Skype přichází s klienty pro Symbian, UIQ i Java mobily

Skype dramaticky rozšířil dostupnost svého klienta na mobilní telefony a to oficiální cestou. Firma před několika dny představila nativní klienty pro zhruba padesátku mobilních telefonů vybavených podporou Javy (tedy J2ME MIDP 2.0), Symbianu a UIQ. Oficiálně podporovaná je řada mobilních telefonů firmy Nokia (N95, 5200, 5200, šestková řada atd), Sony Ericsson (K, W i Z modely), Samsung a Motorola. Kompletní seznam všech cca 50ti mobilů včetně těch, pro které se podpora chystá, najdte zde na webu Skype.com. Pokud byste chtěli stahovat software přímo do mobilu, použijte stránku mobiledownload.skype.com. Pozor: i verze pro Symbian i UIQ telefony je Java, ne nativní aplikace!

Na těchto verzích jde přijímat hovory, zprávy psát i odesílat. Odchozí hovory jak na Skype kontakty, tak na telefonní čísla (Skype Out) v Česku nejdou, to je limitováno jen na vybrané země, kde má Skype mnoho zákazníků a kam umístil patřičnou techniku.

Hovory fungují na bázi klasického mobilního telefonního hovoru. Když přijímáte hovor na mobilním Skype klientu, tak vám prostě zavolá telefonní číslo aplikace Skype a vy hovor normálně přijmete, není to žádné VoIP. Stejně tak, kdybyste byli v zemi, kde je podporované volání z klienta (nejblíže v Polsku), tak odchozí hovor by šel jako klasické volání na místní číslo dle vašeho tarifu, není to VoIP. To také znamená, že jak příchozí, tak odchozí hovor si musíte zaplatit podle svého SkypeOut tarifu jako volání na mobilní telefon. Není v tom žádná VoIP.

Sám jsem to netestoval, mám doma jen iPhone, pro který oficiální klient nebyl zatím uvolněn, neoficiální podporu Skype tu nabízí Fring. Ten byl ostatně dostupný i pro další platformy jako třeba Symbian a fungoval vcelku hezky jako nativní aplikace. Klidně pište svoje zkušenosti.

Pokud si kladete otázku, proč Skype přišel s podporou mobilů tak pozdě, je na to vcelku snadná odpověď. Skype má celou řadu nativních klientů hotových již delší dobu, zatím ale očekával, že se mu podaří dohodnout se s operátory na nějakým revenue share. Operátory to ale nezaujalo a spatřovaly v tom spíše kanibalizaci svých hovorových příjmů, které jim momentálně dělají cca 75% výnosů, zbytek dělají SMS služby, které by to mělo kanibalizovat také. V podstatě jediná dohoda stojící za zmínku je 3, ta má telefony s integrovaným nativním Skype klientem v nabídce už dlouho. Německý Eplus je v podpoře vlažný, ostatní spíše hledají cestu, jak Skype vyřadit ze hry.

Kolem Skype se v poslední době spíše stahovala mračna. Ebay investici do Skype z části do ztrát a nabourává mu to hospodářské výsledky. Dokonce se hovoří o tom, že Skype prodá. Komu, to se zatím neví, ale důvody jsou nasnadě: čísla nerostou tak, jak si Ebay představoval a pro aukční síň nemá vlastnictví takové služby smysl.

Mobilní klient je jednou z cest, jak nepříznivé zprávy trochu přebarvit. Do mobilů se nepodařilo zatím sériově proniknout žádnému klientovi, většinou díky nepřízni operátorů a chybějícímu obchodnímu modelu. Skype ho právě hledá: za tři eura měsíčně můžete volat bez omezení v Česku, za čtyři bez omezení po celé Evropě na pevné linky (nikoliv na mobily). Vypadalo by to slibně, kdyby se tenhle tarif dal použít z mobilního telefonu, jenže z mobilního telefonu platíte přes Skype klienta v oněch podporovaných zemích tarif za místní mobilní hovor (tím voláte na Skype bránu) a dál tarif dle SkypeOut, takže pokud nemáte mobilní minuty zdarma či ve velkém balíku, moc vám to nepomůže. Na běžného člověka je to složité dost.

Na druhou stranu je tu velký potenciál pro lidi, kteří Skype používají hlavně jako kecálka. A takových je dost. V Česku Skype obstojně vytlačuje ICQ a co jsem si tak povšiml, většinou se používá právě pro psaní textový zpráv, volání je po počátečním nadšení doplněk, i když velmi důležitý. Uvidíme, jak se Skype zadaří – z vítězství na poli textových zpráv plynou jen potenciální zákazníci, ne hotové peníze. A  Skype by potřeboval ukázat potenciálnímu kupci, že ví, kde peníze vydělat. Zatím mu to nejde.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

7 komentářů

 • Mám telefon právě od Three a funguje to se Skypem docela dobře, jen to taky není zrovna levné na udržování a pokud neznáte dost lidí co ho mají také nebo jsou často online, je to docela přebytková služba. A navíc když ztratíte 3G síť, máte jen hezké těžítko…

 • e-bay zabil Skype obludnou nakupni cenou a ted ho chce hodit pres palubu? Zlaty dul to neni, ale porad to je nejrozsirenejsi voice aplikace.

 • Hmm, to vypada v podstate jako stejna vec, co Shape (IM+ for Skype) uz nejakou dobu dodava (a funguje to i v Cechach).
  V podstate pres Skype API to vyvola dve SkypeOut volani a propoji je to. Proti tomuhle je urcita vyhoda, ze to jde pouzivat treba pro volani z budky nebo ciziho telefonu. Vetsinou to i funguje…
  Chvilku jsem to pouzival, ale prislo mi, ze to uz je jednodussi pouzivat sluzby schopne sestavit hovor na zaklade SMS pozadavku…

 • Tak to jsem zvedavej, me by se to docela hodilo. Predpokladam ze to tady ve statech bude fungovat. V praci skype pusti nemuzu, ale volat jo. Doma mi nejak net hapruje a kvuli casovymu posunu se s rodinou mijim.
  Zkusim s tim volat overseas domu rodicum a brachovi na Skype a dam vedet jak to facha. Mozna. Jeste ten spravnej mobil a operator.

 • Já na volání do zahraničí nebo ze zahraničí používám odorik.cz , je to sice malej operátor, ale na volání do ciziny se spezializuje a má plno možností jak se propojit. Dá se s ním volat odkudkoliv i na skype účty, teď už i z telefonní budky, jsem to ze srandy vyzkoušel a fakt to funguje 🙂

 • Update článku:

  Skype má oficiální klienty pro iPhone, Symbian / Nokie, Android, BlackBerry, a některé modely Sony Ericsson.
  http://www.skype.com/intl/en/get-skype/on-your-mobile/download/

  Oficiálně skončila podpora pro Windows Mobile 6.x, prý bude až na nové Windows Phone (7). Skype klient pro WM6.x jde sehnat např. na http://www.ce4you.cz/news/detail.asp?n=810

 • Stejně je zajímavé, jak se ten Skype drží. Asi je to tou klientskou základnou, ale přece jen, apple má facetime a google má hangouts a pro enterprise klienty jsou tady aplikace na úplne jiné úrovni…