První praktické zkušenosti s CDMA

Michal mi přeposlal první zkušenosti s CDMA, takže:

Jede to v průměru 512kbps neslo to pod 300kbps.
Ping bez zatizeni 100-150ms v zatizeni 100-300ms.
Coz vse je oka, instalace dobra bez problemu za par minut jedete.
Bohužel nejede na tom VPN (ani IPSec, ani PPTP)! Tak jsem volal na podporu a opravdu to mají zakazane a nemuze mi rici zda to nekdy pojede.

Diskusi na toto téma i se zkušenostmi lidí má Mobil.cz a zde i MobilManiaci. Ach ach, já se na to těším 🙂 Ještě jsme si slíbil napsat článek o tom, kterak Eurotel k licenci přišel, pokud je tu někdo pamětník, klidně pište (i do komentářů i emailem)…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

10 komentářů

 • Rozumné VPN samozřejmě fungují a nic explicitně zakázané není.

  Eurotel Data Expres používá NAT a PAT, takže je třeba IPSec vozit v UDP. Zkoušel jsem Cisco i Nortel klienty a je to OK.

  Co nechodí je M$ PPTP.

 • [1] Teď nějak tápu. IPSec v UDP? Vždyť IPSec (alespoň ESP) používá standardně IP protokol 50, UDP je používáno jen na výměnu klíčů. Nebo to jde ještě jinak???

 • [2] Pokud implementace IPSecu podporuje NAT Traversal, tak tunel je jeste zabalen do UDP, ktery projde vetsinou firewallu a NATy (PATy)

 • [3] Aaaaaha, tož takhle je to. Zase jsem chytřejší a vím po čem se koukat, pokud to bude potřeba.

  Přiznávám, IPSec jsem rozbíhal jen jednou asi před rokem a půl (od té doby jsem na to nemusel sáhnout, pominu-li přechod z FreeSwanu na Racoon na jedné straně spojení asi před půl rokem) a tam jsem NAT Traversal nepotřeboval, takže jen vím, že existuje.

 • Nevíte někdo, jak je to s počtem vysílačů a s celkovou kapacitou? Jeden vysílač prý zvládne downlink 2,4 Mbps, takže na těch 256 kbps pro uživatele stačí deset souběžných spojení a je to. Co když ale na jeden vysíla bude těch lidí 100? Anebo 500? Kdyby si CDMA pořídilo 10 000 lidí, a vysílačů bylo 100, tak je to 100 lidí na vysílač… Jak to tedy je? A jak je možné navyšovat kapacitu?

 • [5] základnových stanic je v současné době zhruba 160, v průměru má každá dva sektory a každý sektor zvládá ten downlink.

  Je to v přístupu ke kapacitě vlastně stejné, jako WiFi hotspoty – když je tam moc lidí, nejede to. Výhodou CDMA je možnost přepojit člověka na volný sektor. Ale když bude najednou chtít 100 lidí na jednom sektoru stahovat, bude rychlost někde.

  Pokud si 10 000 lidí pořídí CDMA, těžko ho také budou najednou používat. Už z provozu GPRS Eurotel mohl nároky lidí odhadnout a má tedy asi určitou kapacitní představu, kolik provozu mu 10 000 klientů vygeneruje, já to nemám z čeho odvodit 🙁

 • [6] Já myslím, že lze velmi dobře aplikovat zkušenosti z ADSL. Navíc stav není finální, Eurotel může libovolně dostavovat a optimalizovat, takže bude-li mít 10 000 klientů, znamená to, že mu budou každý měsíc nosit 10 000 000 Kč a za to pár základnovek dovybavíte. Zpět k těm zkušenostem z ADSL – jedná se o lidi, kteří v daný okamžik aktivně využívají daný sektor. Takže zapojit výpočet Erlangů, ale ve velkých počtech se teď dá počítat se zhruba desetinovým využitím, tedy při sto lidech na sektor to bude maximálně těch deset, takže to problém není. Samozřejmě je-li sektor čtvrtkruh o průměru 50 km s plochou 2000 km2, a na této ploše by bylo situováno 100 000 lidí, přičemž penetrace by byla 5%, potom byste na této ploše neměli sto, ale 500 uživatelů a musely by se přidávat sektory a osazovat další vysílače. Jenže tohle je díkybohu dobře odhadnutelné dopředu. Problémy tedy imho budou nastávat jen v případech, kde z nějakých důvodů není možné přidávat sektory/kapacitu (např. ty jižní čechy), a tam, kde se velmi rychle shlukne větší počet takových uživatelů (typicky výstavy typu invex, ale i jiné, v podstatě na výstavě čehokoliv se vystavovateli internet hodí a stojí jinak majlant), takže tam by se měl Eurotel připravit velmi dopředu (Invex je za pár týdnů, to bude prubířský kámen).

 • Ahoj,

  na svem blogu jsi to napsal tak krasne, ze jsem si malem pustil do trenek smichy.
  "Co nechodí (a dokud M$ podporu pro NAT/PAT nedodělá ani chodit nebude) je VPN chudého muže — pokus o podporu tunelářů zabudovaný přímo do woken." cele na vucako.bloguje.cz.

 • Nevim proc tu obhajujete Eurotel pravda proste je ze na svych routrech zakazal VPN a to ze IP-SEC protunelujete skrz UDP protokol na tom nic nemění.

  PS to že nechodí PPTP z windows není zpusobeno špadnou implementaci VPN ve windows ale tím že Eurotel zahazuje pakety IP(47) – GRE stejně jako to dělá u GPRS pokud si nepriplatíte ze Internet.open

 • [9] a nyní kontrolní otázka: Proč to dělá? aby svým korporátním klientům znepříjemnil přístup do jejich firemní VPN? Když je celá služba pro ně určená?