Qualcomm nacpal hsdpa do gsm pásma

Qualcomm se rozhodl s GSM vypořádat po svém. Na kongresu představuje HSDPA řešení pro pásmo 900 mhz a to s podtitulem Nahradit 2g příští generací. Techniku tu pro to ukazuje Nortel a na downlinku to běhá impozantních 3,6 mbps. Samozřejmě v demu. V praxi bude záležet na tom, kolik pásma bude mít operátor k dispozici. Ale hezké to je, což o to! Ale na smrtelnou ránu pro gsm to zatím nevypadá, protože změnu by museli strávit jak zákazníci, tak regulátor.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

2 komentáře

  • S trochou nadsazky se da rict, ze cokoliv se da pustit na jakekoliv frekvenci. Ale cim nize, tim se hure shani potrebna sirka pasma, ale zase lepe dosahuje pokryti.

    Asi neni pochyb o tom, ze UMTS/HSPA by nejake frekvence okolo 800/900 MHz potrebovalo, aby se daly pokryvat i vesnicke oblasti. 2 GHz je dobrych tak leda na mikrocely a sami vsichni muzou videt, jak blede to vypada u TMO i ET s indoor pokrytim Prahy na UMTS:-)

    Jsem zvedav jestli CEPT nebo nekoho jineho napadne pri prerozdeleni TV kmitoctu (ktere ma nastat v roce 2007) myslet na tuto potrebu a nejakych 2×30 MHz pro tyto ucely uvolnit. Dnes zabira TV v pasmu UHF silenych 350 MHz a po digitalizaci jiz pro ni nebude rozhodne tolik potreba.

  • [1] UMTS je uz uzpusobene i pro pasmo sub 1ghz, takze na tom uz to tolik nevazne. a prerozdeleni pasem z tv snad take do broadbandu trochu volnych frekvenci prinese.