První Pre-N produkty u nás: Belkin Pre-N WiFi

Belkin Pre-N router

Už i na český trh dorážejí první výrobky vytvořené podle předběžných specifikací 802.11n, tedy takzvané „Pre-N“ produkty. Pre-N produkty Belkin poskytují dle tvrzení výrobce větší pokrytí až o 800% a vyšší přenosové rychlosti až o 600% než stávající produkty 802.11b/g a 802.11a. Využívá technologii chytrých antén a čipsetu MIMO (Multiple Input Multiple Output) pro zvýšení rychlosti a pokrytí společnosti Airgo Networks.

Tato technologie je určena pro velké domácnosti nebo kanceláře, kdy je nutné pokrýt velký prostor a je potřeba přenášet multimedia a aplikace s velkými nároky na šířku přenosového pásma s důrazem na maximální spolehlivostí.
Belkin Pre-N technologie je zpětně kompatibilní s existujícími produkty 802.11g a 802.11b.

Ceny u SWN: router 2400 Kč bez DPH, PCI nebo PCMCIA karta cca 1600 Kč. Fajn je záruka 60 měsíců, zajímavé je, že v USA se dává celoživotní. Firemní stránky Belkin routeru zde.

S Pre-N produkty nemám žádnou osobní zkušenost, nicméně na internetu se objevuje řada varování před možností jejich upgrade na 802.11n verze, ačkoliv v případě 802.11g se takové problémy u značkových produktů neprojevily.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

6 komentářů

  • Jak to chápu, má to nabízet až kolem 300Mb/s, a navíc kompatibilitu s 802.11g/b? A co pokud budu mít jedno zařízení Pre-N a další 802.11g, na jeké rychlosti to pojede?

  • Jak byva zvykem, tak retez je tak nejsilnejsi jak nejslabsi je jeho clanek ;-).

  • Zdravim,
    tyto produkty máme už nějakou dobu (a to i za lepší cenu) Router 2199,- http://www.wifiobchod.cz/good.php?goodId=306

    jinak jsem zařízení testoval(vše Pre-N) a doopravdy pokrytí se perfektně zvětšilo, normálně kde se pokrytí nedostalo zde byla síla signálu 80%

  • [3] To zvyseni pokryti mne zajima. Momentalne mam problem s pokrytim posezeni u domu. V noutbuku mam kartu 11g. Kdyz dam misto toho sveho SMCcka tyhle Pre-N veci, tak to podle vas propali i tech par zdi navic a bude to komunikovat s kartou 11g ?

  • Nerozumím termínu: Na přístroj je poskytována doživotní záruka. Je někde rozsah takto poskytnuté záruky specifikován? Může to zanamenat jak kulišácké: záruka je poskytována do té doby než se to po***e (a pak to hoďte z okna), nebo taky že je poskytována nadosmrti včetně dědiců a když to odejde a daný typ přístroje se už nevyrábí, zákazník dostane nový model a tak až do úplného zlikvidování výrobce…

  • [5] ono slovo doživotní se vztahuje na životnost produktu, nikoliv majitele ;-). Vesměs to bývá tak, že jakmile se ukončí výroba produktu, končí jeho životnost, případně je pak ještě nějaký půlrok. Takže evropských 5 let, může být více než americké doživotí. Navíc se to nevztahuje na běžné opotřební a samozřejmě zničení zákazníkem (i když i takové záruky existují). Otázka je i ona evropská pětiletá záruka. Často to bývá 2 roky + nějaká omezená atp. Konkrétní podmínky se liší podle výrobku a smlouvy, v americe neznají v podstatě něco jako "záruku", nebo prostě nějakou takovou zákonnem určenou garanci. Je na dohodě mezi zákazníkem a obchodníkem, jakou dohodu uzavřou. Zákazník v zásadě kupuje zboží as-is, nicméně raději půjde do obchodu, který mu slíbí, že když se s tím něco stane, že mu poskytne náhradu, takže to motivuje obchodníky, aby nějaké takové podmínky vytvářeli. U některých typů zboží (výprodeje, bazary …) ovšem zase zákazník nic takového nepožaduje, takže to obchody nedávají a zboží je díky tomu podstatně levnější. Přijde mi to podstatně lepší než evropský a český způsob vzniklý tlakem socialistů a odborů, kdy je zákazník veden za ručičku a chráněn před zlými kapitalisty. Takže když teď něco přinesu do bazaru, tak ten bazar pak musí na zboží poskytnout kupujícím 2 letou záruku (bazar může omezit na 1 roční, nikoliv méně), jako by se jednalo o nové zboží s garantovaným (známým) původem a zacházením…