Skype novinky: verze 1.3, videopodpora a další

Skype vydal betaverzi 1.3 s datem 2. června 2005. Zatím není úplně jasné, proč ji vydal – seznam známých problémů obsahuje čtrnáct položek, z nichž některé jako vytížení procesoru na 100% v neidentifikovaných případech, nejsou zrovna povzbudivé.

Ale novinky jsou docela zajímavé. Uživatelé záznamové služby nyní mohou nechat vzkaz komukoliv, i když on sám nemá záznamník. Dále došlo ke změnám grafickým – byla odstraněna titulní stránka programu Skype Start, namísto ní jsou informace rozmístěny do Events a Services. Plus nové emotikony a lepší editace vlastních údajů včetně lepší fotky Zdroj: Share Skype.

Není bez zajímavosti, jaké jsou poměry uživatelů programu Skype podle geografické polohy. Zde zjistíte, že po USA v těsném odstupu následuje Polsko, Taiwan a Čína, tři země, kde je broadband na vzestupu a místní telecomy stále dost obskurní.

Video a Skype

Zajímavý je také souboj o videotelefonii přes Skype. Programu Skype se absence podpory videotelefonování již nějakou dobu vyčítala, i když pravdou je, že konkurenti nabízející videotelefonii měli problémy s integrací všech služeb dohromady, takže argument Skype „dát do kupy nejdříve přenos hlasu a pak přidat video“ měl svoji váhu. Na světě se ale objevily různé utility třetích stran. Napříkla ohlášený vSkype umožní lidem nejenom se vidět skrze kameru a Skype, ale například vidět i pracovní plochu počítače protistrany atd. Oproti tomu Video4Skype neslibuje tolik možností, ale už funguje a můžete si jej stáhnout a používat zdarma. Skype dokonce ohlásilo spolupráci s výrobcem tohoto pluginu na integraci do svého programu.

Menším skandálkem bylo, když CERN zakázal Skype. Důvod? Skype vytváří supernode architekturu a P2P síť a tím obchází restrikce nastavené na firwallech a CERNu se to prostě nezdá.

Skype affiliate

Skype také vytváří affiliate program. Zaregistrovat se můžete zde a ze svého webu pak můžete odkazovat na Skype přes speciální HTML kódy, přičemž dostanete provizi z realizovaných obchodů. Ve skutečnosti ale nejde o nějakou specifickou Skype službu, Skype jen využívá již existující systém Commission Junction. Jak to vypadá? Klikněte si na link níže a když si do měsíce u Skype něco koupíte, dostanu provizi a budu boháčem 🙂

Volejte a nechte si volat z běžných telefonů. www.skype.com

PS: Výhodou systému Commission Junction je skutečnost, že si zde můžete sjednat i jiné inzerenty. Bohužel žádný český tu není a ty zahraniční – nevím nevím, jaký budou mít smysl.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

 • Na tretim miste neni Turecko alebrz Taiwan.

 • Velkou změnou také bude, že Skype od verze 1.3 bude v češtině! (installer i aplikace).
  Podařilo se nám tak dotáhnout téměř rok trvající proces integrace češtiny do Skype. I nadále vytváříme překlad jazykového souboru, který je následně integrován do Skype.

  Pokud nám chcete pomoci vychytat mušky, stáhněte si do beta verze Skype aktuální jazykový soubor http://www.xtel.cz/skype/cestina/… načtěte si jej a zašlete nám na cestina.skype@xtel.cz vaše případné komentáře, upozornění, připomínky (příp. i otisky obrazovek s problémy, chybami…)

  Zdraví
  Petr Silon
  (český překlad Skype)

 • [2] zdravim xTel na nejakem serveru jsem se docetl ze jste uvolnili ke stazeni novou verzi Skype 1.3 – skoro to vypada ze by ji bez vas Skype nevydal. nezda se vam to trosku komicke??? ze delate cestinu je pekne, ale to tluceni se v prsa trosku prehanite!