Přenosy v 3G sítích nyní na rychlosti 37 Mb/s pomocí OFDM a MIMO

Nortel tento týden slavnostně oznámil, že se mu podařilo na šířce pásma 5MHz dosáhnout v 3G spektru přenosové rychlosti 37 Mb/s s pomocí modulace OFDM a vicenásobných antén MIMO.

Hezký to úspěch. Nortel tuhle svoji technologii tlačí jak do UMTS tak do CDMA2000 standardu pro rychlá data. Nic proti tomu, jen abyste byli v obraze, jak rychle trvá, než se takovéhle úspěchy dostanou z demonstrační laboratoře mezi nás, prostý plebs nevybavený testovacími terminály zvícími šatní skříně: před dvěmi lety v únoru 2003 předváděl Nortel na podobné technologii rychlosti 20 Mb/s a také kolem toho byla spousta slávy. Dodnes se ve všech 3G systémech musíme spokojit s rychlostmi o řád nižšími, takže pár roků není žádná míra.

Ale je hezké sledovat rychlostní rekordy v 3G – je to jako ve formuli jedna. Víte, že takovou rychlostí se nikdy nesvezete a to auto, na kterém to vytočili, si nikdy nekoupíte. V případě Nortelu to platí také – sice se kasá vysokými testovacími rychlostmi, nicméně komerčně nasaditelné řešení HSDPA pro UMTS od něj mi přišlo jako z hodně slabého soudku…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

5 komentářů

 • Radsi zkuste zjistit jak dopadla vcera zazdivacka od CTU v Bruselu ohledne 5.47-5.725GHz .Skoro vsechny staty EU vcetne Slovaku to uz maji povolene jen my nic :-(.
  PS:Kdo me prvni povi ze to u nas povoluji ma u me pivo 🙂 .

 • [1] Proč to nezjistíte sám, když vás to tak zajímá…

 • Pa[2]

  Pac to nikdo krome par lidi a vyvolenych asi nevi a doufal jsme v "kuloarni" informace na Marigoldu:-) .. .Dneska me napsalo CTU:

  Vázený pane,

  k otázce vydání generální licence pro provoz systému RLAN v kmitoctových pásmech 5150 – 5350 a 5470 – 5725 MHz bude v nejblizsích dnech vydána aktuální informace pro verejnost na webových stránkách CTÚ a to s ohledem na výsledky zasedání výboru RSC (Radio Spectrum Committee) EK k predmetné otázce. Toto zasedání se konalo vcera v Bruselu.

  Se srdecným pozdravem,

  Jirí Otýpka
  Cesky telekomunikacni urad
  Odbor správy kmitoctoveho spektra

 • [3] bohužel RSC žádné prohlášení pro veřejnost zatím nevydal a nikde o to nic není 🙁

 • Smim se zeptat kde se daji najit informace tohoto typu(ve svete ci u nas)?Pripadne obecne je zde nejaka skupina(diskuzni,pracovni,ci stranky) ktere se timto zabyvaji?