První uživatelské zkušenosti s bezdrátovým připojením Bluetone Angel

Včera jsem se stal (zatím) šťastným uživatelem nové služby Českých Radiokomunikací – Bluetone Angel, konkrétně verzi Internet Angel Active 1024/256. A jaké jsou moje zkušenosti z prvních dnů používání?

Nejprve snad o co jde: Angel je bezdrátová technologie, využívající vyhrazeného pásma 3.5GHz pro přenos dat a hlasu. Přenosová kapacita má asymetrický charakter, tedy podobně jako u ADSL. Co je na této technologii asi nejpříjemnější je to, že nevyžaduje přímou viditelnost vysílač – přijímač, protože dokáže pracovat s odrazy a dovede si signál „rekonstruovat“, takže ji lze použít i v městské zástavbě. Překážkou jsou údajně pouze kopce. Další výhodou je dosah až 30 kilometrů.

Jak vypadá koncové zařízení? Obousměrně polarizovaná anténa má tvar čtverce s délkou strany 33 cm, postaveného na špičku. Za ní je umístěna vlastní elektronika antény, od které vede mnohažilový kabel k druhé, interiérové části. Ta je tvořena pouze malou krabičkou s konektory pro připojení LAN kabelu a telefonů (Angel dovoluje mít na jednom koncovém zařízení až 6 telefonních linek) a zdrojem. Můžete se podívat na fotografie antény (1, 2 – pavučiny v pozadí nejsou součástí instalace), na kterých je dobře patrné její upevnění a zapojení.

Uživatelské zkušenosti: Po nainstalování a oživení jsem se zkusil kvůli testu připojit přes FTP na svůj server a stáhnout kompletní zálohu databáze (48 MB). Download běžel rychlostí 100 – 140 kB/s, zkušební upload byl o něco pomalejší – kolem 40 kB/s. Během včerejška a dneška jsem linku nijak nešetřil, data jsem stahoval a nahrával a průměrná rychlost downloadu (se zapnutým ICQ a občasnou kontrolou pošty) se pohybovala neustále v rozmezí 70 – 110 kB/s. Když jsem při downloadu zkoušel telefonovat, nepozoroval jsem žádnou změnu rychlosti. Včera navíc chvílemi chumelilo a pršelo, což prý je pro bezdrátové spojení to nejhorší počasí…

Rozdíl proti ADSL tedy nebetyčný, cena o necelou pětistovku vyšší. Za 1690 Kč (bez DPH) získáte linku s rychlostí 1024/256, agregací 1:20, bez datového nebo časového omezení a pevnou IP adresu, za což u Českého Telecomu zaplatíte měsíčně 5675 Kč (viz tabulka cen ADSL). Nejlevnější varianta (512/128, pevná IP, bez limitu, 1:20) stojí 1490 Kč, ADSL v takové variantě přijde na 2700 – 3000 Kč.

ČRa budují další a další vysílače, během uplynulého týdne byly například pokryty Tábor, Kolín a Kutná Hora. Zkuste se tedy podívat na mapu pokrytí, třeba budete mít štěstí. Pokud ne, zkuste to za několik dní…