Recall – fulltext minulosti

Asi mi pár lidí bude vyčítat, že jsem objevil ameriku, ale nemohu si pomoci, tahle věc se mi tak líbí a ještě jsem o ní jinde nečetl. Při mých hrátkách s WayBack Machine jsem si všiml nové služby na Archive.org – fulltextu stránek nazvaném Recall.


WayBack Machine je hezká služba archivující dřívější podobu a obsahy jednotlivých webů – můžete se díky ní podívat, jak vypadaly nejrůznější stránky v minulosti. A Recall je služba návazná – umožňuje v té staré podobě webů vyhledávat. Díky tomu se dostanete k obsahu článků, jež jinak zmizely z „povrchu“ internetu. Vyhledávání je samo o sobě zajímavé, protože zároveň s odkazy na vyhledané weby (resp jejich verze ve WayBack) to sestaví i orientační graf s informací, jak časté bylo vyhledávané slovo či spojení v kterém roce a v jakém kontextu se objevovalo.


Například zde se můžete podívat, co Recall napíše na moje jméno. Veselé je, že moje jméno je nevíce spojené s tématy Internet proti monopolu, SPT Telecom a Mobil server, k mému jménu to jako souvstažná nabídne jména Ivo Lukačovič, Ondřej Neff, Matoušek (asi Petr), Zajíček (asi Ladislav) a Mirek Zeman.


Obě služby (WayBack Machine i Recall) jsou součástí služeb poskytovaných obnovenou (spíše nově vybudovanou) Alexandrijskou knihovnou. Když se o její obnově začalo uvažovat, říkalo se, že by měla opět shromažďovat všechno „vědění“ lidstva. Jenže to v tištěné podobě už několik institucí dělá a tak nějakou moudrou hlavu napadlo vztáhnout to na digitální záznamy. A tak knihovna v Alexandrii začala od roku 1996 fultextovat a uchovávat materiály publikované na internetu. Je to fenomenální projekt, ostatně WayBack archivuje kolem 30 miliard web stránek, z toho 11 miliard Recall dnes fulltextuje. Alexandrijské knihovně se tak navrací její bývalá sláva – podle legendy ji vypálili muslimové. To je ta pohádka o chalífu Omara Amru ben Alasovi, jenž měl říct: Buď souhlasí obsah knih s koránem, pak jsou zbytečné, buď nesouhlasí, pak jsou nebezpečné. A knihovnu nechal zapálit. Mnohem pravděpodobněji ji ale zapálilo křesťanské obyvatelstvo. O nové knihovně . jejím projektování, stavbě a budoucnosti – se dozvíte například zde.