S přehledy WiFi sítí se roztrhl pytel

Když jsem začínal s přehledem WiFi sítí na Marigoldovi, nic podobného u nás neexistovalo a pokud jste chtěli najít nějaké hotspoty, museli jste složitě prohledávat weby všech poskytovatelů. Za ty dva roky se ale situace změnila. Tak především se ukázalo, že nedonutím lidi zadávat do té marigoldí databáze pouze skutečné hotspoty, tedy přípojné body s přístupem možným snadno z ulice a placeným na bázi ad-hoc (když už ne zdarma), bez nutnosti paušální měsíční platby. Do databáze to zaneslo trochu zmatek, protože se hotspoty smíchaly s přípojnými body pro trvalé připojení.

Naopak na serveru Internet pro všechny vznikl seznam přípojných bodů pro trvalé připojení.

Pak přišla s databází WiFi bodů také Lupa, zde už není ani pokud o oddělení trvalého a nárazového způsobu poskytování WiFi, dost možná i proto, že řada komerčních poskytovatelů hotspotů nabízí oba dva přístupové programy a problémy jsou jen s komunitními hotspoty, které většinou neumějí nárazový přístup zaúčtovat.

Do čtvrtice tento týden přišel s databází WiFi připojení také Mobil.cz – ačkoliv zde jde o přejímanou databázi z Internet pro všechny. Na druhou stranu je tato databáze překreslená a podle mne o něco přehlednější. Nevýhodou této databáze je hlavně fakt, že neregistruje přípojné body určené spíše pro nárazové připojení, jako jsou body T-Mobile, Eurotelu a Telecomu.

Jak vidno, databází je tu celá řada. Nevýhodou té marigoldí byl fakt, že s odchodem z Genesis jsem ztratil možnost a motivaci ji řádně programově vyvíjet, prgat ji v PHP mne jednak ani nezačalo bavit, jednak už na to ani nebyl čas.

Řešení se sice našlo v podobě přestavby databáze Tomášem, kdy jsme databázi doplnili i o hezkou mapu a možnost si přípojné body vyhledávat dle ulice a jejího okolí, jenže tady jsme narazili na zádrhel. Na mapový podklad. Myslel jsem si totiž bláhově, že ho od někoho koupíme za rozumné peníze nebo vyměním za nějaký sponzorský odkaz. Na obrázku je vývojová verze bez designu.

Ach ta naivita, že na nekomerční věci se něco takového sežene (a tím se omlouvám lidem z CzFree, kteří vytvářeli Monitor a kterým jsem vynadal, že se nesnažili mapový podklad legalizovat. Už to zcela chápu). Čtveřice oslovených dodavatelů mapových podkladů nám nabídla kulantní podmínky obnášející několikatisícový měsíční poplatek za licenci k užití mapy s předpokládanou návštěvností stovek lidí. Jestli jsem si říkal, že licencoři hudby a filmů jsou pěkní nenažranci, tak o firmách vytvářejících mapové podklady si nově myslím něco o tři řády sprostšího 🙁

Výsledek je jednoduchý – downgradovat databázi na verzi bez mapy se nám už nechce, ukrást mapy taky ne a zavazovat se k placení tisíců za mapový podklad tuplem ne. Navíc konkurence úspěšně kvete a ačkoliv mám k všem třem databázím své výhrady (zejména že nemají offline či wap verzi), mám nulovou chuť s databází hotspotů pokračovat. Takže uvidíme, jak dopadnou poslední jednání o mapových podkladech.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

  • Přiznám se, že něco zkouším, jestli to vyjde, tak to bude bomba. Problém většiny mapových podkladů je jinde – jsou dělané tak akorát pro databázi hospod. Už na tom nevyznačíte pokryté území. A také když někdo potřebuje nějak propojovat body, tak to jde těžko.

  • Já zkoušel sehnat mapy na www prezentaci firmy. První dva obchodníci mi nutili nějaký komplexní systém map celé republiky snad i ve vektorech za lidovou cenu okolo 25 tisíc a to ještě bez DPH. Když jsem se přes ně prokousal až ke společnosti, co mapy digitalizuje, dostali jsme se na částku cca 400 za jednu mapu, v rozlišení, které snad oni uznají za vhodné (pokud měli představu, že jim ty peníze dám za obrázek 400 x 200 pixelů, tak byli hodně naivní). I tak to dělalo při 8 mapkách našich pooček docela slušný balík. Od té doby sháním, kde bych mapy ukrad, předělal k obrazu svému a vystavil v klidu nikým nepoznán na firemní web. Firmu neprozradím … v Rusku jsem nebyl, Babičku jsem nečetl … ty firmy si účtují tolik, že se asi vyplatí být paranoidní :o) Snad jenom, že na http://www.gimp.cz jsou docela slušné mapy ČR, SR a Prahy … jo a zdarma

  • Zkus se dohodnou s Shocart.cz, jako to udelal
    http://www.geocaching.cz/Kredit.aspx

  • taky muzes zkusit http://gps-maps.info/en/maps/czech,… ale asi budes muset konvertovat map. podklady do jineho formatu