RadioMobil testuje BlackBerry. Verizon nabídne z mobilů rychlost 2,4 Mbps, čipset pro EDGE

do rychlosti 2,4 Mbps si budou moci brouzdat ze svého mobilu či notebooku uživatelé americké sítě Verizon Wireless. Ovšem až na podzim letošního roku, tato rychlost zatím běží v testovacím provozu v oblasti Washington DC. Vše jede na technologii 1xEV-DO dodané firmou Lucent  a Verizon si slibuje, že touto rychlostí bude konkurovat nejenom 3G, ale i broadband poskytovatelům internetu. Snad bude konkurenceschopný i cenou… 1xEV-DO vychází ze standardu CDMA2000. Podrobnosti na Wireless Supersite.


Společnost Analog Devices představila svůj čipset pro kompletní EDGE řešení do mobilních telefonů. EDGE nabízí přenos dat (i v GSM sítích) rychlejší 3x až 5x než GPRS a je další velikou výzvou pro samotné 3G sítě. A právě čipset od AD umožní integrovat EDGE rychle a snadno i asijským výrobcům. Zatím EDGE telefony představila jen Nokia a Motorola. Více na 3G.


Český T-Mobile testuje BlackBerry od RIMu a mělo by se ještě do konce měsíce rozhodnout, zda budou tato zařízení lokalizována nebo prodávána v angličtině. Zkoušel jsem je na CeBITu a oproti původní skepsi hodně BlackBerry překvapil. Především je úžasně lehký a ačkoliv vlastně nenabízí žádnou pokročilejší PDA funkci, má mnohé klady. Především má GSM/GPRS integrované a umí inteligentně a moc pohodlně zacházet s poštou a SMS. Navíc je lehoučký a maličký a má dobrou výdrž. Černobílý displej není podsvícený, ale přitom luxusně čitelný. Navíc se výrobce RIM dal do spolku jak s Microsoftem, tak se Symbianem – co mu to přinese, mi zatím ale není moc jasné. Podle mne na českém trhu bude záležet na ceně. Zajímavé to je do 7 tisíc Kč, nad to si raději kupte normální PDA…