RMS – Rapid Message Service

Patrick Zandl · 19. květen 2004

Další rozšíření pro SMS službu se má jmenovat RMS. Ale nebojte se, nejde o žádný nový standard, jako jsou MMS, jde o službu americké firmy  HeyAnita. Ta za RMS (Rapid Message Service) stojí. Služba RMS je vlastně podobná službě Push-to-Talk, v tomto případě stačí namluvit hlasový vzkaz a vybrat si číslo účastníka, kterému chcete vzkaz poslat. A on se mu doručí. Podstatné na tom je, že RMS má fungovat na všech mobilních telefonech od 2G nahoru a na všech typech digitálních mobilních sítích. A to je na tom právě to zajímavé - že není nutné používat nové mobilní telefony, že jde o službu kompatibilní se stávajícími typy, ačkoliv na těch nových mobilech se bude používa jednodušeji.

Trochu zamlženo mi je, jak to funguje - PDF dokument je sice hezký, má i krásné schéma, ale maximálně mi z toho skutečná podstata fungování služby uniká. Jak to tak vypadá (berte to jako můj nezávazný výklad), telefon vás propojí se serverem RMS, který rozpozná vaše hlasové pokyny a díky nim zvolíte číslo adresáta (hlasové rozpoznání registruje jméno, číslo či číslo můžete zadat klávesnicí). Pak se nahraje váš hlas, adresát dostane oznámení via SMS a stiskem klávesy se dovolá zpět na hlasový server, kde je mu vzkaz přehrán. Služba díky tomu nepožaduje speciální mobily, ačkoliv podpora ve firmware telefonu by vše zjednodušila a RMS jsou na to připravené.

Trochu nejasné je z toho tarifikování služby - platit byste tedy museli asi za hlasový hovor. Chápu, že služba "neobtěžuje", protože hlasovou zprávu si můžete vyzdvihnout kdykoliv, na druhou stranu proč nezavolat nebo nepoužít hlasovou schránku. A interaktivita Push to talk to také není. Na druhou stranu dodavatel nenutí operátory službu kupovat, nabízí hosting na svojí platformě a jako takové intermezzo před tím, než se PTT telefony rozmůžou, to může být interesantní.
Firemní informace a demo najdete zde.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook