Půl tuny serverů, můžu to tak nechat?

Tento týden to vypadá na boží dopuštění. Ve firmě máme objednanou hromadu serverů. Jen jsme si nějak neuměli představit, co ta hromada serverů je objemově.

Včera jsme parkovali před kanceláří a co nevidíme. Nákladák nám stojí před kanceláří. Jen tak pro představu, kancelář máme v úzkých uličkách za Národním divadlem v Opatovické, už jen tam zajet s náklaďákem je kumšt.

A nasratý špeditér u dveří. Abyste rozuměli ještě lépe. Z důvodů naprosté konspirace (=naší lenosti), je zvonek na nás nadepsaný jinou firmou. Aby to bylo ještě lepší, když vylezete do našeho patra, na dveřích je ještě jiná firma. U nás zabloudí i Sherlock Holmes.

Pilotovi pojízdného IT centra jsme vysvětlili, že servery opravdu přijdou do Malešic do TTC.

Pilot odštrádoval s tím, že tam zajede dnes. A tak se i stalo. Vreco s Francim se nalodili do firemního přibližovadla a z Malešic mi Vreco volal, že těch serverů je fakt pěkná kupa. Takže se vyfotili, jak stojí u jedné rozbalené paletky.

Několik desítek serverů pomalu zaplulo do svého racku a i když s nimi bude ještě trocha práce, aby se na nich rozeběhlo Imago a bylo připraveno na gama testy, jsme zase o notný krok dále. A IBM o pár milionků bohatší.

Mimochodem, ty IBM servery jsou vážně vymazlené. Všechno hezky zašoupané, připravené, zandávací, hotswapovací. Kolejničky, páčky, táhla, všechno krásně a snadno vyndáte, rozeberete. Už se nedivím, že jsme je chtěli. Nádhera.

K čemu to všechno? Už prásknul Noname, že na Broadband Monday bude něco jako pre-launch. Představení projektu odborné veřejnosti. Žádná tisková zpráva, žádná masáž, žádní novináři, prostě jen pro lidi z branže suchá presentace s pitomými vtípky, jak je u mne zvykem.

Pokud si povšimnete ve Vrecově (ten vlevo) náprsní kapsičce té fialové fixky, tak tohle je firemní barva. Grafik se tvářil pěkně vykulene, když ji dostal se zadáním na grafiku. A dostali ji všichni zaměstnanci. Ti podle ní ale nemusí alespoň řešit vzhled.

Vůbec je tu veselo. Mám rád nové projekty.

Next topic, až opadne bezprostřední nával práce: Co dál s Marigoldem (měl končit, pamatujete), výběr nového CMS pokračuje, tvorba nového designu taky, co dál s Jaggem a další chuťovky z vlastní stáje… 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

31 komentářů

 • Pekna hromadka serveru:) A jeste k tomu IBM…taky bych si to nechal libit…:) mozna by mi stacily i dva:D

 • No tak to se máme na co tešit.. Vypadá to, že na marigoldu (i když měl končit, pamatujeme) bude zase na čas veselo. 🙂

 • jo tak už chápu tu tvojí poznámku, že serverů máš dost 😉

  myslím, že to nevplulo jen do jednoho racku a nebo má TTC o dost jiné požadavky na max spotřebu než je běžné 😉

  A souhlasím, že jsou vymazlené, jeden ten stejný leží vedle mě a radost pohledět.

 • [2] no ovšem pořídit si několik desítek IBM serverů pro provoz Marigolda naznačuje jeho zářivou budoucnost 😉

 • [4] Nepřímo to tak je.. Patrick bude mít díky tomu (projektu) jistě o čem psát a to je pro marigolda to nejlepší. 😉

 • Z podobného důvodu jsem si zamiloval Supermicra. Asi ne tak vymazlené, ale pokud máte někdo hlouběji do kapsy, tak rozhodně doporučuju 🙂 Btw. slyšel jsem, že například americké ministerstvo obrany nakupuje servery na krychlové metry (i když v jejich případě asi spíš stopy).
  Už se těším na nějaké veřejné představení, ať to bude cokoliv 🙂

 • [5] ne, to jsi nepochopil. Ty desítky serverů jsou pro Marigolda, Imago poběží na Pípni 😉

 • [7] LOL, samozřejmě na neplaceném.

 • [8] u pípni je to téměř jedno

 • otázka do fóra – neznáte někdo nějaký kvalitní redakční systém pro e-zine, kterýžto by byl zdarma a do značné míry upravovatelný (tj. přidat si tu nějaký skript, tam nějaký skript, změnit kompletně rozložení prvků, atd.)? Klíčové je, že to musí být systém pro e-zine, nikoliv pro blog, tj. měl by umět funkce související s prací redakce (třeba kooperace, uživatelská práva, …). Může být ale postaven na nějakém blogovacím systému, třeba WordPressu.

 • [9] osklive pomluvy 🙂 coz mi pripomina z ebych mel zaplatit frakturu

 • [11]Spíše velmi ošklivé zkušenosti jednoho shopu s téměř každodenními výpadky, já bych jim žádnou fakturu neplatil (teda jestli jsi to nemyslel tak, že jsi majitel pípni a musíš zaplatit faktury za elektřinu atd. protože ti opět hrozí, že ti ji vypnou)

 • Broadband Monday? Kdy (9.10.?), kde, za kolik? Bude přímý přenos? Na http://www.monday.cz/sys/udalosti/broaband_monday_rijen.html… sedí jen skoupá 404ka

 • to bude tady? http://www.tuesday.cz/detailAkce.aspx?id=271… (sleva pro ctenare by nebyla?)

 • [14] sry uz vse vim, cetl jsem clanky v opacnem poradi 🙂

 • [13] [14] buď jsem něco nepochopil, nebo jste nezaregistrovali předchozí článek: http://www.marigold.cz/item/jedete-na-invex-nezapomente-na-pavilon-f-aktualizovano

  Bude přímý přenos, viz http://www.monday.cz, bude též na Invexu v pavilonu F, a pro Marigolďáky je to zdarma

 • [16] eh, moje blbost, díky. Já jak viděl v titulku slovo Invex, tak se mi udělalo nevolno a přeskočil jsem to 🙂

 • [3] Dobrý postřeh, ale Patrick to v době psaní tohohle postu nevěděl. Původně jsme mysleli, že se to do jednoho racku vejde, ale chyba lávky, mame jeden a pul racku. Honza Brezina jiste odpusti, ze jsme mu zabrali horni pulku jeho racku pro Grafika.cz 🙂 Stejne to po instalaci odvezeme do druhe serverovny.

 • [10] Nejzajimaveji se mi jevi drupal ( http://www.drupal.org ), jenom ma pomerme melkou ucici krivku.

 • [18] no mám z nedávna trochu podobnou zkušenost. Vůbec všechny dnešní serverhousy jsou na ho… co se týče limitů na spotřebu (resp. generovaného tepla). Člověk si koupí rack jak kráva a může ho kvůli tomu osadit jen způli. Nevím jestli je to normální i v cudzině, nebo jestli tady prostě nikdo při návrhu neuvažoval (a nebo jestli je to prostě jen snaha více vydělat).

 • [18] no mám z nedávna trochu podobnou zkušenost. Vůbec všechny dnešní serverhousy jsou na ho… co se týče limitů na spotřebu (resp. generovaného tepla). Člověk si koupí rack jak kráva a může ho kvůli tomu osadit jen způli. Nevím jestli je to normální i v cudzině, nebo jestli tady prostě nikdo při návrhu neuvažoval (a nebo jestli je to prostě jen snaha více vydělat).

 • [20] Já bych řekl, že v době, kdy se většina telehousů stavěla, se s takovou spotřebou nepočítalo. Jednak většina lidí servery montovala v provedení tower a ne U, druhak jsou procesory čím dál víc žravější. A Xeony žerou teda festovně. Když jsme to propočítávali, vyšlo nám cca 10-13A na rack, když jsme to osadili a spustili, zjistili jsme, že spotřeba jednoho racku je 16A (tj. maximum možného) a ve druhém "žereme" cca 8A.

 • Jakej model/type je tech masin? Muzete naznacit konfiguraci? :).

  Ad celkova zravost – premysleli jste o Bladech?

 • [22] Prvni uvaha je chybna – vetsina housingu pochopitelne pracovala s tim, ze zarizeni budou v racich.

  Druha je ovsem spravna. Hustota vykonu se zvedla a porovnas-li vyrazene teplo zarizeni (nejenom serveru, ale i treba smerovacu) pred par lety a dnes, dojdes k zajimavym a neprilis priznivym zaverum.

 • [23] Většinou jsou to x336 (single Xeon, 2GB RAM, RAID 1) a pár x346 téměř v plný výbavě (dual Xeon, 8GB RAM, 6×146 GB SCSI atp.).

  Blady, co máme reference, tak energetickou úsporu neznamenají (Xeony tam jsou stejné, paměti taky). Úspora je v administraci a místu. Ale vzhledem k tomu, že limit je spotřeba, tak by to znamenalo, že do 42U racku bychom stejně mohli dát maximálně 2 plný blady a byli bychom zase na nadoraz.

 • vase firma se ukryva pred financnim uradem?

 • [24] Jsem neříkal, že serverovny nebyly dělaný na racky, ale pamatuju si, jak vypadal obsah serveroven ještě třeba v roce 2002 a je to naprosto nesrovnatelné s tím, co je dnes. Dřív jsi to, co máš dnes v 1U serveru, měl ve 4U serveru a zdaleka to nežralo tolik, co Ti dnes žere 1U server. Takže efektivně ušetříš sice prostor, ale do racku víc jak 15 serverů v naší konfiguraci dát nemůžeme, protože to neunapájíme a neuchladíme. Když jsem to dnes vyprávěl Patrickovi cestou do auta, konečně pochopil, proč si Google koupil elektrárnu 🙂

 • [26] 🙂 Ne, není důvod…

 • jen by me zajimalo, podle ceho ste vybrali ibm? 🙂 ja je teda taky pouzivam ale spousta "exotu" se mi smeje a vali na HP a dellech.. co jste brali jako bernou minci?
  levnejsi?
  vykonnejsi za 1 kc ceny?
  vymazlenejsi?
  uplatky?:-)

 • [29] Nejdulezitejsi byl fakt, ze tech serveru budeme mit v konecnem reseni cca stovku a chteli jsme je mit co nejspolehlivejsi. V pomeru cena/vykon/spolehlivost podle nas nema IBM v Cesku konkurenci. Dulezite byly i reference a fakt, ze Seznam postavil cele svoje reseni na IBM a maji s nim nejlepsi zkusenosti, je pro nas dulezity. Pravda, ti maji serveru trosicku vic, nez jich planujeme mit my, ale kdyby s nimi byly vetsi problemy nez se sem tam odejitym diskem, asi by u nich nezustavali.

 • [29] Ja osobne kvuli tomu vysouvacimu supliku s diagnostikou 🙂
  Ale vazne, hlavne kvuli tomu, ze je videt, ze pri jejich navrhu nekdo premyslel. At uz tahle diagnostika nebo nastrelovaci lyziny do racku, chlazeni, podpora Linuxu atd. atd.