První softwarové rádio schváleno FCC

základnová stanice Vanu

První zařízení používající softwarově definované rádio (SDR) schválil minulý týden americký regulátor FCC. Jde o základnovou stanici firmy Vanu, velkého evangelizátora SDR technologie. Základnová stanice pracuje ve frekvenčním pásmu 20 MHz – 3 GHz a je schopna poskytovat služby najednou na více technologiích (GSM i CDMA) a na více odlišných frekvencích. A jen tak na okraj, celá je postavená na Linuxu.

Vanu říká, že jeho technologie bude nasazována zatím spíše pro vojenské a bezpečnostní účely, kde se možnost změny obslužné technologie hodí nejvíce, v budoucnu se ale očekává také nasazení u mobilních operátorů, kterým Vanu technologie umožní více klidu s hardware upgrade sítě – ty by mohly minimálně z velké části odpadnout a o naprostou většinu změn by se mohl postarat upgrade software. A to třeba včetně kompletní změny technologie, jako je přechod z GSM na CDMA 🙂

Dnes jsou podporovány technologie AMPS, TDMA(IS-136), GSM, CDMA(IS-95 and IS-2000 1xRTT), Project25, Mobitex, FRS a FM radio – především je ale důležité, že Vanu základnovka jich může podporovat více najednou.

Presentace výrobce zde.