Set-top box pro DVB-T budou zákazníci často obměňovat. Dobrá pohádka

Patrick Zandl · 22. duben 2006

Z pracovních důvodů jsem v poslední době navštívil několik diskusních fór a událostí týkajících se digitální televize. Nestačil jsem se divit. Pomůžu si s citátem z DigiZone, protože sám už nevím, komu ten výrok připsat: "set-top boxy jsou zařízení, která se obměňují neméně často, jako třeba mobilní telefony."

Nebyl bych si tím tak jistý. Podle mne je to typická myšlenka, jejíž matkou bylo zbožné přání. Porod bude bolestivý a úmrtnost vysoká.

Zádrhel samozřejmě je v tom, že normální člověk si kupuje televizi a předpokládá, že mu vystačí FAKT hodně let. Televizi netrápí upgrade procesoru, i když si koupíte tu nejnovější, tak zase o tolik lepší obraz nebude. Řekněme, že pod deset let v praxi domácnosti moc televize neobměňují.

Totéž budou lidé očekávat od nových set-top boxů pro digitální televizi. Že si je budou muset pořídit, s tím už se nějak smířili (nebo jim to ještě nedošlo). Jenže aby si krabičku za tisíce korun kupovali každé dva roky? A proč jako? Jen proto, že se někdo rozhodl přejít z MPEG2 na MPEG4, takže bude víc místa na další televize, na které se stejně nedá koukat? Opravdu si někdo myslí, že se lidé třesou za to vyhodit penízky?

Kdosi namítl, že ty nové set-top boxy přeci mohou dostat od poskytovatele digitální televize. Jsem trochu na rozpacích. Proč by ten něco rozdával zdarma? Copak mu budeme platit za šíření digitálního signálu? To přeci ne - zaplatí mu televize a těm se nebude chtít investovat do častého upgrade. Vezměte si tři miliony televizí, vynásobte tisícikorunou (jakože DVB-T box stojí víc) a jste u slušných tří miliard. To bych neviděl, že se bude televizím chtít dát.

Takže to udělá distributor jen tak ze svého plezíru? No, to pro něj bude opravdu ekonomický výhodné.

Takže proč?

Řekněme si to na rovinu. Pokud mne zajímá upgrade DVB-T adaptéru, tak jen v případě, že dostanu něco navíc. A u televize mne nezajímá žádná dementní interaktivita, která dalších deset let bude skomírat na tom, že ji televize neumí v pořadech ani zprodukovat, ani profinancovat. Zajímá mne (pokud vůbec něco) HD kvalita. HD kvalita může být, až budou televize v HD kvalitě vysílat. ČT hlásí, že to tak nejdříve po roce 2010. Ostatní nebudou o mnoho rychlejší. Do roku 2010 zřejmě vydrží i analogové vysílání.

Můj závěr je jednoduchý: jestli celý DVB-T business je takhle důvěryhodný, tak si užijeme ještě mnohé legrace.

Osobně neplánuju přechod na DVB-T v nejbližší době z několika důvodů:

  • kvalita analogového vysílání po UPC kabelu je dostačující a co jsem viděl, digitál ji rozhodně netrumfne
  • interaktivita je mi u TV ukradená
  • dostal bych další dálkové ovládání a už tak jich máme v obýváku více, než je mi milo. A univerzální jsem ještě nekoupil.
  • dokud UPC spojuje TV a internet za docela rozumnou cenu, tak to nemá pro mne význam řešit.
  • stejně se dívám na televizi tak málo, že je to vlastně jedno.
  • V pevnodiskovém rekordéru, který mi při spolupráci s TV prokazuje jedinečné služby, beztak není DVB-T dekodér, takže může nahrávat jen z analogového signálu. A protože se chci na pořady dívat, když já mám chuť a ne, když je má chuť TV vysílat, tak je trochu problém, co s tím - vestavět do něj DVB-T nejde a vyhazovat ho po půl roce nebudu. </ul>

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook