Proč to bude mít Nova s tažením na internet těžké

Včera jsme měli celofiremní výjezd, kde jsme mudrovali, strategizovali a pilovali, co k pilování na Streamu jest. A že toho dosti. Kromě toho bylo na čase seznámit se s novými kolegy, protože je řada nových a neznámých tváří, pohybujících se po firmě. A je milé dozvědět se, že ten človíček je váš kolega dříve, než ho vyhodíte z patra s tím, že se nám tam civilové nemají co volně promenovat.

V téhle souvislosti jsem se pokusil formalizovat do presentace pár myšlenek týkajících se nás samotných a našeho blízkého okolí. Což je obtížná práce. Pokud se pohybujete na internetu dlouho, řadu věcí takříkajíc instinktivně cítíte. Víte, co a jak a proč máte dělat. Ale zcela přesně to definovat jednou větou, jedním odstavcem, to je už něco zcela jiného.

Dám příklad: když jsme chystali novou homepage Streamu, vznikl požadavek vypíchnout čtyři tématické celky jakožto rozcestník (ohlédněme nyní od oprávněnosti tohoto požadavku). Připravili jsme návrhy, podklady a presentovali jsme je. Lidé z IT přikyvovali, zatímco produkce (kde jsou hlavně lidé z televizí) a program položili závažnou otázku: Když jsme hovořili o tom, že homepage má sloužit jako rozcestník na čtyři tematické celky, mysleli jsme, že uděláte titulní stránku tak, že na ní budou jen čtyři tlačítka odkazující na ty čtyři tematické celky. Nic více.

A teď přichází ten moment profesionální deformace. Je to logická námitka, ano tak by se to udělat dalo a zní to logicky. Jenže pokud máte zkušenosti s internetem, tak podvědomě víte, že takhle to nefunguje. Návrh zamítnete. Jenže PROČ? Umíte jedním odstavečkem pregnantně definovat, proč to zámítáte? Proč je to nesmysl? Proč se internetové uvažování tolik liší od uvažování televizního?

Když pouze vyslovíte svůj názor, že tohle uspořádání odradí lidi od dalších návštěv titulní stránky a sice mnohem větší procento návštěvníků donutíte jít do těch čtyřech sekcí, ale v absolutních číslech k vám bude chodit méně lidí, nehovoříte o faktech. Tohle tvrzení zkrátka není ničím podložené, protože to zkusil jen málokdo. Navíc hovoříte jen o projevu, nikoliv o příčině.

Argument, že to takhle NIKDO nedělá, je také plonkový. Jen papouškujete, nechápete podstatu. Průlomové věci zpravidla bývají takové, které před tím nikdo takhle nedělal a řada internetových projektů by o tom mohla vyprávět své. To vám na to hned odpoví zkušený manager, kterému se budete muset u takového projektu bránit.

A tohle je právě problém korporátně vznikajících internetových projektů. Nemají toho člověka, co tomu rozumí. Nebo pokud ho mají, nepopřávají mu sluchu. Pokud mu popřávají sluchu, mají problém v tom, že ten člověk není schopen přesně sdělit příčinu a podstatu, hovoří jen o souvisejících jevech, takže mu zákonitě manažeři nepopřávají tolik sluchu. A nepopřávat mu sluchu znamená, nutit ho udělat to „konsensuálně“. Což je chyba. Internetový web, internetový projekt je otázka vize, ne konsensu.

Proto, když se mne v poslední době lidé ptají, jak se cítím být ohrožen projektem TV Nova a jeho tvrzením, že bude trojkou českého internetu, tak se usmívám. Nova bude trojkou jen v případě, že koupí dvojku a nestihne vyházet původní lidi dříve, než se provede součet návštěvnosti. Možná to zvládne nákupem trojky, méně pravděpodobně nákupem čtyřky. Proč? Protože lidi, které vidím v projektu Nova, rozumí televizi. Rozumí zpravodajství. Nerozumí internetu a dlouhá léta se budou učit mu rozumět.

Proč si nějaké zkušené lidi nekoupí? To je dobrá otázka. Chtěli by. Headhunteři krouží kolem a financování letošních vánoc by mi zajistilo už jenom pouhé vyslovení jména coby tipu. Jen ať se snaží sami. Můj odhad, o jehož kvalifikovanosti si můžete myslet své je, že v Česku je dvacítka lidí, která je schopna přesně zodpovědět moji výše položenou otázku a tedy mají dostatečnou kvalifikaci vést korporátní internetový projekt úspěšně. Padesátka, pokud připustím větší nepřesnosti, které by se ještě ve výsledku na projektu nemuseli projevit. To je počet lidí, o kterých Nova může uvažovat.

Fakt, že další řádka lidí by instinktivně volila správnou cestu, je pro korporátní internetový projekt irelevantní.

Protože zkušenost není znalost.

Můžete si v diskusi zkusit odpovědět na mou otázku (pokud si ji už ani nepamatujete, tak se ani nesnažte 🙂 ) a já budu počítat, o kolik lidí jsem se v odhadu spletl. Dvě věty vám musí stačit, tak je to prostá odpověď. Jo, tu správnou se ode mne nedozvíte, přeci jen takovou nápovědu Novákům podávat nemusím.

PS: Stream dostal cenu Projekt roku 2007. Od redakce Lupy. Vtipné, ještě před dvěma měsíci nám radili stáhnout oponu a jít od válu. Ech vy malověrní…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

35 komentářů

 • No, tak hlavní problém toho „izolovaného rozcestníku“ je ten, že nutíte uživatele vybrat si jen ze 4 možností, i když těch možností je mnohem více (chci jinéma, chci vyhledat konkrétní video, chci nahrát vlasní video atd.)

  Pokud na úvodní stránce ani jedna ze 4 možností nezapadne do uživatelova cíle, tak rozhodně nebude zkoušet, co to udělá, když teda nějaké téma (které ho nezajímá). Jednoduše odejde.

 • Hmmm, pěkná esej.
  Titulní stránka je ten nejdražší pozemek, který vaše prezentace má, určitě bude mít nejvíc návštěv. Je potřeba na něm (v rozumné míře) ukázat, co můžete nabídnout a zpřístupnit vše důležité (důležité pro uživatele, ne pro vás) – čistě jen čtyři tlačítka to je mrhání tím nejcennějším, co máte.

 • nebudu odpovídat, protože korporátné svět mě neláká :), ale věta „Internetový web, internetový projekt je otázka vize, ne konsensu“ by se měla tesat do kamene a tím kamenem mlátit do hlavy všechny, kdo se k projektu vyjadřují a na základě jejich vyjádření se má projekt upravovat.

  PS: tu cenu sice předávala Lupa, ale vybírali to víceméně nezávislí porotci. Každopádně přeju i další úspěchy.

 • Lupa měla v té době pravdu, v době kdy článek vzniknul byl Stream propadák s velkými plány, náklady a slabou návštěvností. Lukačovič ho výhodně koupil a díky tomu je z toho mediální úspěch, ale to je větší zásluha Lukačoviče než Streamu.

 • Martin Novotný: Lupa neměla pravdu ani v té době. Velké plány i náklady zůstaly a kromě loga se změnila jen návštěvnost…

 • Nova možná ze začátku nebude mít tak kvalitní web, ale na rozdíl od stremu má obsah. Co se týče streamu tak jeho obsah je doposud dost slabý… Hudební TV běží z jakéhosi playlistu, což se mi zdá dost nepohodlné. V obsahu přímo od Vás mě prostě nic nezaujalo tak, abych se vrátil a čekal na další díl (až na strong song, který mě ale brzy omrzel). Videa od uživatelů – “slabý youtube”. Přesto Vám držím palce, ale máte před sebou ještě hodně práce, pokud chcete nově konkurovat 😉

 • Tipnu si odpověď na otázku – protože budete nutit už při vstupu návštěvníka přemýšlet a dělat rozhodnutí – a to odrazuje. Namísto abyste ho lákali.

 • Ponekud filozoficky vzato se da rict, ze nutite hned navstevnika do „vlastnich skatulek“, zatimco lide na internetu preferuji moznost maximalni osobni volby. Mene formalne – nechovate se k navstevnikum jako k samostatne uvazujicim osobam, ale jako k malym detem, ktere je nutne vest za rucicku.

  Vice technicky vzato – tato varianta predjima to, ze vime dopredu co navstevnik chce. Pokud mu nabidneme vice moznosti, davame vice prostoru pro kreativitu navstevniku a kazdy muze zvolit subjektivne prijemnejsi styl navigace/pouzivani.

 • No, problem je ten, ze vzhledem k nizkym vstupnim nakladum pro projekty na webu, muzou ti lidi, ktery jsou schopni vymyslet a uridit velky internetovy projekt, pomerne jednoduse udelat neco sveho. Je otazka, jestli se takovi lide nechaji zamestnat. To se spis nechaji ti druzi.

 • navstevnik pri vstupu na stream vlastne nevi co chce. Bloudi ocima po strance a hleda neco co ho zaujme. A 4 tlacitka to nebudou.

 • a co nějaký „A-B“ test, to už musel člověk, který se do oné 20ky počítá přeci taky slyšet 🙂 .

 • Musim rict, ze jsem Stream sledoval od zacatku a prilis jsem nechapal business model. Spadal mi do skatulky prilis draze vyhozene miliony, a ruku na srdce, ono to tak asi i bylo. Co se Petanovi podarilo, bylo ziskat schopne lidi do sveho tymu, resp alespon nekolik z nich. Od chvile, kdy do projektu vstoupil Seznam, dostal projekt uplne novy impuls a tim byla navstevnost. A bude lepe. Ivo si kupoval zejmena zamestnance a projekt v case (rozjet novy by trvalo cca rok). Myslim, ze Ivo dobre vedel co kupuje a 22 milionu dle rejstriku neni kupni castkou (je jen pulkou minuleho zakl. kapitalu spol). Myslim, ze tam byly prava na nektere filmy z FA Zlin (Petana) apod.

 • Rozdíl mezi uvažováním lidí z televize a lidí od Internetu je v uživatelskym rozhraní. Zatímco televizáci vnímaj rozhraní přes devítitlačítkový ovládání, internetisti viděj klávesnici a (hlavně) myš.

  Do jisté míry to odpovídá i charakteru obsahu. V TV zvolím kanál a můžu se nechat omývat obsahem hodiny. Na streamu je pořád obsah organizovanej klipově (pokud mi za posledních asi 20 dní, kdy jsem měl naposled puštěnej browser s flashem, něco neuteklo).

  Není dobrý mixovat internetový a TV ovládání v rámci jednoho webu. Uživatel potom neví, jak s tím webem zacházet. Dokážu si představit i nějaký TV like rozhraní, ale to bude muset být mimo webovej prohlížeč. Něco jako stream player. Ale to až poté, co bude k dispozici dostatek takovýho obsahu, na který se dá koukat řádově stovky minut. To, co pak učiní z akcionářů (ještě větší) boháče, bude způsob výběru obsahu (pochopitelně personlizovaného).

  Ale k otázce. Aby měl ten čtyřtlačítkový layout smysl, tak by musel:
  a) mířit do nějaké části serveru, která bude mít televizní rozhraní (a tím nemyslím nakreslenou TV obrazovku v browseru)
  b) ty čtyři tlačítka budou muset bejt (aspoň částečně) personalizovaný, protože uživatel se musí být schopen s těmi volbami identifikovat.

  BTW hezky si Patriku oplatil Lupě kopanec. Na druhou stranu partnera potřeboval jak Seznam (ujížděl vlak), tak vy (začalo to zvenčí vypadat jako neúspěch). Mimochodem, Seznam je sice magnet na uživatele, ale velký počet uživatelů neznamená automaticky úspěch. Teď už rizikovýho investora nehledáte 🙂

 • Situaci z příkladu znám velmi dobře. Sám pracuji na projektu pro jednu velkou společnost a přesně s tímhle se potýkám dnes a denně. Vysvětlete těm manažerům, že mít flashové menu je sice hezké ale z hlediska vyhledávačů úplně k ničemu. Vysvětlete jim, že stránky musí být nějak stylizované a byť jim se líbí když stránka září efekty a barvami, uživatele to zcela jistě odradí od další návštěvy. Naštěstí teď konečně leží na mých bedrech i designová část a tak si prostě nenechám do ničeho kecat 🙂

  Uživatel, který narazí na hlavní stránce jen na jakási 4 tlačítka nebude vědět co dál. Člověk je tvor líný a pokud ho nutíte dělat něco jinak než je zvyklý, tak se na Vás z výšky vykašle a půjde o dům dál, kde bude vše tak jak je on zvýklý.

 • K čemu dvě věty, stačí dvě slova 🙂 „těžké konce“ anglicky „long tail“.

 • Ja sledoval stream na zacatku, pak me to prestalo bavit, ale hlavne proto, ze me proste takovy veci nebavej … Ani youtube nejak nenavstevuju …

  Co ale ovsem nechapu, je seznam.cz. Je to nejhorsi portal, ktery existuje … NENI tam vubec nic, vyhledavat to NEUMI a vyhledave to nesmysly … Kdysi jsem na seznamu pouzival aspon TV program, alet ten je taky zalostny, kdyz mi v 19:00 ukazuje, co bylo rano … email sluzby jsou taky zalostne, system maji uz nekolik let v prdeli a nikdo to neresi, jak je proste MOZNY, ze tam tedy nekdo leze ??? To jsou lidi tak blby ??? Nechapu a nevidim pro stream.cz v tom ZADNY prinos .. Panu Zandlovi ale vseovecne fandim, ale seznam.cz je propast a to nemluvim o majiteli, ktery je jaksi trochu mimo ….

 • Nejznámější a nejpoužívanější web současnosti si svou pozici vydobyl úvodní stránkou s jedním odkazem a dvěma tlačítky, přičemž někteří odborníci se dnes domnívají, že to druhé tlačítko bylo a je dost závážná chyba. Kdo tedy dokáže dvěma větami zdůvodnit, proč na home page obecně nemají být jen čtyři tlačítka, není jeden z dvaceti tuzemských expertů, nýbrž vůl (kterých je v této zemi určitě přes dvacet a na trhu práce o ně nouze není).

  Vy jste to, Patricku, ale nejspíš nemyslel obecně, nýbrž konkrétně jen pro typ webu, jako je Stream. Jenže pak je ta otázka zase moc lehká.

 • Zkusím přirovnání – „čtyřtlačítková homepage“, to je jako 4 jednosekudové titulky, které by na začátku Televizních novin informovaly diváky o nejdůježitějších událostech dne – bez jediného souvisejícího záběru kamery, bez jediného zvukového komentáře. „Televizní ovladač“ totiž nejsou jen tlačítka, ale je k tomu ta bedna, kde je obraz a zvuk. Je tedy nutné home page navrhnout tak, aby obsahovala ty nejdůležitější informace pro to, aby se návštěvník rychle zorientoval a našel to co chce – a na to pouhá 4 tlačítka nestačí…

  A jinak, proč headhuntery neposlat za „tím-jehož-jméno-se-nevyslovuje“ ? 🙂

 • Ale.. vzdyt vy jste sli o valu.. museli jste stream prodat..

 • Marek Prokop: jsa v skupině volů připomenu, že hlavním bodem koncepce webu zmíněného vyhledávače nejsou dvě tlačítka, ale vstupní políčko. Proto by mu nepomohly ani čtyři tlačítka 🙂

 • Vix: vážně? Tak to jsem nevěděl, inu člověk nemůže vědět všechno o firmě, kde dělá, viďte… 🙂

 • Proč to nebude fungovat? Podívejme se na homepage Eurotelu, která je udělaná přesně tímto způsobem. Přijdu tam z nějakým účelem a nevím, kde najdu to co hledám. Zkusím jednu sekci, nenajdu, zkusím druhou, taky mizérie, do třetí už pravděpodobně ani nepůjdu. Jsem-li jejich klientem a něco potřebuju, zavolám na inforlinku a jelikož jsem v tu chvíli rozmrzelý, budu prudit, nejsem-li jím, příště to zkoušet nebudu a porozhlédnu se jinde.

  Jinak – na takovéto „zjednodušené“ homepage nelze postihnout všechny možnosti, aniž bych návštěvníka zahltil přemírou dodatečných informací, které rozhodně neprotřídí během těch cca 4 sec., které mám na to, abych ho zaujal dřív než odejde.

 • Jirka Chaloupka: Web TO2 je opravdu dobrý příklad. Také nikdy nevím, kudy se dostat k nějaké informaci. Je to vlastně takové kliknutí navíc a každé kliknutí navíc člověk odrazuje. Proč asi dělají internetové obchody co nejratší cestu ke koupi? Myslím, že jsem někde slyšel: 3x a sdost – jakože k požadované informaci do tří kliknutí. 😉

 • Internet dělá obsah. Na odkazy návštěvník klikne, až když ho zaujme obsah a on získá dojem, že tam kam se dostane, bude toho co ho zaujalo víc.

 • Ctyri tlacitka jsou dobre pokud:

  a) 99% uzivatelu hned vi, na ktere z nich ma kliknout (jinak to uzivatele odradi, nebude chtit „prohledavat do hloubky“)
  b) Po kliknuti na nej se dostane k tomu, k cemu se dostat chce (jinak je to jen zdrzovaci mezikrok)

  U Google tohle plati, proto mu staci jen jedno tlacitko 😉

  Dalsi veci jako ze je potreba aby se uzivatel co nejrychleji dozvedel co vsechno mu muzeme nabidnout jsou +/- obsazeny v a)

 • Nedávno jsem narazail na web sloužící k vyhledávání mp3 http://songza.com/ Z jednoduchých důvodů mě svým jedním tlačítkem naprosto uchvátil. Proč? : Okamžitá orientace
  Okamžité pochopení způsobu ovládání
  Neuvěřitelná použitelnost
  Snadná tvorba playlistu
  Ukládání do cookies
  Žádná registrace
  Prostě okamžitá použitelnost při první návštěvě, stejně jako zmiňovaný google.

 • 1. Nutite uzivatele vybirat si. Ale on nechce premyslet, chce se bavit. Navic pro vyber nema dostatek informaci.
  2. Web bude pusobit na valnou cast uzivatelu nedodelane a nudne (jeho obsah se nemeni).
  3. Zabavni web musi mit obrazky, nejlepe velke a s obliceji a zviratky 🙂
  4. Nejsou tam videt uzivatele a jejich vytvory – neni s kym se ztotoznit. Chybi duvod vstoupit do komunity a obohatit ji.

 • Co se tyce ctyr tlacitek — myslim, ze naopak vyborne pouziti je na webu prazskych Dopravnich podniku (www.dpp.cz). To je presne to, co potrebuji a co nejcasteji hledam…

 • Proč tam ti lidé z produkce chtějí čtyři tlačítka?
  Bez této informace se nedá na nastolenou otázku odpovídat.
  Ti lidé možná mají vizi a možná není tak uhozená.

 • Ale to přece není takový problém dokázat, že něco takového nebude fungovat. Stačí posadit na ten projekt několik testerů a za pár dní hraní máte spolehlivá data jestli čtyři tlačítka fungují nebo ne. Ano přiznávám, že už není tak triviální poté říci proč to nefunguje a jak by se to mělo změnit.

 • Odpověď:
  Nesmíme nutit uživatele přemýšlet a nutit mu obsah, protože nikdy nevíme, zda přišel vyhledávat (vyhledávání, katalog), sledovat novinky (box s novými videi), pobavit se (blok s nejčastěji hledanými), nebo zda sleduje seriály (box se seriály).
  Pokud uživatel neuvidí ihned to co chce – a musí přemýšlet a hledat, má jednoduchou a populární obranu, zavírací křížek v rohu. Konkurence je jeden klik daleko…

 • Na hlavní stránce musí být to potřebuje uživatel a ne to, a čem se managor domnívá, že potřebuje.

 • Dokáži si představit uživatele, kterému 4 tlačítka právě vyhovují a naopak takového, kterému nevyhovují. Nadmíru důležité je tedy vyjasnit cílovou skupinu, pak lze teprve odpovědět. Je-li cílovou skupinou běžný uživatel seznamu, můžou být 4 tlačítka příliš, chceme-li oslovit skupinu „long tail“ bude to pravděpodobně chtít jiný koncept. Osobně se domnívám, že mnoho odborníků postupně ztrácí náhled a web přizpůsobují svým potřebám – stejně jako to chtějí udělat manageři, producenti atp.

 • Televizní divák pořad přijímá. Internetový si „pořad“ tvoří svojí volbou a rád ji v průběhu sledování mění. Jen 4 tlačítka to není volba, to je omezení.

 • Dobry esej. Nuti toziz k premysleni. A to je jako s homo internetus – v drtive vetsine premysli, nechce zustat v pasivni roli. Proto take dava prednost interaktivnimu zpuobu komunikace.
  Zlate pravidlo:
  A/ obsah je kral (a nutno dodat, ze ve spojenim se sluzbou je cisar;)
  B/ moznost personalizace je klic
  C/ mene je mnohdy vice
  D/ vse to musi dohromady davat smysl

  + inspirace: http://www.mogulus.com/