Series 60 má problémy s lepším rozlišením

Patrick Zandl · 1. březen 2004

V Cannes se také diskutovalo o výhodách a nevýhodách jednotlivých operačních systémů pro mobily. A narazilo se na to, že dnes nejrozšířenější grafické prostředí Series 60 produkované firmou Nokia nad systémem Symbian a licencované dalším firmám (Siemens a Sendo již nabízejí své výrobky s S60) má velký problém. Tím je nemožnost zvýšit rozlišení displeje. Series 60 totiž jako maximální rozlišení definuje 176 x 208 obrazových bodů. To je také důvod, proč se někteří výrobci obracejí k jiným systémům - Windows Mobile si poradí i s 320 x 240 rozlišení QVGA (ačkoliv licence pro WM stojí 20 USD a pro Symbina + S60 10 USD na zařízení).

Vytvořit upgrade pro Series 60 s podporou vyššího rozlišení, nebude taková legrace. Tím by totiž podle všeho začaly být problémy se zpětnou kompatibilitou se staršími aplikacemi - ačkoliv i to se dá řešit například násilnou interpolací starších aplikací do nového rozlišení.

Nokia se v Cannes k problému nevyjádřila ani oficiálně, ani neoficiálně. Na jednu stranu ale má pravdu - Series 60 je určena pro chytré telefony a ty nemají zase tak velké obrazovky. Jenže do budoucna s tím problém být může - Symbian bez grafické nadstavby je prakticky nepoužitelný, pokud si ji k němu nechcete vytvořit nebo licencovat ericssoní UIQ. Ten ale není zdaleka tak populární, jako Series 60 a zřejmě bude mít podobný problém...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook