Proč si myslím, že ministr Mlynář prospívá

V souvislosti se svojí opovážlivostí pochválit ve svém článku v Lidovkách minulý týden ministra Mlynáře jsem dostal řadu emailů, v nichž mi většinou zcela neznámí lidé psali, že mne považovali za inteligentního člověka a co že jsem si tedy odvážil pochválit toho debila a defraudanta. Jelikož si obojí nemyslím, rád bych osvětlil svůj názor, proč soudím, že Mlynář jako ministr informatiky spíše prospívá, než škodí a proč mu fandím v jeho práci (i když moje fandovství – a to si řekněme na rovinu – je mu na houby).

Především je potřeba udělat si jasno v pozici ministra menšinové koaliční strany. Ministr informatiky nemá žádnou pravomoc, jak ovlivnit nastavení cen za telekomunikační služby, protože většina telekomunikačních firem jsou soukromé subjekty a na ministra mohou z vysoka. Regulaci cen u Českého Telecomu provádí ministerstvo financí ve spolupráci s nezávislým regulátorem. Ministr informatiky nemůže zasahovat ani do práce ministerstva financí, ani do práce ČTÚ, protože ani jedno mu nepodléhá (šéfa ČTÚ jmenuje zástupce generálního ředitele státní služby). Byly tu sice jisté pokusy, aby telekomunikační politika více či úplně podléhala ministerstvu informatiky, kam logicky patří, jenže vzhledem k tomu, že jde plné koryto disponující rozsáhlou soustavou možných trafik pro přátele ČSSD, nikdy k tomu nedošlo. Z toho vyplývá, že ministr Mlynář nemá jinou možnost, jak se dohodnout na změně cen či služeb u ČTc, než běžný občan – zavolat a přesvědčovat. Což vzhledem k tomu, že současný management ČTc je placený od výnosu z privatizace, je dost k ničemu. Proto také kritizovat ministra informatiky za to, jaké ceny má Český Telecom, je spíše projevem nevědomosti o tom, jak to tu funguje. Nižší ceny je třeba chtít u Sobotky… Ministr menšinové koaliční strany se také těžko může opírat o nějakou větší vyjednávací pravomoc – těžko může brečet u premiéra, že lidi třeba v Telecomu (často právě premiérem dosazení trafikanti) nedělají, co by ministr chtěl.

Dále se přetřásá, jak jsme pokročili s digitalizací státní správy a Mlynářovi se o hlavu omlátí portál státní správy. Je nepřístupný, má divná URL a kdesi cosi. Přiznám se, že divná URL jsou mi ukradená a s přístupností taky problémy nemám (Firefox ani MSIE). Možná bych ho udělal hezčí, možná trochu jinak udělal přístup k informacím, jenže to jsou koncepční věci a někdo rád holky, jiný vdolky, o tom těžko dojít k objektivnímu stanovisku. Pro mne je důležité, že něco takového existuje a dá se na tom dost informací najít. A ještě více důležité pro mne je, že řada procesů dosud nutně papírových začíná fungovat digitálně. Máme náhledy do katastrů nemovitostí, máme podávání různých přiznání přes internet i málo používaný digitální podpis. Nemáme hromadu dalších věcí, které bychom mít mohli. Problém zpravidla je zase v tom, že státní správa není zrovna nejpružnější a ministerstvo informatiky nemůže z pozice minoritního koaličního partnera nic nařizovat jiným rezortům. Nemůže zadupat na ministerstvo vnitra a říct: „do příštího roku udělejte internetové občanky“. Takhle rozsáhlé projekty jsou spíše věcí celovládního souhlasu a především celovládní vůle, což se v takhle rozhádané koalici dá očekávat jen velmi těžko.

I pokud bychom porovnávali stav digitalizace české státní správy s jinými státy – v něčem jsme na tom lépe, v něčem hůře. Ani řada zemí EU dodnes neumožňuje podávat přiznání k dani nějak extra komfortně přes net. Nejsme sice drsně napřed, ale ani pozadu a je dobré si uvědomit, že změna (kromě vzniku Justice.cz) přišla až za Mlynáře.

