Marigold.cz » Sen o evropské technologické dominaci je vlastně fuč
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

Evropa měla kdysi takovou zajímavou myšlenku, že stanoví jednotné panevropské technické standardy pro důležité radiové telekomunikační technologie. A mimo jiné v sobě nosila myšlenku, že je za čas přijme celý svět a potvrdí tak, že Evropa je technologicky i ekonomicky dominantní hráč. Mělo jít o tyto technologie: mobilní sítě druhé a třetí generace, bezdrátové sítě, paging a vysílačky veřejné radiové služby (PMR).

Rekapitulujme:

 • GSM – velmi úspěšná technologie
 • UMTS – se čtyřletým zpožděním za CDMA2000 startuje a zatím není příliš přesvědčivou technologií
 • ERMES – efektivně mrtev. Provozují ho jen ti, kterým se nevyplatí jej rušit, prakticky nulový rozvoj technologie, rozvíjejí se jen proprietární standardy Motoroly či Ericssonu a ty se také prodávají
 • HipetLAN/MAN – nikdy to snad ani nikdo nevyráběl (vyjma testovací série). Od naprostého krachu tuto technologii zachránilo sjednocení s normami WiFi/WiMax.
 • Tetra – Dolphin právě umírá a konec je neodvratný (pojednám příležitostně zvláště). Naděje na celoevropskou síť trunkových vysílaček je pryč, mnoho států si i pro státní sítě koupilo nějaké proprietární technologie (jako my třeba Tetrapol). I když Tetra bude opticky umírat ještě dlouho, prakticky už je mrtvá.

Takže jedna technologie z pěti je úspěšná a jedna to možná ještě nějak rozdýchá s pomocí té první. Tolik asi k jednotným evropských technickým normám…

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 9:09 - Líbil se článek?

komentáře 2

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...


2 komentáře »

 1. Nikde jsme se nedopidil ze by 802.11h melo plne prejit k WiMaxu tedy samo bavime se o pasmu 5470-5720MHz.12listopad je urcen k schvaleni tohoto pasma.Pokud vite vic podelte se se situaci kolem tohoto schvalovaciho procesu.

  Comment by David2004 — 3.9.2004 @ 8:29

 2. překlep hipet/hiper

  ad [1] to je nesmysl, je to úplně něco jiného. Co se týče data schválení pásma u nás – zatím ve hvězdách, někdy mezi listopadem a příštím rokem či nikdy (mimochodem, myslím, že je to pásmo o 20 MHz jinak)

  Comment by noname — 4.9.2004 @ 23:50

Přidejte komentář