Přinášíme vám exkluzivní překlad myšlenek Aruna Sarina

Do diskuse i ke mně do emailu dorazilo několik připomínek, že Arun Sarin na snídani s novináři pouze plytce plkal. Nechápal jsem, jak to někdo může říci. Prohlášení mi přišla jasná a zásadní. Až o víkendu jsem si uvědomil, že čtenářstvo zřejmě nemá tu zkušenost s překladem z business new(s)speak, takže skutečně mohou některá vyjádření působit plytce. Myslím, že nejlepší kurz je praxí, takže pojďme si rovnou přeložit několik nejzajímavějších myšlenek. Uvidíte, proč se business newspeak používá – je stručnější, jednoznačnější, elegantnější, stylovější a spisovnější – a co více, je přístupný jen zasvěcencům 😉

Arun Sarin: „VoIP přichází z pevných sítí, kde mění trh. V mobilních sítích tomu bude jinak, s VoIP zde přijdou operátoři a bude to jejich služba,“

Překlad: Operátoři pevnolinkových sítí si neuměli s VoIP poradit. Včas nebezpečí nezaregistrovali a nezatrhli to a pak už bylo pozděje a je to jejich chyba. Mobilní operátoři nebudou tak pitomí a tam, kde se budou cpát alternativní nabídky VoIP podtrhneme ceny ekvivalentních služeb, budeme cizí služby blokovat a vůbec použijeme všechny páky, jak VoIP vystrnadit. Naší výhodou je, že VoIP můžeme do sítě kdykoliv doplnit via IMS a každý to ví,takže budeme konkurenci držet v šachu pouhou možností, že kdykoliv můžeme nabídnout totéž a laciněji. Což neznamená, že bychom to někdy udělali.

Arun Sarin: Nevím, proč by za pár let měl někdo potřebovat ADSL a podobné kabelové technologie, když bezdrátový broadband bude všude kolem nás a ve všem.“

Překlad: S mobilními telefony to bylo stejné. Prodali jsme lidem hlasovou službu dražší a méně kvalitní, než jsou pevnolinkové telefony a to jenom proto, že jsme k ní přidali nálepku „on the move“. S daty to dopadne také tak a pro všechny prvky dodavatelského řetězce je to tak výhodné, že proti tomu nikdo podstatný neřekne ani slovo. Jen pevnolinkové telekomy budou reptat, jenže většina z nich je zaháčkována v mobilech.

Atd atd. Ještě něčemu nerozumíte?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

28 komentářů

 • Krasny preklad 🙂 ale v dusledku rychlejsich mobilnich datovych prenosu stejne dojde k odlivu casti zakazniku na VoIP at budou mobilni operatori chtit nebo ne.

 • není nic jednoduššího.. než to blokovat v celé síti..

 • >Arun Sarin: Nevím, proč by za pár let měl někdo potřebovat >ADSL a podobné kabelové technologie, když bezdrátový >broadband >bude všude kolem nás a ve všem.“

  Mám rád mobioní internet – sám hodně používám EDGE a Wi-Fi ale mánové drát je drát a hlavně optika je optika. Rádio vždycky a z principu bude mnohem pomalejší. To je fyzika pánové…

 • [3] ja si myslim, ze Patrick to prelozil moc pekne. Fyzika je fyzika, ale znicujici marketing a skutecna potreba inetove konektivity (ne kazdy potrebuje nelimitovany ctyrmegabit) svedci pro neco trochu jineho

 • [2] zkus říct slovo "blokovat" před Evropskou komisí a uvidíš, jak snadné to je. Musíš rychle doplnit další kouzelná slova "hrozba terorizmu", "daňové úniky" atd a nějak je vhodně spojit s tím prvním slovíčkem a to už není tak easy a newspeakeři se také teprve učí….

 • [3] Marketing ale nefunguje na zakladoch fyziky 😉

 • [6] Ale produkty a výsledné rychlosti ano. Zkuste třeba říct slovo agrgace před uživateli CDMA od Telefonici (ET) a hodí po vás modemem..

 • Přesně tak. Kabel je sice kabel a je jistě hezký mít doma vyhrazenejch x megabitů bez datovejch limitů, nicméně českej internet nenabízí moc rozumnejch možností, jak takovou konektivitu využít (pokud neuvažujeme P2P sítě) a lidí, který zajímaj i zahraniční zdroje (třeba streamovaný televizní vysílání) je málo na to, aby se to vyplatilo nabízet masově.

  Navíc čim dál víc lidí prostě potřebuje bejt mobilní kvůli povaze svýho zaměstnání a požadavkům zaměstnavatele a doma jim je rychla linka už celkem k ničemu. Technologie je hezká věc, ale nemusí se nutně slučovat s požadavkem uživatele a operátoři i ISP to dobře vědi a ještě líp toho uměj využít.

 • [5] Ale ne, opis "blokováni" je zcela jednoduchý: "optimalizace IP provozu s ohledem na bezpečnostní politiku Unie a Lisabonskou agendu"

 • [9] však jsem říkal, že blokování je třeba doplnit hrozbou terorismu atd a teprve pak to začíná znít dobře i v bruselštině. A Lisabonská agenda už se neříká, říká se i2010.

 • [7] zkusil jsem to. Překvapeně se zeptal, o co jde a pak pravil, že žádné podivné rychlosti nepozoruje, že mu CDMA šlape a je spokojen. Možná je to tím, že ho nepoužívá na provoz P2P…

 • [11] Jistě já mu to i věřím on ho na P2P nepoužívá já také ne ale ti lidé kolem ano…

  Já nepoužívám P2P ani na kabelu, ale na nějaké video se rád podívám – Nasa Tv, ČT24, přednášky z FELu…. už je toho na síti legálně zajímavého celkem dost.

 • primlouvam se za dalsi "preklady"

 • Arun Sarin: Nevím, proč by za pár let měl někdo potřebovat ADSL a podobné kabelové technologie, když bezdrátový broadband bude všude kolem nás a ve všem.

  Blábol těžkého kalibru. Kabelové technologie zde budou i kdyby se Saturnin na hlavu stavěl. A proč? Už teď se na kabelu integrují služby jako je kabelová televize, internet, VoIP, telemetrie a já nevím co všechno. Po kabelu teče i elektrický proud. Dráty tu budou i v době, kdy budem mít všichni čipy v hlavě napájené nějakým doživotním zdrojem a veškerá komunikace bude probíhat přímo do mozku, protože stále budou některé jednotky nemobilní.

  Co to je pár let? Logicky dva roky, což je nesmysl, lidově několik let. I kdyby jeho pár let bylo deset, tak stejně nebudeme na takové technologické úrovni. Mobilní telefon je věc jiná, na mluvení a poslouchání toho moc nepotřebujete, ovšem kdo sebou bude pořát tahat notebook pro solidní využití datových služeb? A s nějakým menším zařízením se kvalitně pracovat nedá. Velká většina populace pracuje na jednom místě a bydlí také na jednom místě. Sarin neví, proč by někdo za pár let měl potřebovat kabelové technologie. Já to vím. Protože velká většina lidí nelítá z jednoho fleku na druhý, nebydlí po hotelech nebo v karavanu a kabel bude vždy výkonnější než bezdrát.

 • GPRS využívám už prakticky jen na poštu + wap (N6230).
  CDMA jsem si pořídil, protože před rokem nebyla jiná možnost rychlého internetu.
  Když nám minulý měsíc na ústředně zprovoznili DSL, tak jsem projel ceníky (přecijen Patrick o VoIP tak pěkne mluví už dlouho a na CDMA to tak nějak nefunguje) a se zděšením jsem zjistil, že přestože drát je drát, tak vychází finančně stále dráž. Myslíte si, že SPT půjde někdy s cenou dolů? (s CDMA mám rychlosti 80-160KB/s)

 • Ještě jeden bod pro kabel. Kabel vám funguje stále bez ohledu na počasí. Příjde-li mlha, mikrovlny mají potíže.

 • [16] Přijede bagr a je po kabelu (tady v praze nikoliv zřídkavé) – rádiu bagr nevadí, leda by zasahoval do fresnelovy zóny, ale to by byl dost velký bagr 🙂

 • [5] a co slovo regulovat? 🙂

 • To vše, co tady zmiňujete (mlha, bagr a jiné záležitosti) jsou jen provozní drobnosti. Když začali tahat kabely s elektřinou, taky to lidi nechtěli, páč měli doma předplacený zdroj světla. Petrolejku nebo louče. I elektřina někdy vypadne, což ovšem není důvod k tomu, aby ji lidi nepoužívali.

  Je potřeba se zamyslet k čemu jsou drátové a bezdrátové technologie určeny. Krásným příkladem je televize a rádio. Rádio: Přístroje jsou malé, přenosné, slouží k přenosu hlasu. Rádia se vlezou opravdu do všeho a snad není zařízení, kam by ho někdo nemohl nacpat. Velká většina lidí ho používá v mobilním autě na cestách. (mimo jiné) Jsou i v některých mobilech, mp3 přehrávačích a já nevím kde všude.
  Televize: Většinou není malá, skladná a přenosná, převážně sedí na jednom místě (můžete se přesvědčit na vlastní oči, když ji přemístíte. Ten prach, co pod ní máte je k nepřehlédnutí.) Funguje bezdrátově, ovšem kdo má možnost napíchnout ji na kabel, tak ji tam většinou dá, protože kabel nabízí relativně víc. Jasně. Někdy ji najdete v autech a použijete na cestách, ovšem kvalitně ji využijete jen jako nepřenosné zařízení doma v obýváku. Jaký dopad bude mít celoplošné digitální vysílání je ve hvězdách, nicméně si myslím, že to kabelovky neohrozí. K televizi kabel nepotřebujete a nikdy potřebovat nebudete, přesto tam je a nejspíš bude.

  A stejné je to s bezkabelovým-kabelovým internetem. Nemusíte být technickým guru aby jste zjistili, že Sarin se ve svých vizích o nepotřebnosti kabelů plete. Jako se spletl Gates, když říkal, že lidem bude stačit nevýkonný terminál s 640KB RAM.

 • No až tak tomu nerozumumím, ale myslím si, že mobilní technologie budou kabelu (a wifině) skutečnou alternativou až tehdy, když budou mít ping třeba 20 ms (jakože asi ještě dlouho nebudou). Odjakživa jsem byl (a stále jsem) zastáncem mobility na úkor výkonu a rychlosti, ale vzpomínám si, jak mě GPRS v prvních dnech používání tou neuvěřitelně dlouhou odezvou zdeptalo. Třeba EDGE nebo CDMA mi přijde v téhle souvislosti skoro jako zbytečnost. Nepotřebuju někde v tramvaji sledovat streamované video nebo stahovat novou verzi Apache. Prostě potřebuji spíš tu odezvu …

 • [15] Jetli máte možnost ADSL přes LLU, tak o moc dražší není (Nextra od 935,- Bluetone od 799,- bez DPH).

 • [20] Odezva na GPRS byla zpočátku opravdu děsná a i teď je to okolo 500 ms, což je hodně, ale už cca 100ms jako mají analogové modemy je úplně vpohodě a to na pokročilých bezdrátových technologiích naprosto není problém.

 • [19] Pokud chces kvalitni prijem televize v aute tak si musis koupit auti se satelitem nebo satelitni antenu na auto (je to takovej box cca 5cm vysokej).

 • [19] to jste ale na omylu. Podle statistik je v CR pres 3 mil televizoru (mam starsi data, uz to bude asi vic), zatimco kabelovych pripojek tu bude stezi milion. Jste moc pragocentricky, na venkove samozrejme prevazuje prijem pres antenu.

 • [24] Máš naprostou pravdu. Ale srovnal si to se statistikou před deseti lety? Mám za to, že tehdy bylo kabelových přípojek mnohem méně. A rozhodně to nebylo proto, že by televizní signál neměl kvalitní pokrytí.

  S tím pragocentrismem jsi mimo terč. Můj zadek sedí ve vesnici na severní moravě s cca 160 čísly. Nejbližší město je 7 kilometrů za pořádným kopcem. Příjem je zde výhradně bezdrátový. Ovšem když jsem navrhl zakabelování obcí, setkal jsem se s obrovským zájmem. Před třemi lety jsem začal internet po malých obcích na bezdrátu, nyní se kde co dává na kabel. Kdybych měl parafrázovat Sarina, tak bych řekl: "Nevím, proč by za pár let měl někdo u nás potřebovat WIFI a podobné bezdrátové technologie, když kabel povede do každé domácnosti." Samozřejmě i toto je blábol, protože jsou situace, kdy se i bezdrát využije. Například Patrick Zandl čirou náhodou pojede našim krajem a opravdu čirou náhodou zabrousí do místní restaurace. Bude zatraceně překvapen, že mu v mobilu zmizel signál operátora a ještě více překvapen, když mu jeho palm, notebook nebo já nevím co prozradí dostupnost WIFI sítě, přes kterou se dá jen tak připojit na internet.

 • [24] Patricku drat je drat. Sirka pasma na drau – kabelu at uz koax, twist a nebo optika bude mnohem vetsi nez na radiu. Muzes s tim nesoulasit ale to je tak to jediny co proti tomu muzes delat. Příklad z TV kolik u nás výsílá programů analogově a celoiplošně čtuři že. Kolik analogových stejně širokýc programů se dá do obyčejného koaxu 30 nebo 50 ? n2co kolem toho.

 • [26] jo, pak je o tázka, proč se televize nevykašlou na terestrické licence a nejedou jen po kabelu. Nemusely by bojovat o ty licence na "vzduch" a jen by se dohodly s kabelovkama. Jenže vtip je v tom, že si spočítaly počet uživatelů kabelu a zjistili, že bez toho tebou zatracovaného rádia se neobejdou.

  Já neříkám, že se do kabelu nenacpe více stanic. Nacpe. Ale k čemu to je, když je to VELMI geograficky omezená nabídka. Takže rádio je rádio… 🙂

 • [27] Janě jám mím rádio rád moc rád 🙂 a vždycky tu bude. Ale štve mně někdo ko říká že rádio nahradí všechny kabely viz pán od Vodafonu. To je prostě blbost.