Proč alternativním operátorů nevoní developerské projekty?

Patrick Zandl · 24. září 2004

Když jsem se stěhoval do Zeleného údolí, říkal jsem si, že to je ta správná lokalita, kde se alternativní operátoři porvou o nabídku připojení. Bláhově jsem si myslel, že dorazím do baráku a budu si moci vybrat minimálně ze dvou operátorů telekomunikačních služeb, ne-li více. Jak správně tušíte, nemohl - telefony jdou přes Český Telecom, televize přes UPC. Jediná konkurenční volba je ADSL versus Chello.

Přišlo mi to podivné, protože takovéto developerské projekty, velké obytné soubory, jsem vždy považoval za typická rejdiště alternativců. Po zkušenostech z německého trhu jsem si opravdu myslel, že se najde řada alternativců, kteří osloví IPB Real a další developery a protlačí jim svoji technologii. Co je na tom, přivést do lokality jednu tlustou linku a při stavbě baráku zakopat spolu s inženýrskými sítěmi také rozbočky z té linky. Potřebnou techniku si všichni operátoři dávají do podzemních garáží do škatule a od ní to rozvádějí šachtou do jednotlivých bytů. Jasně, nejsou to firemní zákaznící, ale nové byty si dnes kupují pouze milionáři (byt holt dnes miliony stojí) a lepší cílovou skupinu mezi domácnostmi abyste pohledali. Jenže nic nic, v garáži je jen pixla Českého Telecomu a UPC.

A tak jsem se nedávno při své návštěvě IPB Realu zeptal, ještě v naději, že jde o nějakou exkluzivitu… Bylo mi řečeno, že situace je prostá. IPB Real vždy stavěl s Českým Telecomem a UPC, prostě proto, že nikdo jiný se nenabídl. A tak ani o nějakých alternativách neuvažovali.

Opravdu jsou developerské projekty pro alternativní operátory nezajímavé? Je ekonomicky nevýhodné je síťovat? Jaké jiné domácnosti by mohly být ekonomicky atraktivnější a jaká lokalita výhodnější k zasíťování, nežli nové obytné soubory? Co dělal Contactel, Aliatel, Tele2 nebo GTS a proč neoslovili developera a ve výsledku toho všeho mi v bytě nekouká ethernetová zásuvka a na stole neleží číslo k aktivaci telefonní a internetové linky?

Nakonec jediné dvě firmy ochotné do lokality přivést internet za rozumné domácí peníze byl tradičně Český Telecom a UPC. Nechápu to, ale jak to tak vypadá, alternativním operátorům se opravdu nechce nebo nevyplatí stavět cokoliv pro domácnosti. Ani udělat odbočku ze své kabeláže. Asi jim fakt stačí ty firmy a žebrání u Telecomu, aby jim za pár korun převedl linku, kterou jim se za plnou cenu nechtělo stavět :(

Nebo je ještě jiné vysvětlení, které jsem přehlédl?

PS: Ano, vím. Jsou světlé výjimky jako NetBox v Brně, ten se ale zaměřuje na stojící sídliště.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook