Přenosy v 3G sítích nyní na rychlosti 37 Mb/s pomocí OFDM a MIMO

Patrick Zandl · 11. březen 2005

Nortel tento týden slavnostně oznámil, že se mu podařilo na šířce pásma 5MHz dosáhnout v 3G spektru přenosové rychlosti 37 Mb/s s pomocí modulace OFDM a vicenásobných antén MIMO.

Hezký to úspěch. Nortel tuhle svoji technologii tlačí jak do UMTS tak do CDMA2000 standardu pro rychlá data. Nic proti tomu, jen abyste byli v obraze, jak rychle trvá, než se takovéhle úspěchy dostanou z demonstrační laboratoře mezi nás, prostý plebs nevybavený testovacími terminály zvícími šatní skříně: před dvěmi lety v únoru 2003 předváděl Nortel na podobné technologii rychlosti 20 Mb/s a také kolem toho byla spousta slávy. Dodnes se ve všech 3G systémech musíme spokojit s rychlostmi o řád nižšími, takže pár roků není žádná míra.

Ale je hezké sledovat rychlostní rekordy v 3G – je to jako ve formuli jedna. Víte, že takovou rychlostí se nikdy nesvezete a to auto, na kterém to vytočili, si nikdy nekoupíte. V případě Nortelu to platí také – sice se kasá vysokými testovacími rychlostmi, nicméně komerčně nasaditelné řešení HSDPA pro UMTS od něj mi přišlo jako z hodně slabého soudku...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook