Proč jsem si zamiloval Apple Mac

Na platformu Mac OS X jsem konvertoval vloni na podzim a od té doby jsem přechod na tuhle platformu dokončil zcela. Kromě osobního Mac Mini pro doma máme doma jeden notebook, Mac Book a v práci mám iMac 20“. Na to, jak jsem spokojený, se mne ptá v průběhu času celá řada lidí a vím minimálně o deseti, které jsem svým nadšením pro Mac strhnul k tomu, že také konvertovali. I čtenáři Marigolda se mne na to občas ptají a protože je chvíle času (pořád ležím s horečkou), tak se pokusím zcela subjektivně shrnout to, co mne na Mac platformě uchvátilo. Třeba to inspiruje i vás.

Nejdříve něco disclaimerů. S počítači pracuji hoodně dlouho, od sálových přes CP/M a Geos na Commodore 64 jsem se před lety setkal i s Macintoshi. Tehdy jsme na nich sázeli noviny a dělali grafiku. Zaujaly, ale zlákat jsem se nenechal. Proplul jsem světem Solarisů, Amig a dalších legend. Dá se říci, že v oblasti operačních systémů mám ledasco nakoukáno.

S postupující hegemonií Microsoftu jsem jeho operačních systémů začal mít plné zuby a to i když si myslím, že Windows XP jsou pro běžného i neběžného uživatele to nejlepší, co ho v operačních systémech mohlo potkat. Dokud jsem nepotkal Mac OS X.

XPčka mne štvala řadou věcí. Tak především se mi neuvěřitelně rychle „zasvinily“ – postupným instalováním programů, hlavně různé podpory k často měněným mobilům se jejich chování stávalo nepredikovatelným. Zavádění systému trvalo několik minut, v počítači zůstávaly viset různé procesy, které se vynořovaly s nejrůznějšími pitomými hláškami, s ještě pitomějšími hláškami se vynořovaly samy Windows ve snaze být chytřejší, než já. Například, že si mám uklidit Plochu. Kromě toho kolem pořád kroužily nějaké viry a škodlivé adware.

Dlouho jsem hledal, na co přejít. Kroužil jsem kolem Linuxu, jenže sebechválenější grafické prostředí Linuxu mi nebylo dost pohodlné, abych na něj mohl v klidu přejít s tím, že přeškolovat se nebudu dlouho. S počítačem většinou pracuju, takže nemohu experimentovat a ladit něco, co z Windows běžně používá. Potřebuji sednout a pracovat.

Pak mi PH doporučil Mac. Pokukoval jsem dlouho po nádherném Mac Mini a nakonec mi povolily nervy, zavolal jsem Malérovi a odpoledne jsem si ho vyzdvihl.

Unixový rebel s Wokny

První dobrou zprávou bylo, že Mac OS X je systém dostatečně rebelský a dostatečně produktivní.

Rebelský v tom, že vzbouřenecká dušička může být klidná – nepracujete se systémem Microsoftu, dokonce pracujete na něčem, čemu lze říkat klon Unixu (konkrétně BSD). Když po tom budete toužit, můžete si pustit do okénka textovou konzoli a pracovat s ní, jak jste z Linuxu zvyklí. Jste v Unixu a pracujete s Okny.

Produktivní je v tom, že se nemusíte nic moc učit. Na Mac OS X se dá přivyknout kompletně za pár minutek. Pokud nevíte jak, server První Mac vám bude dobrým průvodcem do začátku. Za hodinu si připadáte jako mistr světa a jste ochotni vystoupit s obsáhlou přednáškou na téma Mac OS X inside. Aby vás po několika měsících znovu a znovu překvapilo, co všechno v tom systému je.

Tak především všechny přeinstalované aplikace máte hezky v liště, při ruce. A máte tu také systémový panel, v němž můžete provádět všechna nastavení, která jsou vám potřebná. Z jednoho místa, zhruba tak, jak jste zvyklí z Windows. Ačkoliv mnohem účinněji.
Počítače Mac nezapřou, že jsou vytvořené pro kreativní lidi kreativními lidmi. Jsou pro lidi, kteří mají malou hranici mezi prací, osobním životem a zábavou. Každý program vás skoro vyzývá, abyste kombinovali práci a zábavu, abyste na věc šli jinak. Mac je skvělý počítač pro produktivní chaoty. Pro lidi, kteří nechtějí přemýšlet o tom, do jakého adresáře co strčit, jak co pojmenovat, co má mít jakou koncovku. A přitom v okamžiku, kdy chcete nějakou takovou věc řešit, vám systém vyjde plně vstříc.

Apple na tuhle vlastnost svých počítačů narází v reklamě, která u nás neběží. Doporučuji se na ni podívat. Jde tam pan PC a pan Mac. Pan PC je kravaťák, pan Mac je v tričku a džínech (detailně je to oblečení rozebráno zde, objednávky možné 🙂 ). Povídají si. V té, kterou považuji za nejpřiléhavější, jde asi o to: povídají si o dovolené a pan Mac vykládá, jak si fotky jednoduše zpracoval, stáhnul video, udělal stránky pro kamarády i s podcastem a to všechno na pár kliků. A co ty, ptá se pana PC? Pan PC ukáže nějaký graf a vysvětluje: já jsem si spočítal, že 40% času jsem prochodil po horách. Pan Mac na to kouká trochu zaskočeně a pak sarkasticky říká: Wow, jako bych tam byl… (všechny Apple reklamy jsou zde, zmíněná se jmenuje Work vs. Home)

Reklama to skvěle vystihuje. Rozdíl není v tom, že na PC byste si nemohli udělat webík s fotkami z dovolené. Jistě, že můžete. Jenže Mac mnohem více stírá rozdíl mezi prací a zábavou. Ponouká ke kreativitě. Je prostě pro trochu jiné lidi. Pokud byste Mac dali své sekretářce, asi byste ji neučinili šťastnější, pokud nemáte to štěstí na kreativní sekretářku. Jenže pokud sami potřebujete podporovat kreativitu, zamilovali byste si ho. Ne nadarmo je Mac stále častější volbou pro vývojáře a pisálky, od pradávna též pro grafiky.

Mac a project management

Ukážeme si na příkladu z praxe, jaký je rozdíl mezi vedením projektu ve Windows a Mac. To je taková moje poslední aktuální zkušenost, na které je to dobře vidět.

Při projektování potřebujete vlastně dvě věci. Naházet na hromadu myšlenky k projektu, roztřídit je, uspořádat je do plánu a případně k němu nakreslit nějaké organizační diagramy. U Windows si na to pořídíte software Microsoftu nazvaný MS Visio a MS Project, na Mac za zhruba stejné peníze zakoupíte programy OmniGraffle a OmniProject. Pro malý projektík můžete použít OmniOutliner, který je dodáván zdarma, ale nemá diagramy ani plánové stopy.

Řekněme, že chcete navrhnout nový web. K tomu je vhodné nadefinovat si jeho vzhled a všechny práce + kroky nutné k jeho realizaci.

Visio je silný pomocník. Kreslíte rámečky, do nich vypisujete názvy stránek a propojujete je šipečkama s nadřízenýma stránkama. Když se spletete, smažete nakreslený rámeček i šipečky, nebo obojí přesunujete a snažíte se, aby se vám výkres moc nerozjel. Zhruba po hodině práce máte nákres struktury webu hotový.

OmniGraffle (web výrobce) na to jde trochu jinak. Můžete sice taky malovat šipečky a boxíky, ale je to trochu zbytečná práce. Nechte to udělat program za vás. Jak? Do tabulky Outline vypište všechny stránky, které chcete mít v nákresu. Pokud je některá stránka podřízená jiné, odsadíte její popisku tabulátorem nebo potáhnete myší. Pokud jste se spletli, stačí uchopit myší text a odtáhnout ho jinam. Pokud dojedete myší s textem mezi dva jiné texty, tyto se automaticky rozsunou a vpustí mezi sebe tažený text. Podobný úkon například ve Windows zrealizujete na dva kroky – nejdříve vložíte prázdný řádek, pak vložíte text.

V OmniGraffle tedy může v klidu bez ladu a skladu namlátit během pár minutek text a pak myší vytvořit vazby. Vedle Outlineru se na obrazovce při každé změně pozice automaticky překreslí vytvářený diagram. Ještě se musíte rozhodnout, za chcete mít diagram ve formě obláčků nebo něčeho více seriosního. A taky ručně myší popotáhnout části grafu, které by podle vás měly být jinak, než je automaticky umístil OmniGraffle. Za necelých patnáct minut máte stejně rozsáhlý nákres hotový, jen citelně hezčí, než z Visia.

Pro vaše Windows kolegy můžete graf nechat vyexportovat do formy obrázku nebo třeba i Visia.

Pak můžeme jít do plánování. MS Project si s výstupem Visia moc nerozumí, takže nejlepší bude všechno přepsat ručně znovu. Je to trocha textu, takže za deset minutek to máte hotové, lepší než to ladit zběsilými exporty. Mně se nikdy moc nevyvedly.

U OmniProjectu stačí myší vzít a přetáhnout ze spuštěného OmniGraffle, co potřebujete. Nebo načíst soubor. A můžete plánovat stejně, jako jste před tím v Graffle vytvořili schéma stránek.

Vcelku jste zatím ušetřili zhruba hodinu práce a z mých zkušeností také dost nervů. Jak to funguje, ozřejmí následující video (zde na Google Video). Vlevo píšu v části Outliner texty, vpravo se mi z toho sám vytváří automaticky graf. Pak už si jen vyberu, jaký se mi líbí a popřetahávám si jej.

Takových příkladů by se dala najít celá řada. Můžete namítnout, že je to o software, že kdyby OmniGraffle byl pro Windows, fungoval by stejně. Není to tak docela pravda. Hlavní vtip je v tom, že celá filosofie systému Mac je taková volná. Ke stejnému výsledku dojdete mnoha různými postupy, takže se nemusíte držet něčeho. Můžete jít za svou intuicí a velmi pravděpodobně se dostanete ke správnému výsledku.

Kdysi jsem dlouho hledal nějaký jiný program pro Windows, který by pracoval podobně, jako OmniGraffle. Nenašel jsem nic. Nakonec jsem našel jeden úžasný trik – celý textový nákres si můžete zhotovit v Excelu, textově popsat vazby a pak ho importovat do Visia. Vyzkoušel jsem to. Je to neuvěřitelný opruz, ale přeci jen o trochu menší, než ty šipečky, které věčně nesedí, pozivovat ručně.

Textové editory

Záhy jsem přišel na to, že používat programy, které jsou vytvořené prvoplánově pro Mac OS X je lepší, než používat převedené klony z Windows či Linuxu. Dobře je to vidět na textových editorech. Word je prostě Word, i když pro Mac je o něco vzhlednější, než pro Windows. Je na něm ale ta woknovitost dost vidět. Zvykl jsem si na Pages dodávané Applem, pokud chci hezkou stránku a pokud chci pracovat se zdrojovým textem, tak jsem sáhl po TextMate. TextMate je vývojové prostředí pro labužníky – podporuje zhruba šedesátku programovacích jazyků včetně PHP, Ruby on Rails a Pythonu.

Další krásnou variantou na textové editory, která dokazuje, jak si lidé kolem Macu umí hrát, je WriteRoom. Je to něco jako emulátor klasického psacího stroje. Strohá černá obrazovka, kterou můžete přepnout do full screen režimu, takže zabírá veškerou pracovní plochu Maca. Na ní zelený blikající kurzor. Žádné menu, nic. Proč to? Hlavně proto, že řada pisálků se nerada nechává při psaní něčím rozptylovat. Potřebují napsat text, soustředit se na jeho psaní a ne sledovat vyskakující ikonky kecálků nebo rolující novou poštu. Než to všechno vypnout, je jednodušší spustit WriteRoom a vrátit se do doby elektrických psacích strojů a a WordStaru. Základní funkce typu kopírování ovšem zůstaly. Pro windowsáře už vznikl klon zvaný DarkRoom.

Drobnosti

Mac překvapuje trvalým proudem drobností, které potěší. Například u notebooku s Windows mne vždy štvalo, že dlouho trvalo, než se vrátil do původního stavu. A to i při suspendu. Mac OS X notebook je připravený k další práci do vteřiny po otevření. Myslel jsem, že to bude mít špatný vliv na výdrž baterií, ale ani když jsem ho takhle nechal zavřený čtyři dny, indikátor baterie se nepohnul.

Podobnou výhodu oceňuji každý den u stolního počítače. Nevypínám ho, pouze ho uspím. Probouzí se mi okamžitě po stisku klávesnice. Nečekám na bootování, nic. Přitom pokud je uspaný, pouze poblikává dioda, ale nic se v něm nepohybuje, nedělá kravál. S uspáváním PCček jsem měl vlastně jen špatné zkušenosti.

Kdybych měl pokračovat v seznamu drobností, určitě bych nepřeskočil FrontRow. To je totiž kouzelný trik, jak vypadnout z práce a přejít hned do odpočinku. Užívám si ho v práci, když se na chvíli potřebuju zamyslet a nechci se otravovat s počítačem. Sundám ze svého iMaca (úhlopříčka displeje je 20 palců) dálkové ovládání, pohodlně se zhoupnu ve křesle a zmáčknu dálkové ovládání. V tom okamžiku efektně ujede veškerá má práce a místo ní vyjede menu médií. Ten efekt, ten je třeba vidět, abyste pochopili moje nadšení z něj – video najdete tady. Najednou se veškerá pracovní plocha zmenší a propadne se do tmy, z níž vyrotuje nabídka mých fotek, videí a hudby. Práce odjede, zůstane odpočinek. Chvíli si poslouchám, dívám se na video na scénku, pak nechám všechno zmizet a pokračuji v práci.

Věc, kterou jsem vynechal zcela, je Unixovitost Macka. Můžete na něm spouštět software určený pro svět Unixu a tak si můžete třeba ladit na lokále svůj web včetně PHP a MySQL. Skvělé pro zájemce o Linux – okna když potřebujete…

Nechám se vyprovokovat. Rád.

Za tu dobu, co Macka mám, mne samozřejmě pár lidí zkoušelo provokovat. Co když prý budu potřebovat spustit program, který na Mac není? Inu, to je jednoduché. V práci si spustím program Parallels Desktops, který mi umožní přiřadit mému dvoujádrovému procesoru operační systém pro každé jádro. Na jednom mi dál běží Mac OS X, na druhém mi běží třeba právě Windows. V okně Mac OS X samozřejmě. Vyzkouším, co potřebuji a pak Windows odstřelím. Vzhledem k tomu, že nejde o emulaci, je rychlost úměrná dvougigaherzovému procesoru a od té doby co mám 1,5 GB RAM nejsou ani s pamětí problémy.

I to je důvod, proč přechod na Intel platformu považuji z hlediska Apple za velmi šťastné rozhodnutí. Když potřebuji pracovat s Apple, pracuji s ním. Když chci Windows, můžu přebootovat pomocí firemní utility do Windows nebo přes zvláště koupený Parallel Desktop spustit obojí najednou. Existuje i třetí cesta, jmenuje se CrossOver a umožní spustit Windows program přímo, bez zavádění Windows. Tu jsem ale nezkoušel.

Provokatéry vždycky usadí, když se podívají, jak mi v jednom okně běží Windows a vedle toho mám rozsázené Mac programy. A to, aniž by se počítač viditelně zadýchával.

Další oblíbenou provokací peckařů je, zda už se Apple naučil vyrábět myši, které mají víc, než jedno tlačítko. Na to vždycky posmutněle odpovídám, že moje myš nemá žádné tlačítko. Jen kuličku. Dotyčný se zvědavě jde podívat na Mighty Mouse, kterou mám, aby ji sepsul. V tom okamžiku většinou docházejí slova, protože zjišťuje, že jsem nelhal. Myš nemá tlačítka, ale senzory. Podle toho, kam položíte prsty pozná, co jste asi tak chtěl. Kulička je na vrcholu myši, myš je samozřejmě optická a za příplatek i bezdrátová s bluetooth. Kulička funguje zhruba jako trackball blahé paměti, jenže lépe. Je maličká, trochu hrbolatá a umožňuje vám posunovat dokumenty do všech stran. Lze ji také stisknout, v tom případě se stane něco, co jste si nadefinovali. V mém případě se přerovnají okna tak, abych o nich měl přehled a našel jsem to, co jsem hledal. Kulička je hodně návyková. První hodinu jsem byl naštvaný, že nemám kolečko, ale prťavou kuličku. Teď už bych se bez ní neobešel, pro ruce dělníka z lomu to ale výhoda zřejmě nebude.

Další běžnou provokací je, že vám lidi začnou tvrdit, jak je Apple předražený. Od doby, kdy se montuje s Intel procesory to ověříte snadno, s kalkulačkou v ruce. Záhy zjistíte, že pokud berete v úvahu značkové (a často i jen „značkovější“) počítače, že Apple není nijak předražený. Rozdíly v ceně jsou zanedbatelné a odvíjejí se většinou od toho, že v ceně s Apple máte balíky software, které těžko nějak ocenit – třeba iLife. Otázka pak bude, zda vám stojí zato připlatit si za krásný počítač další tři tisícovky…

Mac podporuje libovolný přístup

Nevýhoda mojí práce je její fragmentovanost. Nejsem vývojář, nedělám několik hodin v kuse jednu věc. Pokud se přes den něčemu soustavně věnuji hodinu v kuse, považuji to za rozsáhlou práci. Tu je třeba opravit v projektovém software něco, ve firemní Wiki upravit specifikaci, rychle upravit presentaci, spočítat v Excelu data. Odpovědět na email. Pak v Illustratoru prostudovat odvedenou práci a předat ji dalšímu grafikovi. Vrátit se k rozečtené analýze a vedle ní si odpočinkově prostudovat nabídku a návrh smlouvy. Na Macu jsem si zvykl mít tohle všechno pootvírané v mnoha oknech. Okna v Macu totiž nemají takové to šedé pozadí, jako ve Windows. Jsou průhledná a můžete skrze ně kliknout na aplikaci pod nimi. Pokud aplikace pod nimi má nějaký grafický výstup, vidíte skrze okna, co se v ní děje.

Záměrně to tak používám a přecházím mezi okny, aniž bych je znovu otevíral a zavíral. Tohle se mi u PC dařilo jen u prohlížeče, protože tak elegantní přehled o všech otevřených úlohách se zde nedal kloudně získat a spodní lišta byla za chvíli posetá otevřenými programy. Navíc mít okna otevřená má ještě jednu výhodu. U Maca mohu vzít obsah jednoho okna za jeho nadpis a přetáhnout ho do jiného programu. Třeba do mail klienta nebo editoru. Ale jestli trváte na copy a paste, jde i to.

Původně jsem dumal nad tím, že si do práce koupím zase Miniho a k němu displej, který lze otočit na výšku. Nakonec jsem rád, že jsem to neudělal. Dvacetipalcový displej na šířku je krásná věc a lze ho rozdělit na dvě poloviny, do každé z nich dát jeden text a pracovat s nimi souběžně – nádherné například pro komparaci nabídek či návrhů smluv.

Druhým důvodem, proč jsem rád za iMaca je, že je to opravdu krásný a elegantní kousek hardware. I když je vypnutý, tak lahodí oku.

Když je třeba jiný přístup

Mac je podle mne dobrá volba v momentě, kdy potřebujete získat skrze počítač jiný způsob přístupu a náhledu k informacím. Když chcete být méně závislí na světě Microsoftu. Když se chcete dostat ze stereotypu jednoho směru uvažování. Když potřebujete kreativně tvořit a ne studovat manuály. Když je čas na změnu.

Přemýšlejte o tom, až si budete kupovat svůj další počítač. Zda ho potřebujete jen k práci, nebo zda ho chcete k životu.

Technická poznámka na závěr: není účelem článku, aby si všichni šli koupit počítač od Apple. Není také účelem článku říci, že tyhle věci PCčka neumí. Umí, ale jinak – a  pro tu jinakost jsem rád za Apple.

Kromě toho se tu snažím celou dobu taktně naznačit, že dělníci a rolníci informační éry tohle těžko ocení. Ale předpokládám, že většina marigoldích čtenářů se z těchto řad nerekrutuje. A to je zhruba to, oč tu kráčí. Co je Billovo, Billovi, co jest Boží, Bohu.

Zbytek je jen na vás.

A na konec – tady je nástěnka, kam lidé píšou, proč si koupili PC nebo Mac. Pročtěte si ji…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

149 komentářů

 • S uspáváním PCček jsem měl vlastně jen špatné zkušenosti.
  V tomhle má Apple výhodu, protože nemusí řešit kompatibilitu miliónu různých kusů hardwaru a stejného množství ovladačů.
  <BR>
  Ve Windows spousta věcí nefunguje spolehlivě právě kvůli tomu že systém musí podporovat spoustu neduhů všemožného hardwaru. A když pak výrobce neumí napsat driver grafické karty tak aby mu po probuzezení nevadil vypnutý monitor, je to v kélu … 🙁

 • [1] pockat, chces povedat, ze k mackovi nepripojim moj SONY LCD, ktory teraz je pripojeny k PC? A co s tou bezdrotovou Logitech klavesnicou – to jablcko tam snad nie je nadarmo?!

  K veci: momentalne zistujem, ze PC svet sa vykaslal na tie pekne barebone skrinky a kedze nie som ochotny si kupit plastovu zelenu midi tower, tak buducnost je jasna 🙂

 • Moc pěkný článek, díky. Škoda, že teď nepotřebuju nový počítač 🙂

 • No jo, ale mně jako uživateli je celkem jedno, jaké má Microsoft potíže. Já chci, aby to prostě fungovalo. A to Mac splňuje.
  Mám Apple asi půl roku a Patrick celkem přesně vystihl mé pocity. Zpátky k woknům ani za zlatý prase.

 • O mekoch sa dá hovoriť celé hodiny. Ťažko však presvedčíš človeka, ktorý mek neskúsil. A kto mek zažil, k PC sa už nevrátil (okrem Hulána :)).

  Mek je špička vo všetkých ohľadoch, PC sa môže schovať. To nie je názor, to je realita.

 • Což o to, já bych vyzkoušel MAC, ale co moje statisíce zaplacené za legální windowsovskej software (Adobe, Macromedia). U nás ve firmě běžíme na XEONECH (2x) 2G RAM a rychlejch HDD a EIZECH monitorech (2x) a nemůžem si stěžovat. Uvidíme čím překvapí VISTA.

 • Mno, že je Mac špička, to zavání flame, to rád přenechám jiným. Já zůstanu u toho, že jsem na Windows dělal 10 let a zpátky bych nešel 🙂 Ale dokud jsem to nezkusil, také jsem úplně přesně nerozuměl, v ten rozdíl spočívá.

 • Clanek moc pekny. Samozrejme jsou i tady ruzne nevyhody, treba dost dlouho mne stvalo, ze nefunguje home / end. Nakonec jsem nasel nejakej trik, jak to zapnout, a diky tomu jako prohlizec pouzivam Safari, protoze mi to nejde ve Firefoxu.

  iLife je sice hezka vec, ale je hodne cilena na americky trh (diky zabudovanym americkym sluzbam, ktere tady nedostaneme – jo, mam na mysli to krasne delani kalendariku z iPhoto apod.)

  Kdyz uz jsem u toho iPhota, tak to mne dost dere – mam 512MB pameti a pripousteni je desne pomale. Navic mne porad nuti importovat fotky do svych library, ach jo. Prece nebudu migrovat replikovany (mezi vice pocitacu – resim tim zalohovani) archiv rodinnych fotek (x GB) z mnou krasne ustalene struktury: rok/akce/fotky – zlata Picasa na woknech a ted uz i na Linuxu. Proc iPhoto nemuze scannovat slozky jako Picasa?

  Vypalovani – prijde mi, ze se toho na CD, ci DVD vejde o neco min pri paleni v mackovi, nez na woknech. Navic nativni palici soft (cast Finderu) neumi overburn, to nevyresi ani nakoupeni Toastu, ale nastesti to resi freeware utilitka – zapomnel jsem jmeno. No, ted jsem nasel BurnXFree . Stejne, kdyz vypalim film.avi a titulky.sub, tak na stolnim divx prehravaci se objevi film.av a titulky.su – pricemz titulky jsou pak nenatahnutelne.

  Vyvoj – teda, nez se mi podarilo vyresit update a nastaveni Pythonu, to nebylo nic slastneho. Uz minimalne tim, ze existuji dva portovaci systemy – Fink a Darwinports (nebo, jak se to ted jmenuje), takze v tom je pak trochu zmatek. Jo a pokud by se nekomu na kod nelibil TextMate, je tu jeste Smultron.

  FrontRow a filmy – osobne nemam sanci pouzivat, kdyz majoritu filmu je potreba pustit skrz jedine pouzitelne playery: VLAN a MPlayer. Duvod? Hlavne titulky. Quicktime player je timpadem nanic. Navic sorry, ale za fullscreen mod se mi teda platit rozhodne nechce (to opravdu beru jako nativni soucast kazdeho slusneho playeru).

  Jojo, uznavam svoje oblibene Kurosawa DVD i s ceskymi titulky muzu pustit v included DVD playeru.

  Jinak moc dik za video na Omnigraffle, nekdy ho budu muset vyzkouset oproti drive zminovanemu Mind Manageru.

  Jo a rekl jsem, ze mam 1/2 roku Mac Mini a jsem z neho po swapnuti z woken uplne unesenej? 🙂

 • já jsem se pro MAC mini rozhodl poté, co na Můstku otevřeli předváděcí sál/prodejnu a já jsem si s tím tak mohl pár desítek minut hrát, plus rádi poradili vysvětlili. Problém je, že mám 2 roky starý ntb a zatím jsem prostě nenašel potřebu si cokoliv jiného kupovat. Nicméně jestli budu hledat nějaký pracovní komp, tak to bude zřejmě mac.
  U domácího počítače je to trochu jiné – tam bych měl ještě jeden velmi důležitý požadavek – aby na něm šly spustit hry, takže můj nový domácí počítač musí zvládnout spustit Oblivion a to v maximální možné kvalitě tj. bez emulace. Naštěstí to ale teď už také není problém a mohu si udělat dual boot. Obecně ale s ohledem do budoucna doufám, že se budou moderní hry dělat tak, aby fungovaly nativně i pod Linuxem a tedy k pod jablkem.
  V každém případě – jak jsem nepřítelem Linuxu (stále a ještě hodně dlouho jej vidím jako nástroj pro odborníky než jako jakési nevidetelné pozadí – systém pro uživatele), tak Linux v jablečných barvách je pravý opak (a zároveň přitom může fungovat i jako systém pro odborníky)
  Proto vidím jen 2 ohromné nevýhody – naprosto příšerný evropský marketing, resp. přímo ignorance evropského trhu ze strany Apple (malinko se lepší, ale stále hrůza), a z toho vycházejí nedostatečná komunita.

 • [9] na můstku? na andělu, ne? 😉

 • Souhlasím s Radkem Hulánem – jste vyžírka a akorát se puberťácky bráníte, místo přiznání chyby!

 • Ale no taak, ani jedna věc ti na Macu nevadí? :))

 • Apple se ale emotivními bláboly snaží ve své reklamě některé mimořádně hloupé lidi přesvědčit, že Apple PC je něco více, že všichni uživatelé non-Apple PC jsou „nudné a tupé existence“ (Apple zde tedy uráží 99% lidí!), a pouze Mac a jeho majitelé jsou „boží a úžasní“.

 • hOSTi: Apple má celosvetový podiel obrovský, takže reklamy urážajú podstatne menej ako 99% ľudí.

  Ešte raz hovorím, kto Mac neskúsil, nepochopil.

 • [14]
  Když před pár dny začal Apple vyrábět běžné PC, podepsal si tím svoji smrt. Zkuste se podívat na sestavu Apple MacBook Pro a porovnat ji s Asusem A6J. Oba počítače mají Intel Core Duo 1.83GHz CPU, USB 2.0, RJ-45, Firewire, Bluetooth, DVI výstup, ATI X1600 grafiku, 100GB disk, 1GB DDR2 RAM, ale onen Apple se prodává bez DPH za 73.000 Kč a Asus za 42.000 Kč (v ceně Asusu jsou samozřejmě i Windows XP a obrovská spousta přídavného komerčního software od Nero, Cyberlink, Symantec a Adobe).

  Apple musí skutečně hodně věřit svým zaslepeným ovcím kupujícím jeho zboží, protože jinak by si toto nemohl dovolit. Prodávat absolutně identické zboží za téměř 2x vyšší cenu, to je naprostá nehoráznost. A navíc zboží, na kterém neběží Windows XP SP2, tedy nejlepší desktopový operační systém, ale rozběhnete na něm jen nestabilní a velice problematický OS X.

  Když se podíváte třeba na fóra mujmac.cz, nešťastní a zhroucení uživatelé OS X tam sami popisují nestabilitu tohoto OS, problémy s instalací a odinstalací programů, zásadní problémy s češtinou (doporučován je anglický systém, protože prý o trochu méně padá), nekompatibilitu většiny běžného hardware a kritický nedostatek aplikací. A za tento paskvil platit dvojnásobek ceny hardware? To může udělat jen blázen…

 • Pred pár týždňami som sa rozhodoval medzi ASUSom a ekvivalentným strojom MacBook Pro. Pre pomer cena / výkon bol jasný víťaz ASUS. Aj som si ho dal objednať. Ale pre kompletnosť výberového konania som si dal predviesť aj MacBook. Od prvého kontaktu s týmto strojom som vedel, že sa už v živote nedotknem PC. Kúpil som MacBook Pro, 2GHz/2GB RAM/100GB HDD/256MB VGA a simultánne mi na ňom beží Mac OS X, Windows XP a GNU/Linux, uptime mám cca 2 týždne. Všetky systémy sú svižné aj pri plných grafických efektoch a zatiaľ mi nepadla ani jedna aplikácia. Na PC som toto v živote nevidel.

  Meka už nikdy nevymením.

 • ty jsi bud zesilel anebo vedome lzes. anebo mas nejaky uplne jiny osobni problem. nestoji? nejaky mekar ti prebral holku? dej si obklad a prestan blouznit.[15]

 • Pro demagoga Hul ána: http://linuxconf.bloguje.cz/275271_item.php… … vrať se na svůj nejlepší web, ke svému nejlepšímu a jedinému možnému … čemukoliv a běž si tam lhát a vymýšlet. Přimlouvám se za zařazení Hulána mezi spam, furt všude otravuje a zajímá se o něj jen tupý dav, který potřebuje ukázat směr 🙂

 • Patricku, to mi nedělej. Já zrovna uvažuju o novém notebooku a chtěl jsem zůstat u IBM (resp. Lenova). Ještě štěstí, že mi Maca nikdo na dva týdny nepůjčí, protože to by mě mohlo přesvědčit. Takhle to nejspíš "riskovat" nebudu. Když mi navíc IBM zůstane v rodině a já se o něj budu muset starat. A taky už mám na IBM replikátory a tak… Ale určitě mě tenhle článek naviklal. Na druhou stranu podpora maců v ČR je opravdu zanedbaná a s PC se rovnat nedá.

 • Marigolde, docela obdivuju, že máš tu trpělivost a odvahu se do něčeho takového vůbec pouštět. Já už jsem to po svých cca 15letých zkušenostech prohlásil za marné/zbytečné, zkušenost s macem je totiž naprosto nepřenosná a ani s čapkovským vypravěčstvím a seifertovskou poetikou by se nedala vysvětlit. Tož si jen v klidu své macy užívám a už dávno se nesnažím nikoho přesvědčovat. Proč taky… A od té doby, co mám z povinnosti vedle na stole ještě PC notebook s WinXP (mám ještě staré PPC macy, až koupím Intelovské, poletí PC z okna), dvojnásob. Po celodenní práci vždy svého maca s láskou pohladím a velmi silně si uvědomím, jak malicherné a miniaturní jsou všechny problémy a nedostatky MacOSX při takto přímé konfrontaci s Windows…

  Zrovna předevčírem jsem si chtěl k práci pustit nějaké DVD – strčil jsem ho tedy do zahálejícího PC a … no, po víc než půlhodině intenzivního, leč marného snažení jsem to prostě vzdal. Prosím pěkně, ve Windows se opravdu nedá normálně přehrát obyčejné DVD, aniž bych si musel kupovat nějaký dodatečný přehrávač/kodek/driver? (čelist na zem). Případné tipy prosím na pixy@pixy.cz, díky.

  BTW, díky moc Partriku za tip na ten WriteRoom, tohle už dlouho sháním – žadná plocha, žádné menu, jen písmenka a nic kolem – na kreativní psaní jak dělané… 🙂

  Na závěr můj oblíbený aforismus: typický uživatel PC má vedle počítače šroubovák, typický uživatel maca tam má sklenku vína.

 • [15] LOL, takže to uvedeme na pravou míru, ne?

  … v ceně Asusu jsou samozřejmě i Windows XP a obrovská spousta přídavného komerčního software od Nero, Cyberlink, Symantec a Adobe…

  Nero? Mac OS X umí vypalovat nativně (jako Windows XP), komu to nestačí, použije freeware utility (zcela vyhovující). O tom, že OS X umí vytvářet i diskové obrazy a dále s nimi pracovat, se snad ani zmiňovat nebudu (ne, to není narážka na používání software Alcohol 52 %…).

  Cyberlink? Aha, Windows XP jsou vlastně systém, který nativně ani v roce 2006 nedokáže přehrát film na DVD, a proto jeho uživatelé používají 3rd-software.

  Symantec? Antivirus, že ano? K čemu? A propos — nezapomeň říct, že se většinou jedná o trial-verzi, u níž je Live Update antivirové databáze funkční pouhé dva měsíce; pak ten nešťastník musí platit každoroční "výpalné".

  Adobe? Co to může být za software? Že by Reader, protože Windows neumějí zobrazit PDF? Hm, takový Mac OS X do něj běžně i tiskne 🙂

  Demagogický tón i typografické chyby (tečky mezi číselnými řády, chybějící mezera, mezi hodnotami a symboly %) v citovaném příspěvku mi někoho připomínají. A já (naivka) myslel, že ho to už pustilo…

 • Pixy – Já si naopak myslím, že je dobře, že lidi píší o svých pozitivních zkušenostech s Applem. Přijde mi, že v čechách mají lidi z Applu strach, protože o něm slyšeli různé strašidelné věci. Ale schválně, zkuste mi někdo říct jméno jednoho jediného webu, kde by někdo popisoval negativní zkušenosti s Applem a nebyl to mr. Ulhán. Ha, nikoho dalšího neznáte, co! Vidíte jak silný vliv může mít jeden jediný zakomplexovaný človíček, který jen umí hodně křičet? A proto je dobré, že někdo píše články jako je tento.

 • [25] Tuhle jsem něco četl, tuším na Typo.cz… Mám takový dojem, že důvod switche Mac > Win byl jednak cenový, jednak mizerný český support. Jestli se nemýlím, byl to někdo z písmolijny anebo sazeč. — fakt si to už moc nepamatuji.

 • Patricku, mne nepresvedcis… ja migroval uz pred 4 lety 😉
  P.S. v praci stale musim pouzivat Win XP…

 • Pixy: Nejsnaze nainstalovanim Media Playeru Classic (pod GPL).
  Coz je nejlepe udelat asi pomoci instalace sady direct-show filtru CCCP: http://www.cccp-project.net . Po instalaci spustit start->programs>Combined Community Codec Pack->Media Player Classic->View->Options->Formats->Zmacknout tlacitko Video->Apply->OK a od teto chvile prehrajete jakekoliv video, se kterym se clovek normalne setka.

  Jinak prave kdyz jsme u multimedii – prave absence poradne podpory pro novejsi formaty multimedii je vec, ktera me na macovi vadi ze vseho nejvic. Videa s SSA titulkama pod VLC ani mplayerem zatim neprehraji – a o QuickTime nema ani cenu mluvit. Nicmene dalsi notebook bude skoro jiste mac – i kdyz aspon ze zacatku urcite s boot campem.

 • A co deti, maji si kde hrat? No, to byla spise recnicka otazka. Bude vsak zajimave sledovat socialni dopad na situaci: "Otec se rozhodl, ze prejde na Mac. Rodina presla na Mac.". To nemyslim nijak ironicky nebo skarohlidsky, OS X je fajn. Jen jsem tu (ani vloni) nevidel co na to rika rodinka. 🙂

 • před pár měsíci jsem přesel z maca na PC – nedobrovolně – v práci jsem dostal IBM
  není to tak hrozný jak jsem čekal,
  je to hodně jiný a dalo by se o tom psát dlouho
  nicméne hodně vyjadřuje asi toto:

  [strong]po 14 dnech s PC jsem si koupil papírový blok a znovu se učit psát rukou [strong]

  dřív by mně to ani nenapadlo
  a doma kde mně mac zůstal,
  mně ani nenapadne vyndat notebook z brašny

 • Moc pekny clanek – jako je zde pravidlem 🙂
  Mac sem nikdy nemel, nikdy sem jej nepouzival, jenom videl na obrazku a na nekolik okamziku nazivo. Nicmene co ctu na ruznych diskusich na internetu, nejvetsi slabinou jablicka je pamet, kdejaky profesionalnejsi program – predevsim pak ty graficke, jsou totalnimi zrouty pameti a pocitac pak nejde pouzivat k nicemu jinemu. Ale svym designem, svou image je to pro me jednicka, skoda jenom ze sem sam hracicka a porad se v PC vrtam, tu pridam neco, tu neco odeberu, neco dokoupim, neco vymenim – klasicky peckar 😛

  Windows jsou naprosto jedinecnym OS pro praci a pro zacatecniky, bohuzel ne kvuli peknemu vzhledu, rychle odezve systemu, ale kvuli podpore ovladacu a programovym zazemim. Kdyz jsem zacinal svuj boj s prechodem na Linux, jedine moje PROC bylo, ze me nebavi neustale restartovat PC pokazde, kdyz nainstaluju nejaky program. Nez jsem se naucil pracovat a zbavil se pochyb o spravnosti prechodu, trvalo to nekolik let 😀

 • Já vám nevím, bez jakéhokoliv pokusu o flame, všichni grafici kolem mě na Macy jen nadávají… i ty poměrně známí.

 • podpora apple je v cr hrozná, to je pravda, nicméně ta podpora není moc potřeba
  ale když jsem měl powerbooka, tak jsem ho za 4 roky přeinstalovával jednou (když jsem mu ze systému vyházel spoustu fontů a on se z toho zhroutil)
  podotýkám, že rád experimentuju – instaloval jsem na něj všechno odkudkoliv, včetně her a P2P a nic neřešil
  macmini doma jsem koupil před rokem, syn má něm dost her, vypnul jsem ho za tu dobu jen párkrát a žádnou údržbu nedělám, a bez problémů…

 • [12] Ale to víš, že vadí. Ale jsou to takové drobnosti. Například na novém Skype (je to alfaverze s videokonferencí, která dosud pro Mac nebyla) mi vadí že když mi přijde zpráva a nemám otevřené okno se zprávama, tak se musí kliknout na strašně malou ikonku nové zprávy…

 • Jak je to na Macu se synchronizací smartphonů Nokia? A je tam něco jako Outlook, který bych mohl s telefonem synchronizovat? Tohle totiž dost používám…

 • [35] Přímo v systému je Sync – program, který synchronizuje interní aplikace Adresář a iCal s telefony. Pro Nokia 6680 funguje naprosto v pohodě. Outlook tam není, je možné koupit od Microsoftu Entourage, což je outlook pro mac.

 • [15] Na tyhle divná tvrzení (porovnejte si prosím ty konfigurace pořádně) jen jedna drobná poznámka. U nás ve firmě jsou počítače Asus zakázané. Důvod? Šéfa IT nebavilo je neustále reklamovat. Statisticky každý šel do dvou měsíců do servisu a museli jsme mít připravené náhradní počítače… Vyšlo to firmu trochu draho, taková úspora. Od té doby, když PC, tak IBM nebo HP.

 • [2] LCD samozřejmě připojíš. Bezdrátovou (a jakoukoli jinou USB myš) taky.

  Otázka zní: připojíš do Maca i (fiktivní) síťovou kartu Intel Express 1245 Pro nedávno uvedenou na trh? Připojíš do něj TV kartu od Taiwanského výrobce XYZ? Připojíš do něj SCSI řadič od 3Ware?
  Dejme tomu, že jo. A teď přijde kardinální otázka na závěr :-): bude ti pak pořád správně fungovat uspávání Maca a jeho probouzení?

  To je to, co jsem se snažil v tom prvním krátkém příspěvku říct …

 • Mac jde ruku v ruce s web 2.0 tim myslim
  maximalni mozne zamereni na uzivatele a jednoduchost pro co nejsirsi verejnost. Jeho prodej pujde hoodne nahoru. Vim presne jaky pocitac koupim svemu dedovi.

 • [17]
  S idioty, jako jsi ty, nemá cenu pokračovat v diskuzi. Až si vymačkáš uhry, přijď ;).
  [21]
  Je známo, že lidé, jako jsi ty, Pavle, patří do tvz. střední třídy; na koupi Apple sice máš, ale poté s ním prostě musíš být spokojen, protože nový počítač si jen tak nekoupíš. Jediní lidé, co si koupí Apple a zůstanou u něj, jsou chudí lidé
  [34]
  Nemám nic proti takovýmto aktivitám, právně je to zcela v pořádku a open-source je od toho, aby se používal, nicméně minimálně by se slušelo v článku tuto skutečnost zmínit, protože po etické stránce to v pořádku není, ono nezmínění se.

 • [37] Názor takového lháře, jako je Radek Hulán, mne po pravdě řečeno vůbec nezajímá 🙂

 • [35] Tohle je krásná ukázka onoho zásadního, skoro paradigmatického rozporu. Vy, jako typický uživatel PC se ptáte, zda do svého počítače můžete zapojit síťovou kartu XY12345 nebo PCI streamovací dekodér BFLM321 – a já jako typický uživatel maca se zeptám: "A proč bych to, proboha, měl dělat?" A být ještě typičtější uživatel maca, tak vůbec netuším, co to je nějaká (síťová) karta, co je PCI, co je driver atd. Macy prostě mají blíž ke spotřební elektronice, prodávají se jako hotová řešení a uživatel, který to nedokáže vstřebat a vyžaduje stavebnici, se s tím prostě smířit nemůže. Proto se macy prodávají jako kompaktní stroje "vše v jednom" a spoustě lidí tak vyhovují. A spoustě lidí zase ne – a ti si mohou koupit Lego, Merkura nebo nějaké to běžné PC.

  Já bych byl nešťastný, kdybych měl pořád něco rozebírat, něco instalovat, upgradovat ovladače atd. – a vy byste byl zase nešťastný, kdybyste to dělat nemohl. Já jsem spokojený, že mám vyladěný stroj, který se prakticky nedá rozebrat a ani nemám možnost se v tom nějak vrtat – vy jste spokojený, že vaše mašinka rozebrat jde a můžete se v ní ve volných chvilkách povrtat… Jaké štěstí, že máme možnost volby a nikdo nikoho k ničemu nenutí =)

 • [37]:

  • Viz komentar 38
  • Jak, ze MUSI se libit? Kdyz se ti Mac nelibi, tak ho klidne prodas za 90% nakupni ceny (do 1-2 mesicu po koupi)

 • [20] Na PC se někdy nedá přehrát DVD ani se softem na přehrávání. Jednou jsme si na kurzu angličtiny potřebovali přehrát DVD, jak má probíhat zkouška (bylo to normální vypálené DVD video) a Win Media Player řek, že to nezná. Tak jsme asi hodinu stahovali drivery, jiné playery apod. Zabral až BSPlayer, ale obraz byl vzhůru nohama. Naštěstí to byl notebook, který se dá zavěsit na židli "hlavou dolů". Já z toho měl zážitek na celý život a kdyby to byl Mac, tak bych byl o něj asi ochuzen. Není to PC přeci jen lepší? Mac je z tohoto hlediska možná trochu nudný, když tam všechno funguje :-)))

 • [40] Jak, ze MUSI se libit? Kdyz se ti Mac nelibi…

  … tak si ho vůbec nekoupíš 🙂 Vždyť je to každého věc, jen bych Radka prosil o více tolerance k potřebám druhých; nebylo by od věci uvědomit si, že ČR má sice (přibližně) deset milionů obyvatel, ale všichni nejsou klonem Radka Hulána.

  Ale ty Macy (a iPody, AirPorty a iVšechnoostatní) jsou stejně skvělý — dělají přesně to, co po nich chci a kdy chci, místo aby mě otravovaly poučkami typu "váš dopravce způsobil neplatnou operaci, protože se vás snažil dopravit z bodu A do bodu B, zatímco my jsme usoudili, že pro vás bude lepší zajet nejdřív do bodu C, tam přespat, koupit si nové kalhoty a teprve v nich pokračovat do bodu B". Just work…

 • Hmm, obávám se, že je to pouze Váš subjektivní názor, tedy ne realita. Proti Macům nic nemám, ale nevyhovují mi, PC ano.

 • [43] Jistě, že je to můj subjektivní názor. Je to ve článku jasně napsané. Na tohle neexistuje objektivní názor – potřeby každého člověka jsou jiné. Já jen upozorňuji lidi, kteří pracují podobně jako já, že ta alternativa je hodna pozornosti. Že jim to nevyhovuje všem, je jasné.

 • Zajímavý článek.
  Některé funcke na Macu jsou hodně hezké a efektní, stejně tak jako na iPodu. Apple tohle umí. Ale stejně mě nikdo nedkoáže zlanařit na přechod z PC. Prostě kompatibilita se všemi známými je pro mě důležitá a potřebuji ji mít stoprocentní.
  Nicméně Mighty mouse se mi hodně zalíbila, škoda že skrolovací "kluička" není plně podporovaná i pod Win. Nicméně jsem již v monha diskusích četl i hodně kritiky na ni, např. špatná reakce těch (ne)tlačítek a poruchovost kuličky, zřejmě způsobená znečištením… A ergonomie myši se mě osobně taky zrovna dvakrát nelíbí, přeci jenom jsem zvyklý už na svoji Logitech MX1000.
  Každopádně, kdyby Logitech udělal myš s kuličkou a uměla by skrolovat ve všech směrech, hned pro ni běžím… 🙂

 • Já mám vedle svého PCčka s Linuxem krygl piva. 🙂

 • [25] Mac, QT, media: Právě QT už hodně dlouho používá moderní kodeky a jesli se nepletu, tak OS X je stále jediný systém s výchozím H.263?

  [28] CS2 i na lowendových strojích jde hladšeji, než na XP stanicích, nehledě na práci s mraky dokumentů (viz článek), i tak je krom pár dlouhodobých bot Adobe daleko obratnější. A s tím systémem a drivery… právě bych řekl naopak, začátečník by se o to neměl vůbec starat.

  [29] Kolem mě je to naopak. Což stejně o ničem nevypovídá. Je to vše jen osobní preference, generalizovali komouši 😉

 • [44] Já ten článek beru jako subjektivní a skutečně mě přivedl k tomu, abych o Macu uvažoval a půjdu si ho určitě někam vyzkoušet. Jen nevím, jestli zkouška v obchodě na pár minut může být dostatečně průkazná, abych na to přešel. Nevíte někdo o možnosti si Maca tak na týden zapůjčit?

  [37] Nech už toho. Jdi si hrát na svůj cenzurovaný píseček oprašovat své uhrivité kamarády (kterými tak okatě pohrdáš) a neotravuj normální lidi svými demagogiemi. Ty máš tak blízko ke komoušům, až je mi z toho špatně.

 • [48] Zapůjčit? To nevím. Vyzkoušet určitě, ale to ti asi moc nedá. Spíš bych řekl, že musíš mít důvod k opuštění stávajícího systému (stabilita, bezpečnost, použitelnost apod.) a pak hledat jiný, který ti bude vyhovovat lépe. Výběr dále může být ovlivněn potřebou používání specifického hardware nebo software (kompatibilita kvůli výměně dat atd.). Zkrátka univerzální rada neexistuje — ano, Mac se (subjektivně) moc dobře používá, nicméně se může najít zásadní problém, pro který pro tebe může být nepřijatelný.

  Každopádně jako první bych si pročetl dostupné informace na apple.com a seriály na mujmac.cz — i tam se dozvíš věci, které ti mohou vrtat hlavou. A až si půjdeš Maca vyzkoušet do nějakého showroom, budeš mít jasno v tom, co tě vlastně zajímá.

 • [48]
  Jestli je tu komunista, pak jsi to ty. Já samozřejmě, jako každý inteligentní člověk, volím ODS. Stejně tak, jako každý člověk s ICQ > 140 (o tom si však ty můžeš nechat pouze zdát ;)), nepoužívám extrémě hloupý Apple. Jak jednoduché :). Napíšete-li odborný článek o MySQL, bezpečnosti, firewallu, a prvních 10 komentářů k němu jsou bezcenné výkřiky pár puberťáků (jako jsi ty!), co si myslí, že toho hodně vědí, ale není tomu tak, tak… Vás to obtěžuje.

 • Patricku, bylo by možné odfiltrovat/smazat tuhle snůšku mentálních zvratků [50]? Mě osobně obtěžují při čtení zbývajících komentářů. Uctivě děkuji.

 • [50] Nechci ti do toho mluvit, človíčku, ale tRable je ředitel renomované společnosti a rozhodně není v pubertálním věku. I to mluví o špatném odhadu 🙂

  [51] Bylo, ale já to nerad dělám, i když je to mentální klistýr.

 • To by mne zajimalo, kdo ma ICQ mensi jak 140:-))

 • [53] ICQ nr. 000000139 🙂

  Pánové (a dámy), vy jste ještě nepochopili, že jisté lidi prostě musíte ignorovat? Že u nich každá reakce vyvolává (ještě prudší) akci? Totéž by vám poradil každý psychiatr a ošetřovatel. Všechno odkývat, pohladit po hlavičce a dát mu víc papírů a nové pastelky.

 • A co říkáte na tohle, puberťáci? Někteří lidé se mylně domnívají, že Apple je inovativní společnost. Není to pravda. Kdysi dávno Apple okopíroval prostředí Xeroxu a udělal z toho první Mac systém, nicméně se moc neprodával, protože pozdější Windows 95 byly mnohem lepší. Později okopíroval Konfabulator pro Windows a udělal z toho widgets a Exposé pro Mac OS X. Samotný Mac OS X je založen na open-source FreeBSD, odkoupeném NeXTu, open-source KHTML, a okopírovaném KDE z Linuxu, Apple to pouze jinak obarvil.

 • [54]
  Pamatuji si, když sis koupil PowerBook G4 a rozplýval se nad hardwarem tohoto stroječku. Nerozumím lidem, co používají Apple počítače, Apple stroje jsou totiž nesmírně zaostalé a zcela hloupě lpějí na tradicích, dávno překonaných.

 • [55] Co na to říkáme? Voláme: "Radek Hulán je obyčejný spamer!".

  Předpokládám správně, že ti ty dnešní kecy nikdo nečte (viděl jsem ve čtečce jen perex, zbytek mi plugin Saft schoval, protože má nařízeno, aby mi tvé URL blokoval), a proto je začínáš cpát i sem? Od člověka, chlubícího se svou dokonalostí a inteligencí, bych nečekal, že se bude chovat jako prachsprostá vtěrka. Radku, na stará kolena začínáš být velmi dekadentní 🙂

 • neni to spise omniplan, nez omniproject :)))

 • [47] : ano, apple ma podporu mpegu velmi slusnou. Koneckoncu MPEG4 TS je mirne modifikovany QT MOV, to mluvi samo za sebe.
  Muj komentar se tykal hlavne podpory stylovanych titulku, at uz SSA, ASS ci USF – QT nepodporuje pro jistotu temer zadne 😉

  Navic, quicktime jako prehravac je tragedie (klicove slovo: fullscreen) a i kdyz to pominu, jako platforma proste neni na urovni dnesni konkurence. Jejich AVC kodek napriklad ma cca. dvojnasobnou (!!!!!) spotrebu bitrate na dosazeni stejne kvality, jako atheme/nero/x264 (priblizne srovnatelna liga). To druhe ale nejsou kriticke problemy – nic co by se nedalo vyresit virtualne bezicima oknama. Ale poustet ve virtualni masine video je uz precijen trosku moc.

 • [48] ad zapujcka Maca – delame jako komercni sluzbu, napiste na mail , at me tady Tangero nesmaze. Zdarma zapujcim asi jen Quadru z roku 1991 🙂

 • Skvělý článek díky. Opět mi mac hodně přiblížil i po takové té subjektivní stránce, a vzhledem k tomu, že můj styl práce je hodně podobný tomu Vašemu (tzn. nečumím deset hodin do kódu), tak se domnívám, že uvažovat na apple by nebylo od věci.

  Taktéž musím s konstatováním prohlásit, že ten o kterém se nemluví, se dočista zbláznil. Já myslel, že jeho hrané pózy jsou opravdu marketingovým tahem, ale jak to tak vypadá je to opravdu na Bohnice. Škoda, protože v tuto chvíli již veškerá jeho snaha bude postrádat ten pocit obrovské zábavy. Přece jen postižených a retardovaných je mi líto.

 • K Macu jsem vždy tak nějak vzhlížel, protože PowerPC bylo něco tajemného. Málo kdo měl osobní zkušenost, aby mohl říct jak rychlé/pomalé to je. Bylo to prostě něco jiného.

  Najednou se z Macu stalo po HW stránce jen trošku jiné PCčko, jehož výkon je poměrně jasně představitelný a tím se i další bájný hrdina jménem MacOS přibližuje širokým masám. Licenčně to v pořádku zrovna moc nebude, ale nyní si už téměř každý může odzkoušet MacOS na svém domácím PCčku. Sehnat MacOS na netu není velký problém, takže to je jen o lince a (ne)chuti stahovat 4.38GB ISO.

  Sám jsem této možnosti využil a MacOS nainstaloval. Asi pul hodiny jsem si to tak nějak prohlížel, zkoušel co to umí a pak jsem zase nabootoval svou linuxovou distribuci Gentoo a na testovací disk vrátil původní obsah.

  Možná to bylo tím, že holý systém toho až tak moc neumí, možná tím, že to díky licenci pro mne nemělo na tomto železe budoucnost, ale nějak mne to nechytlo. Prostě další operační systém a pocity z něho neutrální. Ani láska na první pohled, ani totální znechucení.

  Líbí se mi počítače a zejména notebooky od Apple, protože mají velmi povedený design a zároveň mají jistý punc výjimečnosti, takže červík trošku hlodá, jestli příští počítač nakupovat s nakousnutým jabkem ve znaku, ale podle dosavadních zkušenosti bych si tam zase asi narval ten svůj Linux.

 • [47] Honzo, Honzo, než mě nazveš komunistou, že generalizuji, přečti si ten článek ještě jednou poslední řádek jedenáctého odstavce, nejsem v té generalizaci sám…

  Ale možná jsem tvůj komentář jen nepochopil tak, jak jsi ho zamýšlel a v tom případě se omlouvám.

  Btw: když si jeden z mých známých pořídil MacBook za nekřesťanské peníze a nic na tom nefungovalo pořádně, měl chuť střílet, zvlášť když jsem přinesl svůj notebook s Windows XP, který stál něco málo přes polovinu ceny Maca a všehno tam bylo větší, rychlejší a fungovalo tam všechno. A žádné čištění plochy a podobné věci mě neotravovali, protože tam nic takového nebylo.

  Je pravda, že MacBook byl hezčí… Ale proč ne, klidně si ho zamilujte, já taky utrácím peníze za blbosti ;-).

 • [62] I notebooky od jiných výrobců mají povedený design a jistý punc vyjímečnosti, podívej se třeba na Sony Vaio…

 • Mam taky pocit, ze autor clanku podlahol nakratko reklame. Nakratko preto, lebo nepotrva dlho, kym zisti, ze ma vlastne PCcko, ktore je nepouzitelne. So solarismi plaval asi len tak pri prezerani obrazkov, ked porovnava s OSX.
  S jednou vecou ale musim maximalne suhlasit: Na Redmondskych produktoch ma sere asi zo vsetkeho najviac, ked na mna GUI vybafne nejaku zltu bublinku (vypinam v zasade ako prve) alebo proste hocico, ked si len tak pracujem a zrazu huahaha, niezo na mna vypluje monitor..

 • paneboze MAC a vsechno, co neni PC based vyhodte. je to slepy smer. uz i v Applu to pochopili. Staci ze se porad rozviji PCcka…. Kdo nevi ze je v kompu naka sitovka apod tak na to asi brzo dojede, jak neco nepojede… To jenom ukazuje o cem ten clanek je.

 • Ona to měla být reakce na komentář č. 5, nějak se to po odeslání komentáře neprovázalo 🙁

 • nevím jestli je něco na andělu, já měl na mysli apple store dole na můstku (je to součástí nějakého obchodu s hudbou, filmy atd. Když deš dolů po václaváků, tak úplně poslední budova na rohu vpravo, vstup je i z vestibulu metra

 • Samozřejmě. Sony VAIO 505 Extreme (http://www.vaio.sony.co.jp/Products/PCG-X505CP…) je(byl) taky doslova klenot, ale nic to nemění na povedenosti notebooku od Apple.

 • [59] Rozumím, souhlas. K titulkování je snad jedině použitelný SMIL, normované closed captions asi jinak neumí. Ad QT Pro – ano, vysavač na peněženku. Slyšel jsem o povoleném FS u nových QT, ale bez záruky.

  [63] Áaale, né, byl jsem nepochopen 🙂 Říkám, že jsou lidé, kterým nesedí a ani sedět nemůže. Ale to neznamená, že je obecně špatný. Stejně jen pro to, že někomu vyhovuje, musí být univerzálně dobrý. Proto je volba výběru. Měl jsem na mysli, že generalizace ať taková, nebo maková, je poněkud nevyzrálá, jak se vždy u podobných diskusí ukazuje, proto nemá cenu domýšlet ono řešení pro ostatní.

  [65][66] A co potom ti chudáci, kterým to vyhovuje? Ano, Wankelovy motory byly také "slepý směr".

 • [66] Ach, děkuji za osvícení. Jsem rád, žes mi otevřel oči a vysvětlil mi, že celých těch 15 let vlastně pracuju s naprostou scestnou slepou vývojovou větví techniky a že maximálně spokojený a produktivní jsem jen naprostým omylem a v podstatě nešťastnou náhodou. Och, jak jsem šťasten, že to vím, drahý mudrci z východu.

 • [70] … ano a chudák jsem taky, to jsem zapomněl. Omlouvám se. Ještě někoho jsem vynechal?

 • Mac je príma věc … jsem grafik, maca ocením. Je rychlý, ví co po něm chci … ale doma mám PC. A víš proč? Protože PC jde zbastlit!!! Můžu se v oknech 2000 vrtat do rozmrzelosti, furt se vrtám v bedně, protože střídám grafické karty, rozšiřuju RAM, měním procesory, zvukové karty, harddisky a proč? Protože mě to baví! To co si dovolím k PC bych si k Macovy netroufl, protože by to asi mac nerozchodil … 🙂 A taky jsem nechutný pirát a mám hnusnou radost z toho, když si ukradnu software za X tisíc, nainstaluji ho a cracknu tak aby chodil, i když ho nepotřebuji a nakonec stejně vymažu … PC je mým absolutním otrokem a já cítím nadvládu nad PC. S Macem je to naopak. Mac má nadvládu nademnou. Sice je to absolutní pohodlná technická vychytávka, ale je to jen na suchopárnou práci, když to s PC je prostě zábava!! (pokud ti Win XP připadají jako ideální systém, nědělal jsi na XP dostatečně dlouho. Jediný systém, kderý se Microsoftu opravdu povedl, jsou Win 2000, případně NT4.0)

 • [73] V tomto konkrétním případě by možná nebylo až tak od věci zkusit jednou cracknout spellchecker…

 • [70] Já si to myslel, přece jen ten styl by mi seděl k někomu jinému ;-).

  Oni zmiňovaní emigranti začali Mac opouštět s příchodem Mac OS X. Jinak staré Performy jsem měl rád, černobílý monitor na výšku, to se u PC jen tak nevidělo. A Wolfenstein 3D měl navíc raketomet a plamenomet a za vrchol hratelnosti považuji Spectru Supreme a macovské Sim City 2000 s cheatem na 500k USD, který si pamatuju dodnes (je to PO*NTIPSGUZZARDO). Jo, tenkrát byl Mac mašina, dneska davám ruce pryč…

 • no já taky uvažuju o konverzi k MACku (ale neříkejte to mým čtenářům) a donutily mně k tomu XPčka, starý NT a W2K jsem púovažoval za celkem použitelný OS, ale ty XPčka jsou takový uživatelsky nepřítulný, když chci zněnit skin, musím cracknout jádro a mám velkou naději že nainstalovaný skin bude v nějakém programu (nejčastěji od Adobe) nělat neplechu, stále mně otravují nějaké hloupé hlášky, průvodci a autoruny
  ve straších windows jsem neměl žádné problémy se sdílením souborů v XP (profi) jsem to nedokázal rozchodit ani na několik pokusů (nápověda a literatura nepomáhají)
  windopws si vytvářejí stále víc a víc zbytečných adresářů, které nejdou vymazat a když ano za chcíli si nějaký jouda z Microsoftu na mém počítači opět vytvoří prázdný odresář pro obrázky a hudbu…
  nabídky, okna a dialogy se s každoui versí windows přesouvají a jsou nelogicky umístěny

  jak je to se zobrazováním jmen souborů a ID tagů? zobrazují se v MacOS správně, mně se v XP zobrazují špatně, nevím jestli je to problém špatných systémových fontů nebo přímo windows (nejspíš oboje)

 • [55] pokial viem tak Apple GUI od Xeroxu normalne kupilo – pretoze Xerox nevedel co s tym. Windows 95 boli az o 11 rokov neskor, odkedy Apple veselo predaval prve Macintoshe s GUI. pre porovnanie to chce vidiet GUI starsich Mac OS systemov a nieco take ako Windows 2.0.

  A Konfabulator bol povodne Mac OS X aplikacia, ktora bola neskor portovana na Windows (http://en.wikipedia.org/wiki/Konfabulator… – History/Initial Development). Iste v 10.4 ju Apple skopiroval to nepopieram.

  Len ma uz fakt srali iste nepresnosti 🙂

 • [76] Doporučuju zkusit TuneUp Utilities, všechno tam ponastavovat, vybrat si skin a nic necrackovat a odinstalovat dřív něž vyprší trial verze ;-).

 • [71][72] Výborný pocit, co? 🙂 Taky mě baví být profesionálně chudákem, hned se cítím lépe.

 • [79] Profesionální chudej chudák ze střední vrstvy, léčící si komplexy méněcennosti používáním snobskejch nefunkčních krámů, že jo? Kluci, vezmete mě taky do party? Budu hodnej a každej den vám dám půlku svačiny 🙂

 • mimochodem, už jsem to tu psal, imho největší nevýhoda macu je marketing, ale tak mě napadlo, když vezmu premisu, že téměř každý kdo vyzkouší Mac už nechce nic jiného – tak by nejlepším marketingovým tahem apple bylo rozdat 10 MIO apple na 1 měsíc na zkoušku.
  A když to mám vzít vážně – jeden Mac do každé školy a do každého internet-café a krátké školení, to už by tak velký náklad nebyl.

 • [81] Však to také dělá. Samozřejmě v USA, což je trh. Česko jaksi trh není.

 • Uvazuji vazne o koupi iMACa. Jenze, kupte si neco takoveho kdyz jste u toho nesedeli bud vubec nebo davno, treba mi nebude vyhovovat? Nikoho s macam doma osobne neznam, takze vyzkouset v obchode – to je malo. Takze, vysledek je, ze si MAC nekoupim, protoze by to mohl byt pro me drahy pokus. Dokud nepujde pujcit aspon na 14 dni domu…

 • [84] – pujcit samozrejme jde, pochopitelne ti nikdo nepujci stroj za desitky tisic na "hrani/osahani" zadarmo.

 • [52] Kdokoliv si dovolí vyjádřit sebemenší nesouhlas s Jeho Nadpozemskou Genialitou Hulánem, je uhrovitá pubertální socka, co akorát závidí a místo mladých kousků píchá tak maximálně sousedovic fenu, to nevíte?

 • [82] to je právě ta hlavní chyba uvažování Apple a mnohých dalších firem. Zaměří se jen na US trh a potom je na ostatních trzích předstihne konkurence, která tak nemusí investovat do invence a i další náklady má nižší, takže pak už se na trh jen horko těžko dostanou. Evropa je složitá kvůli mnoha jazykům i různým uvažováním jednotlivých národů. Ale díky tomu tu zas projekt/business vydrží podstatně déle a navíc pak velmi ovlivňuje i business v africe a na středním východě (ostatně je také proto často firmy berou jako jeden trh – EMEA).
  Pro Apple by stačilo málo – zainvestovat pár korun do pořádných překladů, dát promo cenu na nejlevnější apple mini, aby stálo ne více jak v US, zapropagovat v největších obchodech a e-store, pár dárkových balíčků novinářům a zapracovat na tvorbě komunit. Návratnost by byla téměř okamžitá.
  Jenže dokud si bude Apple myslet, že když vezme jejich americký způsob prodeje a nasadí jej v Evropě, že dosáhne stejných úspěchů, tak se bude šeredně mýlit.

 • [86] Jojo, my češi vždycky nejlíp víme, jak se to má dělat 🙂

 • [86] Být v kůži amerických producentů, tak se na Evropu raději vykašlu, než abych si nechal omezovat podnikání byrokracií EU.

  Nejsem příznivcem Microsoftu, ale nařizování, zda smí spolu s OS dodávat multimediální přehrávač nebo bezpečnostní řešení, se mi prostě zdá maximálně ujeté. Výsledkem bude (podle rumours) systém, ořezaný a spoustu funkčních a bezpečnostních řešení, což sice uspokojí ega EU-byrokratů, ale přidělá zbytečné starosti laickým uživatelům.

 • Ještě jedna otázka…když bych byl té odvahy a rozhodl se pro Mac, půjde mi synchronizovat s iPaqem? Tedy, nemohu teď najít instalační CD abych zjistil jestli na něm jsou ovladače na obě platformy, ale tipoval bych spíše že ne (vždyť jde o Windows produkt, hm?). iPaq je pro mě naprosto nepostradatelné zařízení a nevím jestli by mi stálo se zaučovat na Palmu kvůli novému počítači…

 • [87] víš moc dobře, že o to nejde. Apple zcela zjevně prostě na Evropu kašle. Teprv od protestů evropanů po idiotské cenové politice při uvádění Mini pochopil, že zde je nějaký trh a začal něco málo dělat. Netvrdím, že mám pravdu v tom CO by měl dělat, je milion jiných způsobů jak zaujmout trh, ale jen mimoň by se mohl domnívat, že apple to dělá dostatečně.
  [88] Trh, který nejvíce omezuje svobodu podnikání je Čína a přesto se do ní všichni se.ou. Samozřejmě je tam víc lidí než ve zbytku světa, ovšem je otázkou, jestli je tam také více potenciálních zákazníků v dohledné době pro nějaké IT.

 • [89] Seznam zařízení podporovaných iSync (synchronizační aplikace Mac OS X) je k dispozici na http://www.apple.com/macosx/features/isync/devices.html

 • [90] Čína je na tom stejně jako USA – obrovský unifikovaný trh se jedinou řečí a snadno centrálně řiditelný. Já být majitelem firmy jako Apple, tak se na celou Evropu taky asi vykašlu. Zanedbatelný trh s nutnou lokální podporou v každém ze států s velmi odlišnými zákony, podmínkami a desítkami jazyků – a z toho všeho obchodní potenciál srovnatelný s jedním Japonskem? Navíc Amíci a Japonci koupí všechno, v čem se jim reklamními mastičkami omastí rypáček, a když se jim za týden předhodí něco nového, to staré zahodí a jásavě běží koupit to nové… Evropani jsou konzervativnější a uvážlivější. Oč má EMEA menší kupní sílu, o to víc problémů přináší. To by mě mohli milovat s celou Evropou – a tou východní obzvlášť…

 • řekl bych, že hOSTi je jenom hulánův emulátor =)

 • [3] Tento článek mi dal nový pohled na věc. Volbu počítače v práci asi neovlivním ,ale jestli můj domácí bude jen z poloviny takový jak je popsáno v článku … budu štastný

 • [92] přesně jak píšeš, v us či japonsku kupují každou blbost a za týden na ni kašlou. Evropa je konzervativní, takže když se ti podaří prorazit v Evropě, máš zajištěn odbyt na dlouhou dobu. A není pravda že je to malý trh, jak jsem psal, Evropa ovlivňuje celý EMEA trh. Samozřejmě, je to složité, mnoho národů, mnoho jazyků, mnoho přístupů i práva. Ale od toho jsou velcí distributoři. Dej jednomu co má pobočku v každém státě exkluzivitu a slib velkou odměnu, když dosáhne určitých obratů a on už se o tohle postará (nejsnazší postup, právě Apple to teď udělal), nebo to tlač přes komunity a podplacené novináře …
  Jinak EU je nyní co se týče obchodního práva de-facto jednotná a státy mimo EU se přizpůsobují.
  Čína je velká, ale kolik je tam lidí, kteří si koupí něco jako Mac? Navíc jestli znáš někoho, kdo chtěl něco prodávat v číně, tak si jistě zaslechl některý ze dvou možných scénářů – neuspěješ (často jde o to, že potřebuješ místní lidi, jinak si nikdo nic nekoupí, často tě obere stát atd.), nebo uspěješ, ale do dvou měsíců se objeví někdo, kdo tvůj výrobek okopíruje a bude prodávat na místních tržištích za třetinu. Do číny se daří dovážet jen přesné strojírenské výrobky a exkluzivní značky.
  Prostě ať je to jakkoliv, srovnejte si třeba Win, Mac OS, a OS/2 – imho hlavní rozdíl mezi nimi byl právě v přístupu k lokálním trhům a jejich specifikům. Win neměly dlouho převahu na US trhu, ale právě nutnost komunikace se světem, kde Win dominují posílila Win i v Americe.

 • [39] Moc krasne napsane a jeste vice pravdive. Apple se mi libi je to pekna hracka, ale stejne jsem u sveho PC, nebot si rad hraju s Legem 🙂

 • Pěkný screencast, ale na Spotter.tv se shodou okolností nehodí. 🙂 Každopádně jsem si rád přečetl, co jsem v principu (ne)řešil někdy před 10 lety.

 • Porovnavate neporovnatelne notebooky. Notebooky A6 su lacne plastove notebooky. A6J maju iba lepsiu konfiguraciu v tom istom obale. Ak chcete porovnavat notebooky od Apple s A6j, zoberte si na porovnanie Macbook. Aby som bol objektivny zoberiem ceny z jedneho e-shopu, ktory ma v ponuke notebooky vsetkych znaciek vratane Apple. Macbook white s 2GHz intel core duo stoji 43900 Sk bez DPH. Prepacte, ale nenasiel som u inej znacky lacnejsi notebook s 2GHz procesorom ako ma Apple. A to je vraj Apple drahy. Konkretne Asus ma model s 2GHz core duo procesorom F3JM s to bez OS (Vami ospevovaneho XP Home). Ked chcete porovnavat Macbook Pro s nejakym notebookom, tak je to prave jeho PC kopia Asus W1Jc za 71900 vratane XP Pro. Ok, MacBook Pro stoji v tejto konfuguracii 76900 Sk, vratane OS, iLife… Co sa tyka toho specialne dodavaneho SW k Asusu, tak Ste zabudli uviest, ze su to vsetko Lite alebo trial (Symantec) verzie . Napr. za Nero Premium si musite doplatit este 60 EUR. Cyberlink – Director je tiez LE verzia. Nehovoriac o tom, ze ani plna verzia za doplatok 60$ (plna stoji 90$) nestoji za nic. Symantec (security) – toto zrovna na Macu nie je potrebne. Dalej Asus W1 sa predava ako multimedialny notebook. Dodava sa s MCE SW Asus home theater – co je prerobeny cyberlink powercinema. Problem je v tom, ze nejako na W1 dobre nechodi, ze na 100% zatazuje procesor a pada. Na to, aby Ste mohli vyuzit integrovany TV tuner, potrebujete dalsi program za 30$. Tam ale nefunguje dodavane dialkove ovladanie, ktore funguje len s nepouzitelnym Asus HT. Asi nemusim pisat, ze sa to s front row na macu neda porovnat. Oba notebooky su po HW stranke velmi kvalitne (tu naozaj rozdiel nie je – Macbook vyraba tiez Asustek). Horsie je to uz s dodavanym SW a naslednym vyuzitim pocitaca ako celku.
  Rozdiel je v tom, ze na Asuse ani len ten dodavany SW nepracuje dobre ani ihned po prvom spusteni. Na macu som problem s nekompatibilitou aplikacii od prveho spustenia doteraz nemal.

  Uvediem este priklad na kamere. Maju ju aj A6J aj Macbook. Na A6J potrebujete ale dalsi SW, ktory s nou bude vediet pracovat a musite presvedcit niekoho s kym chcete komunikovat, aby pouzival ten isty program. Ked si 2 ludia, ktory chcu kumunikovat cez internet kupia mac (macbook, imac…) nemusia pouzivat dalsie aplikacie, nic nastavovat na nicom sa dohovarat. spustia si dodavanu aplikaciu (ichat) a je to.

  Co sa tyka prechodu Apple na Intel, myslim si, ze to bol spravny tah – co potvrdzuju aj cisla. Tym, ze je Macbook s Intelom, dava totiz uzivatem na moznost vyberu OS. Rovnako dobre (a rychlo) totiz na macu bezi aj XP, Linux a dalsie OS nativne.

 • [15] Porovnavate neporovnatelne notebooky. Notebooky A6 su lacne plastove notebooky. A6J maju iba lepsiu konfiguraciu v tom istom obale. Ak chcete porovnavat notebooky od Apple s A6j, zoberte si na porovnanie Macbook. Aby som bol objektivny zoberiem ceny z jedneho e-shopu, ktory ma v ponuke notebooky vsetkych znaciek vratane Apple. Macbook white s 2GHz intel core duo stoji 43900 Sk bez DPH. Prepacte, ale nenasiel som u inej znacky lacnejsi notebook s 2GHz procesorom ako ma Apple. A to je vraj Apple drahy. Konkretne Asus ma model s 2GHz core duo procesorom F3JM s to bez OS (Vami ospevovaneho XP Home). Ked chcete porovnavat Macbook Pro s nejakym notebookom, tak je to prave jeho PC kopia Asus W1Jc za 71900 vratane XP Pro. Ok, MacBook Pro stoji v tejto konfuguracii 76900 Sk, vratane OS, iLife… Co sa tyka toho specialne dodavaneho SW k Asusu, tak Ste zabudli uviest, ze su to vsetko Lite alebo trial (Symantec) verzie . Napr. za Nero Premium si musite doplatit este 60 EUR. Cyberlink – Director je tiez LE verzia. Nehovoriac o tom, ze ani plna verzia za doplatok 60$ (plna stoji 90$) nestoji za nic. Symantec (security) – toto zrovna na Macu nie je potrebne. Dalej Asus W1 sa predava ako multimedialny notebook. Dodava sa s MCE SW Asus home theater – co je prerobeny cyberlink powercinema. Problem je v tom, ze nejako na W1 dobre nechodi, ze na 100% zatazuje procesor a pada. Na to, aby Ste mohli vyuzit integrovany TV tuner, potrebujete dalsi program za 30$. Tam ale nefunguje dodavane dialkove ovladanie, ktore funguje len s nepouzitelnym Asus HT. Asi nemusim pisat, ze sa to s front row na macu neda porovnat. Oba notebooky su po HW stranke velmi kvalitne (tu naozaj rozdiel nie je – Macbook vyraba tiez Asustek). Horsie je to uz s dodavanym SW a naslednym vyuzitim pocitaca ako celku.
  Rozdiel je v tom, ze na Asuse ani len ten dodavany SW nepracuje dobre ani ihned po prvom spusteni. Na macu som problem s nekompatibilitou aplikacii od prveho spustenia doteraz nemal.

  Uvediem este priklad na kamere. Maju ju aj A6J aj Macbook. Na A6J potrebujete ale dalsi SW, ktory s nou bude vediet pracovat a musite presvedcit niekoho s kym chcete komunikovat, aby pouzival ten isty program. Ked si 2 ludia, ktory chcu kumunikovat cez internet kupia mac (macbook, imac…) nemusia pouzivat dalsie aplikacie, nic nastavovat na nicom sa dohovarat. spustia si dodavanu aplikaciu (ichat) a je to.

  Co sa tyka prechodu Apple na Intel, myslim si, ze to bol spravny tah – co potvrdzuju aj cisla. Tym, ze je Macbook s Intelom, dava totiz uzivatem na moznost vyberu OS. Rovnako dobre (a rychlo) totiz na macu bezi aj XP, Linux a dalsie OS nativne.

 • [57] Neboť jsem byl Radkem upozorněn, že příslušný komentář nebyl vložen jím, se mu touto cestou omlouvám na nařčení ze spamování. Začínám mít v těch Sithech krapet zmatek, zdá se… 🙂

 • Typicka bohorovnost uzivatele Maca, konkretne Pixyho 🙂 Opaji se falesnym pocitem, ze tohle proste nepotrebuje… Jednim dechem je ovsem schopen dodat, ze Mac umoznuje volbu, ze je pro kreativni lidi. Ja bych treba chtel lepsi grafiku, protoze vysly novy hry, co mam udelat? Proboha proc bych to mel delat, vzdyt na Macu zadny novy hry nevychazej 🙂

 • [11] Hehe, nenavidet Maca (via mac.reflektor) začíná další z profíků : ) No ja jedu na Macu (nejen) z duvodu extra nizke latence zvuku. Core audio je proste zradlo i ve srovnani s ve svete Widnows nutnosti: dobre napsanych ASIO ovladacu (a ty jsou zrovna nahrazkou priserneho MS reseni ; ) PCkari muzou dekovat bohu jmenem Steinberg (producent sekvenceru Cubase (u Maca je ekvivalentem – také německý – Emagic a jejich Logic Audio – ted uz v majetku Applu : )

 • Mac na hry neni, a dokud se neco nezmeni tak ani nebude.. pokud bys chapal filozofii apple/mac, tak bys taky pochopil, ze uzivatel apple bude na hry mit spis playstation, protoze ve svete PC beznou asociaci "pocitac=hry" nema vytvorenou. Na hry ma herni zarizeni, na praci pracovni, na zabavu zabavni.

  Majitel supersportovniho auta ma take pravdepodobne jeste druhe auto na nakupy, a to ze 99% ostatnich lidi jezdi jednim autem vsude (a velka cast si auto spravuje sama) je mu srdecne jedno.

 • Mac na hry neni, a dokud se neco nezmeni tak ani nebude.. pokud bys chapal filozofii apple/mac, tak bys taky pochopil, ze uzivatel apple bude na hry mit spis playstation, protoze ve svete PC beznou asociaci "pocitac=hry" nema vytvorenou. Na hry ma herni zarizeni, na praci pracovni, na zabavu zabavni.

  Majitel sportaku ma take pravdepodobne jeste druhe auto na nakupy, a to ze 99% ostatnich lidi jezdi jednim autem vsude (a velka cast si auto spravuje sama) je mu srdecne jedno.

 • [103] to chápu, ovšem já hraji hry asi tak max. 1 týden za 3 roky (přesněji řečeno, 1 týden, pokaždé když vyjde nový Morrowind) a kvůli tomu bych si rozhodně každé tři roky nekupoval novou playstation (protože je vždy jen pro poslední).
  Apple není ferrari. Lidé (v US) si jej nepořizují kvůli výlučnosti, rychlosti či exkluzivní ceně. Apple je m.j. cílen hodně na mladší, na zábavu, na "hrátky a komunikaci s přáteli" a podpora nějakých her (nejlépe online masive multiplayer) by myslím do tohoto konceptu zapadala.

 • [101] Ne, postoj Pixyho je to naprosto logický a frázi "proč bych to měl dělat?" používám také velmi často. A konkrétně hry? Ehm, výběr zas tak malý IMHO není — http://www.apple.com/games/ — ale proč hrát hry na computeru s relativně složitým OS, když si mohu pořídit konzoli, pro kterou je hra odladěna a mohu jen "plug&play", nikoliv konfigurovat systém, udržovat jej, aktualizovat, chránit proti atakům apod.? Občas mám pocit, že někteří uživatelé zažijí větší zábavu při zprovoznění hry než při hraní hry samotné 🙂

 • [105] ja jsem psal ze dokud se neco nezmeni.. s tim, ze by do konceptu apple hrani zapadalo plne souhlasim, ovsem asi je to pro ne zatim vice problemu nez prinosu.

  novou playstation prave kazde 3 roky jako PC kupovat nemusis.. PS2 (tedy ta posledni) vysla v roce 2000, je tu tedy jiz hezkych 6 let a sony slibila podporu jeste dalsich 4-5 (na PS1 stale hry sezenes, a nejen stare). Navic pro playstation nebo podobnou konzoli hraje prave ta bezudrzba, stejne jako na apple NIC NERESIS, proste delas pro co je dana vec urcena. Myslim ze to muze skoncit i tak ze sony se s apple nejak spoji..

  Ad ferrari – zamerne jsem nepsal znacku, ale supersport, jakozto vyjadreni ponekud specializovaneho auta, mohl jsem taky napsat "majitel nakladaku" to je fakt 😉

 • Ještě jinak: já si na macu občas zahraju – kdysi jsem hrával hodně Heroes (of the Might & Magic), DeusEx, StarWars Racer, SimCity i Sims, celou sérii Myst/Riven, oba díly Diabla, zkoušel jsem Quake, Duka i Unreal Tournament (ale ty střílečky mě fakt nějak neberou), pak celkem dlouho Baldur's Gate a v poslední době poměrně hodně World of Warcraft. Ano, u nejnovějších her už občas cítím, že na mém dva roky starém G4 Powerbooku v extrémnějších situacích (třeba při velké kumulaci postav ve WoW) grafika trošku pokulhává. Ale teď přichází to hlavní "ale": ani kdyby to šlo, tak by mě ani nenapadlo do počítače nějak vrtat a vyměňovat nějaké karty nebo kýho šlaka. Přemýšlím leda o tom, že si až si časem budu vybírat další stroj, vyberu si ten lepší grafikou. Ale že bych něco měnil, šrouboval, pájel a letoval? Ani za zlatý tele. Mám s tím dost zkušeností a prostě to NECHCI dělat. Stejně jako nemám zájem rýpat se v televizi a měnit v ní lampy nebo co to tam uvnitř je, stejně jako nechci rozebírat DVD přehrávač, stejně jako se jakkoli odmítám vrtat v autě.

  Když ale chcete hrát na macu, tak zase _taková_ bída s hrami tam není. Všechny výše uvedené hry byly macovské verze, kompletnější seznam najdete třeba na http://www.gamedb.com – jistě, není to tolik her jako pro PC, ale vybrat se dá. A navíc na Intel macu už není problém pustit si rovnou PC hru.

  Nicméně já tomu hraní moc nedám a až budou chtít hrát moje děti, pořídíme jim na to PlayStation nebo XBox nebo co v té době bude… To za zlomek ceny udělá mnohem víc muziky.

  Tož asi tak.

 • [106] Problém bude dvojího typu. První část je ta, že hra na konzoli stojí podstatně víc než na PC a podstatně hůř se také krade. Druhá část je ta, že (ač herní trh moc nesleduji) většinou čtu u recenze na konzolovou verzi té které hry "bohužel oproti PC verzi má méně detailní grafiku" nebo "častěji nahrává" apod. a naopak, u PC hry "oproti konzolovému portu jde zde rozsáhlejší mapa" apod. Zkrátka HW u PC jde neustále kupředu a hry s tím počítají, zatímco u konzole je HW jednou dán na léta dopředu a to, co je ještě dnes stardard, bude za rok těžký podprůměr a nebude to stíhat.

 • [104] Hry jsem pouzil jako priklad. U tech, konkretne na PC, nejde ani tak o mnozstvi, ale o mnozstvi novinek, o prisun zabavy. Kvalitni hra a kvalitni pocitac sice vydrzi, ale v tom je kamen urazu: takhle uvazujou az lidi nad 30 a tem kazdy rok neprodate novou kartu za 5000 🙂 S jistou nadsazkou (a ted co jsou v Applech Intely mozna i bez nadsazky) bych rekl, ze platforma PC Mackum razi cestu. Oni diky tomu, ze nekdo resi ty univerzalni pocitace mohou byt po svem sterilne kreativni 😉

  Mit doma vic krabicek jiste je reseni, ale presne opacne, nez ktere je na vychvalovano v clanku – nehlede na to, ze krome dalsiho pocitace (konzole) vyzaduje televizi nebo proste tu dalsi krabici nakde na stole nebo pod stolem. V PC s tv kartou mam vsechno pohromade, koupit to muzu zrovnatak jako hotove a vzhledne reseni. Potize s ovladaci by byla dobra argumentace tak par let zpatky, o letovani a pajeni nemluve. Staci sklopit zidli a vzit do ruky dalkove ovladani, gamepad nebo treba tablet… Mackari tady bohuzel prozivaji stejny druh omylu, jaky postihl vecne kritiky w95 z rad linuxaru: dneska jsme fakt uz trosku jinde. Mac rozhodne JE dobre reseni a OSX bezpochyby je vybornej kus software, ale kdyz uz presvedcujete PCkare, aby to zkusili, zkuste taky trosku prehodnotit svoje argumenty.

  [108] Kdyby ti nekdo rekl, ze prostou vymenou mechaniky udelas ze sveho DVD prehravace i rekorder… Od kreativniho uzivatele Macka bych cekal vic fantazie 😉 Ja doufam, ze to neskonci u krabic zatavenych do plastu. O vztahu Intel:Mac se zminuji vyse a poustet si na Macu PC hru je zatim tak na urovni toho koupit si dalsi krabici 🙂

 • [109] Jenže (ruku na srdce) je ta kvalitní grafika až tak důležitá? Ano, koupil jsem si Doom 3/Mac, ano, vypadá moc pěkně. Ale moc mě to nebere, daleko raději si přes DoomdayHQ/Mac zahraju prehistorický Ultimate Doom/Doom II./Final Doom, jehož datové soubory jsem si pořídil na kolekci za poloviční cenu. Ale hratelnost těchto starých verzí je úplně jinde, aspoň je to můj subjektivní pocit. Takže nějaké polygony, snímky za sekundu a podobné nesmysly mě nezajímají — takové SimCity 2000 má (na dnešní poměry) grafiku z doby dinosaurů a jaká je s ním zábava! Přičemž mě napadá — nedevalvuje kvůli růstu vizuálu her na PC hratelnost her samotných a nepřinášejí omezení konzolí plus v podobě nutnosti vývojářů zapracovat právě na té hratelnosti, aby si lidé hru vůbec koupili?

  Ten argument o horších krádežích konzolových her neberu — kdybych uvažovali v těchto dimenzích, pak bychom nemuseli čekat jako na smilování na iTunes Music Store, protože si to můžeme ukradnout. Ale já uslyším v rádiu pěknou starou muziku, chci si ji hned stáhnout včetně obalu a správných ID-tagů a těch deset babek za to milerád dám, protože mi ta muzika udělá radost.

 • [111] Simcity bych zrovna v dobe CivCity nebo City Life moc neresil 🙂 CivCity nebo obecne ty Caesarovsky serie na Macu afaik nejsou a ty mam zrovna moooc rad… Neni to uz 'jen' staveni (a ze jsem se takovych neco nahral), ale o urcite kompozici toho mesta; argumenty o hratelnosti tady neobstoji, ty hry proste mohou byt daleko lepsi, nejen hezci. A stacilo vymenit grafiku na pet let starem pocitaci. Nebo jak uvadis stahovani muziky: napriklad nektere serialy nebo filmy jsou dneska uz volne ke stazeni nebo si poridis MMC. Staci mi dokoupit za tisicovku starsi disk na archiv nebo to vymenit, nevypalil jsem si cd uz tak 2 roky 🙂 Hodne fotek, spousta filmoveho materialu z dovolenych. Celkem bezna praxe posledni dobou u znamych je zavolat do kramu, kde koupili pocitac a prijede mechanik a vymeni disk nebo prida tv kartu. Modularita PC tady neznamena mit moznost se v tom hrabat, ale mit moznost vylepsovat podle potreb, to je prece jen rozdil…

 • [112] Dotaz: ono je možné vyměnit grafiku v pět let starém počítači? Myslel jsem, že každé dva roky je jiný slot a pět let staré komponenty buď nejsou anebo jsou, ale za neadekvátní ceny (paměti, PCI-karty apod.)?

 • Debata zabloudila a zvrhla se do nesmyslna… =) Zastarává celý HW a ne jen jednotlivé komponenty. Já si prostě raději jednou za 2-3 roky koupím nový celý stroj, než abych se v tom vrtal a měnil jednotlivé šroubky a kolečka. Jinému zase vyhovuje to druhé, prosím. Já nikomu maca nenutím a jsem šťastný, že mi nikdo nenutí PC. Každý si koupí, co mu libo a nikdo nikomu nebrání spokojeně užívat stroj, který mu nejlépe vyhovuje. Tak je to fajn.

  Tak o čem se to tu pořád bavíte?

 • [113] Pro starsi AGP je porad slusna nabidka karet viz treba nedavny test na zive http://www.zive.cz/h/Testcentrum/AR.asp?ARI=131091&CAI=2075… A upgrade na PCIE taky nemusi byt krvak 🙂 Znam i pripady, kdy si takhle lidi predelali starsi kancelarsky pocitac s vestavenou grafikou, koupeny od zamestnavatele.

 • [114] Nezvrhla se, jen je tam, kde si ji nechtel mit 🙂 A kdyby ti to skutecne bylo tak ukradene a byl si spokojeny, tak porad nelicis pckare jako kutily se sroubovakem a jejich zivot jako neco, co ty rozhodne nemusis 🙂

  Je fajn pojmenovat chyby Windows a ukazat alternativu, ale jak jsem psal, nektere argumenty zastaraly a jak vidno, nekteri stale ziji v dojmu, ze pro praci s PC clovek potrebuje pajecku a sroubovak. Asi nerozumim, proc prave jim pripada par 'osvetovych komentaru' (zvlast pod clankem, ktery se timhle tematem primo zabyva) jako zvrhavani se do nesmyslna a radeji znova zopakuji, ze oni to proste delaji takhle a debata je timpadem zbloudila.

 • Jeste kdyz uz jsme tady, co teda udela uzivatel Apple (treba prave mini), kdyz potrebuje vic mista na disku? Jasne ja vim, proc by, ale…

 • Kdyz potrebuje majitel mac mini vic mista, koupi si externi disk, nebo si tam necha disk vymenit, stejne jako to muze udelat majitel pc. Treba v uzivatelskych laptopech macbook ma apple disk jako komponentu primo urcenou pro vymenu uzivatelem, je to bez sroubovaku, jen se vynda baterka, a disk vytahne..

  Cele se to zvrhlo zcela klasicky, PC uzivatele argumentuji tim co oni muzou a Macari ne a naopak, pricemz prinos je jiz myslim nula.

 • Přínos je samozřejmě nula ;o) Jde o to zaujmout ten správný postoj. Proč někomu nutit PC, proč někomu nutit Maca ? Lidé kteří mají PC můžou machrovat akorát tak výpočetním výkonem, co když je ale prioritou to, že mě práce s Macem baví ze všech důvodů uvedených v článků ? Že nepotřebuji aby byl archiv rozrarován o několik sekund dříve. Že hry nejsou moji doménou.
  Je to o těch potřebách, stejně jako někdo potřebuje pickupa, jiný dodávku, někdo kombíka, jiný zas coupe a dalsi sedana (snad stačí jako příklad) ;o)
  Pracuji s několika servery, na Intel platformě a tam samozřejmě řeším výkon jednotlivých komponent. Ale proč toto řešit u počítače, který je mou obživou, kde potřebuji aby pracoval když budu chtít, nechci aby mi práci ničil, neboa by mi ji ničili viry. Argumentace je pořád ta samá.

  Nejde jednoznačně určit jestli je lepší Mac nebo PC, záleží na konkrétní potřebě konkrétního člověka. Snad jsme ve společnosti, kde se každý dokáže rozhodnout co chce, co potřebuje a zároveň dokáže respektovat názor druhého ;o)

  Příjemnou práci s počítačem přeji jak Mackařům tak PCčkařům ;o) Jak se říká, proti gustu žádný ….

 • [114] No treba pro hry je specificky ze vymena jedne komponenty za par supu muze znamenat 1000% narust vykonu. Napriklad ja mam ctyri roky stary Athlon 1800+ s 1GB RAM a po upgradu pouze graficke karty na GF6800 (4000Kc) mi bezi nejnovejsi hry na maximalni detaily, zatimco pred upgradem jsem nespustil ani dva roky stare hry. Proc bych vyhazoval 30000 za novy pocitac?

 • Hmmm, ja pocituji jeden zavazny handicap Macu, coz je i duvod proc jsem si ho neporidil: malou pestrost nabidky. Apple design se mi libi, OS taky, sel bych do toho. Jenze bych chtel neco lehciho nez MacBook. Aktualne mam ThinkPad X60s a ten ma 1,3 kg a to je fajn. Myslim, ze Apple trochu doplaci na zakaz vyroby klonu, zvlaste za okolnosti, ze jeho HW divize stejne neni 2x ziskova. Takze zatim zdravim jablickare z druheho brehu bez zasti.

 • [19] Jsem v naprosto stejne situaci :o))). Mam replikator doma i v praci a IBM Tecko si pomalu rika o vymenu. Je faktem, ze nova rada T60 uz se mi zdaleka nelibi tak, jako 42, nebo 43. Pamet je pod keyb apd. "vychytavky". To je na zabiti. MacBookPRO je zhavym kandidatem, ale u zeme me drzi prave to prislusenstvi, ktere za ty leta pouzivani IBM Tecek mam. Takze ted jsem na vazkach se 3 rameny. Reseni a) koupit T60p, reseni b) koupit nejake nabusene Vaio a reseni c) koupit MacBookPRO. Fakt nevim :o). Dell, Acer, Asus atd. pro me nejsou vyrobci notebooku. Srace takoveho kalibru si muzu doma slepit sam na koleni, takze nevidim duvod, proc do toho investovat byt korunu.

 • Opet stejna situace u nas ve firme. Neexistuje zde jiny ntb nez IBM a i stolni kompy uz kupujeme jenom IBMka (servery, disk pole atd. taktez, chlapci z velke modre maji radost), ale je to jen a jen kvuli tomu, ze to proste funguje a nesere se to, coz se o ostatnich vyrobcich rici neda ani omylem. Snad jeste HP. Je faktem, ze nekupujeme low end zarizeni, to je cesta do pekel u kazdeho vyrobce, ale nektere velke znacky jsou schopny vyrabet nehorazne srace i v high endovych radach :o). IBMizace probehla na zaklade servisnich sumaru, kdy jsme zjistili, ze IBM T notebooky funguji do te doby, nez moralne umrou a pak se proste vyhodi. Z nekolika desitek ks jsme za 10 let meli 3 reklamace. 1 x disketovka, 1 x disk a 1 x motherboard – vse vyreseno do 2 dnu. Disk i mb byl vadny uz z vyroby, takze ntb prisel s vadnym dilem, disketovka odesla pouzivanim. Jinak jsme tu meli i nekolik desitek iBooku a PowerBooku. A to byly panecku srace (pardon, ale je to tak). Bylo to skoro horsi, nez IBM R, kterych tu bylo nekolik ks a vsechny sly do 3 let do kopru. Opotrebeni bylo vice nez unosne – praskaly panty, odchazely disky, pameti, uplnej nesmysl. No nic, tak jsem si trochu vylil srdce :o).

 • Pardon, ten posledni prispevek byla reakce na 34] Od: tangero.

 • [118] To bude omyl, nemam duvod jakkoli argumentovat, protoze nikoho netaham na svoji stranu. Bylo by to dost nelogicke, kdyz uz jsem napsal, ze Mac je dobra vec. Nicmene to mi nijak nebrani rejpnout si do idealu jakehosi kreativniho sterilismu 😀

  Ad vymena disku vs. dalsi krabicky: podle me (nejen) v tom ani u mackaru neni zadna shoda a nabidka na to bude muset casem nejak reflektovat. Viz dalsi komentare. Mozna by to byl argument proti, ale souvisi to obecne s tou (z profesionalniho hlediska) uspesnou politikou koncepce 'jednotneho zeleza'. Jen jsem si vzpomel na kamarada, ktery si kdysi jako prvni pocitac koupil Maca, protoze byl vicemene ukecan, ze na video je to to prave a behem tydne mu doslo misto na disku; nejak mu nikdo nerekl, ze prece jen by o tom, co je a jak to chodi uvnitr, neco asi mel vedet 🙂

 • [121] Na cesty mám iBook G4 12" — hmotnost 2,2 kg, velikost sešitu A4 (v pohodě se vejde do tašky schovaný v SecondSkin). Škoda, že se už nedělá, ale dal by snad sehnat. Myslím, že poptávka (a konkurence) donutí Apple udělat MacBook Pro 12".

 • [122] [123] Svatá pravda. Počty všelijakých reklamací a problému mi dávají najevo, že na korporátní nasazení to nemá v ČR smysl, hlavně s ohledem na SLA, support a servis. Stejně tak subnotebooky, MacBook je jako nejmenší dost velký a těžký, poměrně mě to naštvalo, čekal jsem nějaký nový lehký MacBook Pro 11" nebo alespoň 12"…

 • Smířlivě říkám předem, že proti gustu žádný dišputát.

  Jasně že se mac prodává jako spotřební elektronika. Od hi-fi věže chci, aby přehrávala audio na CD, v rádiu, popř. i na páskách a hlavně aby to uměla dobře. Od televize zase očekávám dobrý obraz a zvuk. Pračka má dobře vyprat prádlo a lednička zase udržet jídlo co nejdéle čerstvé. To je prostě spotřební elektronika. Každý kus má svou specifickou funkci. Jenže co mám (v kategorii spotřební elektronika) očekávat od maca? Prostředek pro práci? Pro mou tedy ne. Prostředek pro zábavu? No nevím, to zvládne i PC a minimálně stejně. Oku lahodící doplněk? Tak k tomu nepotřebuji takovou drahou krabici, postačí váza. Praktické ani estetické hledisko v tom nevidím.