Pokud bych měl uvést dva zásadní klady Mlynářova ministrování, které jsou viditelné na první pohled, hovořil bych o protlačení CDMA u Eurotelu, které spolu s Waleskim prosadil „navzdory mnohým“, přičemž to mnohým zahrnuje vládní kolegy, šéfy Telecomu i ČTÚ. I když pár uživatelů na CDMA nadává, přesto je to dnes plošně i cenově prakticky nejdostupnější nabídka od větší firmy, se kterou se dá počítat a která řádně zamíchala s trhem pro ISP a mimo jiné k nám dotlačila i EDGE od všech mobilních operátorů. Pokud bych měl v záslužných výkonech pokračovat, zmínil bych znovu dokoupení Eurotelu Telecomem, rovněž toť ministerská práce a „navzdory mnohým“.

V médiích teď sviští o Mlynářovi především negativní zprávy. Co si myslet o kauze Testcomu? Sám jsem ji asi moc nepochopil, protože z toho, co jsem četl, jsem se dozvěděl, že ministr založil klasické eseróčko patřící státu, jemuž dal do kompetencí správu vládního portálu. Tedy účetně vyčlenil do samostatné státní firmy něco, co mělo být samostatné, protože to nesouviselo s prací ministerstva. Běžný postup, na který jsou velké firmy zcela zvyklé. Za to má hrozit ministrovi osm let natvrdo? Hu – to snad, kdyby si napsal tu firmu na sebe a přelil do ní rozpočet ministerstva, těžko ale za to, že se vláda nemůže dohodnout, zda ministerstvo může nebo nemůže zakládat eseróčka. Myslím, že v této věci je evidentní, že nešlo o zlý úmysl stopit prachy, ale delegovat práci na portálu mimo mumraj a vlastní politické šarvátky ministerstva a forma je podle mne lhostejná. Faktury za tři mega pro uzavření účetnictví a vyrovnání firmy? To asi ministr Sobotka nikdy neviděl účetnictví komerční firmy…

Na kauze Testcomu mne děsí mnohem více něco jiného. Fakt, že se koaliční ministr dozví z novin, že byl obviněn. Ne z obsílky, ale z novin. Co a jak se dozvíme z novin my, normální občané? Že už máte rovnou nastoupit k výkonu trestu, protože je zbytečné se účastnit soudu? Jestli něco na kauze Testcom smrdí enormně, pak je to tenhle moment, protože jak je možné, že se novináři dozví o obvinění dříve, než obviněný? Neměl by ten státní zástupce dostat okamžitě padáka, nebo kdyby měl sám trochu slušnosti v těle, neměl by se zamknout v kanceláři a s kvérem a stopkou vodky vyvodit na místě personální důsledky? Neměl by ho ministr spravedlnosti zfackovat a premiér požadovat sankce, když se tohle stane ministrovi? Už proto, že jen mírně podezřívavému občanovi to nutně připadá jako odvádění pozornosti od současných problémů premiéra a tedy jako nechutná habaďůra?

Prezentovat někoho v novinách jako blba a zloděje, je velmi snadné. Často slýchám, že Mlynář se v telekomunikacích nevyzná. Mohu vás ujistit, že vyzná. Pravda, z hlavy by nevěděl, který paritní bit určuje u A/5.2 hlavičku šifry, ale velmi pravděpodobně nenarazil za celou svoji kariéru na moment, kdy by to potřeboval ihned vědět a nepočkalo to na poradce (pokud na takový moment vůbec narazil).

Vím také, jak je jednoduché v novinách presentovat nejasnost jako prohřešek a průser jako vítězství. Dovedu si představit boj o momentálně nejlukrativnější koryto plné peněz a vím také poměrně přesně, jaké znalosti o telekomunikacích mají sociálně-demokratičtí zájemci o toto koryto a jak by si oni představovali telekomunikační budoucnost téhle země. Z toho všeho mi vychází, že Vladimír Mlynář na svém postu spíše prospívá, než škodí (a to prací, ne nicneděláním) – a to je v případě téhle vlády co řici.

Tož tak.

PS: Ano, do toho závěrečného shrnutí jsem zahrnul všechny možné aférky, kauzy a případy z doby jeho vlády, o nichž si mimo jiné troufám myslet, že do nich mírně vidím i za obzor toho, co se píše v novinách…

!++15++!

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

36 komentářů

 • jojo, téměř stoprocentní souhlas. Nicméně v tom hlasování jsem hlasoval "moc prospěšného neudělal", ovšem s dodatkem, že to opravdu často není jeho vina. Osobně jsem se s ním na rozdíl od mnohých zde párkrát setkal a v podstatě jediné co mu můžu vytknout je na začátku jeho volebního období jeho přehnaný optimismus a víra ve své pravomoce, když sliboval hory doly, ale až o moc později zjistil, že jej nikdo k ničemu nepustí.
  Mimochodem včera jsem na téma mlynář psal do diskuse na živě tento příspěvek:
  shňme si fakta: policie řekne novinářům, že bude Mlynář stíhán, stejně tak to řekne státní zastupitelství a neřeknou nic Mlynářovi. Kde to žijeme? Zkuste si představit, že by se tohle stalo vám. Proti tomu neexistuje žádná obrana, dokuď nejste oficiálně obviněni, nemůžete podávat vysvětlení, nevíte k čemu, nemůžete se prostě hájit. A policie ani ve finále nemusí stíhání zahájit (když by pro to opravdu měli nějaké důkazy, tak to už dávno udělají, na co by jinak těch několik týdnů čekali). To jestli udělal Mlynář něco nezákonného a jestli poškodil nějak ČR je navíc velmi pochybné, právníci jsou vesměs na straně Mlynáře.
  Takže se bavme "v čí prospěch" celá tato kauza vznikla – policie i státní zastupitelství je kontrolováno ČSSD. Právě ČSSD by převzala zřejmě tento resort. A právě teď probíhá zřejmě poslední velký obchod téhle vlády – prodej Telecomu za cca. 70 MLD, kde má Mlynářem kontrolované ministerstvo důležitý hlas při výběru vítěze. I kdyby z toho mělo kápnout třeba jen promile z výsledné částky pro toho, kdo výběr přikloní na tu či onu stranu, tak je to 70 milionů a za to se dá udělat volební kampaň, při které na vás bude koukat kuní ksich z každé stránky novin, na každém rohu z billboardu a ještě vám budou každých pět minut volat domů. A právě proto, že je celkem možné, že volby nebudou až za 15 měsíců, ale třeba jen za 6, tak je nejvyšší čas sehnat honem rychle nějaké prachy.

 • Volil jsem "Moc prospěšného toho neudělal", ale pridavam dve poznamky:

  1) Je otazka, kolik toho udelat mohl (viz clanek)
  2) Kez by se o mnoha jinych ministrech dalo rict alespon to

  (Na druhou stranu predrazeny portal statni spravy je nejlepsim dukazem neefektivity statu…)

 • ja jenom pripomenu ze na dotaz kolik bitu ma jeden byte odpovedel ze 1024 a to nebylo tim ze by spatne rozumnel otazce. i na dalsi veci z IT nevedel spravnou odpoved. KDY? po jmenovani do funkce.
  ZDROJ: tydenik TYDEN
  ……
  a kauza INDOS?
  OMG je to popleta a plantala. to samy Sobotka. Jediny kdo ma vzdelani na to co dela je ministr zemedelstvi…..

 • [3] a myslíte, že ministr potřebuje vědět, kolik bitů má byt? to bych neřekl. spíš bych řekl, že potřebuje vědět, jak se EU staví k MVNO, co RSC říká na SRD a jaký je vztah ECC k UWB s přihlédnutím k ARIBO a ECID. Udělat z někoho vola na zdánlivě triviálních otázkách vážně není problém 🙂

  A INDOŠ nespadá do kompetence ministerstva informatiky, jestli se nepletu.

  [2] Portál státní správy vypadá jako jednoduchá věc. Jenže ve skutečnosti je to docela kompexní záležitost, na které musí dělat dost lidí a rozpočet portálu státní správy není moc odlišný od toho, jaké rozpočty mají rozsahově ekvivalentní jiné portály. Ono je chybou si myslet, že úředníci ministerstva financí tam budou své informace valit ve svém volném čase 🙂

 • [3] ano, odpověděl před pár lety blbě na jednu technickou otázku. No a?
  S kauzou INDOŠ neměl ještě nic společného, to rozhodovali jiní.
  IMHO je nesmysl považovat zemědělce za dobrého ministra zemědělství, doktorku za dobrou ministryni zdravotnictví a počítačového guru za dobrého ministra informatiky.
  Ministr je především politická a manažerská funkce, kde se uplatní spíše znalosti komunikace a ekonomiky. Můžete být nejlepší počítačový guru a nehorší ministr informatiky, stejně jako naprostý počítačový analfabet a skvělý ministr.
  Krásně je to vidět právě u rezortu zdravotnictví, který už 15 let vedou samí zkrachovalí doktoři a za tu dobu je buď nic kloudného nenapadlo, a nebo (jako bývalý ministr) byli tak politicky neohrabaní, že byly jejich návrhy i s nimi okamžitě smeteni. Na medicínu chodí mnoho lidí jen proto, že je to skoro jediná vysoká škola, kde se nedělají přijímačky z matematiky a podle toho to pak vypadá.
  Naopak Sobotka je IMHO velmi dobrý ekonom i politik, když si sumíruji, jaké všechny silně levicové debility navržené jinými rezorty dokázal odvrátit – uff, nechci si ani představit jak by to tu vypadalo. Ale to už jsme trochu mimo téma.
  IMHO opravdu Mlynář zatím pokazil jen velmi málo věcí, nemá také nějaké velké prohřešky (o pár drobných bych věděl, asi by se na tom také svezla média, nicméně nic tak ohromného jako mnozí jiní), otázkou ale je, jestli za to spíše nemůže právě to, že má tak minimální pravomoci, že jej nemá smysl uplácet.

 • Mimochodem sem nahodím ještě jednu kontroverzní osobu – Berdár. V mnohých svých článcích v jeho začátcích jsem jej kritizoval, hodně si u mě pokazil dojem na první schůzce, kde se choval jako naprosto nesvéprávný mamlas. A navíc jsem měl na něj hodně špatné reference od bývalých zaměstnanců.
  Postupem času mu ale přicházím na chuť – je to sice určitě arogantní nekulturní jedinec, na druhou stranu právě to že dokázal velmi rychle vyhodit >30% zaměstnanců a přitom zvýšit kvalitu poskytovaných služeb a hlavně tím změnit přístup dříve velmi laxních zaměstnanců, z něj dělá velmi dobrého manažera pro tento zkostnatělý podnik. Rozvoj ADSL nabral rychlý spád také až po jeho nástupu, úplně se změnil přístup v informování, reklamě atd. Černá kaňka je vyhození Valeskiho, ovšem byli to dva kohouti na jednom smetišti a jeden to vyhrát musel (a logicky ten co měl v daný okamžik lepší politické zázemí). Nijak negativně se ale Valeskiho odchod na Eurotelu nepodepsal. Určitě jeho působení zefektivnilo podnik a zvýšilo jeho cenu. Jako šéfa či přítele bych ho mít ale nechtěl.

 • [4] Jak, komplexni zalezitost? Co jsem kdy videl, tak je to proste jednoduchy katalog.

  Oni jsou urednici MF placeni z rozpoctu MI? A pokud vim, tak tam informace vali vsechny urady – obecni a dalsi aniz by od MI videli jedinou korunu.

  A ja mel na mysli hlavne tech 40M za provoz serveru. To je naprosto silene predrazene…

 • Uplne zbytecny clovek na uplne zbytcnem ministerstvu, ptejme se co udelal za ty cca 4 roky, odpoved vubec nic. Porad jenom reci o elektronicke komunikaci a elektronicke vymene dokumentu atd atd Dodnes nefunguje nikde nic, ja dokonce ani neznam tu adresu portalu, protoze je uplne "hloupa" a nezapamatovatelna, nemluve o nulove kampani. Podle me je ucel podobneho spolku jiny nez vytvaret portaly pro nikoho apod, pokud nedokazu v dnesni dobe pres internet vsechno vyridit, vsechno ziskat (informace, potvrzeni, podklady… apod) a stale musim lezt po tisici uradech kvuli kazde kravine 🙁 sorry 🙁 tohle se proste nepovedlo. A je mi jedno kdo za to objektivne muze, k tomu ma byt "ministerstvo informatiky" i kdyz nevim proc ministerstvo, ma jit o nejakou pracovni skupinu, a jestli to nedokazou udelat nebo nechteji, nemuzou, tak nevim k cemu to platime.

 • Tak jenom poznámka k té kauze Testcom. Problém je v tom, že sro bylo založeno příspěvkovou organizací (PO) ministerstva, která, jak jsem pochopil, měla v náplni práce také to, co vyčlenila do toho sro. Takže ne ministerstvo, ale uz jeho vyclenena organizace dále vyčlenila. Proč? Chtěl jsem se podívat na webu MF, jak velká je daná PO a co myslíte? V ARISu nejsou ani výkazy na ministerstvo informatiky, přestože za jiná ministerstva a jejich PO tam jsou – zase proč? Dělám v oblasti veřejné správy a vím, že po novele zákona o rozpočtových pravidlech nám všichni na různých školeních vtloukali do hlavy, že prostě zakládat soukromé společnosti nesmí – proč si tedy ministerstvo informatiky zakládá přes svoji PO soukromou společnost, když všude z MF slyší, že se to nesmí? Proč si jednoduše nezřídí alespoň jinou PO? Mě to prostě není jasné. Tohle se dělo ještě kdysi před novelou zákona a hlavním důvodem bylo, aby si zaměstnanci dané státní organizace mohli v tom sro dát jiné než tabulkové platy (což dejme tomu chápu, ale správné mi to nepřijde). Problém je, že PO je daleko více regulovaná a hlídaná svým zřizovatelem než soukromá organizace (a může být 100% vlastněná státem jak chce). Zkusím to na závěr jednoduše shrnout: nechápu, proč to všechno s Testcomem dělali, když dopředu věděli, že se to MF (autor zákona) nelíbí (a žádné jiné ministerstvo to nedělá)? Prostě proč to nemohli udělat standardně?
  A teď je mi srdečně jedno, jestli je tam zpronevěra nebo – soud by to měl zjistit, ale zaráží mě vůbec ten samotný nestandardní způsob (on totiž ani Nejvyšší kontrolní úřad nemůže chodit na kontroly soukromých společností – ač vlastněných státem) – a proč se vyhýbat už dopředu kontrole státních peněz k tomu zřízeným a z daní placeným státním úřadem? Prostě je to divné!

 • Máš pravdu, že TESCOM je prkotina a že Mlynář je jedním z lepších ministrů. Mlynářův největší problémem je však problém morální – pomáhá držet nad vodou S. Grosse a to je velice smutné.

 • [9] Ja jsem slysel neco o tom, ze zisky z PO jdou do statniho rozpoctu, pres ktery se prerozdeli, zatimco u s.r.o. zustanou v tom s.r.o. a muzou se pouzit na jeho rozvoj. A ze to byl motiv zalozeni toho s.r.o. Ale uz nevim kde a kdy, takze je to JPP.

 • [11] To sice ano, ale zrizovatel PO (tedy ministerstvo informatiky si tvori rozpocet na dalsi rok a jen na nem zalezi, jestli bude preferovat tuto PO a prideli ji penize (a funguji tu i ruzne fondy, do kterych si ministerstvo i PO mohly sice omezene ale mohlo, prelit penize na dalsi rok – a ted si nejsem jisty, ale myslim, ze se rozebiralo, ze od lonska muzou prevadet prebytek z lonskeho roku volne – ze se Sobotka bal, ze to letos utrati a bude vetsi schodek rozpoctu). Takze moznosti tu jsou, ministerstva to delaji. A navic kam jinam nez do rozpoctu (tedy majiteli) by zisky mely jit? Pokud ministerstvo vi, ze pristi rok bude investicne narocnejsi, tak si vic v tehle oblasti narozpoctuje (pravda MF ho asi bude nutit, aby jinde ubralo :-). Takze neco na tom bude, ale jestli si dali takovou praci se zakladanim spolecnosti, hadanim se s MF, vypracovavanim vlastnich pravnich analyz, tak mohli stejne usili venovat nauceni se vyuziti stavajicich moznosti…
  Musim se naucit psat strucnejsi prispevky 🙂

 • Proč si na rozdíl od pana Zandla myslím, že ministr Mlynář neprospívá:

  Protože se na zcela zbytečně zřízeném ministerstvu obklopil převážně svými kamarády (Dana Bérová – manželka známého lobbisty Dobrovského, Adam Blecha – obchodní partner přítele Michala Lobkowicze, poradenské služby při koupi Eurotelu poskytl Telecomu bez výběrového řízení Pedro Pick, který Mlynářovi mimo jiné pomáhal ve volební kampani), nebo kamarády kamarádů – Michal Frankl dohodil skupinu spřízněnců ze sdružení YMCA, např. partnerku ze své firmy Hanu Doležalovou.

  Ředitelem Testcomu bez konkurzu udělal bývalého šéfa České televize Dušana Chmelíčka. Chmelíček se navíc stal i jeho náměstkem na pozoruhodný úvazek čtyři hodiny týdně, což mu zajistilo možnost používat služební auto pro soukromé účely.

  Založením Testcom servis s.r.o. porušil Mlynář zákon 219/2000 Sb., který dovoluje státním institucím zakládat jen akciovku, navíc po souhlasu vlády. Na tuto okolnost byl Mlynář upozorněn a přesto si založení prosadil.

  Mlynář je pouze chytřejší klon Grosse. Z novináře bojujícího proti kamarádšoftům v politice (známá kauza, kdy žaloba na tehdejšího ministra zemědělství Josefa Luxe pro utajování dotací soukromým firmám v zemědělství byla stažena poté co se stali kolegy) se nejprve profiloval jako politicky korektní bojovník za práva Romů (tábor v Letech), aby se později přeorientoval na Informatiku, kde to přece jen více sype a není to tak kontroverzní téma jako Romové.

  Žádný Internet, žádný portál, žádná informační společnost. Vladimír Mlynář, jeden z nejvíce oportunních politiků na naší scéně vedl a vede MICR jen za jedním účelem – úspěšnou privatizací Telecomu s pomocí spřátelených osob a firem.

 • [12] Mily Radku,
  myslim, ze jsi presne napsal duvod, proc MI zalozilo testcom servis, s.r.o. Mlynar planoval, ze by z toho portalu mohly byt nejake vynosy a chtel je reinvestovat do rozvoje portalu bez toho, ze to bude projednavat poslanecka snemovna v ramciz akona o statnim rozpoctu.

  [13] To je zajimava uvaha. Ale bohuzel zcela chybna. Privatizaci CTc ovladla skupina kolem Standy Grosse a Mlynar hraje asi tak pate housle. Takze to bude asi jinak, ze? 🙂

 • [2] Jaké ještě větší pravomoce by měl mít? Vždyť je člen Vlády.

 • [12] zatím jsem nikde nečetl, proč MI nezaložilo namísti SRO státní podnik podle zákona 77/1997 (neplést se státními podniky v 80. letech). státní podniky mohou zakládat jen ministerstva a náplní jejich činnosti je podnikání se státním majetkem (státní podnik je podnikatelem podle obchodního zákoníku). např. Ministerstvo obrany založilo Vojenské lesy a statky ČR, s.p., které se zabývá lesnickou, dřevozpracující a zemědělskou činností ve vojenských újezdech (cvičáky).
  omlouvám se za případné překlepy, ale píšu do takové malinké nudle široké jen 7 znaků na levém okraji komentářového pole (mám Mozillu 1.6). já opravdu nejsem geek :-(.

 • [14] Proč by to měla být chybná úvaha? To, že nakonec privatizaci ovládla skupina kolem Stanislava Grosse na způsobech personálního obsazení MIČR nic nemění. Jen jedna (silnější) skupina ukázala druhé, zač je toho loket.

 • [16] To netusim, neni treba k zalozeni statniho podniku potreba souhlas vlady?

 • [14] To sice jo, ale kdyz uz dopredu vedel, ze s tim budou problemy (s tim sro), proc to neresil tak, ze v ramci sveho rozpoctu by pridelil sve PO penize – takze kdyby chtel, penize jim dat na rozvoj muze. A zpusoby jak vytahnout z PO penize ke zrizovateli jsou take (a dokonce i legalni :-)).

 • OK-beru. Nicmene je musite uznat, ze pozadavky na subjekty managementu (managery atd) jsou ve vice rovinach a jedna znich je vedomosti/znalosti. Jesli někdo nevi kolik ma byte bitu a z rozhovoru je zrejme, ze mu nedochazi rozdil vysokorychlostni/broadband internet, tak takovej clovek at to zabali a nezastupuje me a dalsi obcany. Proste je to popleta a plantala… Mlynáři prosímtě běž dělat něco jiného. A jak potkáš na chodbě Grosse, tak ho vezmi sebou. A zavřete za sebou poklop. Díky.

 • [20] Ten "popleta a plantala" je jeden z mala ministru, kteri prichazeji na zasedani vlady skutecne pripraveni. Volna citace jednoho z mene napadnych dlouholetych clenu vlady.

 • [17] Ale ta, rekneme silnejsi, skupina tu privatizaci ovladala uz od pocatku, jen naivka si mohl myslet, ze kdyz se povesi na Mlynare, ziska na tu privatizaci vliv. A naivkove nemaji pristup ke zdrojum financi nutnych pro takovou koupi a pripadne pristipkareni jim moc nepomuze.

  [13] Nevim jak vy, ale osobne za spolupracovniky radeji beru lidi, o kterych mam osobni reference.

  A co se tyka "cestovani" po oblastech zajmu, je to docela obvykle i na zapad od nasich hranic. Mnozi uspesni ministri vystridali velmi roztodivna ministerstva, o jejich mladickych eskapadach ani nemluve.

 • [15] 😀 Jestlize zajmy MICR jsou proti zajmum samotneho premiera (ktery navic danou oblast jako ministr vnitra predchozi leta ovladal primo), navic ministrem MICR je clen nejmensi vladni strany, ktera stoji pred koncem sve parlamentni drahy, pak , pravda, sebevetsi pravomoci tomu ministrovi moc neumozni.

 • [18] souhlas vlády je potřeba. ale potom by mělo MI (ministr) zdůvodnit, proč si myslelo, že takový souhlas nedostane.

 • [23] 1. Ve vládě je v první řadě jako Vladimír Mlynář a až ve druhé jako zástupce nějaké politické strany.
  2. Při hlasování váží jeho hlas stejně jako premierův.
  3. Aby mu jeho šestnáctina vlády byla co k čemu, musel by svoje kolegy přesvědčit svými argumenty a autoritou. A v tom bude asi ten problém.
  pozn.: myslím, že se přeceňují tzv. "manažerské schopnosti" na úkor odbornosti. Pokud odbornost schází, tak je jenom otázkou času, kdy to dopadne špatně.

 • [25] to je spíš politická pohádka, než realita. Určitě jste si všiml, že naši poslanci MUSÍ hlasovat ne podle svého politického vědomí a svědomí, ale podle toho, co jim řekne jejich strana (klub) a stejné je to i ve vládě. Nepřesvědčujete argumenty a autoritou, ale stranickou příslušností a teprve, když je to straně jedno, můžete přijít s argumenty…

 • [26] Takže by mi toho chudáčka mělo být líto. Přesto (nebo právě proto) trvám na tom, že je neschopný.

 • Myslím, Patricku, že Mlynář udělal ještě jednu skvělou věc, o které nikdo nepíše. Povedlo se mu snížit ceny ADSL pod tisíc korun. Na EDGE sere pes, ale protlačením CDMA donutil Telecom, aby ADSL zlevnil. To se na konci minulého roku projevilo takovým nárůstem penetrace Internetu v ČR, že bych to srovnal s nárůstem při zavedení samostatné tarifikace Internetového volání v devadesátých letech.

  Waleski a Mlynář zavedením CDMA zlevnili ADSL. Kdyby Mlynář neudělal nic jiného, mně i tohle stačí.

 • [27] Pokud jste zamestnancem ve firme a vas generalni ma za sebou majoritniho akcionare firmy, moc proti jeho vuli neprosadite. Kdyz se to tak vezme, jeste toho prosadil docela hodne v takovem pripade.

  [25] K tomu precenovani "manazerskych" schopnosti, prekvapive jich takovy ministr potrebuje o mnoho radu vice nez odbornych znalosti z oboru sveho ministerstva. Na Mlynarovi si cenim jedne veci. Kdyz je skutecne treba odbornost (a ne zblebty pred novinari), preda klidne slovo svemu odborne zamerenemu podrizenemu. Takovych ministru jsme mnoho nemeli nikdy.

 • [29] Ta poznámka o manažerských schopnostech úzce souvisí s bodem 3 tamtéž. Když o něm každý ví, že profesí je novinář, tak se není čemu divit, že kolegové z vlády jeho názory neberou příliš vážně. To to má potom opravdu těžké.
  Myšlenka z minulého týdne: "Nejenom politici se příliš zabývají otázkou "jak" (technologie) místo aby řešili "co" (obsah) ". Ještě bych k tomu přidal:
  technologie moci=manažerské schopnosti
  obsah=odbornost, inovační schopnost
  Je jasné, že ideální je ovládat obojí.

 • To by mne zajímalo, jak protlačil CDMA???

 • Mlynar je IMHO jeden z tech lepsich ministru. Kdyz porovnam jeho a nektere socialisticke exponenty typu Skromach a Emmerova, tak Mlynar vitezi na plny care 🙂 A ta pseudokauza s Testcomem je jen dukazem, ze Standa na Mlynare nic dulezityho nema 🙂

 • [5] Musim s Vami souhlasit v tom ze pokud je nekdo dobry ve sve profesi neznamena to ze musi byt dobry manazer. Je velice mnoho dobrych manazeru i bez vzdelani v oboru ve kterem delaji (napr. pan Petr Fejk v prazske ZOO – pred nastupem do fukce delal manazera v dnes jiz zaniklem, ale v jeho dobach velice dobreho a rentabilniho klubu Belmondo). Kazdy se musi ucit i manazeri a pokud jsou dobri tak mohou vest jak stavebni firmu nebo ministerstvo.

 • A co aféra "internetu do skol" na tom se podilelo snad ministerstvo informatiky…….. A nedopadlo to nejlip.

 • [34] no, nemají školy ministerstvo školství? A není za Indoš náhodou zodpovědné ono? Kdybyste prošel tisk, tak byste zjistil, že Mlynář si na tohle také stěžoval a pak musel konstatovat, že tyhle smlouvy nemůže ovlivnit.

 • U mne to prohral svym stanoviskem k patentum. Jestli zmizelo par milionu ze statniho rozpoctu primo ci neprimo do kapes kamaradu, jak se u politiku stava, to mne zdaleka tak netrapi, jak to, ze i za Mlynarova prispeni se nam chystaji zavest softwareove patenty. Tim u mne skoncil….