Marigold.cz » První uživatelské zkušenosti s bezdrátovým připojením Bluetone Angel
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

Včera jsem se stal (zatím) šťastným uživatelem nové služby Českých Radiokomunikací – Bluetone Angel, konkrétně verzi Internet Angel Active 1024/256. A jaké jsou moje zkušenosti z prvních dnů používání?

Nejprve snad o co jde: Angel je bezdrátová technologie, využívající vyhrazeného pásma 3.5GHz pro přenos dat a hlasu. Přenosová kapacita má asymetrický charakter, tedy podobně jako u ADSL. Co je na této technologii asi nejpříjemnější je to, že nevyžaduje přímou viditelnost vysílač – přijímač, protože dokáže pracovat s odrazy a dovede si signál „rekonstruovat“, takže ji lze použít i v městské zástavbě. Překážkou jsou údajně pouze kopce. Další výhodou je dosah až 30 kilometrů.

Jak vypadá koncové zařízení? Obousměrně polarizovaná anténa má tvar čtverce s délkou strany 33 cm, postaveného na špičku. Za ní je umístěna vlastní elektronika antény, od které vede mnohažilový kabel k druhé, interiérové části. Ta je tvořena pouze malou krabičkou s konektory pro připojení LAN kabelu a telefonů (Angel dovoluje mít na jednom koncovém zařízení až 6 telefonních linek) a zdrojem. Můžete se podívat na fotografie antény (1, 2 – pavučiny v pozadí nejsou součástí instalace), na kterých je dobře patrné její upevnění a zapojení.

Uživatelské zkušenosti: Po nainstalování a oživení jsem se zkusil kvůli testu připojit přes FTP na svůj server a stáhnout kompletní zálohu databáze (48 MB). Download běžel rychlostí 100 – 140 kB/s, zkušební upload byl o něco pomalejší – kolem 40 kB/s. Během včerejška a dneška jsem linku nijak nešetřil, data jsem stahoval a nahrával a průměrná rychlost downloadu (se zapnutým ICQ a občasnou kontrolou pošty) se pohybovala neustále v rozmezí 70 – 110 kB/s. Když jsem při downloadu zkoušel telefonovat, nepozoroval jsem žádnou změnu rychlosti. Včera navíc chvílemi chumelilo a pršelo, což prý je pro bezdrátové spojení to nejhorší počasí…

Rozdíl proti ADSL tedy nebetyčný, cena o necelou pětistovku vyšší. Za 1690 Kč (bez DPH) získáte linku s rychlostí 1024/256, agregací 1:20, bez datového nebo časového omezení a pevnou IP adresu, za což u Českého Telecomu zaplatíte měsíčně 5675 Kč (viz tabulka cen ADSL). Nejlevnější varianta (512/128, pevná IP, bez limitu, 1:20) stojí 1490 Kč, ADSL v takové variantě přijde na 2700 – 3000 Kč.

ČRa budují další a další vysílače, během uplynulého týdne byly například pokryty Tábor, Kolín a Kutná Hora. Zkuste se tedy podívat na mapu pokrytí, třeba budete mít štěstí. Pokud ne, zkuste to za několik dní…

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 22:07 - Líbil se článek?

Zatím bez komentáře

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...


Žádné komentáře »

Přidejte komentář