SkypeOut – VoIP přes Skype do telefonní sítě je vážně za hubičku

Patrick Zandl · 20. červenec 2004

Dneska vyšel na Lupě můj článek věnovaný srovnání služeb VoIP s příchozím telefonním číslem z hlediska domácího či lépe řečeno SOHO uživatele. A při té příležitosti se v diskusi ukázalo, že betatestování pro volání do telefonní sítě je u Skype otevřené všem registrovaným uživatelům. Jen to Skype nikde nepíše - a tak na to novináři doposud nepřišli.

Skype

Volání do telefonní sítě se u Skype jmenuje SkypeOut a stačí k tomu klientský software (update na verzi 0.98042 je doporučen). Volá se na bázi kreditu, jenž lze uhradit embosovanou platební kartou Visa, Master/Euro Card, Diners nebo American Express. Lze koupit kredity o výši 10, 25 nebo 50 euro, jeho výši doporučuji zvážit s rozvahou, protože kredit za 180 po nespotřebování vyprší a propadne ve prospěch Skype. Ke kreditu se připočítává DPH 15% pro členy EU, což jsme i my, takže nejlevnější kredit vyjde na 11,50 €.

Ceník SkypeOut je velmi zajímavý. Tak především je tu nabídka SkypeOut Global Rate - volání do pětadvaceti zemí světa za 1,2 eurocentu (0,012 €) za minutu, což je po započtení 15% DPH (bere se DPH z Lucemburska, ne české) představuje volání za 46 haléřů na minutu do zemí jako Itálie, Rakousko, USA (včetně mobilů), Kanada, Austrálie, Čína, Francie, Německo, Španělsko, Velká Británie atd. To je tedy brutální cena - opravdu nejde o překlep, nabídka je zde.

Volání na české mobily vyjde na 5,3 Kč (to není tak super) a na české pevné linky na 80 haléřů, což je velmi pěkná cena. Skype upozorňuje, že volání je vhodné jen pro normální čísla, nikoliv na zelené či žluté linky (to platí celosvětově) - s tím mohou být problémy. Volání na Slovensko vyjde na 1,9 Kč, na mobilní telefon ve slovenských sítích pak 6,5 Kč za minutu. Podrobný cenník všech lokací je zde.

Tarifikace je u SkypeOut minutová, zaokrouhluje se na nejbližší celou minutu a hovory kratší než 5 vteřin nejsou účtovány. Co dodat... snad jen, že volání mezi Skype uživateli je zdarma a že cena volání nezávisí na tom, ze které země jste...

A malý návod, jak se ke službě dostat - v nainstalované Skype aplikaci klikněte na Tools a Go to my account page. Zde se zalogujete loginem a heslem potřebným pro Skype software a už můžete nakupovat svůj SkypeOut kredit.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook