RadioMobil testuje BlackBerry. Verizon nabídne z mobilů rychlost 2,4 Mbps, čipset pro EDGE

Patrick Zandl · 18. březen 2003

do rychlosti 2,4 Mbps si budou moci brouzdat ze svého mobilu či notebooku uživatelé americké sítě Verizon Wireless. Ovšem až na podzim letošního roku, tato rychlost zatím běží v testovacím provozu v oblasti Washington DC. Vše jede na technologii 1xEV-DO dodané firmou Lucent  a Verizon si slibuje, že touto rychlostí bude konkurovat nejenom 3G, ale i broadband poskytovatelům internetu. Snad bude konkurenceschopný i cenou... 1xEV-DO vychází ze standardu CDMA2000. Podrobnosti na Wireless Supersite.

Společnost Analog Devices představila svůj čipset pro kompletní EDGE řešení do mobilních telefonů. EDGE nabízí přenos dat (i v GSM sítích) rychlejší 3x až 5x než GPRS a je další velikou výzvou pro samotné 3G sítě. A právě čipset od AD umožní integrovat EDGE rychle a snadno i asijským výrobcům. Zatím EDGE telefony představila jen Nokia a Motorola. Více na 3G.

Český T-Mobile testuje BlackBerry od RIMu a mělo by se ještě do konce měsíce rozhodnout, zda budou tato zařízení lokalizována nebo prodávána v angličtině. Zkoušel jsem je na CeBITu a oproti původní skepsi hodně BlackBerry překvapil. Především je úžasně lehký a ačkoliv vlastně nenabízí žádnou pokročilejší PDA funkci, má mnohé klady. Především má GSM/GPRS integrované a umí inteligentně a moc pohodlně zacházet s poštou a SMS. Navíc je lehoučký a maličký a má dobrou výdrž. Černobílý displej není podsvícený, ale přitom luxusně čitelný. Navíc se výrobce RIM dal do spolku jak s Microsoftem, tak se Symbianem - co mu to přinese, mi zatím ale není moc jasné. Podle mne na českém trhu bude záležet na ceně. Zajímavé to je do 7 tisíc Kč, nad to si raději kupte normální PDA...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook