Prodeje WiFi zařízení rostou, je tu někdo, koho to překvapuje?

Patrick Zandl · 7. únor 2003

Na CNetu vyšel článek Sales of Wi-Fi gear jump, prices fall. Zatímco v roce 2002 se prodalo WiFi techniky za 280 milionů dolarů, o rok před tím to bylo jen za 76 milionů dolarů. Mezitím poklesla průměrná cena access pointu z 136 USD na 87 USD. Pouhé jedno procento z těchto zařízení bylo ve standardu 802.11a, zbytek připadá na nejrozšířenější 802.11b.

Podobná situace je i u nás. Zatímco PCMCIA karty s WiFi stály počátkem roku 2002 ještě přes 10 000 Kč, koncem roku klesly pod 3000 Kč. Podobně ceny access pointů a další techniky - APčko ještě na přelomu roku 2001/2002 stálo mezi dvaceti a třiceti tisíci, letos kleslo pod deset tisíc, samozřejmě s výjmkou nejrenomovanějších značek. A v tom je právě ta finta - ceny klesají vlastně jen díky nově příchozím firmám, díky asijským klonovačům a noname firmám. Ceny Orinoca, Nokia, Proximus atd se drží stále docela vysoko, i přes dvacet tisíc a výrobci je nabízejí firemním uživatelům. Asijci s cenou pod deset jsou jasnou volbou tam, kde se šetří - domácnosti, ale i lokální firmy které více hledí na náklady.

Co z toho plyne? Trh s WiFi brzy dosáhne stavu, kdy bude třeba se rozhodnout, zda jste šoupač krabic za malou provizi nebo dodavatel řešení. Dobře dělá Proxim a Nomadix, když se snaží nabízet řešení. Ceny APček jdou dolů, konkurence roste a mnoho výrobků se už neliší ani plastovou krabicí, jen papírovým balením a přidaným CDčkem.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook