Skype pro PocketPC

Patrick Zandl · 30. březen 2004

Skype vypouští tento týden do uzavřených betatestů verzi svého VoIP telefonovacího software pro platformu PocketPC. Požadavek na testery zní PocketPC 2003 s 400 MHz procesorem a s WiFi, jímž se připojuje do internetu. Zatím není jasné, kdy se verze pro PocketPC dostane na veřejnost, ale dobré alespoň je to, že se chystá. Zdroj: Skype fórum.

VoIP software pro PocketPC není novinkou. PocketPC mají většinou dostatečný výpočetní výkon, dostupnou konektivitu via WiFi a vestavěný mikrofon a sluchátko, takže mohou sloužit jako "telefon". Zajímavé bude vyzkoušet, zda VoIP telefonování funguje i při připojení skrze GPRS - do testů jsem se nepřihlásil nemaje PocketPC, takže to jen tak nevyzkouším.

Na Orkutu už se nadhodilo téma, jak to bude s VoIP ve vztahu k datovým paušálům, zda si nakonec lidi nebudou nejvíce volat přes nějaké VoIP aplikace. Zatím je to hračka pro fandy - Skype není zdaleka takový standard jako telefonní číslo a zdaleka ne všechny mobily mohou být o VoIP software doplněny. Takže jistě, pár lidí a geeků tak ušetří, většinou za telefonát typu "tak nám to funguje", jinak se toho operátoři v nejbližší době bát nemusejí. Na to je svět software dost roztříštěný, aby mobilním operátorům hrozila dostupnost jednotného (=standardního a interoperabilního) VoIP řešení.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook