Přenositelnost mobilních čísel – co jsme si po česku podělali

Včera jsem na konferenci Tel.Con2004 moderoval diskusní panel věnovaný přenositelnosti mobilních čísel, panelu se účastnili zástupci operátorů (pánové Kadeřábek – Eurotel, Nekvasil – T-Mobile a Mach – Oskar) i zástupce ČTÚ pan Ebert. A samozřejmě slušně nacpaný sál (bylo mi divné, jak moc lidí tam zůstalo na celou hodinovou diskusi, ale pak se mi jeden posluchač po skončení přiznal, že moc chtěl na toaletu, ale bál se zdvihnout a odejít, abych mu jednu neflákl – tak ostré to ale nebylo!).

Portabilita mobilních čísel je pikantní věc. Řádově od konce devadesátých let víme, že ji EU bude požadovat. Když vyšla v roce 2002 direktiva, která finální datum pro zavedení přenositelnosti mobilních čísel v EU stanovila na 25. července 2003, už nám zřejmě bylo jasné, že se jednou do EU dostaneme a že bychom direktivu mohli vzít vážně. Nestalo se tak a kdy bude zavedena přenositelnost mobilních čísel, se zatím neví. Zákon, který půjde do sněmovny předpokládá, že do půl roku od platnosti zákona (která zatím je na svatého Dyndy), jenže už jsou připraveny pozměňovací návrhy, které zavedení posouvají až na dva roky.

To byl zajímavý moment diskuse: kdy podle které firmy má mobilita vejít v platnost? Podle Oskara na zavedení portability stačí ten půlrok, podle T-Mobile je potřeba rok a podle Eurotelu rok až rok a půl. Drze jsem se tedy zeptal, kdo navrhuje ten posun o dva roky – přišlo mi nepravděpodbné, že by je navrhnul někdo jiný, než zástupce mobilního operátora. Nikdo neví… Jen na okraj – jsou státy, kde se to za půl roku opravdu stihlo a to je nikdo moc nehonil.

Další vlezlou část jsem věnoval problému, kde to celá ta léta vykysávalo a proč se nic léta nedělo, i když nejpozději od toho července 2003 je zcela nepochybné, že portabilitu mobilních čísel zavést musíme. Všechny čtyři strany si přehazovaly problém jako horký brambor. Tři operátoři ustavili vloni pracovní skupinu, aby se do současné doby z místa valně nepohnula a odvolává se na to, že jí chybí zákon a rozhodčí hlas. Rozhodčím hlasem má být ČTÚ. To si postěžovalo, že oslovilo operátory i předkladatele zákona, aby vytvořili další pracovní skupinu a všichni ostatní, že se na to vyflákli. Zaujalo mne tedy, proč se ČTÚ neúčastní té stávající pracovní skupiny a když tak volají po rozhodčím hlase, proč neustanoví předsedajícím té pracovní skupiny ČTÚ. Zjevilo se, že po roce už to pracovní skupinu napadlo taky a že nějak tak to snad do budoucna bude.

S tím zákonem je to ovšem další pikantnost. Operátoři se odvolávají na to, že zákon nestanovuje přesně, jak má přenositelnost mobilních čísel vypadat, zda databáze má být centralizovaná či decentralizovaná. Neměl jsem dojem, že zákon by toto měl stanovovat – zákon požaduje službu a jak bude provedena, už je na operátorech a pokud její koncový výstup splňuje zákonné parametry, tak je asi jedno, zda je to centrální, decentralizovaná databáze nebo kartotéka děrných štítků.

Operátoři mne upozornili, že pevnolinkoví operátoři měli na zavedení portability dva roky perné práce a že jim by se podobná lhůta hodila taky. Ještě, než jsem to stihl já, zahláškoval z publika pan Chrudina, že zase tak perná práce to nebyla a že jich v té pevnooperátorské pracovní skupině bylo o něco více (pravda je, že diskusi tam zjednodušil Český Telecom; an nakonec pravil, takto to navrhujeme a tak to také bude).

Nakonec jsem to přepočítal a zeptal jsem se, jestli tedy můžeme počítat s tím, že červenec 2005 je to správné datum pro spuštění potrability mobilních čísel, protože to jsou dva roky od okamžiku, kdy všichni věděli, že ji musíme zavést a od okamžiku, o kterém mne všichni přesvědčují, že ho nepropásli. Nastalo hrobové ticho, které jsem nakonec přerušil doplňující otázkou, kdo zaplatí sankce EU za nedodržení termínu portability. V tom momentě zase všichni ožili a dozvěděl jsem se, že zodpovědný je stát a cvakat tedy bude stát, ergo daňoví poplatníci. Super. To tu dlouho nebylo…

Nevím, jak v ostatních lidech diskuse zanechala dojem, ale mne z toho všeho vyslechnutého přišlo, že jak operátoři, tak ČTÚ se na celou přenositelnost vykašlali a nic praktického neřešili. Výmluva na neexistenci zákona je kravina. Na přenos SMS mezi sítěmi taky není zákon a taky běhala ihned; stačilo chtít. Zákon jim přeci nezakazuje vyvinout vlastní aktivitu.

Selhal regulátor trhu, který nereguloval. Selhali operátoři, kteří nekonali. Proč by takový český brajgl měl zase cvakat daňový poplatník – ať si ta povedená čtyřka na férofku rozdělí pokutu (až dorazí) mezi sebou. Dva roky jsou dostatek času, zákon nezákon. Takže červenec 2005 je podle mne poslední ospravedlnitelný termín…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

7 komentářů

 • Heh,jediny ospravedlnitelny termin je na svateho dyndy :-)).Tam stacilo rict opum – tynechces,tynechces,tynechces a my jezto jsme hlava pomazana skrze CTU nechcem tak nic nebude….nevim proc se kolem toho vubec tocilo,vysledek byl jasny predem.Co jineho taky v bananove.

 • Parada 🙂 Jako bych tam byl. Kdyby to v dusledku nebylo tak smutny, tak by se z toho clovek potrhal smichy.

  Vypovidajici jsou i ty preferovany terminy, OS pul roku, TMO 1 rok, ET 1,5-2

  Ze by to neco vypovidalo o stavu trhu, o pravdepodobnejch presunech zakazniku apod? Ja jsem mel stejny cislo u ET od 1996 do 2003 a porad jsem cekal na jednu ze dvou veci: 1) ET se zacne chovat rozumne a prizpusobi se konkurenci
  2) Bude zavedena prenositelnost

  Po cca 3 letech mi doslo, ze cekani je kontraproduktivni a je potreba hlasovat nohama.

  Ale pokud bych si moh to stary cislo vzit sebou, byl bych jeste spokojenejsi.

  Taky jsem zvedavej jakej dopad to bude mit na tarify, oblibeny rozdelovani vlastni nevlastni sit… Zkousel nekdo nekdy spocitat jaka by mela bejt struktura tarifu,aby se nemuselo rozdelovat na vlastni/cizi a pritom celkovej prijem pro operatory zustal vicemen stejnej? Jedinej kdo je to schopen udelat je asi CTU co?

  BTW, nejede mi RSS Feed.

 • Tangero, nevim proc obvinujes operatory. Pro nektere z nich portabilita neni neco, co by potrebovali:) Tezko po nich chtit, aby se strileli do nohy dobrovolne. Spravny manager se ma snazit zvysovat hodnotu firmy, ne zmensovat. Pokud tedy stat chce prenositelnost, ma se o to postarat. Co CTU rekne, to operatori udelaji. Priklad s SMSkymi kulha v tom, ze tady maji vsichni STEJNY zajem, u prenositelnosti tomu neni.

  Jinak to byl vcera od Tebe pekny vykon 🙂

 • eee… to pozor, včera se všichni prsili, že i JEJICH zájem je přenositelnost mobilních čísel 🙂 Takže všichni mají zájem.

  Ostatně, před lety taky jeden europský český operátor brblal, že co by měla být možnost posílat SMS z jeho sítě do nějakého pekáče, že jeho klienti nejsou na nějaký žebráky zvědaví…

 • Tangero,

  díky za tvé dojmy od řečnického stolu. Protože já jsem tam na jedné horké židli za tím "kulatým" stolem včera také seděl, tak upřímně řečeno, rád se podělím i já o některé své osobní zážitky, kterých jsem zatím také ještě celkem plný.

  Jen tak mimochodem, jsem přesvědčen, že to určitě nebyl ztracený čas a že se i díky této živé panelové diskuzi včera alespoň trochu podařilo objasnit, jak je to ve skutečnosti s některými problémy, o kterých se tam tak plameně hovořilo.

  Bohužel objasněno to mohlo být pouze těm, kdo byli těmi šťastlivci a diskuzi mohli být osobně přítomni. Proto je nyní tak velice důležitá i další osvěta pro zbytek světa. Přece jen každý asi nemá čas ani prostředky na to, aby si mohl pořídit luxusní lístek do první řady na tak pěkné cirkusové představení, jako bylo to včerejší …

  Chápu sice, že pohled moderátora diskuze byl podmíněn objektivním a nezaujatým postojem, ale přece jenom dnešní závěrečné povrchní odsouzení všech zúčastněných a jejich naházení "do jednoho pytle" i s regulátorem trhu, to mi tak trochu nesedí. Nepůjde totiž o to, kdo zaplatí nějakou případnou sankci od evropské komise za to, že nedošlo včas ke splnění závazku České republiky MNP zavést. Ten termín má stejně od 1. května 2004 již prošlou "lhůtu", ale pokud vše nyní půjde svižně, tak žádné další velké problémy nehrozí.

  Proto nyní jde hlavně o to, aby předseda ČTÚ pochopil, že rozhodovat bude muset, dříve nebo později. Podle mne mohl ČTÚ jednat již dávno, včetně zveřejnění návrhu prováděcí vyhlášky a společnost, pro kterou pracuji mu toto navrhovala již v prosinci 2003. Od května 2004 platí pro Českou republiku rámcové směrnice EU a podle nich klidně mohl již dávno zveřejnit, jak bude vypadat závazný prováděcí předpis a na co se tedy mají mobilní operátoři včas připravit. V tom je nyní ten zásadní problém, že ČTÚ rozhodovat nechce a proto raději tvrdí, že rozhodovat ani nemůže.

  Navrhovaný zmíněný utopistický model Řídícího výboru fóra pro MNP přitom nemůže nikdy fungovat, neboť mobilní operátoři se spolu ani nemohou dohodnout, kdo by v něm měl jako jejich jediný společný zástupce sedět. Nějaké většinové kolektivní rozhodování potom již vůbec není myslitelné.

  Bohužel, jak se ukázalo, tak mé včerejší obavy se ukázaly jako zcela oprávněné. V Poslanecké sněmovně se totiž dnes odpoledne projednával v Hospodářském výboru pozměňovací návrh k zákonu, který si bere za cíl významně pozdržet další proces zavedení MNP.

  Přesto, že Eurotel celou dobu tvrdí a tváří se i navenek, jak chce intenzivně spolupracovat, tak do návrhu zákona o elektronických komunikacích prosazuje s podporou T-Mobile nejen odložení termínu zavedení MNP o celé dva roky, ale tuto lhůtu chce dokonce vztahovat ne od účinnosti zákona, ale až od následného vydání prováděcí vyhlášky. Ta však žádnou lhůtu pro své vydání nemá a měl by jí vydávat až po zmocnění zákonem regulační úřad ČTÚ.

  Pan ministr Vladimír Mlynář sice velice objektivně přítomným poslancům – členům Hospodářského výboru – popsal odlišná stanoviska některých mobilních operátorů lobbujících za změnu zákona, ale zároveň prohlásil, že "jeho" Ministerstvem informatiky navržená a vládou schválená 6 měsíční lhůta je více než dostatečná.

  Takže závěrem – předpokládaný termín zavedení přenositelnosti mobilních čísel je nyní plně v rukou pánů poslanců a senátorů.

  Je proto nezbytně nutné, aby se nyní i oni dozvěděli, že nesmí podlehnout žádné telekomunikační lobby, že hra na schovávanou musí jednoho dne skončit a že žádné skutečné a objektivní důvody pro další oddalování termínu neexistují! Promarněného času již uplynulo dost.

  Není již prostor pro žádné další klouzavé lhůty, žádné další bezdůvodné oddalování termínů, vzniklé spory mezi mobilními operátory je třeba rozhodnout již nyní a to je práce a zodpovědnost ČTÚ.

  Dokud ale nebude v zákoně jasně stanoveno konkrétní a přesné datum, včetně pravomocí ČTÚ a tvrdých sankcí za porušení zákona, tak některé mobilní operátory k součinnosti nebude možné donutit. Zákon tedy musí spatřit světlo světa a vejít v platnost co nejdříve na začátku roku 2005.

  Termín do začátku prázdnin v červenci 2005 je potom stihnutelný a proto i pro mne osobně je to nejzazší možný akceptovatelný datum pro byť opožděné spuštění přenositelnosti mobilních čísel v ČR.

 • [5]
  Hm fajn…na nekoho se to svest musi a CTU ma sveho vrchniho papalase,cili to je moc adresne,lip to hodit na politiky,tam se kazda sracka ztrati… .1.12.2008 to je to spravne datum.
  No vidim to spis tak ze dokud nebudou Teleshit privatizovat nic se vtomto sektoru nepohne,pac vsichni se budou vymlouvat na statni zajem…preci neohrozime 50mld,ze? 🙁

 • Nejlepší by bylo, dosadit do nejvyšších funkcí odborníky, lidi kteří své práci rozumí a kteří chtějí něco "dělat". Všechno je to líná mafie, sebranka která zůstala z dob minulých :o( Nohy na stole, doutník v puse, sklenička 12letýho Beama a plná huba keců :o))) Škoda, že nejsme kolonie pod správou USA :oD Ale co, alespoň se tu nenudíme. Večer pustíme zprávy, poslechneme si, kolik miliard naše bohátá málá zemička kde zase vytratila a rozhořčeni událostmi ulehneme do postele. Ropu nemáme, uran z Jáchymova už taky ne, tak si pujčíme a zaplatíme pár milard za sankce, arbitráže, Koženýho, IPB.. 🙂 Mimochodem víte, že uran z Jáchymova byl použit na výrobu první ruské atomovky? Jenže tenkrát se to vyměnilo za supermoderní ojeté renovované supertraktory… No nic, to už jsem zase jinde. Srdce evropy prostě potřebuje pár by passu, jinak to nejde. Možná by pomohlá celková transplantace a pandemie chřipky – boží mlýny snad melou? :o)