  Zmíněná fragmentovanost je IMHO trochu protiřečení si. Vzhledem k faktu, že na lištu v MacOS se vejde jen pár programů, tak tam také použitelnost nevidím. Nejsem kreativec, jako autor článku, ale jako programátor pracuji zřejmě variabilněji. Desítky programů, se kterými musím pracovat (nemluvím o zábavě) by se mi na takovou lištu fakt nevešly.

  Hlavní vtip je v tom, že celá filosofie systému Mac je taková volná. Ke stejnému výsledku dojdete mnoha různými postupy, takže se nemusíte držet něčeho.
  Přijde mi, že to je ve Win stejné, nebo ne? Kromě toho jako se skládačkou (softwarovou i hardwarovou) s tím můžu dělat mnohem více, takže i mnohem více volnosti. Ale možná mluvím o něčem jiném.

  Okna v Macu totiž nemají takové to šedé pozadí, jako ve Windows. Jsou průhledná a můžete skrze ně kliknout na aplikaci pod nimi. Pokud aplikace pod nimi má nějaký grafický výstup, vidíte skrze okna, co se v ní děje.
  WTF? To je pěkný hnus. Doufám, že se to dá vypnout. Koukat skrz textový editor na výpočty a skrz ně na generování grafu a skrz to ještě komunikovat přes IM a pod tím sledovat, mail. Uff. Asi by mě za chvíli odvezli do blázince. Krom toho by mě asi trochu štvalo, kdybych při pokusech něco označit v jednom okně neustále aktivoval okno pod ním.

  Když potřebuji pracovat s Apple, pracuji s ním. Když chci Windows, můžu přebootovat pomocí firemní utility do Windows nebo přes zvláště koupený Parallel Desktop spustit obojí najednou.
  Zajímavé je, že potřebujete pracovat s okny při práci s macem. Já při práci s okny maca nikdy nepotřeboval. 😉

  ….

 • ….

  Myš nemá tlačítka, ale senzory. Podle toho, kam položíte prsty pozná, co jste asi tak chtěl.
  To jsem se chtěl zeptat: Je pravda, že musím pokaždé zvednout prst?

  Je maličká, trochu hrbolatá a umožňuje vám posunovat dokumenty do všech stran.
  Moje myš umí také posouvat dokumenty do všech stran. Stačí zmáčknout na úrovni dokumentu prostřední tlačítko(kolečko) a pak už jen tahat myší po stole. Nemusím točit prstem, což mi přijde obzvláště namáhavé. 🙂

  povídají si o dovolené a pan Mac vykládá, jak si fotky jednoduše zpracoval, stáhnul video, udělal stránky pro kamarády i s podcastem a to všechno na pár kliků. A co ty, ptá se pana PC? Pan PC ukáže nějaký graf a vysvětluje: já jsem si spočítal, že 40% času jsem prochodil po horách.
  Eh, to jsem trochu nepochopil. Já strčím kablík do foťáku, během sekundy se mi nastartuje aplikace, která mi stáhne fotky do připraveného adresáře, odkud je můžu publikovat do galerie, roztřídit, vypálit, prohlédnout. Některé úkony jdou udělat i automaticky. Nevím nevím. Jednodušší už to snad ani nemůže být. Snad jen kdyby se mi stáhnul, roztřídil a publikoval obsah foťáku, když jen projdu okolo počítače, a to bude za pár let také určitě možné.

  Další běžnou provokací je, že vám lidi začnou tvrdit, jak je Apple předražený. Od doby, kdy se montuje s Intel procesory to ověříte snadno, s kalkulačkou v ruce. Záhy zjistíte, že pokud berete v úvahu značkové (a často i jen „značkovější“) počítače, že Apple není nijak předražený.
  Podle mě mac JE předražený. Neberu teď v potaz pořizovací cenu celého kusu mac vs. pc, ale spíše rozšiřitelnost, resp. nerozšiřitelnost. Když si koupím pc a za půl roku mi nebude vyhovovat display, grafika, procesor, síťovka atd. půjdu do obchodu, koupím novou komponentu, strčím ji do krabice a mám zase o něco výkonější počítač. S macem tohle nejde. Musím počkat až našetřím na nového maca a celou tu dobu pracovat na zastaralém hw. To je také důvod proč se mac nedá použít pro práci ve firmě. K čemu jsou velké, barevné ikonky, když firma nemůže nijak snadno přejít ze stovkové na gigovou síť.

  Kdybych byl "pouze" spisovatel, koupil bych si maca; jako psací stroj to není k zahození. Ale já potřebuji trochu univerzálnější věc a tou je PC. A článek mi fakt tu chuť alespoň to vyzkoušet nedal. Spíše naopak.

 • [129] To jsem se chtěl zeptat: Je pravda, že musím pokaždé zvednout prst?
  Nikdy jsem si toho nevšiml. Takže asi není. Pracuju s ní normálně, jako s PC myší. Pohybovat dokumentem pomocí kuličky na vrchu je méně namáhavé, než pohybovat celou rukou.

  Co se toho předražení týká, je to mýtus. V Macu těžko budete chtít vyměniť sítovku za gigovou, protože už se prostě s gigovou prodává. Měnit má smysl tak disk, pokud už jej nechcete připojit přes usb/firewire, nebo displej. Pokud čekáte na upgrade displeje, je vhodné samozřejmě koupit model bez integrovaného displeje. Procesor? Dávají se tam nejrychlejší současné procesory a až ho budete chtít měnit, vyjde levněji se s tím nepárat a celé to prodat a koupit nový počítač. Proč? S procesorem zastará patice, takže musíte koupit i novou desku, paměti, grafiku a zbude vám jen obal. Takže tak 🙂

  Taky jsem o tom přemýšlel, že do Mac Mini se blbě leze a jak ho budu rozšiřovat. Zatím jsem byl spokojen s rozčiřováním přes USB. Výhody hrubě převážily nevýhody koncepce.

 • [130] Pohybovat dokumentem pomocí kuličky na vrchu je méně namáhavé, než pohybovat celou rukou.
  Kdysi jsem zkoušel trackball a po pěti minutách mě chytla křeč do prstu. Takže nic pro mě.

  S procesorem zastará patice, takže musíte koupit i novou desku, paměti, grafiku a zbude vám jen obal.
  Grafiku a paměti snad ne.
  BTW. co grafika, dá se v macu vyměnit? Pro náročného hráče (kterým nejsem) je to otázka každý čtvrt rok. Nebo mechanika? DVD vypalovačka mi vydrží maximálně půl roku, co pak?

 • [131] Trackball je něco jiného, byť to vypadá podobně. Taky se mi kulička nejdříve nelíbila, ale je to opravdu dobrá vychytávka. Chce to vypadnout ze stereotypu.

  Co se upgrade týká, když jsem naposledy přecházel s PC, tak místo PCI jsem šel do AGP a formát pamětí se taky nějak změnil. Je třeba s tou možností počítat. Grafika se v Macku prý dá vyměnit, nikdy jsem to nezkoušel. Zato všechny hry, co jsem si instaloval (Age of Mythology a Civilizace) mi šly i na té nejlevnější. Nejsem náročný hráč a nehrál jsem je dlouho. Nicméně fakt je, že pro core pařany asi Mac vážně není nejlepší a je ot i v článku napsáno. Vypalovačka? Netuším. Neměl jsem tu potřebu. Ani v PC ani v Macku mi nikdy neodešla. Jediné, co jsem kdy potřeboval, byl USB disk, který jde přes usb 🙂

 • Doufám, že ty se považuješ za pisálka, ne kreativce. To co předvádíš ve fotogalerii je naprostá obludnost a ostuda.

 • apple jsem si zamiloval.. jsem na nem pul roku a spokojenost.. ve skole tedy porad winxp, ale diky utilitkam tune up apod, mirandy, opery apod. se na nem da v pohode prezit.. ale i tomu se jiz vyhybam.. vzdyt muj powerbook 12'' g4 vazi jen dve kila a v batuzku ho ani necitim, k tom wireless MM, pohodicka =) shufflik v usich na zadech powerbook, a mam svet u sebe =)

 • Njn. uživatelé MAC mini třeba nezajímá, co je PCI nebo LAN karta, ale užívají si tak akorát slabé GMA950…:-))
  což vidím jako hlavní problém, z mého pohledu, dosti mizivou rozšiřitelnost tohoto přístroje, jinak bych o něm byl schopen uvažovat, když už na něm jdou spustit WinXP…:-)

 • [135] jsem uživatel PC a také mě to nezajímá. Ostatně >50% prodejů počítačů v dnešní době (i v ČR! v US je to dokonce tuším >65%) jsou ntb a ty také takovéhle blbosti nezajímají. K čemu. Vše je inside

 • S určitou mírou nadsázky se dá říct, že teprve WinXP přinesly to, co slibovaly Win95…:-)) S Win95 jsem sice nepracoval, zato s Win98 ano a nevermore… zlaté Win2K…

 • Je pravdou, že pro kancelářskou práci, internet, hudbu a filmy stačí prakticky jakýkoliv dnešní nový počítač i s integrovanou grafikou, bez ohledu na to, jestli se jedná o desktop nebo notebook, win platformu či os X… Já osobně si i u notebooku pečlivě vybírám, co bude obsahovat za komponenty s přihlédnutím k použití… Poukazoval jsem hlavně na velmi malou rozšiřitelnost MAC mini, zejména u VGA. Navíc u MAC mini, které byly postaveny na procesorech G4, byly alespoň Radeony 9200, které podporují pixel a vertex shadery 1.1, kdežto v těch jedoucích na Intelech jsou slaboučké GMA950, které nezvládnou ani hw TnL, což spadá do specifikací DX7, které je staré zhruba 6-7 let…
  Kdyby se u MAC mini dala vyměňovat vga (např. R1600PRO/GF7600GS apod., reálně bych o něm i uvažoval při nákupu nového PC.

 • [45]On ji vyráběl. Jmenovalo se to TrackMan Marble FX. Škoda že to už nedělají

 • No, jako zarytý PCčkář jsem si pořídil MacBook Pro. Měl jsem s ním nějaké zkušenosti z práce a po několika dnech provozu jsem toho názoru, že prostředí MacOS X (a hlavně efektivita práce) se vůbec s win nedá srovnat. Kdo nevyzkoušel, neuvěří. Apple budu doporučovat, rodičům pořizuju Mac Mini…:-)

 • Prekvapuje me tak pozitivni ohlas. Mac Book si koupila moje manzelka pred tremi mesici a po ctyrech tydnech ji odesel hard disk. Vymena trvala neco pres 3 tydny. Taky compatibilita s jinym hardwarem je problem a to i pod parallels. Garmin nepodporuje mac, funguje pouze pod parallers a primitivni download z microlife se mi nepodarilo rozchodit ani pod parallers. Co se tyka vypalovani CD a DVD na macu tak je to to proti PC programum neskutecne komplikovany a zdlohavi predevsim DVD kopie (zatim jsem neskusel toast). Mac povazuji za dobre vypadajici, skladny ale dost drahy psaci stroj a prohlizec internetu se spoustou nesmyslu ktere nepouzivame. Snazim se byt jen jednoduchy uzivatel ale neustale presvedcovani macu aby delal to co potrebuji uz me stalo mraky casu a taky malem jeho zivot kdyz jsem ho malem rozslapal.

 • Díky za skvělý článek. V současnosti potřebuji nový ntb a zatím se mi nejvíc zamlouvá IBM R60. Výbavou je sice o krok nižší než Aceru nebo Asus podobné ceny, ale hlavně má výborné pouzdro a IBM vůbec je stavěno tak, aby přežilo hodně cestování a občas i nějaký kopanec. Jak je na tom struktura krytu Apple? Je to hrachovina jako Acer nebo poctivé řemeslo jako IBM?

 • Co se tyce konstrukce MacBooku:
  Displej drzi magnety, ne hacky – nestane se, ze kdyz pujdes okolo s rozpenutou mikinou, zadrhnes si o hacec a kompa mas na zemi.
  Slot-in mechanika – nic neni vysunuto, takze se to nemuze vyrvat/urvat.
  MagSafe – kolikrat si clovek zakopne o snuru, a extra, kdyz ma doma zivre nebo deti, mne kocou vyskubne kabel nekolikrat denne.
  Jeden velky kloub displeje namisto klasickych pantu, u kterych praskaji plasty.
  Omezene mnozstvi nejruznejsich mrziek, kterymi by se dovnitr dostaval tak akorat prach.
  Vnitrni ram z aluminia a magnezia pro dokonalou pevnost.

  MacBook, pripadne i jiny mac vam klidne pujci v iStyle ( http://www.istyle.cz/ ), presel jsem na Maca, nechal si do nej nahrat i firemni zalezitosti jako VPN od Cisca, Citrix, nastavil exchange a firemni NTB jsem vratil.

  Kdo Maca v praci videl, zacal o nem aspon premyslet, admin a retail account manager ted premysli nad koupi.
  A ja, ja uz win jedu jen pres VMware a jen na aplikace ktere opravdu potrebuju a nemaji mac klon/primo mac verzi.

  A na zaver, kdo si stezuje, ze mu budou chybet Adobe veci, by si mel uvedomit, ze Adobe vyrabi soft nativne pro Macy, to co mate na PC uz jsou portovane verze 😉

 • Dobrý den,
  měl bych jen malý dotaz. Koupil jsem si Mac Booka, který je naprosto úžasný ale řeším jednu věc, která mě malinko znepříjemnňuje práci a to pomalý prohlížeč – jak Safari tak pomalá je i Mozilla resp Firefox. Mám UPC 3 MB/s a na pc se stránky načítali bleskurychle ale na Macbooku čekám i několik sekund na načtení stránky jako bych byl připojený tak 128 KB/s.
  Kde by mohl být problém?
  Děkuji a přeji hezký den

 • Toje přesně ono co namam rád na windows že to pořád chce nejakí povolení a že wyndows nemá opravnění a že přestal pracovat atd. do té chvíle neš sem se naštval a koupil sem si Mac.A jsem snim maximálně spokojen. a uš ten Windows nechni ani vydět!!!!