Proč domácí centrála kombinovaná s tabletem dává smysl

Nedávno jsem tu psal, že chystáme v energomonitoru zařízení nazvané Quel. Půjde o tablet kombinovaný s domácí centrálou (opět z výroby Current Costu) a pár lidí se podivovalo, proč, když jeho funkci zastanou chytré telefony a skutečné tablety. Tak si říkám, že bych tok našich úvah mohl upřesnit a ozřejmit, proč považujeme takové řešení za vhodné.

Pokud potřebujete doma něco řídit, nevystačíte s appkou v mobilu. Proto také domácí automatizace potřebuje nějakou „ústřednu“ či centrálu. Proč?

Za prvé potřebujete vyřešit situaci, kdy nefunguje internet. Ovládat kotel napřímo po lokální síti je hezké, jenže za chvíli jej budete chtít ovládat odkudkoliv přes internet. Na to potřebujete nějaké řešení, ke kterému se připojíte a bezpečně do něj naládujete své pokyny. Může to být buďto cizí server poskytující takovou službu řízení, nebo vaše domácí centrála. Když to bude cizí server, který nebude data odesílat do domácí centrály, ale přímo do kotle, musíte vyřešit, co se stane, když nepůjde internet, takže se na to v praxi vyprdnete a při výpadku internetového připojení domova nepůjde kotel prostě na dálku řídit, nebo doma bude schopno nějaké zařízení synchronizovat data mezi internetem a lokálními zařízeními. Jistě by si to mohl dělat kotel, ale většina jich si to dnes nedělá a vyhazovat kotel za pade se vám asi nechce.

Pak by se vám hodilo nějaké zařízení, kterým by mohl kotel ovládat kdokoliv, kdo potřebuje. Kupříkladu ne každý člen domácnosti má chytrý telefon schopný instalace patřičené appky. Můžete někde nechat povalovat levný tablet či výběhový mobil s nainstalovanými apkami a doufat, že ho někdo někam neodnese a hlavně v inkriminovanou dobu skutečně najde ovládací appku. Nebo můžete mít někde napevno zabudovaný ovládač s ovládacími prvky. (nebo se můžete spolehnout na vestavěné ovládání v technické místnosti, i to jde).

Do třetice potřebujete (alespoň hypoteticky), aby si jednotlivá zařízení nějak vyměňovaly informace. Aby kotel věděl, jaká je teplota venku, aby tu samou informaci měl k dispozici bojler, displej na zdi a ještě do toho aby byla zahrnutá předpověď získaná z internetu. To kupříkladu. Dnes to řešíte tak, že čidla kupujete duplicitně, jedno máte pro ekvitermu kotle, jiné pro displej meteostanice. Škoda přeškoda – hodila by se krabička, která by ty informace zamíchala dohromady.

Každý z problémů má nějaké řešení, jenže ve výsledku univerzálním řešením je domácí centrála. Zařízení, které kombinuje rozhraní mezi domácími spotřebiči a internetem včetně návaznosti na cloudové služby. Zařízení, ze kterého lze domácí spotřebiče ovládat a zjišťovat informace. Zařízení, které umožní pohodlnou interakci mezi spotřebiči různých výrobců. A to je ten náš Quel – jen jsme k centrále přidali displej, který cenu nezvýší podstatně, ale významně přidá na hodnotě ovládání i užitnosti takové domácí centrály. To, že řadu takových funkcí můžete ovládat i ze svého mobilu, není s ničím v rozporu.

Quel je pro nás v prvé řadě zařízení s dostatečným výpočetním výkonem, aby mohl dělat řadu věcí, které jsme dříve dělat nemohli. Aby uměl nejenom data zobrazovat, ale i aktivně zpracovávat.

Jsme samozřejmě na začátku a řada věcí bude stát na tom, zda se tohoto konceptu chytnou i partneři. Jenže zrovna centrála domácí automatizace je takové nutné zlo – nikdo ji moc nechce dělat, protože moc neví jak. Pár se jich u nás dělá, jsou ale docela drahé. Navíc ta „naše“ bude jen o něco dražší, než stávající energomonitor a bude pod polovinou ceny běžných centrál. Bude otevřená, kdo umí udělat Androidí appku, ten si může sflikovat všechno se vším. A výrobci domácích automatizačních udělátek budou mít o starost méně – stačí použít jejich appku pro Android, případě, pokud budou chtít využívat luxusu celého prostředí, si ji aktualizovat.

Jsem na to zvědav. Bude za tím ještě hodně práce, první zařízení určené pro obcházení partnerů a další vývoj teprve nakládají ve fabrice do letadla.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • Začátkem roku jsme vymýšleli přesně něco takového – jen to nedošlo cíle z mnoha různých důvodů, nicméně mi v šuplíku (a hlavě) zůstala pěkná hromada nápadů. Některé podobné/stejné jako tohle, některé i další. Pořád mě to láká nějak realizovat a uvést v život.. A tohle se mi líbí.. 🙂

 • Ahoj. Jsem v tomhle směru echtamatér, ale nějakou centrálu domácnosti za rozumnou cenu bych bral. Mám solárka s 1500l zásobníkem propojeným do okruhu s kotlem, a situací, kdy potřebuji informace o natopenosti zásobníku a stavu kotle nebo panelů a jejich ovládání, je spousta. Doufám že se brzy dozvím, že jste úspěšně rozjeli práci na prototipu a držím palce. M

 • Zajímavý nápad. Bude to tedy „tablet“ s WiFi nebo přimontované na zdi s ethernetem, ala běžný termostat?

 • Doufal jsem, že se na základě jenání s firmou Teco, rozjede spolupráce s jejich systémem Foxtrot, který takovou domácí centrálu na DIN lištu do rozvaděče má. Navíc vychází z průmyslové automatizace, takže je to odladěné řešení a je na něj spolehnutí – alespoň doufám, chci si ho pořídit. Žádná spolupráce tedy nebude ?

 • Bohdan Přerovský: my máme zájem na propojení se všemi systémy, otevřenost je zásada. Ale jejich domácí centrála je přeci jen něco jiného, chybí jí displej, který potřebujeme, navíc i cenově je někde jinde a funkčně cílí trochu jinam. Nějaký entry-level tu bude potřeba a to by mohl zaplnit Quel …

  Dave: má to wifi i ethernet (a teploměr), zda si to přimontujete na zeď, je už jen na vás 🙂

 • Bohdan Přerovský: Teco a odladěné řešení? Pán je vtipálek. 🙂 Teco je český low-cost „dobastli si sám“. V určitých případech to ale nemusí být na škodu, taky jsem s ním pracoval. Foxtrot je dobrý, ale třeba vlhkoměry a teploměry neprochází výstupní kontrolou asi vůbec.

 • Nepřestávám držet palce a docela rád bych se na t někdy podíval! Nejsem si jistý, jestli ten příklad s kotlem je nejlepší, resp. dobře se na něm ilustruje nejslabší místo domácí automatizace – integrace systmů. Málokterý výrobce kotlů, resp. jejich regulací umožňuje své relativně složité regulace integrovat s něčím jiným venku – nedejbože se nechat ovládat. Možná se situace změnila, ale když jsem to před třemi lety řešil já, bylo to skoro nemožné. Nakonec jsem skončil u Buderusu, který má do regulace přímo průmyslový KNX prvek, ale i ten má obrovská omezení. Ale zase je to dobře vymyšlené a velmi spolehlivé i v případě, kdy domácí automatizace vypadne. Měli sice i nějaký IP klient, ale 1) drahý, 2) také omezená funkcionalita a 3) bez rozumného API. A hackovat jejich hlavní programovací protokol by asi byla cesta do pekla.
  Nicméně, jak jsem již kdysi psal, klíčovou přidanou hodnotu inteligentní domácnosti vidím více v automatizaci než v zpřístupnění ovládání – a zde je poměrně klíčové, jak si ten engine poradí s definicí pravidel a jejich vykonáváním tak, aby to bylo relativně user friendly (přitom foolproof) a nebylo to jen pro geeky, nebo ty, kteří si mohou dovolit pro každou změnu scény nebo parametrů průběhu topné křivky platit drahého experta, který to za tučné peníze změní.

 • Koncept použít tablet jako „centrálu automatizace“ není podle mne žádná revoluční věc, která má nějaká zásadní pozitiva či negativa. Myslím si, že:

  1) to neřeší hlavní problémy spojené s domácí automatizací (problém s drahými čidly a ovládacími prvky, integrace různých zařízení, vyřešení jak jednoduše zapojit prvky, které nejsou „umístěné na jednom místě“ atd.)

  2) málo kdo si ten tablet vystaví v obýváku na stěnu (bude to asi dost rušivý prvek v místnosti, bude muset být připojený k různým kabelům napájení a od čidel apod.) Po zapojení se s ním nebude dát chodit po místnosti…

  3) na druhou stranu se stacionární display hodí – i kdyby měl viset někde v technické místnosti

  4) v případě tabletu se může narazit na problémy s rozšiřitelností / servisem (výměna kus za kus?)

  Taky by bylo dobré zvážit, jestli Android je vhodný OS pro takové zařízení. Možná by to chtělo spíše nějaký odlehčený Linux + aplikaci v JavaFX. Chtělo by to porovnat, jak vhodné jsou jednotlivé OS co se týče aktualizací aplikací či OS samotného, případné vzdálené správy atd.

  Možná by si chtělo definovat, kdo je cílovou skupinou takového tabletu a domácí automatizace obecně a rozepsat pár „případů užití“ (a při nich zvážit vhodnost zařízení).

  Myslím, že ale dojde na to, že zprovoznění a údržbu (přidávání čidel, změna logiky programu atd.) bude muset dělat technik dodavatelské firmy (což je podstatný rozdíl oproti Energomonitoru).

  Nápad domácí automatizace se mi osobně líbí, bohužel to zatím podle mne není v současné době reálné (hlavně z cenového hlediska). Cílovou skupinou bych spíše viděl správce nějakých větších nemovitostí (chaty, školy, obecní úřady, fary, pěstitelské skleníky…). Vložená částka se musí nějak vrátit. Takže to dává smysl např. ve vzdáleném plánování a regulaci vytápění větších objektů. V případě soukromého použití jde prozatím spíše o hračku pro chlapy – už se těším, až budou k dispozici detaily 🙂

 • Zní to hezky, ale řídící jednotky není v domě zorvna rozhodující. Doplňující prvky jako relé, stykače, stmívače, čidla, atp. stojí řádově více. I ta práce nakonec stojí více než ta jednotka. Mít displej je prima, ale co když mám větší dům a potřebuji více než jednu jednotku?

  Přijde mi, že jste to zacílili fakt hodně úzce… Ale držím palce!

 • Mam od Vas ve svem dome funkcni Energomonitor, a to vc. toho nestandardniho monitoru od Current Costu. Bezvadne zarizeni, obcas to navstevy okukuji. Urcite bych privital neco dalsiho jako je tento jednoucelovy monitor i do dalsich mistnosti, kde se hodi to take namatkove sledovat. Zvlaste pri letosnich vedrech, kdy jela domaci AC na plne pecky to bylo obcas na mrtvici 🙁

  Nicmene bych spise privital zarizeni s nizsi inteligenci, tim myslim, proc to za kazdou cenu delat jako nejakou dalsi centralu nejakeho domotica systemu (dom. automatizace) ? Ja osobne provozuji Homematic domotica system, takez toto jako dalsi centrala me vubec neoslovi (asi i zbytecne navysena cena). Myslim, ze hodne Vasich potenc. zakazniku se bude etablovat z rad tech, kteri jiz nejaky „domotica“ system maji, a budou to potrebovat jen zaclenit do sveho stavajici systemu, ktery tyto funkce nema (muj pripad).

  Spise bych privital nejake rozumne datove rozhrani (XML ?), ktere by umoznilo integraci s jiz existujicimi systemy dom. automatizace, ktere jiz maji (jako ten muj) domaciho sledovani Energomanagementu pripravene. Vy jste preci jiz neco takoveho pripravovali, ze bude implementovano?

  Current Cost ma preci k dispozici krasne OLED displeje, ktere mohou ukazovat jak spotrebu el. energie, tak plynu a vody, a take naopak napr. vyrobu el. energie, pokud mam nejakou takovou technologii (fotovoltaika, domaci plyn. turbina nebo palivove clanky apod.). Maji to bezdratove, prenosne, pekne, videl jsem to v te paradni britske serii „Home of Future“, urcite neco takoveho by se libilo.

 • Petr: ty OLED displeje ve výsledku bohužel vyjdou dráže, než celý ten tablet 🙂 (z mnoha důvodů jako velikost série či cena oled). A navíc jsou takové jednoúčelové a pro česko by se musely dost předělat, to nám přijde lepší, rychlejší a snazší podporovat Android krabičku, kde si může každý něco dodělat, když chce … (jen nemá tak fajná tlačítka).

  Ad integrace do jiných systémů: pracujeme na tom, pokud budou mít výrobci zařízení zájem, mohou. Snažíme se i pár těch u nás aktivních oslovit a nabudit. Ale není to jen na nás a asi nikde to není extra priorita…

 • Patrick: nejsem si az tak jisty, zda-li bezny laciny tablet bude staven na takovou zatez, jako je TRVALE zobrazeni na jeho displeji. Take budou potize s jeho umistenim / postavenim, nebo Vase reseni je vc. tabletu a jeho drzaku a napajeni?
  Aplikace pro tablet tedy prebira (bude prebirat) data lokalne primo ze snimace, nebo az ze serveru, ke kteremu je Energo monitor pripojen ? Jedna se me o to, zdali to bude funkcni i bez pripojeni k internetu, tak jako muj stavajici velky pomocny displej Current Cost ?
  Pokud by to melo byt funkcni i jako nejaka Domotica ustredna, melo by to byt asi nezavisle na Vasem datovem cloudu na Internetu…

 • Chtěl bych aby to umělo open therm+ protokol pro ovládání kotlů a termostatů. Dále by to chtělo Resol regulátory pro ovládání solárních systémů kromě těch interface co tu byli popsalny.