Silničářská logika

ook píše: Tak jsem se včera probíjel z Dejvic ke
skorotchánovi do Přezletic (díky za optání, od zakruhování topologie
tam nám CZF cloud funguje dobře). Celou cestu až do Čakovic jsem se
probíjel neprotaženou silnicí (včetně ulic Argentinská a v
Holešovičkách). Stejným marastem jsem se probil Čakovicema … a když
tu náhle, na strategické silnici mezi Čakovicema a Vinoří … Sypající sypač s pluhem …

Tak nevim, jel jen taťka se sypačem domů na večeři nebo je ta silnice tak DŮLEŽITÁ?

Možná by stál za zveřejnění plán nasazení techniky v případě kalamity, kdy napadne víc než deset čísel sněhu.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

50 komentářů

 • Je to jednoduché, kousek odtud je sklad vlhčené soli. Sypač tedy jel odtud, nevím jestli je to silnice III. nebo místní komunikace IV. třídy, takže i kdy třetí třídy musí uklidit do dvanácti hodin a komunikace čtvrté třídy a okrajové části do šestnácti hodin, tak přístupové cesty ke skladům mají přednost, protože
  a) tudy ty vozy stejně jezdí
  b) bez jejich protažení by se nedostaly k materiálu a ohrozily by správu silnic jako celku.

 • Ach jo. Tyhlety keci o silnicarich by uz meli ustat. Proste zrejme mesto a stat nemaji prachy na to, aby pripadali dve ulice na jedno obsluzne auto a i kdyby mel, ja to platit z mych dani nechci, kdyz se pouziji 3x do roka. Proste je treba aby lidi nejezdili jako nuklearni hovada, kdyz je slota. Pocasi proste neporucime.
  A mohu vas ubezpecit ze snehove kalamity maji i v zapadni evrope, ti pocasi take nedokazi porucit. Mozna v CCCP ….

 • [2] kde se mám pod to podepsat?

 • Vtip starý, ale stále platný:
  Otázka: kdo jsou nejmenší lidi u nás?
  Odpověď: silničáři, stačí aby napadly dva centimetry sněhu a nejsou vidět.

 • [2] Nechci kverulovat, náčelníku, ale hlavní silnice u nás v Bohnicích na mě (po porovnání vrstvy břečky s vrstvou sněhu na autech odstavených přes noc) dnes ráno působily dojmem, že pluh ani sypač od vánoc ještě neviděly. Spoléhat na to, že si to auta nějak rozjezdí, to myslím v pořádku není.

 • [5] Jo, Nuselska rano taky nebyla protazena, ale uprimne, bylo mi to celkem jedno. Jel jsem proste pomalu a nebyl problem. A naprosty souhlas s PanzerBearem.

 • [2] naprosty a plny souhlas, nedokazal bych to lepe napsat. Mozna uz patri k dobremu tonu nadavat bez zamysleni na silnicare, ale skoro zadarmo (minimum – navic zastarale techniky a minimum obsluhy) nemuzu cekat super sluzbu

 • [6] Jak ráno nevím, ale večer jsem na silnici přibližně ve stejném (či spíše o něco lepším) stavu jel se staženým zadkem a přesto jsem si párkrát mírně klouznul. A při představě, že by mi tam v tomhle terénu i v té třicítce vlítnul chodec nebo jiný vůz, mi rozhodně nebylo dobře, protože i tak by brzdná dráha nejspíš byla delší než v padesátce na suchu. Ono je to v pohodě, dokud se nestane něco neočekávaného. Pak je z toho v lepším případě případ pro pojišťovnu (i ten jsem včera viděl), v horším pro doktory nebo funebráky.

  Mimochodem, má někdo představu, kolik město na údržbu silnic vynakládá?

 • Snehova kalamita v Praze me vzdycky pobavi. Napadne 10 cisel a kazdej frajer na letnich pneumatikach nadava na silnicare. Pral bych vam zimu na severu CR a ta Prazska by vam prisla jako prijemna dovolena 😉

 • Včera večer ještě silnice uklízeli, ráno už ale byly silnice neprotažené a neposolené. Přitom sněžit přestalo v noci, možná už později večer. To je moje zkušenost s P8 a P9 (Vysočany, Prosek, Bohnice, Čimice, Chabry). Pokud vyloučím to, že někdo spáchal teroristický útok na sypače a nemohli ráno vyjet, tak to je jednoznačná chyba managementu – neměli k dispozici dostatek rezerv, neměli dobře zorganizované zdroje.

  I silničáři, pokud není vyhlášený vyjímečný stav, musí dodržovat zákonník práce, se všemi jeho povinnými přestávkami, pracovními dobami a dobami mezi směnami. Pokud pracovali do noci, nemohli nastoupit do práce hned ráno, pracák by jim mohl dát pokutu. Protože management TSK nejspíš o správě zdrojů nic neví, vojáci tam nejspíš taky nepracují, tak prostě i když znají předpověď tahají lidi do práce přes den (kdy "jen" mají pohotovost, ale nic nedělají) a v noci a brzo ráno (všimněte si, že chodníky uklízejí až když jim začne normální pracovní doba, ne podle skutečného stavu) a nezvou je až na dobu, kdy se dá čekat, že budou potřeba.
  I když za počasí magistrát a vláda nemůžou, tohle se jim dá přišít na triko, protože vláda vytvořila idiotský systém, který umožňuje postihovat firmy za to, když dělají dobře svoji práci a pomáhají a magistrátu se dá samozřejmě vytknout to, že v TSK pracují na manažerských pozicích lidé, kteří neumí pracovat s informacemi a plánovat zdroje.
  Obyčejní silničáři jsou v tom poměrně nevinně. Ti jezdí po naplánované trase a v rámci svých technických možností dělají maximum toho, co dělat lze.

 • [10] Ještě jsem zapomněl dodat – současný stav vede k tomu, že většina lidí v TSK z údržby je v práci přes den, kdy třeba nesněží, maximálně zůstanou pár hodin přes čas (proto krize nebývají večer, ale ráno) a v noci a brzo ráno nastoupí ti, co jsou v pohotovosti a mohou nastoupit, protože mají dost velkou pauzu od poslední směny. A i ti se musí nejdřív do práce nějak dostat. Pak je v krizových dobách málo lidí v práci, nestíhají to, pokud takto sněží dva dny po sobě, tak se rezervy rychle vyčerpají a TSK si jen stěžuje, že sněží.

 • [10] silničáři podobně jako např. doktoři či policisté mají de-iure výjimku a mohou pracovat i déle než 8 hodin v kuse a s kratšími přestávkami. V případě kalamitních stavů a předcházení katastrof má dokonce ochrana životů a majetku přednost před všemi ostatními omezeními. Záleží spíše na jejich počtu, kdy začínají, protože jak už správně podotkl [2], je nesmysl držet si pro 3 vozy 12 lidí celý rok, abyste mohli 10 dní v roce držet 24 hodinovou směnu.
  Nicméně to čím se to řídí jsou zákonné normy, které musí splnit: Jakmile dosáhne sněhová pokrývka pěti centimetrů, silnice první třídy musí být ošetřeny do tří hodin a proti kluzkosti pak do čtyř hodin od počátku ošetření. Silnice druhé třídy musí být ošetřeny do šesti hodin, třetí třídy do dvanácti hodin a místní komunikace čtvrté třídy do 16 hodin. A mají plné právo na úhradu všech nákladů, které s plněním této zákoné povinnosti mají.
  Bohužel ale řidiči vidí hodinu neodklizenou silnici a už nadávají na silničáře. Jestli odklízeli na místní komunikace večer a pak až ráno, tak to je v pořádku.
  Prostě dokud bude >70% aut mít letní pneumatiky (což je celorepublikový průměr dle ÚAMK, v Praze to tedy dost možná bude ještě výrazně horší), tak mohou silničáři mít třeba tisíc aut a stejně budou lidi bourat, protože stačí minuta sněžení. Potom vznikají zácpy a silničáři se
  [8] Máš zimní pneumatiky a přesto při pomalé rychlosti kloužeš na vozovce? Měl by sis nechat v tom případě své auto překontrolovat. A nebo nemáš zimní pneumatiky?! A mimochodem – podle silničního zákona – jestli nejsi schopen kvůli místním, povětrnostním, zdravotním či jiným problémům řídit bezpečně své auto, tak prostě nemáš co za volantem dělat a jestli i přesto řídíš, tak se dopouštíš vědomého trestného činu obecného ohrožení. Co se týče těch vynaložených prostředků – vyjma správy dálnic jdou náklady na vrub místní (krajské) samosprávě, kolik vynakládá na údržbu silnic by mělo být zřejmě z jejich účetních uzávěrek, které bývají dostupné na webu, případně se můžeš informovat – na základě zákona o svobodném přístupu k informacím ti to musí sdělit.

 • [12] Zimní gumy mám od půlky listopadu, podvozek je v létě seřízený, na podzim jsem bez problémů prošel technickou. Na tom povrchu by klouzalo cokoli. Pokud díky povětrnostním problémům jedu se staženým zadkem, nedivte se, že nadávám na silničáře, kteří mají v popisu práce mi jízdu za zhoršených povětrnostních problémů ulehčit. V tomto případě tomu tak prostě nebylo.

 • Nevim jak to bylo jinde v Praze, ale ve Strašnicích snežilo i v noci, minimálně do pěti do rána (viděl jsem osobně). V osm večer jsme parkovali čerstvě odhrabaný auto a v 11 dopoledne druhej den jsme z něj sundavali dalších 10 čísel. Nadávat na silničáře v tomhle případě asi nejde, to se prostě nedá stihnout. Když je půlka Prahy způsobilá k pořádání závodu běžkařů s hromadnym startem, někde ty auta prostě chybět musej, pomáhaj jinde, kde je situace horší.

 • To jsou zase reci, ono je penez dost, ale komunisti je davaji na uplatky pro sve mozne volice, takze na socialni davky, pak zase na socialni davky, dlouho nic, pak do svych kapes… staci se podivat na vse ostatni, silnice jsou vesmes v totalnich ruinach, podobnost k tankodromum uz neni ciste nahodna, nove cesty se nestavi.. stare neopravuji, hlavne ze se puchejr pablbek placa do hrudi jak je dobrej, skoda ze mu to vsichni dlabou, asi proto ze socialove nejezdi autama a nechodi ven aby videli jaky je tu za osm let bordel. Takze sinicarum nelze tento stav vycitat, je treba jit primo nahoru ke komousum co nam osm let vladnou a osm let si jenom vystylaji svoje hnizdecko a kupuji si volice misto nakupu veci pro normalni lidi…

 • [14] Tohle bych chápal. Ovšem když si projedu záznamy z městského kamerového systému, který snímá hlavní dopravní komunikace, stále například nechápu, kde jinde pomáhaly pluhy a sypače od půlnoci do šesti. Předtím to rozjezdila auta na břečku, ale po půlnoci toho už moc nejezdí a tak je tam krásně vidět, jak sněhu přibývá 😉

 • [16] Ech, kruci, ten odkaz jsem zapomněl nakopírovat. Takže znovu: http://kamery.praha-mesto.cz/

 • [9] Jsem ze severu a vcerejsi vecer nebylo 10 cisel 🙂 Jinak jiste vis, ze deset nebo dvacet cisel je sumak. Kdyz napadne pulmetr, je to neco jinyho, ale pak kdyz mas normalni osobak, tak jsi skoncil 🙂

 • [1] Pokud je tam sklad vlhcene soli, vysvetluje to, proc tam ten sypac byl. Ale proc navazna komunikace vypadala, ze tam sypac zabloudil maximalne rano, to netusim.

  Mimochodem, vzkaz troubum, co si prectou titulek a hned se cilej. Pokud je na hlavnim tahu v Holesovickach 10 cisel snehu, tak to ASI NENI DOBRE.

  Jo a silnicar neni jen ten clovek, co toci volantem v sypaci, ale taky ten, co tohodle cloveka ridi.

 • Jenom několik odkazů:
  Poslední odstavec této stránky dává informaci kolik je v hlavním městě sypačů, strana 3 tohoto dokumentu vyčísluje délku komunikací, o kterou se TSK stará. Vychází mi z toho, že pokud by vyjela polovina sypačů, stále by to dělalo třicet osm kilometrů na sypač. Jak rychle asi tak při práci jezdí? Jak často musí doplňovat sůl? A jak dlouho to může trvat?

  Jinak přeju hezký nový rok, nevím, jestli ještě stihnu případně odpovědět…;-)

 • [20] PS: ty počty se týkají motoristických komunikací I. pořadí.

 • To je zase příspěvek. V zimě sněží a silničáři to obvykle nezvládnou. To se tomu opravdu musíme každý rok tak divit?

 • [15] Už z letmého pohledu na stránky Ředitelství silnic a dálnic ČR je vidno, že Vaše tvrzení o tom, že se nové silnice nestaví, je holý nesmysl.

  Ověřte si prosím informace, než se je rozhodnete vypustit do světa.

 • [20] a to je právě to, že tomu nerozumíš 😉
  Sypače také musí někdy nakládat sůl, když hrabou sníh, tak jezdí třeba i dvacítkou, musí se také dopravit k danému úseku a pak od něj (objem auta nevystačí zas na tak hodně), každou silnici první třídy přitom musí uklízet nejpozději každé 4 hodiny, situace se mění každou minutu …
  Není to taková prdel, jak se na první pohled zdá. Ti lidé to vesměs dělají desítky let. Samozřejmě že by to šlo dělat o trochu efektivněji (jako každá činnost) a s dostatkem peněz i výrazně lépe. Ale opět připomínám [2] a tedy pararfrázuji "má smysl investovat velké prachy navíc, když se to využije jen pár dní v roce a lze to lépe řešit vyšší ukázněností samotných řidičů a nebo prostě povinnou výbavou zimními pneumatikami?"
  [19]jestli byla návazná komunikace dostatečně průjezdná, sypač tam zbytečně neztrácel čas a jel někam, kde jej potřeba bylo více. A že bylo na hlavním tahu 10 čísel sněhu? Co to je? Silnice první třídy a byli tam déle než před 4 hodinami, nebo silnice druhé třídy a byli tam déle než před 6 hodinami? Jestli nesplnili své normy, tak si můžeš stěžovat na silničáře. Jestli prostě ale jen napadalo 5 čísel sněhu za půl hodiny a tys tam zrovna v tu chvíli jel tak se prostě nediv.
  Já netvrdím že silničáři nedělají boty, nemám jejich akcie a jsou mi ukradení. Ale nadávat na silničáře pokaždé, když je na silnici pár centimetrů sněhu je prostě pí..vina. Věřím, že maj tvrdou dřinu za málo peněz a že to dělá valná většina z nich dokonce nad rámec vlastních povinností a já si jich za to vážím.

 • Vcera jsem vecer cestoval mezi Holesovicemi, Podolim, Modrany, Orechovkou a Holesovicemi.
  Celou dobu jen ujezdeny snih … ridicuv raj. 🙂
  Pokud si rozumi s rucni brzdou, ma auto o ktere se az tolik neboji a nejsou kolem nej jini ridici, ani chodci.

  Dneska jsem absolvoval cestu pres Prahu a z Prahy pres Hradec Kralove kousek za Zamberk.

  Ac v radihu hlasili krizovou situaci v okoli Hradce a v okoli Zamberku, vsude byla krasne vypluhovana a cista (mokra) silnice. Jedine kde byly snehem pokryte a neprotazene silnice byl Hradec a Praha.

  Vysvetloval jsem si to tim, ze ve mestech nesoli a na protahovani je tam moc silnic. 🙂

 • [23] no teď si dovolím citovat šéfa ŘSaD – "před patnácti lety se každý úsek dálnice 2 roky řešil, aby se poté 6 let stavěl. Nyní se každý úsek 6 let řeší ale staví se 2 roky".

  Problém se stavěním silnic atd. je trochu jiný, to mám shodou okolností z první ruky – správa a výstavba silnic je dlouhodobá záležitost, vše mimo dálnice mají na starosti ovšem místní zastupitelstva. Ta jsou volena na 4 roky, a když si mají vybrat, jestli investovat X peněz do silnice s 20ti letou zárukou, která jim vyždíme rozpočet a nebudou tak moci investovat do dalšího vybavení, které by jim přihnalo voliče (voda/plyn/internet/chodníky/osvětlení/sportovní a kulturní vyžití/…) tak raději dají jen třeba jednu desetinu (každý rok) na záplatování atd.
  Pak jsou zde ještě takoví vychcánci starostové (mohl bych i jmenovat), kteří vědí, že za rok už tady nebudou, takže klidně dají X peněz firmě, která nedodrží normy, dá tam méně písku, živice, atd. takže se silnice za 2 roky rozpadne, a sám z toho má profit, případně se ještě kasá, že tato firma to nabídla o 10% levněji než ta jiná (ale že za těch 20 let záruky se na opravách jeho řešení utratí 10X navíc jaksi zamlčí)

  U dálnic jsou problémy s ekoteroristy a spekulanty – každej idiot teď může v podstatě libovolně dlouho blokovat jakoukoliv dálnici. Obhajuje se pak ochranou přírody, ve skutečnosti mu jde o peníze a to jak ekologie trpí tím že auta stojí ve frontách, oklikou atd. jej jaksi netrápí. V jakémkoliv dávno demokratickém státě by s ním vymetli, u nás "není politická vůle" (propojení pozemkových spekulantů a některých politiků je dostatečně známé po posledním průserem s pozemkovým fondem). Mimochodem průměrný 1 metr dálnice stojí milion.

 • Tak nevím co si o tom mám myslet, včera jsem jel po 20hod z Liberce do Prahy a silnice byla neprotazená, za Turnovem sice člověk potkal sypače s pluhem, ale měly pluh zvednutý … a ani nesypaly … proč ? Rychlostí tak 40km/h a skoro prostředkem … Až za MB to bylo více uježděné a dokonce i shrnuté … následně vyjeté koleje až na asfalt, a rychle jedoucí auta ten poprašek stačila vymetat. V pravém pruhu to bylo horší …
  Sranda byla, že za posledním sjezdem akorát na hranici Prahy jako když utne a bílo … Se do Prahy silničáři snad bojí či co …
  Co mám zkušenosti, tak na horách jsou většinou lépe udržované silnice než ve městech (i když jak kde).
  Po pravdě řečeno to asi záleží na tom, kolik může na údržbu silnic obec-město dát z kasy.

 • [24] Dosud jsem neodjel, čekám na přílet člověka na Ruzyň, snad ho ještě dnes uvidím 😉

  Jenom bych rád znovu upozornil, že jsem ty počty bral pro poloviční počet sypačů, než kolik jich reálně je. Předpokládám, že během kalamitní situace vyjedou všechny provozuschopné, pak je to něco přes 18km na sypač. Pokud by polovinu času strávily nakládáním posypu a dopravou, stále to znamená, že každé dvě hodiny by mělo být posypáno a popluhováno. Ty kamerové zaběry bohužel neodpovídají ani těm čtyřem hodinám (přičemž ta cesta, kde jsem měl problémy já, je zařazena jako I.a. pořadí, což je protažení do dvou hodin; ovšem tam bohužel kamery nejsou).

  Jinak ulice V Holešovičkách je I.b. pořadí, tj. sjízdnost alespoň jednoho pruhu do 4 hodin. Podle kamerových záběrů tam buď padalo každou hodinu pět cenťáků sněhu, nebo se na to až do rána vybodli.

 • [24] A jenom bych doplnil: mně je šumafuk, že někdo pracuje víc než musí. Pokud tomu tak je, je něco blbě v organizaci, tohle by přece neměl být altruistický podnik. Technika je, normy jsou, tak ksakru proč to nefunguje? Přečtěte si poslední komentáře, jsou to další praktické zkušenosti. To je to, co mně vadí.

 • Jerry: jo technika je, ale …
  "U nejvýznamnějších dopravních tepen zařazených do I. pořadí má TSK ke zmírnění závad ve sjízdnosti čtyři hodiny od výjezdu techniky."

  Píšou čtyři hodiny od výjezdu techniky, ne od doby kdy se stala silnice nesjízdnou … apropo, co je přesně nesjízdná silnice ..led, více jak 30cm sněhu ? kdy jí už neprojedete ani autem a hrnete sníh před sebou ….? Mimochodem množství připravené techniky je vždy nižší než zaparkované .. Proč ? Záleží na tehnickém stavu parku a hlavně jeho údržbě. Není vyjímkou kdy ze 4 aut je pojízdné jen jedno … zažil jsem 2x .. tedy pokud toto nebyly vyjímky , zamrzlá nafta, špatná baterka nebo z důvodu dlouhodobého výpadku el. proudu jezdí řidiči pro naftu i podstatně dál než je pro ně běžné. Viz výpadek cca před týdnem, kdy někde nešel 3dny nebo i více proud a nefungovaly ani čerpací stanice …

 • [30] nesjízdná silnice je myslím definováno 5 cm sněhu, případně námrazou. S tou technikou je to do značné míry pravda, na druhou stranu ale je začátek zimní sezóny a to je většina aut vyspravena. Ty případy které cituješ tentokrát nenastaly. Problém spíše je, že tu kluci zblblí z těch svej centimetrovejch frajeřinech na záchodě a neví co je 5 cm 😉 souvislá pokrývka. Takže když je z toho pak břečka, a někde u krajnice je třicet čísel, tak si myslej, bůhví kolik napadalo.
  [29] doporučuji někdy domácí cvičení a schválně si zkus projet 40 km rychlostí všechny cesty v praze, s tím že se každé dvě hodiny vracej na stejné místo.
  Hlavní problém ale jak už jsem ti několikrát vysvětloval v tom, že prostě není možné držet pro každé auto 4 lidi, aby jsi zajistil 24 hodinovou směnu. Navíc je třeba u takovýchto aut dělat de-facto každý den údržbu. Takže prostě v noci se protahují jen hlavní tahy, na menších silnicích kde parkují auta by ani jezdit nemohli. Proto se dělá hlavně od svítání.
  Ať je to ale jak chce, nic to nemění na tom, že kdyby všichni řidiči měli povinně zimní gumy, tak to vůbec nemusíme v praze řešit (něco jiného jsou místa, kde jezdí nenaložené kamiony, kterým jsou zimní pneumatiky k ničemu).[27] V horách mají třetinu roku vytížené lidi, proto se jim vyplatí mít více zaměstnanců atd. To že to u hranice prahy končí je jasné, to už má na starosti někdo jiný, kdo platí benzín, mzdy i sůl. Někdy je to zas obráceně, záleží kdy jedeš

 • [1] Jé hele ono zase v zimě sněží. A je to bílí 🙂

 • Dnes sem se po delši době svezl busem /normalně jezdim metrem/ a to z mého vidlákova to jest Černý most, a jak to busman bral zadem a bylo tam volno tak na to šlapal až sem nevěřil.. pravda aut sme potkali tak maximalně do desítky, ale on všechny až na jedno předjel! Docela me to prekvapilo, clovek by ocekaval ze zrovna MHD bude jezdit bezpecne, no ale abych nekritizoval jen, kam sem se potreboval dostat tak sem tam dorazil s predstime, za coz mu vlastne dik.. 🙂

 • Podelim se o situaci u nas v obci… tam je to nasledujici, o uklizeni chodniku a mistnich komunikaci se stara soukroma firma, hradi ji MU. Tato firma vyjede treba i ve dve v noci, rano byly vsechny ulice a chodniky uklizene. Hlavni silnici, kde jezdi MHD ma na starosti Praha, ta nebyla uklizena cele dopoledne.

 • Chlapi z Praglu, vy mě teda bavíte :-). Jeďte na Šumavu, Krkonoše, Jeseníky, Vysočinu a neplačte, že vám na Argentinský spadlo 1-2/rok 10 cm sněhu a silničář tam pár hodin nebyl. Máte staženou, tak zůstaňte na ní sedět doma v teple nebo si skočte do krtka. Nejlepší jsou plky jako "špatně rezervy a zdroje", to už je fakt Silvestr? 🙂

 • [9] jj musím souhlasit, sem z Ostravy a kdyz tu pada sníh nic se nedeje… zvladame to i bez silnicaru, ale hold v praze je to asi jine….

 • Já jel ze Slovenska do Prahy a musím říct že tentokrát mě silničáři mile překvapily, super dálnice, za 5 hodin jsem byl doma 🙂

 • [35] vis co, moc nevypiskuj, nebo tady v centralizovane praze zajdeme na ministerstvo a odpoji ti tu elektrinu, co vam loni zavedli a pri dnesnich cenach nafty si rozmyslis, jestli pres naftovy generator bude psat komenty na Marigold;-).

 • Pražáci uvidí sníh a jsou z toho úplně vyjevení. Vytvořte si ministerstvo sněhu a ministerstvo pro odklízení cest a zaměstnejte si tam alespoň 10000 lidí :-).
  Jak to tady v těch diskuzích sleduji, tak například noname je takový mudrlant, že by určitě zvladl řídit obě ministerstva a to vše pouze pro dobro České republiky a úplně zadarmo stejně jako BBF :-).

 • [35] Mozna Ti unika, ze tady v Praglu nejezdi jedno auto za hodinu. Jezdim tak, aby to bylo bezpecny, nicmene na ty silnici nejsem sam.

  Auto mam dobry, gumy taky. Jenze kdyz je pulka aut v CR ve stavu pohyblivy rakve, tak Ti to neprida.

  Jako praxi doporucuju vyhnout se pipine v BMW X5, ktera se sune prostredkem silnice.

  Nebo si mam koupit pancerovanej Humvee, abych tudle kravu z ty silnice sestrelil? Auto i pohlavi druhe strany vychazi z realne zkusenosti, ktera me stala leve zrcatko.

 • [40] … jeste jsem zapomel podotknout, ze z obou stran ulice stala (pochopitelne, jsme v Praze ne na Vidlakove) auta a mista bylo dost pro oba.

 • ach jo…. myslim ze technicky vzdelanejm lidem (mezi ne se radim) by trocha respektu k prirode a jejim vrtochum neskodila…

  Ve skratce je li pocasi tak hnusny, ze nemuzu jed – nejedu a neresim jestli za to muzou silnicari statni, meststi, obecni ci soukromi – protoze o silnice se nikdy nestarala jen jedna instituce! Je to prace delegovana mezi ruzne stupne statni spravy a holt kazdej stupen se stara o sve sinice a to co nejlepe.. ostatni ho nezajima. Tak to funguje i mimo spravu silnic…

  Proste lidi je zima tak na to berte ohled!! (lopatu, pneu, retezy, spacak – v aute) budte radi, ze jeste vime co je snih a nekazme si radost… stastny novy rok!

 • Respekt k prirode je jedna vec, to, ze ked 2 tyzdne dozadu prvykrat snezilo, isiel som z Viedne do Bratislavy (60 km) a kym v Rakusku boli cesty 100% udrzovane a bez snehu, v Bratislave som 100 metrov za hranicou dostal smyk… proste faktom je, ze nasi to v porovnani so zahranicnymi cestarmi nestihaju ani vtedy, ked to este ako tak ide.

 • Prazaci jsou jini, trocha snehu a jsou z nej hned paf. Vzkaz: "Jed tramvaji ci busem vole!" 🙂
  P.S. jo jo takoveto starosti bych chtel mit 😀 kecy proste o hovne 🙁

 • No ale vlastne je to OK. Tangero napsal nebetycny blabol a cele ceske osazenstvo se hned chytlo (vcetne mne) a pise vety zbytecne 🙂
  P.S. tomu rikam vyspely reklamni marketing. TV nova v tom umi tez chodit :-)))))

 • To je teda blábol. Ano, každý rok jsou naši silničáři překvapeni sněžením v zimě, ale rozumný člověk holt musí uznat, že tohle moc zvládnout nešlo. Byl jsem teď pár dní kousek od Helsinek a představte si – sněhu jako tady, nikde žádný pluh nebo sypač, na silnicích jen vyježděné koleje, ale NIKDE žádná bouračka nebo magor, co se honí. Všichni jezdí na ZIMNÍCH gumách (povinné od 1. listopadu) a ohleduplně. Je to o lidech, nebo o silničářích…

 • To je teda blábol. Ano, každý rok jsou naši silničáři překvapeni sněžením v zimě, ale rozumný člověk holt musí uznat, že tohle moc zvládnout nešlo. Byl jsem teď pár dní kousek od Helsinek a představte si – sněhu jako tady, nikde žádný pluh nebo sypač, na silnicích jen vyježděné koleje, ale NIKDE žádná bouračka nebo magor, co se honí. Všichni jezdí na ZIMNÍCH gumách (povinné od 1. listopadu) a ohleduplně. Je to o lidech, ne o silničářích…

 • [46] Sorry, ta poslední věta je blbě – o příspěvěk dál jsem ji opravil 😉

 • [45] Jenže to jsem nepsál já, ale Ook…

 • Loni jsem zažil počasí, kdy jsem kvůli sněhové vánici jel z Prahy do Karlových Varů stěží čtyřicítkou, a nic jsem silničářům nevyčítal, protože to opravdu zvládnout nešlo, sníh se plynule přesouval z jedné strany silnice na druhou. Jsou situace, kdy opravdu přírodu nepřechčijem. Ale tohle nebyl ten případ, padaly v průměru stěží dva cenťáky sněhu za hodinu, spíš míň.

  [31] Právě že nebyly protažené ani hlavní tahy, to je to, co se tu snažím zdůraznit! Ani ta pitomá magistrála! Vedlejší ulice vem čert, ale pokud neprotáhnou ani Argentinskou nebo Korunovační… O tomhle ook psal a o tom píšu i já.
  Jinak zimní gumy nejsou všespasitelné. A pokud má TSK určitý počet vozů a používá malou část z nich, je to obyčejné plýtvání prostředky, které by šly užít jinde.

  Nějak nechápu, proč tedy má TSK stanoveny časové limity údržby, když je není schopna za celkem běžného sněžení dodržet. Pokud nestíhají, buď zjistím, kdo za to může a postihnu ho, nebo si přiznám, že to prostě stihnout nejde, limity upravím a alespoň budou všichni vědět na čem jsou. Takhle mají příslušné dokumenty asi tak stejnou cenu, jako náhodný shluk bajtů.

  Jinak přeju Marigoldovi hezký nový rok. A ať si užije bezblogového klidu…;-)