Proč je policie tak neoblíbená

Zeptal se mne kamarád (policista), proč je podle mne policie u nás tak nepopulární. Slíbil jsem mu se nad tím zamyslet.

Šinu si to tak v sobotu svojí čerstvě opravenou oktávkou po vídeňské a přemýšlím o tom. A najednou vidím policejní kontrolu. Automaticky dávám blinkr a přejíždím do vzdálenějšího pruhu, jenže příslušník už mne zaměřil, přebíhá silnici do levého pruhu a staví mne. Dávám mu doklady. Obchází moje auto, prověřuje ho v počítači. Za chvíli přichází jeho kolega a ptá se, jestlipak vím, kdy mi propadly emise a STK. Pravím, že netuším a on mi prozradí, že před třemi dny. Pravím Aha a dím, že to dám do pořádku a že auto jsem ráno vyzdvihl v servisu a že mi to tam taky mohli říct, když už inkasovali čtrnáct litrů.

Policista přikyvuje a povídá, že s takovým autem nesmím na silnici. A že buďto tu auto nechám, nebo zaplatím pokutu. Já vůl souhlasil s pokutou, pětikilo v čoudu – měl jsem požádat o potvrzenku, že jsem tam to auto nechal na policejní příkaz a nechat ho vyvalené uprostřed jedné z nejrušnějších pražských spojnic a čekat, co se stane.

Tehdy mi to došlo, proč jsou policajti u nás tak nepopulární. Policajti u nás více buzerují, než pomáhají. Vezměte si hasiče. Mohou vás taky buzerovat. Za špatně udělaný komín, za krámy na chodbě v paneláku (únikové schodiště musí být volné), za hromadu dalších věcí. Většinou jen napomínají. Kromě toho vám pomůžou otevřít byt, sundat kočku ze stromu nebo vás vystříhají z auta. Znám řadu případů, kdy hasič někdy někomu pomohl.

Nyní si sáhněte hluboko do paměti. Kdy vám pomohl policajt? Stačí maličkost. Když vám poradil cestu, řekl vám, že vám nebliká blinkr a ať si to spravíte. Nemusel hned nasazovat život. Jakákoliv maličkost, pomoc.

Sám jsem za svůj život našel tři takové události. Jednou mne z ničeho nic zastavila hlídka a řekla mi, že mi nesvítí jedno světlo a ať si to opravím. šlus, žádná pokuta. Podruhé mne na moravě zastavili na odlehlé silnici a řekli, ať dám bacha, že další kus je namrzlý.

Potřetí jsem viděl policistu řídit ručně dopravu před fučíkárnou na koncert Stinga. Poprvé. Na Couperfielda jsem si ho nevšiml (dost možná ho DC odčaroval).

Jinak se u mne role policie omezila na zapisovatele a neúspěšného vyšetřovatele. Jakou důvěru má pojišťovna v policejní protokoly dokumentuje fakt, že vždy si auto (po havárce i pár vykrádačkách) přišel skouknout pojišťovák.

Nepočítám příběh dopadeného bytaře, který vykradl kamarádce byt a odhalili ho o pár měsíců později. Ve statistice se to dobře vyjímá, ale pravda je taková, že bytař se na jednom lupu nadral tak, že ho neprobudili ani vrátivší se domácí ba ani o hodinu později konečně dorazivší hlídka policie.
Klasikou je jiný připad. O víkendu při pražském marathonu bloudím prahou autem ve snaze dojet na nábřeží. Všude zákazy, jednosměrky, změny. Ptám se policisty, který řídí dopravu. Odpoví mi, že netuší, že není z Prahy a že to není jeho práce. No s takovou odpovědí ať jde dopravák do pr…

Možná jsem náročný, zhýčkaný, zpohodlnělý. Utopista. Ale myslím, že tu leží problém. Jestli máme dojem, že policie více buzeruje, než pomáhá, logicky si jí nevážíme. O ničem jiném to není. Ne o počtu, platu, ale přístupu. Jak to, že policajt při výpadku elektřiny neřídí dopravu na kolabující křižovatce, ale o dvěstě metrů dále už agilně měří rychlost chudáků, kteří se snaží dohnat zpoždění a jedou dvacet přes limit? Proč dopravák neporadí trasu? Proč policajta nepotkáte tam, kde se něco děje? Proč proč?

A co vy? Napište mi prosím, jaký je váš poměr buzerace versus pomoc – pomohl vám někdy policista? Jsem výjimka nebo máte také silně negativní score?

Poznámka závěrem: jsem vcelku bezúhonný občan. Policajti mne nechytají při vykrádání banky nebo napadání spoluobčanů, takže odtud s nimi problémy nemám. A autem nejezdím jako prase, i rychlost vcelku dodržuju, protože nespěchám, občas blbě parkuju (bydlím v Praze) a nenosím v hlavě termíny stk.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

47 komentářů

 • Pomoc – naposledy v Mostě. Při silniční kontrole za nesvítící světlo jn nápověda a ochotně vysvětlili cestu. Ale to je jen jeden případ za hoooodně dlouhou dobu. Naproti tomu docela časté konflikty při naměřených 56 v padestátce…na čtyřproudé přehledné silnici za bílého dne. Ale v podstatě se příslušník za pokutu "omlouval" s tím, že musí koncem měsíce vybrat co nejvíce peněz. A nejhorší to bylo, když jsem šel na policii jako svědek v případě ukradených peněz. Po hodinovém výslechu jsem si připadal jako bych je ukradl já. Nepříjemné.

 • Kdy mi policie pomohla? No nikdy. Jednou mi policista řekl (stáli jsem autem na chodníku a zrovna jsme se vraceli), že když s ním půjde ta slečna (mínil mojí přítelkyni) na večeři, že mi tu pokutu odpustí. Tak jsem mu na férovku řekl: „že si asi dělá prd..l a ať kouká navalit svoje ID číslo“ a dal pokoj.Drzost nejvyššího stupně.

 • Minulý měsíc jsem se ptal v Praze na cestu dopravního policisty. Evidentně neměl co dělat, koukal do výholy na dámské spodní prádlo. Změří si mě očima, strašidelně dlouho mlčí a pak se mě zeptá, jestli si myslím, že je placený za pomoc turistům. Nechtěl jsem se s ním hádat. Nakonec mi pomohl jeden bezdomovec na lavičce.

 • S policií mám docela většinou zkušenosti, teda hlavně s městskou v Pardubicích. Zato dopraváci mi často připadaj jako totální debilové. Buzerujou lidi za to, že jedou na kole po prázdném širokém chodníku (mamča s malým děckem) a ženou je do nejvytíženější silnice ve městě. 🙁

 • [4] s/většinou/dobré/

 • Jednou, kdysi dávno mi jeden příslušník SNB ochotně poradil cestu v Praze. Jinak spíše ty buzerace.

 • Souhlas jen buzerují. Dokonce se mi stalo, že jedna hlídka mi zkontrolovala doklady a druhá na koci nábřeží mi zdělila, že mám jeden den propadlé emise a že mi zabavují malý techničák … No dostat ho zpátky to byl horor .. nikdo nevěděl kdo ho dává zpátky a ještě k tomu mají tak do tří, kdy člověk pracuje a ochota nula … Článek má pravdu jsou neoblíbení, protože jen buzerují …

 • Hmm.. To nás jsou aktivní Přerováci schopní kontrolovat 2x za 10 minut. Jednou při vjezdu do Přerova, podruhé při výjezdu. V Přerově bylo i víc příhod.

  Jedem 1200km bez jakýhokoliv přerušení a 10km před cílem nás přerováci stopujou s houkačkou, přestože jsme nic neudělali!

 • nejvic to kazi asi dopravaci. Kdyz vas chytnou, tak cekaji s naprazenou rukou co z vas kapne. Kdyz uz nahodou nekoho chytnou za neco vazneho tak se nechaj za par litru uplatit.

  Pravda urcite nemame zakoreneou uctu k pravidlu: jizda o 20% rychlejc, vjizdeni do jednosmerky, prejizdeni plne cary, … se jako prestupek nechape.

  Vubec nejlepsi je parkovani v Praze, staci prohlasit ze ridila osoba blizka a odmitate vypovidat a jdete dom bez pokuty.

 • Velmi přesně jsi to popsal. Na problémových místech (nefunkční semafory; ucpané silnice, kde otrlí předjíždí odstavnými pruhy či po tramvajových kolejích a pomívají se těm slušným – divím se, že stále ještě většině slušných; tradiční shromaždiště otravných houmlesáků pokřikujících na okolojdoucí své oplzlosti; chodníky zaneřáděné psími miláčky také nejsou střežené; podobně auta odstavná s blikačkama na chodníku tak, že je chodci musí obcházet po silnici…) policajty téměř nepotkáš. Jasně, že nejsou všichni špatní, ale těch dobrých příkladů se skutečně nedostává… Příměr k hasičům je naprosto vynikající.

  Bohužel se na lepší časy zatím neblýská: http://www.bezkorupce.cz/vypis_zpravy.php?id=2005052001…… 🙁

 • Pradón – odkaz byl špatně (doufám, že teď se povede): http://www.bezkorupce.cz/vypis_zpravy.php?id=2005052001

 • [3] Měj jsi mu říct, že je. Protože opravdu je…

 • ale jo, ochotne mi pomohli a dokonce jednou napsali dlouhy vysvetleni pro blizkej podnik, ze mi opravdu nejaka vec patri. Kolikrat me na mape ukazovali kde neco je ani nepocitam. Kde? Fuchu, Shibuya, Hitachi… tak nejak vsude, kam jsem se hnul po Japonsku. Zvlastni je, ze tam jsou docela v ucte.

 • Sem rád, že máte radši Hasiče před policajty.. "DOBRPVOLNÝ HASIČ"
  PS: S Chlupatýma mám bohužel taky jen ty špatné zkušenosti (dokonce se prali "mě" jak se kam dostanou… Jak dyby neměli mapy či snad už i GPS..)Nechci nijak ale lichotit Hasičom, … tak ysou tam vyjímky, ale není jich tak moc jak chlupatých…

 • Ono je to i o přístupu lidem k policii. Možná i náprava by měla začít z tohoto směru. Zkuste se přeladit z toho názoru, že jim jde jen o to, buzerovat. Zkuste je začít brát jako "Službu veřejnosti placenou z daní občanů". A tak se k nim chovat. Lehce asertivně, ale slušně a hlavně ne drze.

  Mě policajti pomohli několikrát. Kdysi před 15 lety když mi po tůře na běžkách ujel poslední autobus v zapadlém horském městečku. Zima, tma, hodinu před půlnocí, nikde ani noha, jediná telefonní budka mimo provoz, všude zavřeno. Neváhal jsem ani minutu a šel jsem přímo na místní služebnu policie, tehdy obvodní oddělení Veřejné bezpečnosti. Logicky jsem si vydedukoval, že tam jistě zavřeno nebude a mají tam telefon a promrzlého turistu nemůžou poslat hned mezi dveřmi do háje. Jediný policista, který měl noční službu, spal na kanapi a vytrvalým zvoněním jsem ho vzbudil. Naprosto v klidu jsem mu popsal co se mi stalo, pozval mě dál abych se ohřál, uvařil mi čas a ze služebního telefonu zavolal domů. Pak mě odvezl policejní škodovkou na nádraží asi 2 km za městečkem na noční vlak. Neřekl ani křivého slova a dodnes jsem mu vděčný, i když ani nevím jak se jmenoval.

  Pak mi kdysi kleklo auto asi kilometr od pumpy. Opět zimní půlnoc, venku mráz a auto nejede. Po silnici jela policejní hlídka, tak jsem je normálně stopnul a poprosil je, jestli by mně neodtáhli na pumpu, že mám asi vodu v nádrži (bylo to tak). Ani neprotestovali, zahákli mě za služební felicii a odtáhli na benzinku. Pak jsme ještě strávili asi 10 minut pokecem o autech a problémech s nimi a navíc mě upozornili na blízký namrzlý úsek na silnici, ať dávám bacha.

  A do třetice, i když těchhle pozitivních příhod mám řadu, jsem bloudil po pražských Kobylisích, hledaje marně jednu ulici. Tady už nešlo o ochotu, ale o již zmíněnou lehkou asertivitu a trochu povědomí, jak s nimi komunikovat. Potom, co mě odbylo několik místních důchodců po žádostech o navigaci, jsem spatřil klasickou hlídku dvou pochůzkářů (ti mají prošlapaný terén a znají každý šutr), namířil si to rovnou k nim a poprosil o radu. Nenechal jsem se zmást odpovědí, že nejsou místní a že jsou tu pár týdnů a rovnou jim řekl, ať tedy zavolají na dispečink a požádají operačního důstojníka, ať jim to poví, má tam přece plán města. To je sice lehce šokovalo, soudě tak dle odpovědi že "mladej je nějak informovanej", ale přece jenom jeden z nich si přehodil "kabelku", houkl do mikrofonu a za chvíli jsem měl požadovanou informaci. Ještě když jsem jim děkoval a přál jim příjemný zbytek služby jsem slyšel z kabelky, jak dispečer povídá něco o tom, že jestli se ti dva ztratili, tak ať mu radši nechodí na oči, či co… 🙂

  Takže jak říkám, je to o přístupu. Chovejte se k nim slušně, s úsměvem, ale nebojte se je využít i k tomu, co nemají v popisu práce. Vyvede je to z míry, ale může vám to pomoct. Jak jsem psal, vždyť je to služba, na kterou platíme z našich daní. A ne málo. Oni jsou to taky normální lidi, chodí nakupovat, do hospody na pivo, mají koníčky a sporty jako my, apod. To že se mezi nimi najdou drzí hulváti, mladí frajírci a kovbojíčkové, ignoranti nebo narcisti, ale taky pohodoví chlapi (ženám v uniformě se omlouvám, s nimi příliš zkušeností nemám) s dobrým srdcem a ochotou pomoci, to je jako mezi námi civilisty. Možná je ten poměr trochu nevyrovnaný, ale třeba se nám to jen zdá.

 • Já musim zaťukat, zatim byli policajti velmi milý, vlastně jediné stekání, které nicméně hodnotím jako pozitivní, bylo letos v prisonci, cestou na hory: má milá jela přes vesnici trošku rychleji, zastavili nás a skončili: "Nächstes mal ein Bicchen gemütlicher zu fahren!"

 • Hrůza, chtěl jsem napsat milí a loni v prosinci a "ein Bißschen"… A bylo to v Rakousku.

 • Známej jel po okresce ve škodě 120, když mu v zatáčce upadlo zadní kolo a vjel do příkopu. Za ním jedoucí policisté neprodleně zastavili a zeptali se jak mu je a dali mu dýchnout, jestli nepožil. Než stačili dechovou zkoušku vyhodnotit, přinesl na místo nehody poblíž pracující zahrádkář upadnuté kolo se slovy tohle bude asi vaše. V tu chvíli se policisti odebrali ke svému autu, protože nedýcháno nebylo a měli se k odjezdu. Když se jich známej ptal, jestli ho zavezou k blízké vesnici, asi tak tři kilometry, kde je nějakej servis, tak mu řekli že nejsou žádný taxi a nechali ho tam.

 • No ja si zase na policajty moc stezovat nemuzu. jeste se mi nestalo, ze by vyzadovali uplatek a za prestupky se proste plati. Jestlize jedete 56 v obci, tak je to proste prestupek a napominani nepomaha. Stezujte si u poslancu ze neni v zakone "v obci se muze jet 50, ale kdyz kvaltujete tak i sedumdesat".
  jednou mi dokonce osobne vratili klice od auta, kdyz mi vypadli na parkovisti z kapsy. Oklikali auta a ktere se otevrelo, tak podle SPZ nasli majitele.
  Asi je to opet vyhoda malomesta.

 • Kdyz i v te policii jsou lidi uplne stejny, jako jinde. Ani lepsi, ani horsi.
  Urednici v Semilech nejsou schopny opilci odebrat ridicak a policejni prace je na h….
  Na kdysi nebezpecne krizovatce zustava STOP i kdyz je tu uz dlouho kruhovy objezd… Na 4proude silnici zustava 40 (praha roztyly) i kdyz tu uz nekolik let neni prechod… Jak se pak divit, ze takove predpisy prakticky nikdo automaticky nedododrzuje! Pri ceste v nemecku kdyz vidim mimo obec 60, podvedome zpomaluji. Na 99% prijde zatacka, ktera proste v 70 vynasi i michelin…
  A jak se nekteri z nas dokazou vymlouvat pri dopravnim prestupku..!?! Ja bych se byt policista v klidu rozhodne neudrzel! 🙂

 • Premyslim o tom uz dlouho. Nemyslim, ze by policiste byli horsi nez ostatni lidi, odrazi proste prumer spolecnosti. Prvni problemem asi je jak jsou rizeni a ukolovani (plan pokut, objasnenost – nikoliv dosazena bezpecnost). A i ti co zacinaji s idealy jsou postupne zaslapani do bahna pakarny neschopnych nadrizenych. Druhym problemem je stvanice, kterou poradaji sdelovaci prostredky. Uzasne se vyjimaji zpravy jak policista v opilosti nekoho prejel, ale kdyz tamhle prevede babicku pres krizovatku tak nestekne ani pes. Obraz policie ja pak horsi nez realita. Tretim problemem je dedictvi z minulych dob kdy apriori platilo "lid versus policie", takze malokdo ma na pameti, ze Policii si platime aby nas chranila a zajistovala nam poradek a bezpeci, nikoliv sikanovala. Tedy ten radovy "poulicni" policista, na kterem se vetsinou vyzurime (byt za to systemove nemuze) byl mel -kdyz se objevi- vzbuzovat pocit bezpeci a duvery. Zatim je tomu naopak. No a dopravni policii a Mestskou Policii bych zrusil, tam nevidim nadeji na uzitecnost. Kontroly aut i osob bez duvodu (ty preventivni) bych prohlasil za protizakonne. Jo, nejsem policajt ani nic podobneho, parkrat me taky vytocili do ruda, ale verim, ze nenavist nic nevyresi. Co by meli policiste zlepsit? Zvladani "obtiznych osob", tj. i kdyz se protejsi strana chova neslusne, divne, arogantne (ale jeste v mezich zakona) tak maji udrzet chladny ksicht a slusne jednani (byt kategoricke) a nenechat se vytocit k pomste. Tak se poznaji profici.

 • Jako policista jsem byl v aktivní službě přes 10 let na každé měsíční poradě jse provádí statistika a srovnávání (měsíční, půlroční, roční), kde se výsledky srovnávají v rámcí okresu, kraje, atd. Při statistice je vždy někdo první i poslední a to je kámen úrazu. Policista který nechce být trestán za to že dal málo pokut musí chtíc nechtíc pokutovat. A mnou argumentováné několik roků, že podle zákona je i domliva a napomenutí sankce nikoho nezajímalo (nejsou na to tabulky). Je to nevděčná práce jsem rád že jsem pryč. PS: pochybuji, že hasiči mají hodnotící statistiky pokut podle kterych jsou finančně hodnoceni?!!!

 • Takze asi jenom par vet. k policii nemam zadnou uctu a ani s nimi nekomunikuji, pokuty neplatim, na vyzvu nestavim. Sorry, ale kluci az najdete moje kola z auta, muj telefon, zlodeje celeho auta a uzavrete dalsi pripady, az budu mit duveru se po kradezi na vas obratit, pak mozna se muzeme spolu bavit. ale abych po kazde zlodejne, jel k vam na sluzebnu tam stravil hodiny zapisem protokolu, odpoledne na podpis a za 3mesice na postu kde mi oznamite ze pripad byl odlozen, pricemz nemam pochyb o tom, ze ten den kdy jsem protokol podepsal, tak ted den jste jej ulozili do skrine, abyste ho po 3mesicich metodou FIFO vylovili a poslali mi vyrozumeni… sorry, delate uredniky a ne svoji praci a k otmu jak pise Patrck jenom buzerujete sluzne lidi. Zkuste me nekde zastavit s tim ze mam mesic propadly obvaz v lekarnicce, nechtejte vedet kam pujde. To ani nemluvim o tom, ze kdyz jsem prisel nahlasit cokoliv z vyse zminenych pripadu, tak jsem byl jeste30minut premlouvan, ze je zbytecne to sepisovat, ze zlodej se nikdy nenajde, jinymi slovy obcane nepridelavej nam raci a nekaz statistiku. Sorry, takhle to bylo VZDY! Proste kluci bezte se bodnout..

 • Jeste jsem chtel doplnit jestli to tu cte nejaky policista, muzete mi vysvetlit, proc delat esilnicni kontroly, kdyz ANI JEDNOU co me nebo nekoho meho znameho policajt zastavil, nezkontroloval treba cislo karoserie, motoru… statistiky mluvi o velkem procentu ukradenych aut, ktere jsou vraceny do obehu a lide s nimi jezdi, povezte mi jak je chcete najit, kdyz radsi hledate v lekarnicce jednu proslou vec abyste mohli ridice pokutovat, nebo cekate nekde za bukem hodinu na jednoho ridice ktery udela prestupek. Opravdu ucelne straveni casu a velmi prinosna cinnost pro nas vsechny. No nic, proste policajt je pro me hanlive oznaceni cloveka, ktery opravdu nedela svou praci dobre 🙁 sorry. Abych ale byl spravedlivy, pres to vsechno se rada prislusniku ke me chovala slusne a mile, byly samozrejme i opaky, chovam se stejne, tedy take velmi slusne ale myslim si svoje 🙁

 • [20] Nerad bych se mýlil, ale značky reklamujte u místního MV, ne u Policie.

 • no s článkem se dá v podstatě souhlasit, nicméně můj vnitřní pocit je takový, že na policii se nadává jako na technickou podporu, protože se s ní člověk setká většinou jen při průseru.
  Třeba mordparta má můj obdiv, mají asi 90% úspěšnost řešení vražd.
  Vloupačky – ti prostě čekají až se něco někde objeví, fakt je, že je to asi nejlepší poměr cena/výkon.
  Dopraváci – sorta s nejhorší pověstí, často právě proto, že se s ní člověk setkává často jen v pozici pachatele. Navíc jich je žalostný nedostatek a tak nestíhají, lidi jsou na ně hnusní a tak jsou i oni na ně atd. Jako jediní také přicházejí do styku s pěnezi a tak jsou často úplatní a možná se k nim proto hlásí hodně parchantů.
  Pochůzkáři – tady hodně záleží na tom kterém jedinci a městě, tady v Praze vidím často, že se jich cizinci ptají a oni jim ochotně odpovídají (i když mají vesměs hodně špatné jazykové vybavení).
  V každém případě souhlasím, že by jim měli do hlavy vtloukat slušné jednání v každé situaci.

 • Je to jednoduche a uz to tu zaznelo. Policejni slozky jsou hodnoceny podle poctu vybranych pokut, ne podle toho, jak prispivaji k bezpecnosti. Takze zcela logicky postihuji caste dobre dokazatelne prestupky (viz tech 56 na padesatce), nez nebezpecne (pokud na te padesatce pojedete 120, tak se na vas nejspis vykaslou a nez by vas honili, tak si pockaji na dalsiho, co pojede tech 56).

  Ryba smrdí od hlavy.

 • [25] Ano, mate naprosto pravdu od toho jsou urednici. Chtel jsem vyjadrit, ze ne vsechno spatne je dilem policie (naopak chovaji se rozumne, rychlost tam pokud vim nemeri – coz na druhou stranu taky neni spravny!).

 • Jak já miluju tyhle "náhody":
  http://blog.zbroj.info/archiv_2005/1117619830-kokot.html
  🙂 Nezlob se, Tangero, nemohl jsem si pomoct sem ten odkaz nedat 🙂

 • Ř:řidič
  P:policajt
  —————
  P: dobrý den pane řidiči,silniční kontrola, vaše doklady..
  P: víte jakého jste se dopustil přestupku?
  Ř: nevím
  P: víte o tom, že za snížené viditelnosti máte svítit?
  Ř: vím o tom
  P: jste ochoten zaplatit pokutu?
  Ř: za co?
  P: za to že jste nesvítil
  Ř: nikdo už nesvítí
  P: vidíte támhleto auto? svítí…
  Ř: ano, a za nim jedou další dvě který nesvítí ..
  P: na ně taky někdy dojde
  P: jste ochoten zaplatit pokutu na místě?
  Ř: ne, není snížená viditelnost
  P: proč si to myslíte?
  Ř: protože za snížené viditelnosti, jste vy povinen mě zastavovat
  baterkou s červeným světlem a ne s obyčejnou plácačkou…

  po 10 vteřinách……

  P: pokračujte v jízdě.

 • [30] Tak to je geniální. Klobouk dolů před tímto řidičem a věčnou slávu na zemi i na nebesích 🙂

 • [30] todle nechapu, ze s tim nejsou schopni nic udelat. Proc se s kazdym ridicem tak dlouho vykecavaj. Proste reknou udelal jste tedle prestupek je za to takovata pokuta. Souhlasite? A zadne vykecavani, kdyz nesouhlasi tak se to preda na prestupkove rizeni, tam jsou lidi, se kterymi si o tom muze popovidat. Proc neexistuje porad ten sazebnik pokut? Policat vdy vybali za to bude za 2kKc a pak se necha ukecat na tri kila. Co je todle za jednani???

 • je to asi 7 let zpet sedim si takhle v UL na namesti a papam nezdrave jidlo a nechtene si vsimnu ze tam nejake osoby prodavaji velmi divne veci (male balicky) tak to asi 10 min sleduji protoze cekam az mi kolega neco priveze a zacnu se domnivat ze se tam prodavaj drogi tak asi po 3 minutach rozhodovani si reknu ze budu radni obcan a upozornim na to policii tak zavolam nahlasi se operator tak mu reknu co se tu deje a on odpovi "a co ja s tim ? " to jsem fakt necekal tak jsem radeji zavesil

 • policie má vůbec problém s emocemi a zdravým myšlením. je to asi rok co jsem odvezl dítě do jeslí a když se vracím téměměř do naší ulice jde mi přes cestu chlap,na zádech batoh a zhruba 20m za přechodem na kterém byla červená, tak ho objíždím a v momentě kdy ho míjím se mi ten chlap opřel vší silou do zadního okna. no nelenil jsem, zastavil a jako o co mu de. chlap spustil jakej sem ču… a podobně. začali jsme se strkat a padla první rána. v tom vedle nás zastavil nějakej chlap a ať si to deme vyříkat na pol. stanici, která byla o dalších 20m dál. sed sem do auta dojel před služebnu a že du nahlásit napadení. ten magor s batohem mě následoval a v momentě vstupu na pol. stanici mě odstrčil tak, že sem se opřel o zem. nejsem žádnej bytkař,ale tohle bylo moc. skočil sem na něj a už ho rubu. najednou koukám, že nás už dost dlouho pozoruje asi trojice policajtů a kdyby to nebylo trapný tak snad i fandí. jedna rána fakt sedla a já mu zlomil nos, krve jako z vola a snad díky tomu aby to policajti nemuseli uklízet nás od sebe odtrhli. a začli co se děje a jestli jsme normální se rvát na takovém místě atd.. mě si vzali k výslechu prvního. zakrvácenýho chlapa nechali klidně sedět na schodech. po několika přesně mířených otázkách policisty na mou osobu se mi svěřit, že sedící na schodech je problémovej a že s ním strávili celou noc pro nahlášení okradení. mimochodem okradený měl pěkně naváto. následně chodili jeho kolegové a ptali se mě pořád do kola jak moc sem ho zřídil a že sem mu měl ještě přidat. prostě kámoši co drží partu. po chvíli vyslíchající řekl, že ať si nedělám starosti, že to napíše dobře abych neměl problémy. mezitím se chlap co mu zřejmě nevyšla noc a ani den nezačal nejlíp, dožadoval lékařského ošetření. strážník co ho hlídal z něj byl zřejmě taky rozladěn, protože pokaždé když kolem mně prošel konstatoval, že sem ho měl zabít. záchrance nahlásil simulanta a že chvátat rozhodně nemusí. nakonec sem si docela přál aby chlapovi nic nebylo. mně po 2hodinách pustili se zakrvácenou bundou domu a tam sem pro změnu dostal zas já od ženy, ale už jsme to nešli řešit na policii. nevím totiž komu by v tomto případě fandili.
  závěr je asi takový: zjednat pořádek ve spolupráci s policií ano ale jen jako v roli sekundanta navíc oni jsou asi plni emocí a nemohou je ventilovat, proto to řeží bločky :))

 • [30] Tento rozhovor jsem již také někde slyšel, ale konec byl jiný.
  Po 10 vteřinách:
  P: Tak nám ukažte lékárničku, náhradní žárovky, trojúhelník, klíč na kolo a další povinné vybavení vozidla. Zde to máte trochu prorezlé – hmm vypadá to, že automobil není technicky způsobilý k další jízdě.
  Ř: Tak kolik chcete?

 • [35] LOL 🙂

 • No to mám, někoho v drahé oktávce,(nejspíš v turbodýzlu a v kombíku) když si nepamatuje termín technické… Taková pokuta je pak oprávněná

 • Nejčerstvější zážitek. Jedu si to takhle dálnicí v levém pruhu za nějakou dodávkou rychlostí cca 130 předjíždíme tiráky v pravém pruhu. Najednou vidím na silnici cosi, co se za dodávkou trošku zvedlo, nestihl jsem nic a jakousi desku jsem spodkem hezky nabral, SPZ letěla kamsi a deska se rozlétla na tisícovky kousíčků (ani nevím, z čeho byla).

  Tak volám policii, protože vím, že i relativně malá škoda bude v servisu škoda velká. Za 20 minut přijede auto a to mi řekne, že to k nim nepatří a že to bude spadat pod Prahu. Po hodině a půl čekání tam volám a dozvím se, že to právě dostali (sic!) a že toho je hodně, takže tak tři, čtyři hodinky ještě budu čekat.

  Já tedy skutečně nevím, na co platím daně… Takže nakonec zkysnu na rozpálené dálnici – (stín nikde), kolem mě to valí tirák za tirákem. Nabízel jsem jim, že někam dojedu, ale to nejde – musím čekat na místě.

  Opravdu nesnáším policii, byť v tomhle konkrétním případě nejde o hochy od výkonu, ale spíš o panáčky nahoře, kteřínejsou schopni si zorganizovat práci a nabrat kádry tak, aby občanům sloužili. Nešlo by dopravní policii zprivatizovat? Já si klidně zaplatítm, že sem přijede někdo jiný a vyřídí to (hlavně s pojišťovnou…).

 • Historka 1: Jednou takhle stopujeme s děvčetem (teď už mou ženou) s báglama uprostřed města na dálnici a zastaví u nás policejní auto. Říkám – tak to bude drahé a chystám si výmluvy. Policajt a policajtka k nám příjdou a řeknou: tady stopovat nemůžete, je to nebezpečné. Pak se zeptali – kam jedete? Po naší odpovědi nám naložili bágly do kufru a odvezli nás za město na pumpu. Popřáli šťastnou cestu a byli v prachu:))
  Historka 2: Na stejném tripu (v jiném městě) jdeme s děvčetem s báglama k dálničnímu přivaděči (zase stopovat). Proti nám jdou dva kluci (stopaři) a říkají – ani tam nechoďte, teď nás skasírovali policajti za stopování na dálnici. Jen pro úplnost:historka č.1 se stala v Holandsku, historka č.2 v Praze.

 • [39] Zbytecne to vztahujete jenom na policii, podivejte se i do jinych profesi a zjistite, ze skutecne u nas si lidi tak moc v praci nepiskaji. Neni divu, ze i jinde se projevuji cim dal vice nasraneji. Da se pozorovat castecne systematicka snaha, aby tomu tak bylo (napr. naprosto neopodstatnene a nesmyslne utoky poukazujici na lenost a nizkou produktivitu prace cechu – v mediich apod. – pritom si zahranicni zamestnavatele spise pochvaluji pracovniky z vychodu a i celkova kultura u nas je uplne nekde jinde, nez v mnohych (nikoliv vsech!) z tzv. vyspelych zemi, s vysokymi mzdami mas)

  Ale nesouvisi to jen s tim, co lidi za svou praci dostanou. Jde o celkovou kulturu spatneho chovani, ktere se vyplaci. Staci se podivat na kterykoliv vice medializovany rozsudek ceskeho soudu z tohoto tydne a cloveka hned prejde mnoha motivace. A takovy bordel je vsude, potom se nelze divit, ze i mnoho z policistu, kteri mohli pracovat dobre, na lecos rezignuji, ztraci vuli a nebo se snazi do niceho moc nevrtat a praci vykazuji na nesmyslech. Nekteri take policii opusti.

  Samozrejme, ze takto nelze omlouvat vse a ze jsem vypichl jen to, co me zrovna napadlo.

  (Mimochodem: Tento tyden se tematem prace policie zabyval v mnohem zajimave take dokument v ceske televizi, ale nehodnotim, nevidel jsem cely)

 • [38] Tak nakonec jsem na příjezd policie čekal 5,5 hodiny. Prý jsou celkem tři hlídky na celou Prahu a tak je to naprosto běžné. Nechápu, co chudáci lidi s dětmi, když se to stane třeba v zimě. Odjet se nikam nedá, musí se čekat na policii. V Praze je ale čekací doba minimálně čtyři hodiny naprosto běžná. Nechápu, jak je to možné, proč si tu práci nedovedou lépe zorganizovat, proč těch hlídek není více, když tohle nestačí. Jak je možné, že člověk ztratí celý den, když platí daně? Divím se, že je tohle možné a že se do toho novináři nepustí.

  Jen tak mimochodem: policajti automaticky zavolali odtahovku (to by mě zajímalo, kolik od nich dostávají).

 • [38] Tak nakonec jsem na příjezd policie čekal 5,5 hodiny. Prý jsou celkem tři hlídky na celou Prahu a tak je to naprosto běžné. Nechápu, co chudáci lidi s dětmi, když se to stane třeba v zimě. Odjet se nikam nedá, musí se čekat na policii. V Praze je ale čekací doba minimálně čtyři hodiny naprosto běžná. Nechápu, jak je to možné, proč si tu práci nedovedou lépe zorganizovat, proč těch hlídek není více, když tohle nestačí. Jak je možné, že člověk ztratí celý den, když platí daně? Divím se, že je tohle možné a že se do toho novináři nepustí.

  Jen tak mimochodem: policajti automaticky zavolali odtahovku (to by mě zajímalo, kolik od nich dostávají).

 • Pánové, s mnoha názory lze souhlasit, byť s jistými výhradami. Uvědomte si, prosím, že policie je moloch, který čítá hrubě přes 40 000 zaměstnanců. Její práce pokrývá velmi široké pole běžného i neběžného života. Takové množství předpisů, nařízení, pokynů a dalších interních aktů řízení, jaké platné u policie, anyd nikde jinde neexistuje. Jedná se cca o 400 takových předpisů, které musí policista znát a řídit se jimi. A to mluvím pouze o podzákonných normách. Nad tím vším ještě samozřejmě zákonné normy, které mají vyšší právní sílu (?) – protože při tomto množství samozřejmě dochází ke kolizím. ono je to prostě tak, že ať udělá policajt, co udělá, vždycky to něčemu odporuje a za to se dnes celkem bez milosti vyhazuje. Tak se moc nedivte, že ti kuci se většinou bojí do něčeho jít, protože podpora jejich šéfy je mizivá. Proč ? Důvodů je mnoho, ale i ti šéfové se bojí o své židle. I oni mají šéfy.

  O úrovni některých šéfů lze s úspěchem polemizovat. Jak jinak je možné, že na vedoucím místě sedí člověk bez policejní praxe, bez patřičného vzdělání a současně i bez znalosti problematiky práce policie ? Odpověď je snadná – má dlouhý jazyk a je z řádu bezobratlých. A takových odborníků naše firma zaměstnává celkem dost. Ano, zatím ještě "naše" firma, protože už mě unavuje pracovat pro firmu s mizernou kulturou, prolezlou neschopnými kariéristy , paradoxně schopných všeho. Po více než 20-ti letech u ozbrojených složek jdu. Jen tak na okraj, jsem inženýr a v současné době se zabývám problematikou ICT, takže nelze říci, že bych ovládal pouze obušek obouruč a píšťalku za poklusu 🙂

  Další problém vidím v tom, že celkové hodnocení výkonnosti policie je nastaveno zcela špatně. Takzvaný čárkový systém je velmi zakořeněn a podporován zejména těmi, kteří jinak hodnotit neumí. Ono je to celkem jednoduché – krádež kola a krádež luxusního automobilu má stejnou hodnotu v systému statistiky – 2 krádeže, najdem kolo, objasňujeme na 50% a máme vystaráno. Média pak tuto hru přijala za svoji a celkem běžně lidem předkládají podobnou argumentaci. Jistě, je těžké vykazovat počet převedených babiček přes silnici. Hlavním kritériem práce policie by měla být spokojenost občanů se službou – a policejní práce je službou. A samozřejmě, že jinak bude spokojený chycený zloděj a jinak matka nalezeného dítěte, ….

 • Určitě hodně na pověsti policajtů dělá i ta naučenost z dřívějška, jak tu někdo říkal "lid versus policie".
  Legrační případ: Mám spolužáka, studoval v USA ještě s druhým kamarádem. Když se vrátil z USA, koupil si velkou káru a dělal velkýho boye. Zastavili nás policajti, a on se s nima začal hádat, že to nebyl von, kdo tolik jel, že tolik nejel, že ho nemají právo stavit a tak. No nic, nic zvláštního nevyhádal, ale aspoň to zkusil.
  Jeho kamarád mi pár dní na to, když jsme se potkali a já mu tuhle historku vyprávěl, říkal, že se takhle snažil chovat při příjezdu do USA na imigračního úředníka. Ten si ho vzal stranou, a poprosil ho, ať nic takovýho v USA směrem k úředníkům, bezpečnostním složkám ale především policii nikdy nezkouší, když ho zastaví policista a řekne mu, že si má nachcat do huby, ať to udělá, protože jinak ho ten policicsta bohužel může i zastřelit. Když ho zastaví v autě, ať nevystupuje, nemluví dokud se ho policista na něco nezeptá, a potom jenom odpovídá v jednoduchých větách a jenom na to, na co je tázán.
  Chudák. Čtyři roky musel trpět v US, že si nemůže otevřít držku na policajta, tak si to prostě musel trochu užít, když už byl zase zpátky tam kde to jde.

 • JO PANOVE TO SEDI-I JA POTKAVAM V..Y.NASTESTI JEN OBCAS JELIKOZ JSEM UZ 2 ROKY V ANGLII.POLICAJT TADY A TAM TO SE NEDA POROVNAT.POLICAJT TADY TO MI ZNI JAKO NADAVKA

 • Za posledni dva roky mne policejni automobil ohrozil na zivote ctyrikrat, jednou vladni cerna limuzina. Vzdy vypnuty majak a vdy poruseni predpisu na jejich strane. Oni maji pravo vybirat pokuty? Zakonne snad, moralni nikoliv.

 • i mezi cajtama jsou vyjimky:
  Stopla me na dalnici, zkontrolovala datumy
  a podobne: do kdy mate technickou ?
  Dlouho me nenapinala: – do zitra.
  To si ale musite nechat udelat, co kdyby vas zastavili ?

  nebo jestli se necitila byt prislusnici 🙂