Series 60 má problémy s lepším rozlišením


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


V Cannes se také diskutovalo o výhodách a nevýhodách jednotlivých operačních systémů pro mobily. A narazilo se na to, že dnes nejrozšířenější grafické prostředí Series 60 produkované firmou Nokia nad systémem Symbian a licencované dalším firmám (Siemens a Sendo již nabízejí své výrobky s S60) má velký problém. Tím je nemožnost zvýšit rozlišení displeje. Series 60 totiž jako maximální rozlišení definuje 176 x 208 obrazových bodů. To je také důvod, proč se někteří výrobci obracejí k jiným systémům – Windows Mobile si poradí i s 320 x 240 rozlišení QVGA (ačkoliv licence pro WM stojí 20 USD a pro Symbina + S60 10 USD na zařízení).


Vytvořit upgrade pro Series 60 s podporou vyššího rozlišení, nebude taková legrace. Tím by totiž podle všeho začaly být problémy se zpětnou kompatibilitou se staršími aplikacemi – ačkoliv i to se dá řešit například násilnou interpolací starších aplikací do nového rozlišení.


Nokia se v Cannes k problému nevyjádřila ani oficiálně, ani neoficiálně. Na jednu stranu ale má pravdu – Series 60 je určena pro chytré telefony a ty nemají zase tak velké obrazovky. Jenže do budoucna s tím problém být může – Symbian bez grafické nadstavby je prakticky nepoužitelný, pokud si ji k němu nechcete vytvořit nebo licencovat ericssoní UIQ. Ten ale není zdaleka tak populární, jako Series 60 a zřejmě bude mít podobný problém…

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.