládá i toto rozhodnutí.

 • No konečne! Nejaký ten pokrok nežaškodí ani pre krajinu EU 😉
  A květen by mohol byť niekedy aj leden, že? Keď sa už tak rozmohly tie zmeny počiasia :DD

 • [2]

  Jo,jo…presne tak. :-(( .Svine jsou to.
  Jinak ta sprava je stara tak 14dní…. .

 • Tak zase tu mame kydy od Stadnika jak je to vse slozite a proc 5GHz u nas nejde.Kreten,Slovaci to maji a on to jen zdrzuje.
  http://www.ctu.cz/art.php?iSearch=&iArt=462